Asmens duomenys - po septyniais užraktais

Publikuota: 2018-05-25
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šiandien ES pradeda tiksėti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) laikrodis, tačiau nepaisant Lietuvoje kilusio ažiotažo, didelė dalis įmonių jam vis dar nepasiruošusios, o beveik pusė šalyje veikiančių įmonių apie jį išvis nėra girdėjusios. Tiesa, vėluoja ir Seimas - reikalingus įstatymus planuojama priimti tik birželio pabaigoje.

BDAR vadinamas svarbiausiu asmens duomenų apsaugos projektu ES per pastaruosius du dešimtmečius. Juo siekiama suvienodinti asmens duomenų apsaugos nuostatas skirtingose Europos šalyse ir geriau apsaugoti ES piliečių duomenis. Reglamentas įpareigoja verslo subjektus pranešti apie asmens duomenų saugumo pažeidimus ir kt. Įmonės, kurios neatitiks naujojo reglamento reikalavimų, gali gauti baudų, rizikuoja verslo tęstinumu. Lietuvoje tai prižiūrės Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija – už reglamento pažeidimus grės skirti baudos, siekiančios iki 4% visos bendrovės apyvartos, tačiau bauda negalės būti didesnė nei 20 mln. Eur.

Artėjant BDAR įsigaliojimo dienai pasigirdo savotiškos isterijos ženklų – panašių, kokie sklido artėjant 2000-mečio ribai. Tačiau atrodo, kad dėl duomenų saugumo jaudinasi ne visi jų valdytojai ir tvarkytojai – kreditų valdymo bendrovė „Intrum“ prieš dieną paskelbė, kad beveik pusė (49%) Lietuvoje veikiančių įmonių nėra net girdėjusios apie BDAR. Šiuo požiūriu jos yra vienos prasčiausiai su naujuoju reglamentu susipažinusių visoje Europoje. Kol kas BDAR taikymas kelia nemažai klausimų – duomenų valdytojai ir tvarkytojai baiminasi, kad duomenų saugumas ar jo pažeidimas gali būti įvairiai interpretuojamas. Panašu, kad visus taškus galės sudėti tik teismų praktika – gal po kokio gero pusmečio.

Tarptautinėje arenoje irgi jaučiamas šioks toks sumišimas: dalis JAV įmonių stabdo veiklą Europoje – didžioji dalis JAV verslo atstovų sako net neįsivaizduojantys, kaip užtikrinti europiečiams galimybę peržiūrėti apie juos renkamus duomenis, teisę būti užmirštiems, teisę perkelti duomenis ir kitų BDAR nuostatų atitikimą. Tačiau leidžiama suprasti, kad po kurio laiko, kai jau bus suformuota aiški BDAR taikymo praktika, JAV įmonės gali grįžti į ES – amerikiečiams baisiausias yra aiškumo trūkumas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Sumaišties yra ir Lietuvos rinkoje. Specialistai atkreipia dėmesį, kad kai kurie duomenų valdytojai jau dabar daro klaidų, tad pataria: pradėti reikia ne nuo dokumentų kūrimo, o nuo kompleksinio įmonėje tvarkomų asmens dokumentų inventorizavimo – turimų duomenų tvarkymo procesų peržiūrėjimo ir įvertinimo, kokių dar papildomų procesų bei procedūrų reikia tinkamam BDAR įgyvendinimui. Tai gali būti palyginti nesudėtingi veiksmai – patikrinti, kiek ir kokius klientų bei darbuotojų duomenis įmonės kaupia, kur juos laiko. Taip pat peržiūrėti sistemas, sutartis ir kitus dokumentus, kuriuose gali būti asmens duomenys, įsitikinti, kad renkami tik būtini duomenys ir laikomi saugiai.

Iš tikrųjų kilusi panika labiau primena audrą vandens stiklinėje – juk duomenų apsaugos reikalavimai galiojo ir anksčiau. Tačiau praktikoje viskas klostėsi atvirkščiai: vieni piliečiai neatsakingai dalijo asmeninius duomenis į kairę ir dešinę, kiti, kur kas apsukresni, tuo pasinaudojo ir pradėjo tuos duomenis pardavinėti. Beje, kai kuriose valstybėse vykę rinkimai parodė, kad duomenys nukeliauja ne tik gerovės kūrimo keliu.

VŽ nuomone, naujasis reglamentas vis dėlto privers atidžiau pažvelgti į asmens duomenų saugą. Todėl iš esmės BDAR ateina pačiu laiku. Duomenų valdytojus ir tvarkytojus jis turėtų sudrausminti, o piliečius – labiau domėtis, kur ir kaip naudojami jų asmens duomenys.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku