Kas tai? Eksperto įžvalgos

Spauda: Socialinių tinklų karas. Kaip ribojama dezinformacijos sklaida Lietuvoje?

Reklama publikuota: 2022-03-08
Raminta Bučiūtė, advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė.
svg svg
Raminta Bučiūtė, advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė.

Ukrainoje vykstantis karas yra pirmasis, taip plačiai nušviečiamas ne tik spaudoje, bet ir socialiniuose tinkluose. Galimybė socialiniuose tinkluose stebėti karo įvykius 24/7 kenkia abiem pusėms.

Ukrainos vyriausybė nuolatos prašo gyventojų kuo mažiau kelti informacijos apie Ukrainos karių veiksmus į socialinius tinklus, nes ją stebi ir mato ne tik vietiniai, bet ir priešinga pusė. Tai gali pakenkti Ukrainos gynybai.

Rusijai tokia išsami informacijos sklaida trukdo skleisti propagandą apie „specialią karinę operaciją“. Rusijoje iš pradžių buvo itin sulėtintas interneto ryšys „Facebook“, „Youtube“, „Instagram“, Twitter“ bei kitiems socialiniams tinklams, kad naudojimasis jais būtų itin sudėtingas. Juk niekas nemėgsta, kai reikia ilgai laukti, kol bus atvertas norimas turinys. Tačiau neseniai buvo imtasi dar griežtesnių priemonių ir „Facebook“ bei „Twitter“ Rusijoje buvo užblokuoti. Be to, 2022 m. kovo 4 d. Rusijoje buvo priimtos baudžiamojo kodekso pataisos, pagal kurias už „neteisingos“ informacijos apie Rusijos ginkluotųjų pajėgų veiklą skleidimą gali būti skirta iki 15 metų įkalinimo bausmė. Taip pat, Rusijoje buvo sustabdytas paskutinių likusių nepriklausomų televizijos kanalų transliavimas, tiesa atsisveikindami žurnalistai žadėjo ieškoti kitų platformų kaip informuoti visuomenę.Šie Rusijos valdžios atlikti įstatymų pakeitimai bei veiksmai dar labiau apribojo Rusijos gyventojų galimybes gauti informaciją iš įvairių šaltinių.

Visuotinai žinoma informacija apie Rusijoje veikiančius „trolių fabrikus“, kurie skleidžia melagingą informaciją (propagandą) ne tik pačioje Rusijoje, bet ir kaimyninėse valstybėse. Pirmąją Rusijos agresijos Ukrainoje dieną Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė įspėjo visuomenę, jog šiuo metu ypač gali sustiprėti „trolių fabriko“ veikla bei sklisti dezinformacija, ir prašė visuomenės būti budrios, o didieji naujienų portalai išjungė komentavimo galimybes po publikacijomis apie įvykius Ukrainoje. Dažnai komentavimo galimybė yra puiki terpė pasireikšti „kremliaus trolių fabriko“ darbuotojams.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dezinformaciją draudžiantys įstatymai

Visuomenės informavimo įstatymo (VIĮ) 19 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodoma, jog visuomenės informavimo priemonėse (laikraščiuose, naujienų portaluose, televizijoje, radijuje ir kt.) draudžiama skelbti informaciją, kurioje skleidžiama dezinformacija, karo propaganda, kurstomas karas, raginama prievarta pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą – pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į jos nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą.

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba (ŽEIT) atlieka nuolatinę visuomenės informavimo priemonių stebėseną dėl galimų VIĮ pažeidimų ir gali atlikti tyrimus savo iniciatyva bei nustačiusios pažeidimus imtis priemonių.

LRTK turi teisę be baudos skyrimo sustabdyti televizijos ar radijo programų transliavimą Lietuvos teritorijoje, jeigu nustatomi VIĮ 19 straipsnio pažeidimai.

Pavyzdžiui, 2022 m. vasario 25 d. ir vasario 28 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija už nuolatinį tendencingos dezinformacijos bei karo propagandos skleidimą nusprendė laikinai sustabdyti televizijos programų „Planeta RTR“, „Rossija 24“, „NTV Mir“ ir „Belarus 24“ 5 metams, o „Pirmais Baltijas Kanals Lietuva“ („PBK“) ir „TVCi“ 3 metams retransliavimą Lietuvoje. Taip pat šios programos nebėra prieinamos Lietuvos vartotojams ir interneto platformoje „Youtube“.

ŽEIT gali įpareigoti visuomenės informavimo priemones pašalinti skelbiamą dezinformaciją, karo propagandą ir kt. Taip pat, nustačiusi VIĮ 19 straipsnio pažeidimus, ŽEIT gali kreiptis į teismą dėl laikraščio, žurnalo ar naujienų portalo veiklos laikino sustabdymo arba nutraukimo (VIĮ 52 straipsnis).

Policija skelbia, kad jau kreipėsi dėl keleto dezinformaciją skleidžiančių interneto svetainių prieigos ribojimo Lietuvoje.

Už viešą pritarimą karo nusikaltimams numatyta ir baudžiamoji atsakomybė. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 1702 straipsnis numato, jog tas, kas viešai pritarė Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino, jeigu tai padaryta grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba dėl to buvo sutrikdyta viešoji tvarka, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tiek už minėtus VIĮ pažeidimus, tiek už baudžiamuosius nusižengimus ar nusikaltimus yra atsakingi visi asmenys, kurie viešai skleidžia neteisingą informaciją (yra keletas išimčių). Tad gyventojai apie pastebėtus pažeidimus yra raginami informuoti ŽEIT bei Lietuvos policiją.

Apie pastabėtą dezinformaciją socialiniuose tinkluose (įrašus, komentarus) galima informuoti ir jų administratorius, kuriuos įstatymai įpareigoja šalinti tokį turinį. Tam socialiniuose tinkluose yra įdiegti funkcionalumai, kurie leidžia informuoti apie pastebėtą dezinformaciją, neapykantos kurstymą ir kt. Šių pranešimų pagrindu socialinių tinklų administratoriai įvertina turinį ir gali jį pašalinti bei blokuoti paskyros valdytoją.

Atidumas vertinant gaunamą informaciją

Kaip nurodoma viename pirmosiomis karo dienomis paskleistame „Meme“: „Nuo šiol iš pandemijos ir skiepų eksperto, tampu karo ekspertu“. Socialiniuose tinkluose yra daugybė informacijos apie karinį konfliktą (kartais dalis vaizdinės informacijos yra seni įvykiai iš kitų karinių konfliktų), tad svarbu pasirinkti tinkamus ir patikimus informacijos šaltinius, įvertinti asmenų profilius ar puslapius, kurie skelbia informaciją. Pavyzdžiui, socialiniame tinkle „Facebook“ yra galimybė patikrinti puslapio skaidrumą, t. y. kada jis sukurtas, kaip keitėsi jo pavadinimas, iš kokio regiono žmonės į jį kelia informaciją. Šis funkcionalumas gali pagelbėti įvertinant, ar tai patikima informavimo priemonė.

Atidžiai vertinkite turinį, kurį stebite ir kuriuo norite dalintis socialiniuose tinkluose. Geriau mažiau, bet patikimos ir patikrintos informacijos. Laikykimės informacinės dietos, o apie pastebėtus pažeidimus informuokime socialinių tinklų valdytojus bei institucijas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
JAV nusitaikė į Rusijos technologijų įmones, sankcionavo didžiausią lustų gamintoją 1

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas kelioms Rusijos technologijų įmonėms, įskaitant...

Inovacijos
2022.03.31
Metalo laužo kainos – rekordinėse aukštumose 1

Toomas Kollamaa, metalo laužo perdirbimo bendrovės „Kuusakoski“ valdybos narys ir pardavimų direktorius,...

Pramonė
2022.03.31
JAV ketina atverti strateginį rezervą ir paduoti į rinką rekordinį kiekį naftos

Baltųjų Rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad kiek vėliau šiandien JAV prezidentas...

Pramonė
2022.03.31
Kinijoje dėl naujų COVID-19 protrūkių smuko gamybos apimtys 1

Kinijos gamyklų veikla kovo mėnesį susitraukė, rodo ketvirtadienį paskelbti oficialūs duomenys, nes dėl...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Levada“ apklausa: V. Putino populiarumas nuo karo Ukrainoje pradžios padidėjo ir perkopė 80% 9

Nuo karinių veiksmų Ukrainoje pradžios Vladimiro Putino populiarumas išaugo – daugiau nei 80% respondentų...

Verslo aplinka
2022.03.31
8 iš 30 NATO valstybių narių vykdo įsipareigojimą gynybai skirti bent 2% nuo BVP

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą paskatino NATO valstybes nares „iš naujo pajusti būtinybę“ didinti išlaidas...

Verslo aplinka
2022.03.31
LVAT patvirtino KT skirtas 18.700 Eur ir 151.400 Eur baudas „Jadranai“ ir „Pasvalio melioracijai“

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino Konkurencijos tarybos (KT) ir bendrovių...

Verslo aplinka
2022.03.31
Kremlius nuo penktadienio reikalaus už dujas mokėti rubliais, grasina kontraktų nutraukimu 6

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo nurodoma, kad už dujų sandorius su šalies...

Pramonė
2022.03.31
Japonija palaiko sankcijas Rusijai, bet iš bendro naftos ir dujų projekto nesitraukia

Japonija neketina stabdyti savo dalyvavimo bendrame su Rusija naftos ir dujų projekte, nors ir prisijungė...

Pramonė
2022.03.31
Rusijos vyriausybė legalizavo produkcijos importą be prekių ženklų savininkų sutikimo

Rusijos vyriausybė legalizavo vadinamąjį „pilkąjį“ importą – leido į šalį įvežti produkciją be jų prekių...

Verslo aplinka
2022.03.31
Pasaulis gręžiasi nuo Rusijos IT bendrovių, jų įrangą vis dar naudoja Lietuvos įstaigos Premium 1

Iš Rusijos kilusios IT bendrovės, kaip „Kaspersky“ ar „Yandex“, pastarąjį mėnesį atsidūrė po Vakarų...

Inovacijos
2022.03.31
Pietų Osetijos lyderis nori viešų konsultacijų dėl prisijungimo prie Rusijos

Sakartvelo separatistinio Pietų Osetijos regiono lyderis trečiadienį sakė, kad turėtų būti surengtos viešos...

Verslo aplinka
2022.03.31
ES skirs 60 mln. Eur karinės svarbos kelių atnaujinimui

Susisiekimo ministras Marius Skuodis ketvirtadienį pareiškė, jog Vyriausybė Europos Sąjungos paramos lėšomis...

Verslo aplinka
2022.03.31
Finansų ministerija: Lietuvos ekonomika šiemet augs 1,6%, kainos kils 9,8% 2

Šiemet Lietuvos ekonomikos augimas tęsis, tačiau dėl Rusijos karo Ukrainoje bendrojo vidaus produkto (BVP)...

Finansai
2022.03.31
G. Nausėda: sankcijos Rusijai turi būti griežtinamos nesitikint sąmonės prašviesėjimo

Sankcijos Ukrainoje kariaujančiai Rusijai turi būti griežtinamos kuo anksčiau, nesitikint Kremliaus „sąmonės...

Verslo aplinka
2022.03.31
V. Zelenskis ragina Nyderlandus boikotuoti rusišką energiją 1

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ketvirtadienį sakydamas dar vieną kalbą užsienio valstybių...

Verslo aplinka
2022.03.31
JK sankcionavo Kremliaus propagandos kanalus

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį dėl invazijos į Ukrainą paskelbė naujų sankcijų „Rusijos propagandistams ir...

Verslo aplinka
2022.03.31
ERPB: Rusijos ekonomika 2022 m. sunyks 10%, Ukrainos – 20%

Rusijos karas Ukrainoje ir Vakarų sankcijos smogs agresorės ir jos sąjungininkės Baltarusijos ekonomikoms,...

Verslo aplinka
2022.03.31
A. Armonaitė: dėl infliacijos verslui planuojama skirti lengvatines paskolas 1

Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė, sako, kad priemonės, kurios turėtų amortizuoti itin...

Verslo aplinka
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 3

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku