Privatizavimo fondas dings, Rezervinis fondas sustiprės

Publikuota: 2015-11-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nuo 2016 m. pradžios Lietuvoje nebeliks daugelį metų veikusio Privatizavimo fondo. Kartu bus sustiprintas Rezervinis (stabilizavimo) fondas, į kurį kasmet numatoma pervesti ne mažiau kaip po pusšimtį milijonų eurų. Šiame fonde sukauptos lėšos būtų panaudojamos ekonominiu sunkmečiu palengvinant valstybės biudžeto padėtį.

Antradienį Seimas be diskusijų priėmė visą didelį paketą nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliosiančių įstatymų, kurie, kaip teigia Finansų ministerija, sustiprins Rezervinį fondą. „Tai leis užtikrinti spartesnį būtinųjų atsargų, kurių pagrindinė paskirtis finansuoti viešąsias paslaugas ekonominiu sunkmečiu, kaupimą“, – rašoma ministerijos pranešime.

Nustatyta, kad į Rezervinį fondą nuo 2016 m. įplauks daugiau lėšų iš papildomų finansavimo šaltinių: kasmet bus pervedama iš valstybės biudžeto 50% gautų lėšų, gautų, privatizavus valstybei nuosavybės teise priklausančius akcijų paketus, valstybei priklausančių akcinių bendrovių sumokėtų dividendų, lėšų, gautų viešo aukciono būdu pardavus valstybės nekilnojamąjį turtą, valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus.

„Į fondą taip pat bus pervedamos ir perteklinio valstybės biudžeto lėšos bei Privatizavimo fondo lėšų likutis, o pats fondas, įvertinus mažėjančias valstybės turto privatizavimo apimtis, naikinamas“, – pabrėžiama pranešime.

„Rezervinio (stabilizavimo) fondo lėšos, prireikus, galės būti naudojamos valstybės biudžeto išlaidoms finansuoti, tačiau tik tuo atveju, jeigu būtų nustatytos išskirtinės aplinkybės. Tai gali būti didelis ekonomikos nuosmukis arba nepaprastas įvykis, kurio valstybės valdžios institucijos negali kontroliuoti ir kuris daro didelį poveikį valdžios sektoriaus finansinei būklei. Tokiu laikotarpiu finansiškai stiprus fondas leis išvengti skolos augimo arba ją sumažinti“, – paaiškino Finansų ministerija.

Pastarųjų penkerių metų duomenys rodo, kad į Rezervinį fondą dėl naujosios tvarkos kasmet pateks apie 50 mln. Eur. Vėlesniais ekonomikos augimo metais šios įplaukos turėtų didėti.

„Atsižvelgiant į pastaraisiais metais mažėjančias privatizavimo apimtis, atsisakyta galiojančių nuostatų, susijusių su Privatizavimo fondu, t.y. šis fondas naikinamas, o jame esančios lėšos pervedamos į Rezervinį fondą. Pajamos, gautos privatizavus ir pardavus valstybės turtą, bus naudojamos valstybės reikmėms finansuoti pagal atitinkamas valstybės biudžeto programas. Taip bus užtikrinama valstybės pajamų ir išlaidų kontrolė, skaidrumas ir efektyvumas“, – pranešė ministerija.

Ankstesniais metais pardavus didžiuosius objektus, dabar privatizuojami smulkūs objektai, todėl mažėja privatizavimo pajamos: dar 2009 m. į Privatizavimo fondą buvo gauta 217,6 mln. Eur pajamų, 2010 m. – jau tik 10,8 mln. Eur, 2012 m. – 3,5 mln. Eur, 2013 m. – 3,6 mln. Eur, 2014 m. – 5,1 mln. Eur.

Už Vyriausybės pasiūlytus įstatymus dėl Privatizavimo fondo naikinimo ir Rezervinio fondo sustiprinimo balsavo 94 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 3 parlamentarai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau