Reikalaujama griežtesnio kiaušinių iš Ukrainos ženklinimo – pirkėjai klaidinami

Publikuota: 2018-09-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos kiaušinių gamintojai reikalauja aiškesnio kiaušinių iš trečiųjų šalių ženklinimo: kiaušiniai čia gaminami laikantis žemesnių standartų, nei nustatyta ES paukštininkams, tačiau ženklinami taip pat. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patvirtino, kad kiaušiniai, pavyzdžiui iš Ukrainos, turėtų būti papildomai ženklinami, bet Lietuvos paukštininkystės asociacija įsitikinusi – vartotojai ir toliau klaidinami.

„Nedovanotina, kai į panašiai orientuotą rinką ilgą laiką tiekiama produkcija, imituojant, ar galimai klaidinant, jog tai – įprastų standartų gaminiai“, – įsitikinęs Vytautas Tėvelis, Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas.

Ženklinimas vienodas

Iki šiol Lietuvos rinką iš trečiųjų šalių pasiekiantys kiaušiniai buvo ženklinami taip pat, kaip pagaminti ES – įprasta skaičių, nurodančių kaip buvo laikomos vištos (laisvai, ant kraiko ar narvuose), bei raidžių, žyminčių šalies kodą, seka.

Vis dėlto, kaip teigiama Lietuvos paukštininkystė asociacijos išplatintame pranešime, nebuvo įrodyta, kad šie kiaušiniai buvo gaminami pagal tokius pat standartus, kokie yra nustatyti Europos gamintojams.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Galime spėti, kad šių kiaušinių gamybai buvo taikomi kur kas žemesni reikalavimai. Tuo tarpu visą šį laiką ukrainietišką produkciją pirkę žmonės galėjo pagrįstai tikėtis, kad valgo europinės kokybės kiaušinius – būtent tai bylojo jų ženklinimas“, – teigia p. Tėvelis.

Lietuvos paukštininkystės asociacija dėl to kreipėsi į VMVT prašydama uždrausti į rinką tiekti klaidinančiai pažymėtus produktus.

Standartai tikrai skiriasi

Tai, kad ES ir trečiųjų šalių gamintojų taikomi standartai skiriasi, patvirtina ir VMVT. Skaičius „3“ ant kiaušinių, tiek pagamintų ES, tiek kitose šalyse, nurodo, kad vištos buvo laikomos narvuose.

Vis dėlto, jų laikymo sąlygos skiriasi.

„Nuo 2012 metų visose ES valstybėse vištos dedeklės turi būti laikomos tik pagerintuose narvuose, (vienai vištai skirta 750 cm2 vietoje anksčiau buvusios normos – 550 cm2), tačiau vištų gerovės reikalavimai nėra privalomi ne ES šalių kiaušinių gamintojams, t.y. vištos šiose šalyse dažniausiai vis dar laikomos blogesnėmis sąlygomis, nepagerintuose narvuose“, – teigiama VMVT išplatintame pranešime.

Pono Tėvelio nuomone, tai svarbu – mūsų šalies pirkėjai vis labiau domisi kiaušinių kilme ir vištų laikymo sąlygomis.

„Pagaminti žemesnių standartų produkciją atsieina pigiau, todėl suprantama, kad ji gali būti parduodama žemesnėmis kainomis. Tačiau klaidinantis žymėjimas gali sudaryti pirkėjams įspūdį, kad pigesnė ukrainietiška produkcija yra lygiavertė lietuviškai, nors pastarosios kokybę garantuoja visų ES normų laikymasis.  Tokiu būdu ne tik klaidinami pirkėjai, bet ir sukuriamos sąlygos nesąžiningai konkurencijai“, – įsitikinęs jis.

Nepakanka

VMVT ėmėsi veiksmų – nuo šiol ne ES gaminami kiaušiniai bus ženklinami papildomai.

„Visi iš šių šalių atvežti kiaušiniai, jei jie gauti iš ES gyvūnų gerovės reikalavimų neatitinkančių ūkių, turi būti paženklinti specialia nuoroda, kad kiaušiniai gauti iš narvuose laikomų vištų, kurių auginimo būdas – „ne EB standartas“, – teigiama VMVT išplatintame pranešime.

Nuoroda „auginimo būdas yra „ne EB standartas“ reiškia, kad kiaušiniai gauti neužtikrinant ES nustatytų vištų dedeklių gerovės reikalavimų. Jei kiaušinių gamintojas ne ES valstybėje yra įdiegęs ES gyvūnų gerovės reikalavimus atitinkančias vištų dedeklių laikymo sistemas (tai patvirtina Europos Komisijos auditoriai), papildomas ženklinimas ant kiaušinių – nededamas.

Vis dėlto, Paukštininkystės asociacijos nuomone, to nepakanka.

„Užrašas mūsų manymu yra neaiškus, sunkiai įžiūrimas, todėl vartotojas ir toliau nepakankamai informuojamas. Juk ne visi pirkėjai įpratę Europos Bendrijos žymą EB sieti su jiems įprasta ES. Todėl manome, kad ukrainietiškus kiaušinius ES šalyse perkantys žmonės ir toliau gali būti klaidinami“, – sako p. Tėvelis.

Jo nuomone, dėl to būtina pirkėjus edukuoti, o šiems – atidžiau vertinti kiaušinių rinkoje pasirodančius produktus, pagamintus ne ES.

VMVT duomenimis, Lietuvoje vis daugiau vištų dedeklių laikytojų palaipsniui atsisako paukščius laikyti narvuose ir renkasi ekologišką ar ant kraiko laikymo būdą, vis dažniau leidžia paukščiams vaikščioti laisvėje. VMVT duomenimis šiuo metu Lietuvoje veikia 34 paukštynai, iš kurių: 13 – vištos dedeklės laikomos narvuose, 9 – plėtoja ekologinio ūkininkavimo technologijas, 8 paukštynuose dedeklės laikomos ant kraiko, dar 4 yra laisvai laikomų paukščių ūkiai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku