Kapitolijaus šturmo komitetas: D. Trumpas turi atsakyti už bandymą panaikinti rinkimų rezultatus

Publikuota: 2022-07-22 09:32
Donaldas Trumpas, buvęs JAV prezidentas. AP / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Donaldas Trumpas, buvęs JAV prezidentas. AP / „Scanpix“ nuotr.

JAV Atstovų Rūmų komitetas, tiriantis praėjusių metų Kapitolijaus šturmo aplinkybes, ketvirtadienį metė aštrų kaltinimą Donaldui Trumpui, buvusiam prezidentui, dėl jo atsisakymo sustabdyti ar pasmerkti smurtą ir pareiškė, kad jis turėtų teisiškai atsakyti už šiurkštų prezidento pareigų nevykdymą.

Demokratas Bennie Thompsonas, komiteto pirmininkas, kalbėdamas per televiziją transliuotame paskutiniame iš viešų posėdžių, teigė, kad D. Trumpas, siekdamas panaikinti 2020 m. JAV prezidento rinkimų rezultatus, „neatsakingai nutiesė neteisėtumo ir korupcijos kelią“.

Kreipdamasis į komitetą, B. Thompsonas sakė, kad turi būti atsakyta už, jo žodžiais, išpuolį prieš demokratiją.

Tūkstančiai D. Trumpo šalininkų pernai sausio 6-ąją šturmavo Kapitolijų, siekdami užkirsti kelią Kongresui patvirtinti Joe Bideno pergalę prezidento rinkimuose. Riaušės pareikalavo penkių žmonių gyvybių, nukentėjo dešimtys policijos pareigūnų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Komitetas papasakojo apie prezidentą, kuris padarė viską, kad panaikintų rinkimų rezultatus, – sakė B. Thompsonas. – Jis melavo, tyčiojosi, išdavė savo priesaiką.“

„Jis bandė sunaikinti mūsų demokratines institucijas, – kalbėjo jis. – Turi būti užtikrinta atsakomybė iki pat Ovalinio kabineto.“

Elaine Luria, komiteto narė, teigė, kad komiteto posėdžių serija „parodė daugybę būdų, kuriais prezidentas Trumpas bandė sustabdyti taikų valdžios perdavimą likus kelioms dienoms iki sausio 6-osios“.

„Kiekvienu savo plano žingsniu jis išdavė duotą priesaiką ir nevykdė savo pareigų“, – sakė E. Luria.

„Dėmė mūsų istorijoje“

Komitetas, kurį sudaro septyni demokratai ir du respublikonai, balsavę už D. Trumpo apkaltą po Kapitolijaus šturmo, ketvirtadienį surengė aštuntą viešą posėdį dėl šio išpuolio.

Įstatymų leidėjai nagrinėja D. Trumpo veiksmus 2021-ųjų sausio 6 dieną, pradedant ugninga kalba savo šalininkams prie Baltųjų rūmų, kurioje jis teigė, kad 2020 metų lapkričio rinkimai buvo „pavogti“, ir baigiant akimirka, kai jis galiausiai pasakė riaušininkams, kad jie yra „labai ypatingi“, bet turi eiti namo.

Be to, buvo parodytos ištraukos iš kitą dieną įrašyto D. Trumpo pranešimo, kuriame jis atsisakė laikytis parašyto scenarijaus. „Nenoriu sakyti, kad rinkimai baigėsi“, – sakė jis, atmesdamas šią frazę iš scenarijaus. 

Adamas Kinzingeris, komiteto narys respublikonas, socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė ištraukas iš kelių Baltųjų rūmų padėjėjų parodymų, kurie teigė, kad D. Trumpas beveik tris valandas per televizorių privačiame valgomajame stebėjo, kaip klostosi įvykiai.

„Patogiai įsitaisęs savo valgomajame jis per televizorių stebėjo, kaip eskalavosi išpuolis“, – sakė A. Kinzingeris.

„Jis išsiuntė tviterio žinučių, kurios pakurstė, – kalbėjo jis. – Tris valandas jis atsisakė atšaukti puolimą.“

„Donaldo Trumpo elgesys sausio 6 dieną buvo didžiausias priesaikos pažeidimas ir visiškas pareigos mūsų tautai nevykdymas, – pareiškė respublikonas. – Tai dėmė mūsų istorijoje.“

Patas Cipollone, buvęs Baltųjų rūmų vyriausiasis teisininkas, komitetui sakė, kad patarėjai ragino prezidentą paskelbti pareiškimą, raginantį žmones palikti Kapitolijų.

„Manau, kad gana aiškiai sakiau, jog reikia nedelsiant ir ryžtingai reaguoti, viešai pareikšti, kad žmonės turi palikti Kapitolijų“, – sakė jis.

D. Trumpui ne kartą užsiminus, kad 2024 metais gali vėl siekti prezidento posto, respublikonė Liz Cheney, specialiojo komiteto pirmininko pavaduotoja, klausė: „Kiekvienas amerikietis turi tai apsvarstyti: ar prezidentui, kuris yra pasiryžęs priimti tokius sprendimus, kokius sausio 6 dieną smurto metu priėmė D. Trumpas, dar kada nors bus patikėtas bet koks valdžios postas mūsų puikioje šalyje?“

„Laukinis“

Komitetas iškvietė liudyti daugybę D. Trumpo patarėjų ir padėjėjų, siekdamas nustatyti, ar jis arba jo aplinkos žmonės dalyvavo planuojant arba skatinant jo šalininkų siekį neleisti patvirtinti demokrato J. Bideno pergalę rinkimuose.

Pustrečios valandos trukęs ketvirtadienio posėdis, kaip ir pirmasis komiteto posėdis, vyko geriausiu eterio laiku, kai televizijos auditorija yra didžiausia.

Komiteto nariai sakė, kad po šios serijos klausymų rugsėjį bus surengta daugiau posėdžių.

Ketvirtadienį du liudytojai davė parodymus tiesiogiai: Sarah Matthews, buvusi Baltųjų rūmų spaudos sekretoriaus pavaduotoja, ir Matthew Pottingeris, dirbęs  Nacionalinio saugumo taryboje.

Tiek S. Matthews, tiek M. Pottingeris atsistatydino sausio 6 dieną, kai D. Trumpo šalininkai šturmavo Kapitolijų.

S. Matthews sakė, kad tai buvo „viena tamsiausių dienų mūsų šalies istorijoje“, o „prezidentas Trumpas tai traktavo kaip šventę“.

„Jo atsisakymas imtis veiksmų ir išvaikyti minią tą dieną, taip pat atsisakymas pasmerkti smurtą buvo nepateisinamas“, – kalbėjo ji.

M. Pottingeris sakė, kad D. Trumpo tviterio žinutė, kurioje jis užsipuolė Mike'ą Pence'ą, viceprezidentą, už tai, kad šis atmetė D. Trumpo reikalavimą blokuoti J. Bideno pergalės patvirtinimą Kongrese, buvo „tarsi alyva į ugnį“.

„Tai buvo ta akimirka, kai nusprendžiau atsistatydinti“, – sakė jis.

Matthew Pottingeris, dirbęs  Nacionalinio saugumo taryboje. Sarah Silbiger („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Matthew Pottingeris, dirbęs  Nacionalinio saugumo taryboje. Sarah Silbiger („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr. 

Ankstesniuose komiteto posėdžiuose daugiausia dėmesio buvo skiriama D. Trumpo bandymui paveikti rinkimų pareigūnus vadinamosiose svyruojančiose valstijose, kuriose J. Bidenas laimėjo nedidele persvara, ir spaudimui viceprezidentui M. Pence'ui blokuoti Rinkikų kolegijos balsų patvirtinimą Kongrese.

Praėjusią savaitę vykusiame septintajame posėdyje komitetas nagrinėjo 2020 metų gruodžio 19 dieną D. Trumpo parašytos tviterio žinutės, kuria jis ragino savo šalininkus sausio 6 dieną atvykti į šalies sostinę į mitingą, kuris, kaip jis žadėjo, bus „laukinis“, poveikį.

Įstatymų leidėjai teigė, kad dešiniųjų grupių „Proud Boys“, „Oath Keepers“ nariai ir kiti D. Trumpo šalininkai prezidento tviterio žinutę suprato kaip „kvietimą ginkluotis“.

Dėl išpuolio Kongrese, per kurį žuvo mažiausiai penki žmonės ir buvo sužeista 140 policijos pareigūnų, suimta daugiau kaip 850 žmonių.

76-erių D. Trumpui po riaušių Kapitolijuje Atstovų Rūmai surengė beprecedentę antrą apkaltą – apkaltino jį maišto kurstymu – bet Senatas jį išteisino.

Šį rudenį Atstovų Rūmų komitetas turi pateikti Kongresui ataskaitą su savo išvadomis.

Komitetas gali perduoti pranešimą Teisingumo departamentui ir palikti Merrickui Garlandui, generaliniam prokurorui, nuspręsti, ar D. Trumpas ar kiti asmenys turėtų būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už bandymą panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus.

Trečiadienį M. Garlandas žurnalistams sakė, kad sausio 6 dienos įvykių tyrimas yra „svarbiausias“ kada nors Teisingumo departamento atliktas tyrimas, ir pabrėžė, kad „šioje šalyje niekas nėra aukščiau įstatymo“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis: politikų vizitai siunčia klaidingus signalus Taivano separatistinėms jėgoms

Qu Baihua, Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis Vilniuje, sako, kad bet koks Lietuvos ar kitų valstybių...

Partijų reitinguose pirmauja TS-LKD ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ 3

Partijų reitingų lentelėje pirmauja valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir...

J. Bidenas pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO paraiškų ratifikavimo dokumentus

Joe Bidenas, JAV prezidentas, antradienį pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO paraiškų ratifikavimo...

Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
05:50
Vokietijos ekonomikos stebuklas blėsta – visi šalies ūkio varikliai pavojuje Premium

Didžiausios Europos ekonomikos atsigavimas po koronaviruso pandemijos buvo silpnesnis negu kitų išsivysčiusių...

VMI išlyga: neturinčiųjų išmaniojo kasos aparato po sausio 1 d. nebaus. Bet reikės įrodymų Premium

Įmonėms, kurios nuo kitų metų privalo nuolat teikti kasos kvitų duomenis VMI, tačiau iki numatyto termino...

Finansai
05:45
Ar lėtėjanti ekonomika paskatins įmones imtis skaitmeninių sprendimų? Verslo tribūna

Daug Lietuvos įmonių dar nespėjo visiškai atsitiesti ir išmokti visų pandemijos pamokų, o rekordinė...

„Norfos“ efektyvumo sprendimai: iš ko mokėti didesnius atlyginimus? Verslo tribūna

Nuo sumažinto apšvietimo iki išjungiamų šaldytuvų – mažmeninės prekybos tinklai šiandien priversti ieškoti...

G. Nausėda: Lietuva remia baltarusių siekį kovoti už laisvą gyvenimą

Prieš dvejus metus prasidėję protestai negrįžtamai pakeitė dalį baltarusių visuomenės, o Lietuva remia jų...

Verslo aplinka
2022.08.09
Lenkija žada imtis atsako prieš ES dėl užblokuotų lėšų

Įtampa tarp Lenkijos ir Europos Komisijos šią savaitę vėl išaugo, lenkų konservatyvios valdančiosios partijos...

Verslo aplinka
2022.08.09
Turkija po 2 metų pertraukos pasiuntė gręžybos laivą į Viduržemio jūros rytus

Turkija antradienį pasiuntė savo naujausią gręžybos laivą į pirmąją per beveik dvejus metus energijos...

Verslo aplinka
2022.08.09
Baltarusių opozicija: nuo režimo bėgantieji į Lietuvą gali patekti tik nelegaliai 1

Nuo Aliaksandro Lukašenkos, neteisėto Baltarusijos vadovo, režimo bėgantys baltarusiai į Lietuvą gali patekti...

Verslo aplinka
2022.08.09
Graikijos premjeras smerkia opozicinės partijos lyderio sekimą

Kyriakos Mitsotakis, Graikijos premjeras, pirmadienį pripažino, kad žvalgybos tarnybos vykdytas opozicinės...

Verslo aplinka
2022.08.09
Rusijos aviakompanijos pradeda ardyti lėktuvus atsarginėms dalims

Rusijos aviakompanijos, įskaitant didžiausią iš jų – valstybės kontroliuojamą „Aeroflot“, pradėjo ardyti...

Verslo aplinka
2022.08.09
„Transneft“: Ukraina sustabdė rusiškos naftos tranzitą į Europą 3

Rusijos valstybės valdoma naftos kompanija „Transneft“ teigė, kad nuo rugpjūčio 4 dienos Ukraina nustojo...

Pramonė
2022.08.09
JK baiminantis recesijos, B. Johnsonas fiskalinius sprendimus palieka kitam premjerui

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas, iki savo pasitraukimo kitą mėnesį nedarys...

Verslo aplinka
2022.08.09
A. Armonaitė Klaipėdai žada numatyti finansavimą mėlynųjų inovacijų ir aplinkosaugos idėjoms

Klaipėda iš visų Lietuvos miestų turi didžiausią potencialą ateityje pritraukti su Baltijos jūros ištekliais,...

Verslo aplinka
2022.08.09
Panevėžyje ir Kuršių mariose prasideda karinės pratybos

Antradienį Panevėžio mieste ir rajone bei Vakarų Lietuvoje prasideda Lietuvos kariuomenės pratybos.

Verslo aplinka
2022.08.09
Rusija įšaldė objektų inspektavimą pagal START sutartį su JAV

Rusija pirmadienį pranešė, kad įšaldo objektų inspektavimą pagal strateginės ginkluotės mažinimo sutartį su...

Verslo aplinka
2022.08.09
Pirmadienį – 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyti 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku