Pasiektas susitarimas: Turkija pritars Suomijos ir Švedijos narystei NATO

Antradienio vakarą buvo pasiektas susitarimas tarp Turkijos ir Švedijos bei Suomijos lyderių, turėsiantis išspręsti nesutarimus tarp šalių ir pašalinti kliūtis Skandinavijos šalių prisijungimui prie NATO.
Apie pasiektą proveržį Madride pranešė Švedijos premjerė Magdalena Anderson ir Suomijos prezidentas Sauli Nynistė, rašo The Guardian.
Turkija buvo vienintelė šalis, kuri prieštaravo Stokholmo ir Helsinkio siekiams prisijungti prie aljanso. Anksčiau abi Skandinavijos šalys laikėsi neutralumo pozicijos ir vengė žingsnių, kurie galėtų būti laikomi provokuojančiais Maskvoje, tačiau po atviros Rusijos invazijos į Ukrainą vasario 24 dieną, abejų šalių pozicija kardinaliai pasikeitė.
Turkija nuolat pabrėždavo, kad viena pagrindinių priežasčių dėl šių šalių prisijungimo blokavimo buvo jų glaudūs ryšiai su kurdų tautybės kovotojais, kuriuos Turkija priskiria prie teroristinių organizacijų.
S. Nynistė antradienio vakarą teigė, kad tarp šalių buvo pasirašytas bendras memorandumas, kuriame užtikrinama, kad visos trys šalys pilnai rems vina kitos saugumo interesus, rašo CNN.
Konkretūs žingsniai dėl mūsų prisijungimo prie NATO bus sutarti mūsų sąjungininkų artimiausiomis keliomis dienomis, tačiau šis sprendimas jau yra neišvengiamas, sakė S. Nynistė.
J. Stoltenbergas: NATO lyderiai pakvies Švediją ir Suomiją tapti Aljanso narėmis
NATO lyderiai trečiadienį oficialiai pakvies Suomiją ir Švediją prisijungti prie Aljanso, Turkijai sutikus atsisakyti savo prieštaravimų, antradienį paskelbė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad dabar turime susitarimą, kuris atveria kelią Suomijai ir Švedijai prisijungti prie NATO. Turkija, Suomija ir Švedija pasirašė memorandumą, kuriame sprendžiami Turkijai susirūpinimą keliantys klausimai, įskaitant ginklų eksportą ir kovą su terorizmu, sakė J. Stoltenbergas antradienį po svarbių derybų Madride.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas po derybų su Švedijos ir Suomijos atstovais nurodė, kad pokalbiuose pasiekė proveržio kovoje su teroristinėmis organizacijomis.
Turkija gavo, ką norėjo, sakė jis.
Kurį laiką Suomijos ir Švedijos prisijungimą prie Aljanso blokavusi Turkija kaltino šias valstybes teikiant prieglobstį kurdų kovotojams iš uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK).
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti