Lenktynės dėl „Tesla Gigafactory“: ką pasiūlė Nevada

Automobilių gamintojos Tesla vadovas Elonas Muskas pasakė, kad antroji ličio akumuliatorių gamykla Gigafactory bus statoma Europoje. Ir taip prasidėjo valstybių lenktynės.
Bene pirmoji jose startavo Portugalija. Taip pat prabilo Ispanija, Olandija. Socialiniame tinkle Facebook galima rasti įvairias entuziastų sukurtas grupes ir puslapius, kurių pavadinimai prasideda Bring Tesla Gigafatory to.... Taip buriasi serbai, rumunai, lietuviai, suomiai, čekai. Net indai, nors kol kas kalbama tik apie Europą.
O kiek valstybių dar savo pasiūlymus ruošia tyliai. Tikėtina, jog užsimerkęs durk pirštu į žemėlapį ir pataikysi į valstybę, kuri norėtų Gigafactory gamyklos.
Taigi, dabar vyksta toks Tesla rengiamas grožio konkursas, kur kriterijai ir terminai dar nelabai žinomi, bet visi skuba kuo anksčiau išbėgti ant podiumo ir pademonstruoti savo grožybes.
Antras šou
Toks pats šou prieš maždaug 3 metus prasidėjo JAV. Tada Tesla skambiai pranešė, kad planuoja milijardus USD siekiančias investicijas ir pirmosios savo Gigafactory gamyklos statybas. Ir jos bus vykdomos JAV. Valstijos ėjo iš proto ir vis didino statymus.
Ir ne veltui. Pažadas buvo stambus bet kuriai JAV valstijai. Kompanija pasakė, kad planuoja netoli 5 mlrd. USD siekiančias investicijas ir ketina sukurti apie 6.500 gerai apmokamų darbo vietų. Per ilgesnį laiką investicijos turėtų pasiekti 10 mlrd. USD.
2014 m. buvo paskelbtos 4 finalistės: Arizona, Texasas, Naujasis Meksikas ir Nevada. Vėliau iš naujo prisijungė iš sąrašo iškritusi Kalifornija.
Ponas Muskas pareiškė, kad iš Nevados tikisi 500 mln. USD paramos, kuri leistų įsikurti. Tai trumpam sudrumstė Nevados svajones, o kitos valstijos toliau užsiiminėjo flirtu su įžymiu verslininku.
Galiausiai Nevada grįžo prie derybų stalo su turbūt ją pačią nustebinusiu pasiūlymu: 1,3 mlrd. USD siekiančias mokestines lengvatas, kurios susidarys per 20 metų laikotarpį. Darant prielaidą, kad Tesla įvykdys savo įsipareigojimus, 20 metų ji atleidžiama nuo pardavimų mokesčių ir dešimetmečiui nuo nekilnojamojo turto mokesčio.
Tai buvo stambiausias pasiūlymas valstijos istorijoje. Jis patenka ir į didžiausių mokestinių lengvatų pasiūlymų penkioliktuką JAV istorijoje. Nuomonių apie tai buvo įvairių, analitikai ir apžvalgininkai tai įvertino kaip konroversišką pasiūlymą.
Beje, tai nebuvo dosniausias pasiūlymas. Ponas Muskas CNBC teigė, kad vienas iš lemiančių faktorių buvo laikas, per kurį pavyks pastatyti gamyklą. Pasak jo, pagal šį kriterijų Nevada pirmavo.
Taigi, šalia itin dosniai pasiūlytų mokestinių lengvatų dar buvo ir palankiai paruošta infrastruktūra.
Buvo ir daugiau
Tokių grožio konkursų JAV matėme ir daugiau. Pavyzdžiui, 2013 m. Vašingtono valstija lėktuvų gamintojai Boeing pasiūlė 8,7 mlrd. USD subsidijų ir mokestinių lengvatų paketą, kad ši valstijoje atidarytų savo gamyklą. Teisininkai užtruko vos 3 dienas, kad toks pasiūlymas taptų realus, kad ir ką sako visuotinai galiojantys teisės aktai.
Galima prisiminti ir atvejį, kai pažadai buvo dideli, bet su realybe prasilenkė. 2010 m. Mičigano valstija baterijų gamintojai A123 pasiūlė 125 mln. siekiančias mokestines lengvatas. Jai pavyko privilioti kompanija statyti gamyklą šioje valstijoje. Tačiau A123 2012 m. paskelbė bankrotą. Tada ją įsigjijo Chinese Group, kuri tęsė veiklą Mičigane, tačiau net nepriartėjo prie A123 pažado sukurti 5.000 darbo vietų.
Pritaikė Europai
Ponas Muskas viešo grožio konkurso modelį bando pritaikyti ir Europai. Praėjusių metų pabaigoje jis tiesiog viešai paskelbė, kad šiemet bus priimtas sprendimas dėl to, kurioje Europos valstybėje bus statoma gamykla.
Į ją žadama investuoti apie 5 mlrd. Eur. Kompanija prognozuoja, kad tai tiesiogiai ir netiesiogiai turėtų sukurti apie 17.000 darbo vietų.
Beje, anot vykdomojo direktoriaus, Europos rinkai patenkinti iš viso gali reikėti 2 ar 3 Gigafactory gamyklų.
Kol kas viešumoje nėra pasirodę nei pirmieji Tesla reikalavimai, nei pirmieji valstybių pasiūlymai. Tačiau panašu, kad galima tikėtis, jog noras laimėti paskatins valstybes vis didinti savo statymus. O kalbos apie tai, kad bus ir daugiau gamyklų, žada, jog Tesla grožio konkursas Europoje gali vykti ir po susitarimo dėl pirmosios gamyklos žemyne.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti