JAV įveda sankcijas Rusijos kriptovaliutoms, Rusija atliko tarpžemyninės balistinės raketos bandymą

Publikuota: 2022-04-20
Atnaujinta 2022-04-20 22:07
  • Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, sakė, kad 80% regiono teritorijos kontroliuoja Rusija.
  • Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad atliko naujos tarpžemyninės balistinės raketos „Sarmat“ bandomąjį paleidimą.
  • JAV paskelbė sankcijas Rusijos komerciniam bankui „Transkapitalbank“, oligarchui Konstantinui Malofejevui ir šalies kriptovaliutų kasybos pramonei.

Antradienio įvykių suvestinę galima rasti čia.

22:07 Baigiame pildyti trečiadienio naujienų juostą

Naujausius įvykius pranešime ketvirtadienį 6:30 val.

22:04 „Azov“ būrio vado pavaduotojas: reikalingos derybos, kad būtų išgelbėti kariškiai ir civiliai

Ukrainos valdžia yra pasirengusi surengti susitikimą su Rusijos delegacija derybose Mariupolyje, kad būtų išgelbėti sugriautame mieste esantys kariškiai ir civiliai, sako Sviatoslavas Palamaras, pulko „Azov“ vado pavaduotojas. Pasak jo, rusai nesiliauja bandę šturmuoti „Azovstal“ gamyklą, padėtis sudėtinga, kartais kritinė. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mūsų nuolatiniai raginimai nukreipti į tai, kad civiliai, mūsų vaikai, moterys paliktų Mariupolio teritoriją, kuri yra beveik visiškai sunaikinta“, – sakė kariškis.

„Esame pasirengę su trečiosios šalies parama evakuotis iš Mariupolio miesto su savo šaulių ginklais, kad išgelbėtume mums patikėtą personalą, evakuotume sužeistuosius ir paimtume žuvusiųjų kūnus, garbingai juos palaidotume Rusijos Federacijos nekontroliuojamoje teritorijoje“, – sakė S. Palamaras.

Jis taip pat atmetė rusų keliamas sąlygas dėl ginklų atidavimo ir vėlesnio paėmimo į nelaisvę.

21:46 JAV: per savaitę Rusija Ukrainoje pajėgas papildė 17 batalionų taktinių grupių

Per pastarąją savaitę Rusijos pajėgos Ukrainoje pasipildė 17 batalionų taktinių grupių (BTG). Iš viso, JAV vertinimu, dabar Ukrainoje yra 82 BTG.

Pareigūnas pridūrė, kad trys iš keturių per pastarąją parą atsiradusių BTG „išvyko į rytus“, į Donbaso sritį, praneša CNN.

„Taip pat svarbu nepamiršti, kad apie kai kurias iš šių batalionų taktinių grupių esame linkę galvoti, ir manau, kad visi įpratome apie jas kalbėti taip, tarsi jos visos būtų pėstininkai ar pan. Taip nėra, jos yra funkciškai sukomplektuotos. Kai kurios yra pėstininkų, kai kurios – artilerijos, kai kurios – šarvuotos, mechanizuotos, taigi, nežinau, koks čia derinys“, – pridūrė JAV pareigūnas.

21:43 Finansų ministrai išėjo iš G-20 susitikimo kalbant Rusijai

Jungtinės Karalystės (JK), JAV, Kanados ir Prancūzijos finansų ministrai išėjo iš trečiadienio G-20 susitikimo, kai kalbėjo Rusijos atstovai, pranešė Rishi Sunakas, JK iždo sekretorius.

21:33 Ukraina: pajėgos neturi pakankamai rimtos ginkluotės, kad įveiktų Rusiją Mariupolyje 

 Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pasakė, kad šalies pajėgos neturi pakankamai „rimtos ir sunkiosios“ ginkluotės, kad įveiktų Rusijos kariuomenę pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje.  

Jis nurodė du galimus būdus, kaip užbaigti priešpriešą mieste: „Šiuo metu mes neturime pakankamai šių ginklų, kad galėtume išlaisvinti Mariupolį. Antrasis kelias yra diplomatinis. Kol kas Rusija su tuo nesutiko.“

„Nežinome, kada galėsime atblokuoti Mariupolį. Ir aš atvirai sakau, kad visi Mariupolio berniukai nori mūsų pergalės, jie nori laisvo miesto, nė vienas iš jų neketina pasiduoti priešui. Toks jų vidinis jausmas, tokie jie yra“, – pridūrė jis, Kijeve kalbėdamas kartu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charlesu Micheliu, praneša CNN.

21:27 JAV įveda sankcijas bankui „Transkapitalbank“ ir Rusijos kriptovaliutoms

JAV Iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuras (OFAC) paskelbė įtraukęs į sankcijų sąrašą Rusijos komercinį banką „Transkapitalbank“ ir oligarchą Konstantiną Malofejevą. Kaip teigiama OFAC pranešime, taip pat sankcijos bus taikomos bendrovėms, veikiančioms Rusijos kriptovaliutų kasybos pramonėje. 

„Iždo departamentas gali ir bus nukreiptas prieš asmenis, kurie vengia, bando išvengti arba padeda išvengti JAV sankcijų Rusijai, nes jie padeda remti žiaurų V. Putino pasirinktą karą. JAV, glaudžiai koordinuodamos savo veiksmus su tarptautiniais partneriais, sieks užtikrinti, kad mūsų įvestos sankcijos sumažintų Kremliaus galimybes projektuoti galią ir finansuoti savo invaziją“, – pranešime sakė Brianas E. Nelsonas, už terorizmą ir finansinę žvalgybą atsakingas sekretoriaus pavaduotojas.

21:07 Ukraina kaltina Rusiją dėl nenusisekusios evakuacijos iš Mariupolio

Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, „Telegram“ pranešė, kad „humanitarinis koridorius iš Mariupolio šiandien neveikė, kaip planuota“. VŽ primena, kad valdžia tikėjosi iš Mariupolio evakuoti 6.000 žmonių. 

I. Vereščuk sakė, kad ši nesėkmė įvyko dėl to, kad Rusija „nepakankamai kontroliuoja savo kariuomenę vietoje“. Ji pridūrė, kad „okupantai nesugebėjo laiku pasirūpinti žmonių pervežimu iki tos vietos, kur laukia dešimtys mūsų autobusų ir greitosios pagalbos automobilių“, praneša BBC.

Mariupolio miesto taryba kaltino Rusiją dėl „būdingos dezorganizacijos ir aplaidumo“.

20:33 Fidžis neleidžia išplaukti su Rusijos oligarchu siejamai superjachtai

Fidžio valdžia trečiadienį pranešė neleidusi palikti salų valstybės vandenų superjachtai, kaip pranešama, priklausančios Vakarų sankcijomis nubaustam Rusijos oligarchui.

Ramiojo vandenyno valstybės prokuratūra naujienų agentūrai AFP atsiųstame pareiškime nurodė, kad antradienį Aukštasis Teismas priėmė nutartį, draudžiančią prabangiai jachtai „Amadea“, kurios vertė siekia 325 mln. USD, išplaukti.

Kai kuriuose pranešimuose šis laivas siejamas su oligarchu Suleimanu Kerimovu, kuriam JAV ir Europos Sąjunga taiko sankcijas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

20:26 Ukraina neturi ginkluotės, jog galėtų vykdyti puolimą Rusijoje

Aleksejus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas, sakė, kad Ukraina neturi sunkiosios ginkluotės, kad galėtų vykdyti karines operacijas Rusijoje.

A. Arestovičius paaiškino, kad puolimas yra sudėtingesnė kovos forma nei gynyba. Jam reikia sunkiosios ginkluotės, artilerijos, tankų ir šarvuočių, praneša „Unian“.

„Be to, mums reikia labai gerai apmokytos kariuomenės, kuri galėtų vykdyti puolamąją operaciją. O tai yra sudėtinga. Daug sunkesnė nei gynyba“, – pridūrė jis.

20:08 Pentagonas: Ukraina iš sąjungininkų gavo tik orlaivių dalių

JAV gynybos departamentas trečiadienį pareiškė, kad Ukraina iš sąjungininkų gavo tik orlaivių dalių, bet ne pilnai sukomplektuotų karo lėktuvų, patikslindamas savo ankstesnį pareiškimą, kad Kyjivui buvo pristatyti sukomplektuoti orlaiviai.

Nors viena neįvardyta šalis pasiūlė Kyjivo kovą su Rusija paremti orlaiviais, „iš kitos šalies jie negavo viso sukomplektuoto orlaivio“, sakė Johnas Kirby, Pentagono atstovas spaudai.

20:04 Iš Mariupolio nebuvo evakuota daug žmonių

Pavlo Kyrylenko, Donecko gubernatorius, sakė, kad šiandien į apgultą Mariupolio miestą civilius gyventojus pasiekė mažiau autobusų nei planuota, praneša „Reuters“. Dėl to iš Mariupolio nebuvo evakuota daug žmonių, kaip tikėjosi miesto valdžia.

„Žmonės, žinoma, susirinko sutartuose susitikimo punktuose, tačiau tik nedaugelis jų pateko į autobusus“, – sakė Donecko gubernatorius.

Mariupolio meras anksčiau šiandien sakė, kad tikėjosi, jog 90 autobusų galės įvažiuoti į miestą ir išvežti apie 6.000 moterų, vaikų ir pagyvenusių žmonių.

Žmonės, bandantys palikti Mariupolį, lipa į autobusą. Aleksandro Ermočenkos  („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Žmonės, bandantys palikti Mariupolį, lipa į autobusą. Aleksandro Ermočenkos  („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr. 

19:53 JT vadovas prašo susitikimų su V. Putinu ir V. Zelenskiu

 Antonio Guterresas, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, paprašė susitikimų su Rusijos ir Ukrainos prezidentais jų šalių sostinėse, trečiadienį pranešė JT atstovas.

Tęsiantis karui Ukrainoje, A. Guterresas antradienį išsiuntė laiškus su atitinkamais prašymais Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Ukrainos lyderiui Volodymyrui Zelenskiui.

19:28 JAV žinojo apie Rusijos balistinės raketos paleidimą

JAV, remdamosi tarptautiniais susitarimais dėl pranešimo, žinojo, kad Rusija planavo tarpžemyninės balistinės raketos bandymą, pranešė CNN remdamasi dviejų JAV pareigūnų pateikta informacija.

Pasak pareigūnų, JAV žinojo apie paleidimo langą, stebėjo raketą ir nebuvo susirūpinusios.

Tiek Rusija, tiek JAV pagal galiojantį tarptautinį susitarimą praneša kitoms valstybėms apie bandymus, kad būtų išvengta bet kokių incidentų. JAV vertina, kad ši raketa dar neveikia Rusijos inventoriuje, sakė šaltiniai.

Trečiadienį Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad atliko naujos tarpžemyninės balistinės raketos „Sarmat“ bandomąjį paleidimą. Išsamiau skaitykite 18:55 val. naujienų juostos įraše.

19:12 Ukraina pasirengusi iškeisti Rusijos karo belaisvius į saugų civilių judėjimą Mariupolyje

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, teigia esąs pasirengęs iškeisti Rusijos karo belaisvius mainais į saugų civilių ir Ukrainos karių judėjimą Mariupolyje.

V. Zelenskis sakė, kad Mariupolio plieno gamykloje „Azovstal“ slepiasi apie 1.000 civilių. Jis pridūrė, kad padėtis apgultame mieste blogėja, yra šimtai sužeistųjų, praneša BBC.

18:59 V. Zelenskis: Ukrainos prioritetas – narystė ES

Narystė Europos Sąjungoje (ES) yra Ukrainos prioritetas, trečiadienį pareiškė Volodymyras Zelenskis, šalies prezidentas.

„Kas dėl būsimos narystės ES, tai yra prioritetas mūsų šaliai, mūsų žmonių, tų, kurie yra pasirengę ginti mūsų žemę nuo Rusijos užpuolikų net ir be ginklų, stiprybei“, – per spaudos konferenciją su Charles'iu Micheliu, Kyjive viešinčiu Europos Vadovų Tarybos pirmininku, sakė V. Zelenskis.

18:55 Rusija teigia atlikusi tarpžemyninės balistinės raketos paleidimą

Trečiadienį Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad atliko naujos tarpžemyninės balistinės raketos „Sarmat“ bandomąjį paleidimą.

Raketa buvo paleista iš bunkerio paleidimo įrenginio 15.12 val. Maskvos laiku Plesecko valstybiniame bandymų kosmodrome Archangelsko srityje Rusijos šiaurėje link Kuros bandymų poligono Kamčiatkos pusiasalyje Rusijos tolimuosiuose rytuose, praneša CNN.

Gynybos ministerijos pareiškime sakoma, kad jis nusileido „nurodytoje Kamčiatkos teritorijoje“.

Ministerija pažymėjo, kad užbaigus bandymų programą, „Sarmat“ bus pradėtas naudoti Rusijos strateginėse raketinėse pajėgose. RS-28 „Sarmat“ skirta pakeisti sovietmečiu gamintą ICBM „Voevoda“, žinomą NATO pavadinimu SS-18 „Satan“.

18:50 V. Putinas dėl sankcijų kreipsis į PPO

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, nurodė peržiūrėti Rusijos poziciją Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), kad būtų užkirstas kelias „neteisėtoms“ Vakarų valstybių taikomoms sankcijoms, praneša agentūra AFP.

Kalbėdamas per televiziją transliuotame vyriausybės posėdyje, Rusijos prezidentas sakė, kad Vakarų šalių vyriausybės pažeidė PPO taisykles, nustatydamos politiškai motyvuotus importo apribojimus Rusijos produktams, pavyzdžiui, plienui ir kitiems metalams.

„Aš pavedu vyriausybei atlikti išsamią mūsų Vakarų prekybos partnerių veiksmų teisėtumo peržiūrą ir parengti atnaujintą mūsų veiksmų PPO strategiją“, – sakė jis.

18:21 Luhansko gubernatorius: 80% regiono teritorijos kontroliuoja Rusija

Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, sakė, kad 80% regiono teritorijos kontroliuoja Rusija.

„Be abejo, rusai labai išsiplėtė. Mes sukūrėme savo gynybą daugelyje miestų. Jie bando apsupti mūsų karius, ten vyksta daug nemalonių reikalų, bet kol kas jiems nesiseka. Mums gerai sekasi naikinti jų įrangą“, – sakė S. Haidajus interviu CNN.

„Čia susidarė labai rimta padėtis. Apšaudoma visa Luhansko teritorija. Nėra saugaus miesto... Suprantame, kad Rusijos valdžia ketina veržtis į priekį ir ketina sunaikinti viską, kas pasitaikys jos kelyje. Taigi tai, ką mes darome, stengiamės evakuoti visus, kiek tik įmanoma“, – kalbėjo administracijos vadovas.

Pasak jo, apšaudymas regione vyksta „be jokio atokvėpio“, dėl to buvo sugriautas elektros tinklas ir visi vandens tiekimo šaltiniai. Likę 70.000 žmonių gyvena bunkeriuose, rūsiuose ir slėptuvėse.

18:13 V. Putinas: įgyvendinti Rusijos tikslai Donbase „leis žmonėms grįžti į normalų gyvenimą“

Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, pareiškė, kad jo šalis pasieks savo karinius tikslus Donbaso regione Rytų Ukrainoje, kurie „leis žmonėms grįžti į normalų gyvenimą“.

Kalbėdamas Kremliuje vykusiame susitikime, kurio tikslas propaguoti Rusiją kaip galimybių šalį, V. Putinas sakė, kad Maskva buvo priversta pradėti „karinę operaciją“ Ukrainoje dėl Donbase vykstančios „tragedijos“, praneša BBC.

„Aš tai pasakiau pačioje pradžioje – šios operacijos tikslas yra padėti mūsų žmonėms, gyvenantiems Donbase“, – sakė jis.

Kreipdamasis į merginą, kuri prie susitikimo prisijungė iš Sevastopolio Kryme, kurį Rusija 2014 m. aneksavo iš Ukrainos, jis sakė „Veiksime nuosekliai ir užtikrinsime, kad gyvenimas ten pamažu taptų normalus, pasikeistų į gerąją pusę – taip, kaip atsitiko tau, tavo gyvenime, Sevastopolyje.“

18:02 Iš Mariupolio išvyko autobusų kolona

Nedidelė autobusų kolona, vežanti dešimtis civilių gyventojų iš apgulto Mariupolio miesto, išvyko iš planuoto evakuacijos punkto, praneša „Reuters“.

Pasak pranešimų, autobusai važiavo į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją.

17:57 Ukrainos pasieniečiai užfiksavo apšaudymus iš Rusijos teritorijos

Pasak Andrijaus Demčenkos, Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovo spaudai, pasieniečiai užfiksavo, kaip Sumų srities teritorija buvo apšaudoma iš Rusijos teritorijos „Grad“ raketomis, o Černihivo sritis – iš minosvaidžių.

„Vieną dieną priešas tris kartus iš minosvaidžio apšaudė Černihivo srities teritoriją priešais valstybės sieną. Sviediniai pataikė netoli Synkivkos kaimo, o virš teritorijos nuolat skraidė priešo dronas. Synkivkos kryptimi pasieniečiai aptiko grupę žmonių su ginklais, kurie bandė patekti į Ukrainos teritoriją. Į nežinomuosius buvo paleista ugnis, po kurios jie pasitraukė. Žvalgybos grupės Černihivo srityje ir toliau randa Rusijos Federacijos paliktų slėptuvių su ginklais, šaudmenimis ir šoviniais“, – sakė A. Demčenka.

Jis taip pat pridūrė, kad kitoje Ukrainos sienos pusėje kai kuriose vietovėse priešais sritis Rusija vykdo inžinerinius pozicijų ir stebėjimo postų įrengimo darbus, pasienyje vyksta karinės technikos judėjimas.

17:33 Nuo Rusijos invazijos pradžios į Ukrainą sugrįžo per 1 mln. ukrainiečių

1,1 mln. ukrainiečių grįžo į savo šalį po to, kai vasario pabaigoje Rusija pradėjo savo niokojančią invaziją, trečiadienį pranešė Andrijus Demčenka, Ukrainos sienų apsaugos tarnybos atstovas.

17:03 V. Zelenskis su EVT pirmininku aptarė sankcijas Rusijai

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, padėkojo Charles'iui Micheliui, Europos Vadovų Tarybos pirmininkui, apsilankiusiame Kyjive, aptarė sankcijas Rusijai ir finansinę paramą Ukrainai

„Buvo aptartos sankcijos Rusijai, gynyba ir finansinė parama mūsų valstybei bei atsakymai į klausimyną dėl atitikties ES kriterijams. Ačiū už prasmingą susitikimą ir solidarumą su žmonėmis“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė V. Zelenskis.

16:58 Grasinimų sulaukusi „Continental“ atnaujina gamybą Rusijoje

Vokietijos automobilių dalių tiekėja „Continental“ trečiadienį pranešė atnaujinusi gamybą Rusijoje, kai vietos darbuotojams buvo pagrasinta „sunkiomis baudžiamosiomis pasekmėmis“, jei įmonė atsisakys tenkinti vietos poreikius.

Išsamiau skaitykite čia.

16:45 Rusija kaltina Ukrainą karo nusikaltimais

Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, pareiškė, kad Donbase rusakalbiai gyventojai laikomi įkaitais, o tie, kurie laiko juos įkaitais, „buvo apmokyti NATO šalyse arba vadovaujant NATO kariškiams“.

Ji spaudos konferencijoje teigė, kad Rusija renka įrodymus apie, jos teigimu, Ukrainos įvykdytus nusikaltimus. M. Zacharova sakė, kad „visa medžiaga bus kruopščiai išnagrinėta, prijungta prie baudžiamųjų bylų ir pateikta teismui. Nė vienas Ukrainos nacionalistas, dalyvavęs nusikaltimuose prieš civilius gyventojus ir Rusijos kariškius, neišvengs teisingo atpildo.“

Pasak „The Guardian“, ji ilgai aiškino, kad Naujosios Zelandijos paskelbta pagalba Ukrainai apima 5 mln. USD ginklams ir 2 mln. USD komercinėms kartografavimo paslaugoms, todėl nė vienas iš šių pinigų iš tikrųjų nebuvo skirtas Ukrainai. Ji teigė, kad „šie pinigai patenka į kolektyvines Vakarų kišenes“ ir kad „vadinamoji pagalba visada grįžta į tas pačias sąskaitas tuose pačiuose bankuose, iš kurių ji atėjo“.

16:27 Ukraina: Rusija okupuotuose regionuose organizuoja referendumus, siekdama paskelbti mobilizaciją

Rusijos pajėgos okupuotose Zaporižios ir Chersono sričių teritorijose organizuoja referendumus, siekdama paskelbti priverstinę „mobilizaciją“, praneša Ukrainos gynybos ministerija.

„Ją surengusi Rusijos Federacijos FSB planuoja mesti „mobilizuotus“ ukrainiečius į karščiausius fronto ruožus šturmuoti barikadų būrių kontroliuojamų ginkluotųjų pajėgų pozicijas. Iš tikrųjų tai yra bandymas sunaikinti Ukrainą pačių ukrainiečių rankomis“, – rašoma ministerijos pranešime.

Pasak Ukrainos, šiais veiksmais siekiama sunaikinti ukrainiečių etninės grupės atstovus ir vykdyti propagandinę veiklą, primetant mitą, kad „nuo nacių išlaisvintų regionų gyventojai pradėjo kovoti su nacionalistiniais batalionais“.

16:12 JAV: Rusija pradėjusi puolimą Donbase nepasiekė jokių didesnių teritorinių laimėjimų

Pasak dviejų aukšto rango gynybos pareigūnų, susipažinusių su informacija, JAV mano, kad nuo naujojo Rusijos puolimo Donbase pradžios, agresorė nepasiekė jokių didesnių teritorinių laimėjimų.

JAV pastebėjo keletą naujų Rusijos pajėgų atakų, kurios panašios į žvalgomąsias atakas, skirtas Ukrainos gynybai išbandyti, sakė vienas iš pareigūnų. Tačiau fronto linijos išlieka statiškos, kol kas nesikeičia jokios didesnės teritorijos. 

Pasak aukšto rango JAV pareigūno ir Kongreso šaltinio, siekiant padėti Ukrainos pajėgoms pasirengti būsimiems mūšiams, naujasis JAV 800 mln. USD vertės ginkluotės paketas bus skirtas artilerijai, konkrečiai 155 mm haubicoms ir šaudmenims, praneša CNN.

16:01 Ukraina: 500.000 ukrainiečių per prievartą buvo išvežti į Rusiją

Mykyta Poturajevas, Ukrainos parlamento humanitarinio komiteto vadovas, kreipdamasis į Europos Parlamento narius pranešė, kad 500.000 ukrainiečių per prievartą buvo išvežti į Rusiją.

Jis teigė, kad „nėra galimybių“ užmegzti ryšį su šiais žmonėmis, ir paragino Raudonąjį Kryžių padėti dingusiems asmenims, praneša „The Guardian“.

„Mes žinome apie vadinamąsias Ukrainos piliečių filtravimo stovyklas. Tai viena iš galimų Raudonojo Kryžiaus veiklos krypčių – bent jau surasti šiuos deportuotus žmones ir suprasti, kas su jais vyksta Rusijos Federacijos teritorijoje“, – sakė M. Poturajevas.

Aleksandra Boivin, Raudonojo Kryžiaus pareigūnė, sakė, kad jos organizacija kalbasi su Rusijos valdžios institucijomis apie galimybes padėti žmonėms, tačiau negalėjo patvirtinti, ar tie žmonės buvo priverstinai išvežti į Rusiją.

15:51 Rusija įspėjo Švediją ir Suomiją apie stojimo į NATO pasekmes

Rusija dvišaliais diplomatiniais kanalais įspėjo Švediją ir Suomiją apie stojimo į NATO pasekmes, pareiškė Marija Zacharova, užsienio reikalų ministerijos atstovė.

„Visus įspėjimus išsakėme tiek viešai, tiek dvišaliais kanalais, – sakė M. Zacharovą citavo BBC. – Švedija ir Suomija apie tai žino, jiems nebus ko stebėtis, jie buvo apie viską informuoti, prie ko tai prives“.

Kaip pranešėme 14:03 val., Suomijos parlamentas pradeda debatus dėl to, ar siekti narystės NATO.

15:43 Rusijos gynybos ministerija siūlo apriboti asmenų, žinančių žuvusius Rusijos karius, skaičių

Rusijos gynybos ministerija pasiūlė, kad Ukrainoje nužudytų karių artimieji dėl kompensacijų turėtų kreiptis į karines, o ne civilines valdžios institucijas, taip nustatydama papildomą karo nuostolių slaptumo lygį.

Savo pasiūlyme šalies gynybos ministerija paprašė, kad žuvusių karių šeimoms mokamas išmokas nebeprižiūrėtų civiliai pareigūnai, o jas tvarkytų įskaitos tarnybos. Šiuo žingsniu siekiama apriboti asmenų, turinčių informaciją apie Ukrainoje žuvusius Rusijos karius, ratą.

Pasiūlymas pasirodė vyriausybės teisinės informacijos svetainėje. Nebuvo aišku, kada jį peržiūrės ir tvirtins vyriausybė, praneša „Reuters“.

15:28 Ukrainiečiams Lietuvoje kyla grėsmių dėl išnaudojimo

Į Lietuvą atvykusiems pabėgėliams iš Ukrainos kyla grėsmės dėl verbavimo seksualiniam išnaudojimui, priverstinio darbo ir surogatinės motinystės, jau gauta ir pirmųjų nusikalstamų signalų, teigia Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovai. Plačiau skaitykite čia.

15:22 Ukraina sureagavo į Kremliaus pareiškimą dėl taikos dokumento: jie tai naudoja kaip spaudimo elementą

Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, derybų grupės narys, reaguodamas į Dmitrijaus Peskovo, Kremliaus atstovo, žodžius, kad Rusija perdavė Ukrainai susitarimo dokumento projektą, tačiau Kyjivas neskuba reaguoti (žr. 14:07 naujienų juostos įrašą), pasakė, jog rusai tokius pareiškimus naudoja tik kaip privalomo spaudimo elementą.

„Man atrodo, kad vieno ar kito rusų pranešėjo nereikėtų naudoti kaip naujienų šaltinio. Daug geriau remtis tik oficialiais Ukrainos pusės pranešimais. Nes rusai pernelyg dažnai viešus pareiškimus naudoja tik kaip privalomo spaudimo elementą. Kam su jais žaisti“, – svarstė M. Podoliakas.

Kalbėdamas apie derybų procesą, jis priminė, kad Ukraina jau Stambulo raundo metu perdavė oponentams „savo pasiūlymus dėl šabloninių sprendimų“, praneša „Unian“.

„Įskaitant ir dėl saugumo garantijų, kad vėliau nebus agresijos prieš mūsų šalį. Rusijos pusė išnagrinėjo pasiūlymus ir išreiškė savo pozicijas. Toliau mūsų eilė studijuoti, lyginti, daryti išvadas, taip pat ir politines bei teisines“, – sakė Ukrainos prezidento patarėjas.

15:01 Vokietija siunčiamų ginklų neskelbs viešai, padės apmokyti karius

Berlynas nusprendė neskelbti visų ginklų, kuriuos siuntė Ukrainai paremti, sakė Annalena Baerbock, užsienio reikalų ministrė, ir pridūrė, kad Vokietija padės Kyjivui išlaikyti pažangesnes ginklų sistemas ir mokys karius jomis naudotis, praneša „Reuters“.

„Mes pristatėme prieštankinių raketų, „Stinger“ ir kitų dalykų, apie kuriuos niekada viešai nekalbėjome, todėl šie pristatymai gali įvykti greitai“, – sakė ji per spaudos konferenciją Rygoje.

„Jei partneriai tieks artileriją, kurios mes nebegalime tiekti, padėsime su mokymais ir priežiūra“, – sakė ji.

14:52 EVT vadovas: „Negali būti taikos be teisingumo“

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas, trečiadienį, lankydamasis netoli Kyjivo esančioje rusų pajėgų nuniokotoje Borodiankoje, pareiškė, kad Ukrainoje įvykdytų karo nusikaltimų kaltininkai privalo sulaukti teisingumo. 

„Borodiankoje. Kaip ir Bučoje ir daugelyje kitų Ukrainos miestų. Istorija neužmirš ten įvykdytų karo nusikaltimų. Negali būti taikos be teisingumo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ch. Michelis.

14:50 Vakarų valstybės planuoja protestuodamos išeiti iš G-20 susitikimo, kur dalyvaus Rusija

Vakarų valstybės ruošiasi surengti koordinuotą išėjimą iš G-20 valstybių finansų ministrų susitikimo dėl Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Per susitikimą ir po jo mes tikrai pasiųsime tvirtą žinią ir tai darysime ne vieni“, – sakė Vokietijos vyriausybės šaltinis, kuriuo rėmėsi „Reuters“, kaltindamas Rusiją pradėjus konfliktą, dėl kurio taip pat sparčiai kyla pasaulinės maisto ir energijos kainos.

Janet Yellen, JAV iždo sekretorė, planuoja vengti G-20 sesijų, prie kurių prisijungė Rusijos pareigūnai. Tačiau J. Yellen dalyvaus įžanginėje sesijoje dėl karo Ukrainoje, nepriklausomai nuo Rusijos dalyvavimo, sakė JAV iždo departamento pareigūnas.

14:22 Ukraina: Rusijos pajėgos bando veržtis į Zaporižią

Rusijos pajėgos bando veržtis į pietryčių Ukrainos miestą Zaporižią, trečiadienį pranešė šio miesto regioninė taryba, rytuose intensyvėja kovos veiksmai.

„Padėtis fronte rodo, kad priešas bando žengti Zaporižios kryptimi, tačiau patiria nuostolių ir pagrindines pastangas sutelkia į užimtų sienų išlaikymą, – sakoma tarybos pareiškime. – Rusijos pajėgos toliau apšaudo mūsų karių pozicijas ir vykdo puolamąsias operacijas Pokrovsko–Huliaipolės kryptimi.“

14:07 Kremlius: Maskva perdavė Kyjivui taikos dokumento projektą

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, sakė, kad Maskva perdavė Kyjivui taikos dokumento projektą „su aiškiomis formuluotėmis“.

„Vykstant derybų procesui, Ukrainos pusei buvo perduotas dokumento projektas su aiškiomis formuluotėmis. Kamuolys yra Kyjivo pusėje, Maskva laukia reakcijos“, – D. Peskovą citavo „Unian“.

Pasak jo, Ukraina esą neskuba reaguoti.

„Jų darbas toli gražu ne pats geriausias, jie nesiekia suintensyvinti proceso“, – pridūrė Kremliaus atstovas.

14:03 Suomijos parlamentas pradeda debatus dėl narystės NATO

Suomijos parlamentas trečiadienį pradeda debatus, ar šaliai siekti narystės NATO, Rusijos invazijai Ukrainoje smarkiai padidinus politikų ir visuomenės paramą stojimui į šį karinį aljansą.

Nors Rusija įspėjo dėl branduolinių ginklų dislokavimo Baltijos jūros regione, jei Suomija ir jos kaimynė Švedija įstotų į NATO, suomių premjerė Sanna Marin sakė, kad šalis dabar greitai apsispręs, ar teikti paraišką dėl narystės.

„Manau, tai įvyks gana greitai. Per kelias savaites, ne mėnesius“, – praėjusią savaitę sakė S. Marin.

Švedija taip pat diskutuoja, ar teikti paraišką dėl stojimo į NATO. Išsamiau skaitykite čia.

14:00 „Moskva“ nuskendo Ukrainos teritoriniuose vandenyse

Balandžio 13 d. Ukrainos pajėgų atakuotas ir nuskendęs Rusijos karinis laivas „Moskva“ ilsisi Ukrainos teritoriniuose vandenyse, apie 50 mylių nuo kranto, skelbia ukrainiečių televizija TCH.

„Vietoje, kur nuskendo kreiseris, yra Ukrainos ekonominiai vandenys, o pagal 2006 m. UNESCO tarptautinę konvenciją, kurią Ukraina yra ratifikavusi, visi žmogaus veiklos pėdsakai toje teritorijoje priklauso Ukrainos valstybei“, – sako Serhijus Voronovas, centrinio Ukrainos karinio jūrų laivyno muziejaus vadovas, pridurdamas, kad laivas dabar yra Ukrainos povandeninio kultūros paveldo objektas Nr.2064.

Ukrainos mokslininkai mano, kad laivo skendimo vietoje jūros gylis vos apie 50 m., pats laivas buvo apie 40 m. aukščio, tad bus nesunkiai pasiekiamas žvalgybos narams.

13:41 JT: pabėgėlių iš Ukrainos skaičius viršijo 5 milijonus

Jau daugiau kaip penki milijonai ukrainiečių pabėgo iš savo šalies nuo Rusijos karinės invazijos pradžios, rodo trečiadienį paskelbti Jungtinių Tautų duomenys apie sparčiausiai nuo Antrojo pasaulinio karo Europoje besivystančią pabėgėlių krizę.

JT pabėgėlių reikalų agentūra UNHCR nurodė, kad nuo vasario 24 dienos savo šalį paliko 5.034.439 ukrainiečiai.

13:28 Daugiau lietuvių kilmės žmonių Rusijoje siekia atgauti Lietuvos pilietybę

Nuo karo Ukrainoje pradžios daugiau lietuvių kilmės žmonių Rusijoje siekia atgauti mūsų šalies pilietybę, teigia ambasadorius Eitvydas Bajarūnas.

Trečiadienį paramos Rusijoje ir Baltarusijoje gyvenantiems lietuviams klausimas už uždarų durų buvo aptartas Seimo Užsienio reikalų komitete.

„Žymiai išaugo – trigubai, žymiai daugiau žmoni. Dabar masiškai rašo e. laiškus, kaip kuo greičiau būtų galima atgauti pilietybę“, – trečiadienį po posėdžio sakė šiuo metu Vilniuje reziduojantis ambasadorius Rusijoje.

13:11 Iziume bijoma Bučos likimo

Iziumo miestas, esantis prie svarbios transporto jungties pakeliui į Donbasą, tapo aršių kovų epicentru, o tūkstančiai įstrigusių žmonių negali palikti savo namų.

Anot BBC, prie Iziumo sutelkta didžiausia Rusijos karių koncentracija. Manoma, kad miestelyje yra likę apie 10.000–15.000 gyventojų, o maždaug 80% gyvenamųjų namų yra sunaikinta.

12:42 Ukraina teigia gavusi lėktuvų dalių, o ne pačių lėktuvų

Ukrainos karinės oro pajėgos oficialiai paneigė, kad iš partnerių gavo rusų gamybos karo lėktuvų, kaip kiek anksčiau teigė Pentagonas, tačiau patvirtino gavusi atsarginių dalių. 

„Padedant JAV vyriausybei gavome atsargines ir komplektuojančias lėktuvų dalis, kas padės suremontuoti ir atstatyti dalį orlaivių“, – skelbiama Ukrainos karinių oro pajėgų pranešime.

12:34 Rusiškos naftos eksportas per savaitę mažėjo 25%

Rusiškos naftos eksportas per savaitę susitraukė 25%, rinkoms vis labiau kratantis rizikingos žaliavos. Tiesa, yra kas susivilioja žaliavos pardavėjų siūlomomis nuolaidomis.

Šiuo laikotarpiu iš Rusijos uostų Juodojoje, Baltijos jūrose ir Arkties vandenyne išvyko tik 30 Rusijos tanklaivių, gabenančių 21,8 mln. bbl naftos. 

Daugiau apie tai galima perskaityti čia.

12:32 Planuojama evakuoti 6.000 Mariupolio gyventojų

Sutarus dėl preliminaraus evakuacijos koridoriaus Ukraina skelbia ketinanti evakuoti apie 6.000 civilių iš apsiausto Mariupolio.

Tam nusiųsti apie 90autobusų, kuriais turėtų būti išgabenami vaikai, moterys ir senyvo amžiaus žmonės, rašo BBC.

11:57 Ukraina: Rusija neteko apie 20.900 karių 

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pateikė atnaujintą informaciją apie Rusijos pajėgų patirtus nuostolius. Ukrainos duomenimis, Rusija neteko 20.900 karių, 815 tankų, 171 lėktuvo ir 150 sraigtasparnių, 2.087 šarvuočių.

Rusija apie nuostolius neskelbia, nepriklausomai patikrinti duomenų šiuo metu nėra įmanoma.

11:52 Maskvos ir Minsko pasiuntiniai nepageidaujami renginyje nacių aukoms pagerbti

Rusijos ir Baltarusijos ambasadoriai buvo paprašyti nedalyvauti kitą mėnesį vyksiančiame renginyje, skirtame paminėti vienos Austrijoje veikusios nacių koncentracijos stovyklos išvadavimo metinėms, antradienį pranešė renginio organizatoriai.

Šių šalių atstovų dalyvavimas buvusios Mauthauzeno stovyklos teritorijoje gegužės 15-ąją vyksiančiame renginyje kirstųsi su tebegyvenančių buvusių kalinių pageidavimais ir jų tikėjimu taika ir laisve, vietos žiniasklaidai sakė organizacinio komiteto pirmininkas Willi Mernyi.

Abiem ambasadoriams buvo išsiųsti atitinkamo turinio asmeniniai elektroniniai laiškai, naujienų agentūrai AFP patvirtino renginio organizatorių atstovė.

11:23 Vaizdas iš paukščio skrydžio prie „Azovstal“ gamyklos

11:21 Rusija teigia smogusi daugiau nei tūkstančiui taikinių šiąnakt

Rusijos gynybos ministerija skelbia, kad per naktį smogta 1.053 taikiniams Ukrainoje ir sunaikintos 106 ukrainiečių pajėgų šaudymo pozicijos.

Neįmanoma šio teiginio patvirtinti nepriklausomai.

10:57 Japonija oficialiai atšaukė Rusijos „didžiausio palankumo“ prekybos statusą

Japonija trečiadienį oficialiai atšaukė Rusijos „didžiausio palankumo“ prekybos statusą dėl Maskvos invazijos Ukrainoje.

Tokį žingsnį Tokijas žengė griežtindamas sankcijas po pranešimų apie Rusijos kariuomenės vykdomus žiaurius nusikaltimus civilių atžvilgiu. Plačiau skaitykite čia.

10:39 Uždarytas Rusijos konsulatas Klaipėdoje

Klaipėdoje veikęs Rusijos konsulatas skelbia, jog nebedirba. Rusijos ambasadorius Lietuvoje šalį turėjo palikti dar praėjusią savaitę – po to, kai Lietuva nusprendė pažeminti diplomatinį atstovavimo lygį su Rusija dėl jos pajėgų žiaurumo kare Ukrainoje.

Kaip BNS informavo Užsienio reikalų ministerija, Rusijos ambasada Vilniuje balandžio 8-ąją nota informavo ministeriją, kad ambasadoriaus Aleksejaus Isakovo Lietuvoje nebus nuo balandžio 11 dienos. 

Apie sprendimą atšaukti leidimą Rusijos generalinio konsulato Klaipėdoje veiklai Lietuvos ministerija Rusijos ambasadą informavo balandžio 4-ąją ir davė personalui 15 dienų išvykti iš Lietuvos. Antradienis buvo paskutinioji šio termino diena. 

10:32 EVT vadovas Ch. Michelis atvyko į Kyjivą

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis, atstovaujantis Europos Sąjungos valstybėms narėms, trečiadienį atvyko į Kyjivą, Rusijai suintensyvinus puolimą Ukrainos rytinėje dalyje.

„Šiandien – Kyjive. Laisvos ir demokratinės Europos širdyje“, – savo „Twitter“ paskyroje parašė Ch. Michelis ir pridėjo nuotrauką, padarytą Ukrainos sostinės traukinių stotyje.

10:18 Ukrainoje gali kovoti iki 20.000 Rusijos samdinių

Ukrainoje veikiančios Rusijos pajėgos turi iki 20.000 samdinių, įskaitant kontroversiškos privačios karinės bendrovės „Wagner Group“ kovotojus ir atvykėlius iš Sirijos ar Libijos, antradienį sakė vienas Europos pareigūnas.

„Kalbant apie jų pajėgumus – jie yra pėstininkai. Jie neturi jokios sunkiosios technikos ir ginklų. Tiesiog daugiau pėstininkų“, – su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs pareigūnas sakė žurnalistams Vašingtone.

„Šie vyrukai daugiausiai naudojami kaip masė prieš Ukrainos pasipriešinimą“, – aiškino pareigūnas. Išsamiau apie tai rašoma čia.

10:08 Lietuvoje registruota 46.900 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruota 46.900 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 19.300 iš jų – nepilnamečiai, rodo trečiadienį skelbiami Statistikos departamento duomenys.

Pastarąją parą registracijos centruose arba Migracijos departamento padaliniuose atvykimą deklaravo 550 asmenų, iš jų – 188 nepilnamečiai, 47 vaikai dar buvo nesulaukę šešerių.

Septynių dienų per parą atvykstančiųjų iš Ukrainos vidurkis, naujausiais duomenimis, siekia 362 – šis rodiklis mažesnis nei prieš savaitę, kai skaičiai siekė daugiau kaip 500. 

09:49 Susitarta dėl koridoriaus civilių evakuacijai iš Mariupolio

Ukraina trečiadienį pranešė susitarusi su Rusijos pajėgomis dėl saugaus maršruto atvėrimo civiliams, norintiems ištrūkti iš nuniokoto pietrytinio Mariupolio uostamiesčio.

„Sugebėjome pasiekti preliminarų susitarimą dėl humanitarinio koridoriaus moterims, vaikams ir senyviems asmenims“, – per platformą „Telegram“ parašė Ukrainos premjero pavaduotoja Iryna Vereščuk.

09:41 Mariupoliui trūksta maisto ir vandens

Mariupolio mero pavaduotojas Sergejus Orlovas BBC teigė, kad mieste yra likę apie 130.000 gyventojų, o po 50-ies dienų puolimo ir apgulties mieste trūksta maisto ir vandens.

Anot jo, rusams itin sudėtinga likviduoti pasipriešinimą „Azovstal“ gamykloje, tačiau joje taip pat slepiasi ir civilių gyventojų.

09:26 JAV ragina Serbiją prisidėti prie sankcijų jos sąjungininkei Rusijai

JAV Senato delegacija antradienį paragino Serbiją prisidėti prie likusios Europos dalies ir paskelbti sankcijų Rusijai dėl jos kruvino karo Ukrainoje.

„Suprantame, kad Serbija turi ilgą kultūrinę ir ekonominę istoriją su Rusija“, – sakė senatorius demokratas Chrisas Murphy, trijų narių delegacijai, sudarytai iš abiejų pagrindinių JAV partijų atstovų, susitikus su Serbijos prezidentu Aleksandru Vučičiumi.

„Tačiau šiuo momentu yra didelė rizika, jei mes, kaip demokratinė bendruomenė, nepasiųsime vieningos žinios apie Rusijos elgesio Ukrainoje pasekmes, – reporteriams sakė jis. – Mes viliamės, kad artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais galėsime su Serbija vieningai pasiųsti tokią aiškią žinią Rusijai.“

Nors Serbija balsavo už tris Jungtinių Tautų rezoliucijas, kuriomis smerkiama Rusijos agresija prieš Ukrainą, Belgradas neprisidėjo prie tarptautinių sankcijų Maskvai.

Serbija, oficialiai siekianti narystės Europos Sąjungoje, beveik visiškai priklauso nuo energijos tiekimo iš Rusijos. A. Vučičius yra sakęs, kad Serbijai būtų pražūtinga skelbti sankcijas tradiciniams sąjungininkams slavams Maskvoje.

09:00 Ukrainiečiai įsidarbina prekybos tinkluose, mažose kavinėse

Lietuvoje daugėjant karo pabėgėlių iš Ukrainos, vis daugiau jų ieško ir randa darbą. Vieni darbo pasiūlymų sulaukia registracijos centruose, kuriems apie laisvas vietas praneša darbdaviai arba Užimtumo tarnyba, kitiems padeda juos priglaudę žmonės, o daliai tenka vartyti skelbimus ar kitaip ieškoti, kaip užsidirbti.

Naujausiais Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje su tarnybos pagalba jau įsidarbino 3.400 ukrainiečių, o iš viso darbo rinkoje sėkmingai integravosi apie 5.000 iš Ukrainos atvykusių karo pabėgėlių. Didžioji dalis darbdavių pabėgėlius įdarbina neterminuotai. 

Plačiau apie tai skaitykite čia.

08:37 Kanada įtraukė V. Putino dukteris į sankcionuojamų asmenų sąrašą

Reaguodama į Maskvos karą Ukrainoje Kanada antradienį įtraukė dvi suaugusias Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukteris į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą.

Anksčiau panašius žingsnius žengė Kanados sąjungininkės.

Į sąrašą papildomai įtrauktiems žmonėms, tarp kurių yra Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žmona ir duktė, taip pat 10 kitų „Rusijos režimo artimų sąjungininkų“, bus taikomas turto areštas ir kelionių draudimai.

Didžioji Britanija, Europos Sąjunga ir JAV jau anksčiau paskelbė sankcijas dviem V. Putino dukterims: Marijai Voroncovai ir Katerinai Tichonovai, gimusioms atitinkamai 1985 ir 1986 metais.

08:33 Rusijos verslo magnatas O. Tinkovas smerkia Kremliaus žudynes Ukrainoje

Rusijos verslo magnatas Olegas Tinkovas antradienį pasmerkė Maskvos „žudynes“ provakarietiškoje Ukrainoje ir paragino Vakarus padėti užbaigti „šį beprotišką karą“.

O. Tinkovas internete teigė, kad 90% rusų yra „PRIEŠ šį karą“, ir pavadino šalies pajėgas „šūdina armija“. Jo komentarai yra bene griežčiausia kritika Kremliaus kariniams veiksmams Ukrainoje, išsakyta gerai žinomo ir įtakingo ruso.  

„Atsibudę su pagiriomis generolai suprato, kad turi šūdiną armiją“, – rašė 54 metų A. Tinkovas socialiniame tinkle „Instagram“.

Išsamiau apie verslininko pasisakymą galima perskaityti čia.

08:31 Norvegija suteiks 100 oro gynybos raketų „Mistral“

Norvegijos gynybos ministeriją trečiadienį paskelbė, kad ketina Ukrainai suteikti 100 trumpojo nuotolio oro gynybos raketų „Mistral“.

„Mistral“ oro gynybos sistema „yra veiksmingas ginklas, naudotas jūrinėje gynyboje ir ženkliai padės Ukrainai“, - šalies gynybos ministrą Bjorną Arildą Gramą cituoja „The Guardian“.

08:18 Karas be puolimo nelaimimas

Be puolimo karo nelaimėsi, „Verslo žinių“ podkaste sako karybos ekspertas Aurimas Navys. Todėl, anot jo, ukrainiečiai dabar turi ne tik gintis nuo Rusijos pajėgų, bet ir ruošti puolamuosius veiksmus.

„Bet norėdama pradėti kontrpuolimą, Ukraina turi kur kas labiau pasiruošti. O tam, kad būtų tinkamai pasiruošta, ukrainiečiams būtina turėti pakankamai puolamosios ginkluotės, tarp jų – ir aviacinės“, – teigė A. Navys.

Nors atsargos karys, Visuomenės informacinio saugumo agentūros steigėjas pripažįsta, kad Vakarai tiekia Kyjivui ginkluotę, bet sunkiosios vis dar gerokai trūksta ir jos perdavimas strigčioja. Todėl, kaip sakė ekspertas, reikėtų būti pasiruošus gana ilgam ir sekinančiam poziciniam karui. Tuo metu Rusija jau yra pakoregavusi savo karinių veiksmų taktiką, nes labiau rūpinasi užnugariu, rezervais ir pan.

„Tačiau jie gali paslysti ant to, kad pernelyg skubės įvykdyti Putino įsakymą žūtbūt pasiekti pergalę iki gegužės 9-osios“, – pastebėjo A. Navys.

Plačiau apie tai klausykite čia.

07:45 Baltarusijos įmonė Vilniuje bandė persivesti sankcionuotus pinigus

Prieš pusmetį į Lietuvą padedant „Investuok Lietuvoje“ atėjusi Baltarusijos aukštųjų technologijų bendrovė „Izovac Photonics“ prasidėjus karui su Ukraina bandė iš Rusijos persivesti į sankcijas įtraukto karinę įrangą kuriančio valstybinio koncerno „Rostec“ instituto gautus 1,2 mln. Eur. 

Baltarusių bendrovės lėšas FNNT areštavo dėl koncernui „Rostec“ ir jo vadovui Sergejui Čemezovui taikomų sankcijų, praneša lrt portalas.

Kaip teigia ne tik Baltarusijoje, bet ir Rusijoje, Taivane veikiančios įmonių grupės, užsiimančios fotonikos technologijomis, naudojamomis ekranuose, saulės elementuose, lazeriuose ir optiniuose elementuose, mikroelektronikoje atstovas Vilniuje, pagrindiniai įmonės klientai, iki karo Ukrainoje pradžios, buvo Rusijoje.

Bendrovės „Izovac Photonics“ direktorius baltarusis Vitalijus Chomičius teigė, kad į Lietuvą iš Baltarusijos ketinama perkelti 30 darbuotojų su šeimomis.

07:15 Vakarų šalys žada daugiau ginkluotės Ukrainai

Vakarų sąjungininkės antradienį pažadėjo daugiau karinės pagalbos Ukrainai, bandančiai atremti Rusijos intensyvinamą puolimą šalies rytuose, taip pat nurodė įvesiančios papildomų sankcijų Maskvai.

Atsakydamos į Rusijos atnaujintą puolimą Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga susitarė didinti „Maskvos tarptautinę izoliaciją“ per antradienį surengtą JAV prezidento Joe Bideno ir Bendrijos lyderių virtualų susitikimą.

„Toliau griežtinsime savo sankcijas Rusijai ir didinsime finansinę bei saugumo paramą Ukrainai“, – per „Twitter“ parašė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

„Toliau tieksime jiems daugiau amunicijos, teikdami jiems daugiau karinės pagalbos“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė Jen Psaki, kai buvo paklausta, ar nesibaiminama, kad Ukrainos kariniai ištekliai senka.

06:56 Pentagonas: Ukrainos oro pajėgos gavo naikintuvų ir detalių

Ukraina gavo naikintuvų ir detalių lėktuvams, kad sustiprintų savo oro pajėgas tęsiantis Rusijos invazijai, antradienį pranešė Pentagonas, bet atsisakė atskleisti perduotų orlaivių skaičių arba jų kilmę.

Savaite anksčiau JAV prezidentas Joe Bidenas pristatė 800 mln. USD (743 mln. Eur) vertės karinės pagalbos Kyjivui pakėtą. Intensyvėjant kovoms Rytų Ukrainoje Vašingtonas, be kita ko, perduos Ukrainai sunkiosios ginkluotės, pavyzdžiui, haubicų.

Ukrainos pajėgos „šiuo metu turi daugiau naikintuvų negu turėjo prieš dvi savaites“, antradienį žurnalistams sakė Pentagono atstovas Johnas Kirby, tačiau nenurodė, kokia šalis suteikė lėktuvų.

„Nesigilinant, ką tiekia kitos šalys, jos (Ukrainos pajėgos - VŽ) gavo papildomų platformų ir detalių, kad galėtų padidinti savo parko dydį“, – pridūrė jis.

J. Kirby nesakė, kokių konkrečiai modelių lėktuvai buvo perduoti Ukrainos kariuomenei, jau kelias savaites desperatiškai prašiusiai papildomų orlaivių. Vis dėlto jis užsiminė, kad šie orlaiviai yra Rusijos gamybos. Išsamiau apie tai rašoma čia. 

06:40 Mariupolio gynėjas: kovojame paskutines dienas, jei ne valandas

Mariupolyje kovojantis Ukrainos pajėgų karininkas teigė, kad gynėjų pajėgos „galbūt kovoja savo paskutines dienas, jeigu ne valandas“, – ir video žinutėje kreipėsi prašydamas pagalbos išgabenant karius.

„Priešas mus lenkia skaičiumi 10 prie 1“, – sakė Siarhėjus Volyna iš 36-osios jūrų pėstininkų brigados apsiaustoje „Azovstal“ gamykloje.

„Mes kreipiamės prašydami visų pasaulio lyderių pagalbos. Prašome, kad jie suorganizuotų išgabenimo operaciją ir perkeltų mus į trečiosios šalies teritoriją“, – karį cituoja „The Guardian“.

06:32 V. Čmilytė-Nielsen su kitomis ES parlamentų vadovėmis lankys pabėgėles iš Ukrainos

Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen trečiadienį Lenkijoje su kitų Europos Sąjungos (ES) parlamentų vadovėmis lankys karo pabėgėlių centrus, bendraus su moterimis iš Ukrainos.

„Esu gavusi Lenkijos Seimo pirmininkės kvietimą drauge su kitų ES valstybių parlamentų pirmininkėmis moterimis apsilankyti pabėgėlių centruose, pabendrauti su šeimomis, su moterimis, su vaikais, kurie bėga iš karo zonos“, – prieš kelionę BNS sakė parlamento vadovė.

06:30 Vilniaus meras susitiks su atleistais ortodoksų kunigais

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius trečiadienį susitiks su atleistais ortodoksų kunigais.

Meras tvirtino norįs sužinoti, kokios pagalbos jiems reikėtų.

„Jiems patvirtinus, kad atleisti buvo dėl palaikymo Ukrainai (atsisakymo melstis už velniui tarnaujantį Maskvos patriarchą Kirilą), padėsim, kuo galėsim, kad turėtų kur veikti, kur švęsti Velykas“, – savo „Facebook“ paskyroje teigė R. Šimašius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
12:06
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
12:05
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 4

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
11:04
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Trečiadienį – 158 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus

Praėjusią parą nustatyti 158 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

A. Anušauskas: iš kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus, kad neskambintų V. Putinui 1

Sankcijos Rusijai nebus švelninamos, o iš kai kurių Vakarų politikų galbūt „reikėtų surinkti telefonus ir...

V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku