Nobelio ekonomikos premija – už elgsenos ekonomikos tyrimus

Šių metų Nobelio ekonomikos premija skirta 72-ejų amerikiečiui Richardui H. Thaleriui už jo indėlį į elgsenos ekonomikos tyrinėjimus.
Pasak Nobelio premijos komiteto, Čikagos universitete dirbantis p. Thaleris apdovanotas už ekonomikos ir psichologijos mokslų integraciją.
Elgsenos ekonomikos teorija teigia, kad asmens ekonominiai sprendimai nėra racionalūs, o paremti emocijomis. Be to, p. Thaleris buvo vienas elgsenos finansų teorijos kūrėjų, paaiškinusių, kaip ribotos individualios žmogaus pažintinės savybės daro įtaką finansų rinkoms.
Ponas Thaleris, tyrinėdamas elgsenos ekonomiką, parodė, kaip racionalumo, savikontrolės trūkumas ir socialinės preferencijos daro įtaką žmonių ekonominiams, finansiniams sprendimams, rašoma Nobelio premijos komiteto pranešime.
Premijos laureatas sukūrė psichologinės apskaitos teoriją, kuri išaiškina, kaip žmonės supaprastina savo finansinius sprendimus, kiekvieną jų padėdamas į atskirą sąskaitą ir kiekvieno jų įtaką gyvenimui vertindamas atskirai, o ne bendrai ir ilguoju laikotarpiu.
Ponas Thaleris taip pat išsiaškino, kad baimė patirti nuostolių žmones savo įsigytą turtą priverčia vertinti brangiau nei tą patį, kuris jiems nepriklauso.
Įvertinti ir su kolegomis atlikti tyrimai, kaip sąžiningumas veikia vartotojų sprendimus: verslas nusprendžia nedidinti produkcijos kainų, jei jaučia klientų nepasitikėjimą. Tačiau tik tuo atveju, jei paklausa pakankama, bet ne tada, kai didėja kaštai. Ponas Thaleris su kolegomis sukūrė teoriją, kuri akademiniuose darbuose naudojama nustatyti vartotojų požiūriui į sąžiningumą.
[infogram id="73a2c13c-d3f0-4c30-b743-afe3be91c880" prefix="arA" format="interactive" title="Nobelio ekonomikos premijos laureatai 20072017 m."]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti