Nikolajivas ruošiasi puolimui, Rusija reikalauja ES ir NATO šalių netiekti Ukrainai ginklų

Publikuota: 2022-03-05
Atnaujinta 2022-03-05 23:21
  • Ukrainos specialiosios pajėgos išlaisvino anksčiau Rusijos karių užimtą psichiatinę ligoninę, kurioje yra 670 žmonės.
  • Rusija reikalauja ES ir NATO šalis nustoti tiek ginklus Ukrainai.
  • Artėjant nakčiai Nikolajivas ruošiasi puolimui.
  • Rusija tęsia Mariupolio puolimą.
  • „Aeroflot“ stabdys visus tarptautinius skrydžius, išskyrus į Baltarusiją.
  • „Telegram“ penktadienį užblokavo Rusijos valstybinės žiniasklaidos kanalus.

Penktadienio įvykius Ukrainoje galite rasti čia.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1337?

23:11 „Shell Oil“ iš rusiškos naftos gautą pelną skirs Ukrainos karo pabėgėliams

Naftos kompanija „Shell Oil“ skirs pelną, gautą iš paskutinio žaliavos iš Rusijos įsigijimo, fondui, skirtam remti Ukrainos karo pabėgėlius, skelbia CNN.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Įsipareigojame pelną, iš riboto kiekio rusiškos naftos, kurį turime įsigyti, skirti dedikuotam fondui. Dirbsime su pagalbos partneriais ir humanitarinėmis organizacijomis ateinančiomis dienomis ir savaitėmis, kad nuspręstume, kam pinigai galėtų būti geriausiai skirti, kad palengvintume siaubingas karo pasekmes, kurias patiria Ukrainos žmonės“, - teigiama kompanijos pranešime.

23:09 J. Bidenas kreipėsi į Rusijos gyventojus

Joe Bidenas, JAV prezidentas, kreipėsi į rusų tautą, sakydamas, jog jie nėra JAV priešai.

„Netikiu, kad norite kruvino, destruktyvaus karo prieš Ukrainą – šalį ir žmones, su kuriais jus sieja tokie gilūs šeimos, istorijos ir kultūros ryšiai“, – J. Bideno žodžius socialiniame tinkle „Twitter“ skelbė JAV valstybės departamentas.

22:55 Išreikšdamas paramą Ukrainai A. Blinkenas susitiko su D. Kuleba

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šeštadienį susitiko su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba prie Lenkijos ir Ukrainos sienos, taip išreikšdamas solidarumą.

„Tikiuosi, kad Ukrainos žmonės įvertins tai kaip aiškų pareiškimą, kad turime draugų, kurie tiesiogine prasme stovi greta mūsų“, – sakė D. Kuleba po susitikimo su A. Blinkenu Korčovos-Krakoveco pasienio punkte. 

D. Kuleba sakė paraginęs savo kolegą iš JAV sustiprinti ginkluotės tiekimą Ukrainai, ypač naikintuvų ir oro erdvės gynybos sistemų, reikalingų kaunantis su Rusijos aviacija. 

22:21 Nikolajivas ruošiasi Rusijos pajėgų puolimui

Sunkioji Rusijos kariuomenės technika ir artilerija dislokavosi 25-30 km nuo Nikolajivo miesto, o jo meras Alesanderis Senkevichius praneša, kad jam labiausiai trūksta šalmų ir neperšaunamų liemenių, skelbia Ukrainos „Unian“.

Anot jo, Rusijos pajėgos miestą supa iš visų pusių, todėl kaupiami rezervai.

„Šiandien jie šaudė į mus nuo pietų iki vakaro, apsupo mūsų rajonus ir net centrą. Jie taip pat apšaudė mūsų patikros punktus, jie neveikia“, - sakė meras.

22:17 Charkive Rusijos pajėgos bombardavo karinį miestelį

Rusijos pajėgos Charkivo mieste bombardavo karinį miestelį. Keturi kariai žuvo, yra sužeistų, skelbia portalas „ZN-UA“, remdamasis Ukrainos institucijų informacija.

Aviacinės bombos į miestelį paleistos naktį.

22:15 ES teikia pirmąją 500 mln. Eur humanitarinės pagalbos dalį Ukrainai

Europos Sąjunga teikia pirmąją 500 mln. Eur humanitarinės pagalbos dalį pabėgėliams dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, bei užtikrino, kad pabėgėliai turėtų teisę gyventi ES bent metams, socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė.

22:14 Pasaulyje tęsiasi protestai prieš Rusijos karą Ukrainoje

Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Italijoje, Šveicarijoje, Japonijoje šeštadienį vyko protestai prieš karą Ukrainoje.

Plačiau skaitykite šiame straipsnyje.

22:12 Černihive Ukrainos kariai nugalėjo rusų pajėgas

Rusijos pajėgos jiems trukdė žengti Kijevo link. Apie tai „Facebook“ puslapyje pranešė Ukrainos karių operatyvinė vadovybė „Šiaurė“.

„Černihivo srityje operatyvinės vadovybės karių daliniai šiandien sumušė priešo pajėgas, kurios sutrukdė jiems veržtis į Ukrainos sostinę. Rusų technika buvo sudeginta ir sugadinta, įsibrovėliai pabėgo. Tačiau tai jų neišgelbės: Rusijos kariai neturės maisto, degalų, jie yra demoralizuoti ir pasiruošę pasiduoti“, – rašoma įraše.

22:10 Kijevas gavo 12 Starlink terminalų

Kijevą pasiekė 12 „Starlink“ terminalų, užtikrinsiančių interneto teiskimą, pranešė sostinės mero brolis Vitalijus Kličko.

„Starlink globalios sistemos prietaisai jau Kijeve. Du buvo perduoti Skaitmeninės plėtros ministerijai. Jie padės stiprinti gynybą sostinėje, užtikrins kritinės infrastruktūros veikimą“, - teigė jis.

22:04 Psichiatrijos ligoninė išlaisvinta

Psichiatrijos ligoninė, kurią anksčiau buvo užėmusios Rusijos pajėgos, išlaisvinta Ukrainos specialiųjų pajėgų, pranešė Kijevo karinės administracijos vadovas Oleksijus Kuleba laidoje „Ukraine 24“.

„Specialus būrys, kuris buvo įėjęs į ligoninę, ją paliko. Vis dėlto jis vis dar yra miesto teritorijoje. Žinoma, žmonės patyrė labai daug streso, bet dabar jaučiasi geriau“, - sakė jis.

Anksčiau skelbta, jog ligoninėje - 670 žmonių.

21:29 „Adobe“ ir „Payoneer“ stabdo veiklą Rusijoje

Programinės įrangos milžinė „Adobe“, kurianti tokias populiarias programas kaip „Photoshop“, „Illustrator“ ar „InDesign“, stabdo savo veiklą Rusijoje, pranešė ukrainiečių skaitmeninės transformacijos ministras Mychailo Fedorovas.

Jis taip pat pranešė, kad Rusijoje nebeveiks mokėjimų sistema „Payoneer“.

21:25 Rusija reikalauja, kad ES ir NATO šalys nutrauktų ginklų tiekimą Ukrainai

Rusijos užsienio reikalų ministerija kreipėsi į Europos ir NATO šalis šeštadienį reikalaudama, kad jos „nustatų pumpuoti ginklus“ į Ukrainą, Rusijos naujienų agentūrą RIA cituoja „Reuters“.

Teigiama, kad Maskva ypač nerimauja dėl priešlėktuvinių Stinger raketų, kurios esą gali atsidurti teroristų rankose ir sukelti grėsmę oro bendrovėms.

20:30 Rusija iš JAV parskraidins savo diplomatus

Rusijos vyriausybei priklausantis lėktuvas, skrendantis iš Sankt Peterburgo į Vašingtoną grąžins Rusijos diplomatus namo, per „Telegram“ pranešė šalies užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zakharova.

„Lėktuvas grąžins į gimtinę Rusijos diplomatus, kuriuos JAV vyriausybė paskelbė nepageidaujamais“, - ją cituoja CNN.

Tikslių kelionės detalių ji nenurodė.

Pranešama, kad JAV vyriausybė patvirtino skrydį, kad palengvintų Rusijai sąlygas išskraidinti Rusijos Jungtinių Tautų misijos darbuotojus. Speciali išimtis padaryta remiantis federaliniais teisės aktais, siekiant užtikrinti, kad personalas ir jų šeimos išvyktų nurodytą datą, teigė vyriausybės atstovas.

20:23 Maskva reikalauja, kad Baltijos šalys užtikrintų jos ambasadų apsaugą

Maskva šeštadienį pareikalavo, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžia imtųsi priemonių Rusijos ambasadoms apsaugoti, kai Vilniuje buvo užpultas vienas rusų diplomatas, pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

„Perspėjame Vilnių, Rygą ir Taliną, kad jie yra atsakingi už savo paleistos antirusiškos psichozės padarinius“, – cituojamas Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešimas.

Rusijos ir Baltarusijos ambasadų apsauga užtikrinama, sako Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. Policijos sustiprinti šių ambasadų apsaugą anksčiau šią savaitę paprašė premjerė Ingrida Šimonytė.

20:03 „Prada“ ir „Puma“ sustabdė prekybą Rusijoje

Prabangių prekių prekybininkė „Prada“ sustabdė veiklą Rusijoje, skelbia „Reuters“.

„Mūsų pagrindinis nerimas yra susijęs su kolegomis ir jų šeimomis, paveiktomis tragedijos Ukrainoje ir mes toliau juos remsime“, - teigiama kompanijos pranešime.

Anot agentūros, taip pat pasielgė ir sporto prekių tinklas „Puma“, Rusijoje valdantis 100 parduotuvių.

20:00 TVF: karas Ukrainoje turi neigiamos įtakos pasaulio ekonomikai

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pareiškė, kad tikisi jau kitą savaitę pateikti  valdybai tvirtinti Ukrainos prašymą dėl 1,4 mlrd. USD paramos, tačiau vykstantis karas jau turi neigiamos įtakos globaliai ekonomikai.

Pasaulinio skolintojo pareiškime teigiama, kad karas Ukrainoje jau dabar didina energijos ir grūdų kainas.

„Nors padėtis tebėra labai nestabili, o perspektyvos neapibrėžtos, ekonominės pasekmės jau dabar labai rimtos“, – sakoma TVF pranešime.

19:58 Italija įšaldė Rusijos oligarchų turto už 140 mln. Eur

Italijoje įšaldyto turto, įskaitant prabangias jachtas ir Rusijos oligarchų aktyvus, vertė pasiekė apie 140 mln. Eur, šeštadienį pranešė šalies vyriausybė.

Brangiausias areštuotas objektas yra Aleksejui Mordašovui, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimam metalų magnatui, priklausanti 65 mln. Eur vertės jachta „Lady M Yacht“.

Plačiau apie tai skaitykite šiame straipsnyje.

19:48 JK: Rusijos pasiūlytos paliaubos greičiausiai buvo dėmesio nukreipimas

Rusijos pasiūlytos paliaubos Ukrainoje greičiausiai buvo bandymas nukreipti tarptautinį pasmerkimą, kol ji perkels pajėgas kitam puolimui, teigia Jungtinė Karalystė, praneša „Reuters“.

„Apkaltindama Ukrainą sulaužius susitarimą, Rusija greičiausiai siekia perkelti atsakomybę už dabartines ir būsimas žmonių žūtis mieste“, – teigia Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.

19:45 Izraelio premjeras Kremliuje susitiko su V. Putinu

Izraelio ministras pirmininkas Naftali Bennettas šeštadienį Kremliuje susitiko su V. Putinu aptarti karo Ukrainoje, pranešė jo atstovas spaudai.  

Anksčiau pasirodė pranešimų, kad žydų valstybė pasisiūlė tarpininkauti deryboms tarp Maskvos ir Kijevo.  

„Ministras pirmininkas ką tik Kremliuje baigė susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Susitikimas truko maždaug pustrečios valandos“, – rašoma Izraelio premjero kanceliarijos išplatintame pranešime.    

19:26 Į JAV senatorius kreipęsis V. Zelenskis prašė orlaivių Ukrainai 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį kreipėsi į JAV senatorius su „desperatišku prašymu“, kad jo šaliai būtų atsiųsta rusų gamybos orlaivių kovai su ją užpuolusiomis Rusijos pajėgomis.    

V. Zelenskis šį prašymą išsakė per vaizdo konferenciją, kurioje dalyvavo daugiau nei 300 žmonių, įskaitant senatorius, kai kuriuos Atstovų Rūmų narius bei jų padėjėjus. 

V. Zelenskis senatoriams sakė, kad jo šaliai šiuo metu labiausiai reikia orlaivių ir dronų.  

19:21 Rusija skelbia „atnaujinusi puolimą“ Mariupolyje

Rusijos gynybos ministerija pavakare pranešė atnaujinusi „puolamuosius veiksmus“ Ukrainoje po laikinų paliaubų, kurios buvo paskelbtos anksčiau šeštadienį, kad galėtų evakuotis dviejų apsiaustų miestų, įskaitant strategiškai svarbų Mariupolio uostamiestį, gyventojai.

„Dėl Ukrainos pusės nenoro paveikti nacionalistus ar pratęsti paliaubas 18 val. Maskvos laiku (17 val. Lietuvos laiku) buvo atnaujinti puolamieji veiksmai“, – sakė Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas vaizdo pranešime.  

19:20 Kitos derybos - pirmadienį

Kitas derybų su Rusija raundas įvyks kovo 7 d., praneša portalas nv.ua, remdamasis Davido Arachamijos, Ukrainos delegacijos nario, pateikta informacija.

18:54 Apšaudyti prieš Rusijos kariuomenę protestavę ukrainiečiai

Per protestą prieš Rusijos kariuomenę Novopskovo miestelyje šiaurės rytų Ukrainoje nukentėjo mažiausiai vienas vyras, praneša CNN.

„Žmonės bandė sustabdyti rusus, bet jie ėmė šaudyti į neginkluotus žmones. Yra trys sužeistieji, jie guli ligoninėje“, – sakė Sergejus Haidai, Luhansko srities administracijos vadovas.

CNN patvirtintame autentiškame vaizdo įraše matoma, kaip minia eina gatve su Ukrainos vėliavomis ir skanduoja „Ukraina“. Prieš pasigirstant šūviams, minios akivaizdoje stovėjęs vyras ėjo link kariuomenės.

18:42 Irpinėje gyventojams neliko galimybės evakuotis traukiniais

Rusijos pajėgos susprogdino geležinkelio bėgius per evakuaciją Irpinėje, Kijevo regione, todėl evakuacija iš miesto galima tik autobusais, savo „Facebook“ paskyroje skelbia Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

Informaciją savo „Telegram“ paskyroje patvirtino Sergejus Leščenka, nacionalinės geležinkelių infrastruktūros valdytojos ir pervežimų operatorės „Ukrzaliznica“ stebėtojų tarybos narys.

Irpinė. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos nuotr.
Irpinė. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos nuotr.

18:31 Rusijos centrinis bankas gali riboti sumas, kurias rusai siunčia į užsienį

Rusijos centrinis bankas nurodė šalyje veikiantiems bankams riboti gyventojų į užsienį giminėms siunčiamas lėšas iki 5.000 USD per mėnesį, portalas „Meduza“ cituoja Rusijos leidinį „Kommersant“.

Pastarasis esą turi tai patvirtinantį laišką, nors oficialiai apie tokias priemones dar nepaskelbta.

„Tai priverstinė priemonė ir jos reikia tam, kad valiuta neiškeliautų iš šalies, taip nesukurdama papildomo spaudimo rublio kursui dabartinėje situacijoje“, - komentavo Antonas Lopatinas, „Fitch's Financial Institutions“ Analizės grupės vyresnysis vadovas.

18:11 Rusijos pajėgos užėmė psichiatrinę ligoninę su žmonėmis netoli Kijevo

Rusijos pajėgos užėmė psichiatinę ligoninę, kurioje yra 670 žmonės, Berdiansko mieste, 60 km nuo Kijevo, pastarojo karinės administracijos vadovą Oleksijų Kulebą cituoja „The Guardian“.

„Mes nesuprantame, kaip tuos žmones evakuoti, kaip jiems padėti. Jiems baigiasi vanduo ir vaistai. Šie žmonės turi specialiųjų poreikių, jiems būtina nuolatinė pagalba, daugelis jų prikaustyti prie lovų“, - sakė jis.

18:04 Užimtos Černobylio elektrinės darbuotojai išsekę

Didėjantis užimtos Černobylio atominės elektrinės darbuotojų išsekimas kelia pavojų, CNN teigė gretimo miesto Slavutyčiaus meras Jurijus Fomichevas.

„Žmonės pavargę, jie išsekę, tiek psichologiškai, tiek emociškai, bet labiausiai fiziškai. Elektrinę prižiūri ta pati 100 žmonių pamaina be pertraukų jau 10 dienų iš eilės, kas reiškia, kad jų koncentracija tampa per maža. Ką noriu pasakyti, kad tai labai pavojinga“, - interviu sakė jis.

Esą darbuotojai gauna valgyti kartą per dieną ir turi ribotą galimybę susisiekti su šeimomis.

Neveikiančios Černobylio atominės elektrinės teritoriją Rusijos kariai užėmė vasario 24 d.

17:41 Vokietija statys SkGD terminalą, mažindama priklausomybę nuo rusiškų dujų

Vokietija šeštadienį pranešė statysianti suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalą savo Šiaurės jūros pakrantėje, siekdama sumažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų importo.

„Būtina kuo greičiau sumažinti mūsų priklausomybę nuo rusiškų dujų“, – sakoma ekonomikos ir klimato ministro Roberto Habecko pranešime.

Prieš prasidedant karui Ukrainoje Vokietija 55% dujų importavo iš Rusijos vamzdynais per Ukrainą, Lenkiją ir Baltijos jūra.

17:38 Rusija žada sankcijas Jungtinei Karalystei

Rusijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad bus imamasi griežtų priemonių prieš Jungtinės Karalystės interesus Rusijoje, po to kai ši pritaikė sankcijas dėl invazijos į Ukrainą, skelbia „Reuters“.

Esą Maskvai neliko kito pasirinkimo, nes sankcijomis Jungtinė Karalystė perėjo prie „atviros konfrontacijos“. Kokių priemonių ketinama imtis, nenurodoma.

17:31 V. Putinas: evakuaciją iš Mariupolio ir Volnovachos „sabotavo Ukraina“

V. Putinas tvirtina, jog civilių evakuaciją iš Mariupolio ir Volnovachos „sabotavo Ukraina“, skelbia „Associated Press“. 

Ukrainos valdžia pranešė, jog Rusijos pajėgos tęsė puolimą taip užkirsdamos kelią gyventojams palikti miestą.

17:25 Indija reikalauja paliaubų, kad evakuotų iš Ukrainos studentus

Indijos vyriausybė kalbasi su Rusijos ir Ukrainos pareigūnais, spausdama paskelbti paliaubas, nes šalies studentai įstrigo Ukrainoje.

„Mes stipriai skatiname abi puses paskelbti paliaubas. Tikiuosi, kad tai įvyks, nes tai mums būtų naudinga ir būtina“, - CNN cituoja Arindamą Bagchį, Indijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai. 

Skelbiama, kad Ukrainoje yra apie 700 Indijos studentų.

17:19 Chersonas nebepajėgus gintis

Ukrainos miesto Chersono meras Ihoris Kolychajevas interviu CNN teigė, jog miestas nebeturi ginklų gintis nuo jį apsupusių Rusijos pajėgų.

„Miesto žmonės yra neginkluoti. Mes nebeturime ginklų pasipriešinimui, nebėra kariuomenės - ji nugalėta. Ukrainos kariuomenė turėjo atsitraukti link Nikolajivo“, – sakė jis.

Pasak mero, Rusijos kariai kontroliuos miestą, nebet „Ukrainos kariuomenė perims Chersono kontrolę“, pridurdamas, kad rusų pajėgos mieste „jau gana įsitivirtino“.

17:05 ES steigia humanitarinius centrus karo pabėgėliams iš Ukrainos

Europos Sąjunga steigia humanitarinius centrus, kad padėtų karo pabėgėliams ukrainiečiams rytinėse bloko narėse Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje, bei rengiasi atsiųsti medicinos atsargų, penktadienį pranešė ES.

Be to, blokas ketina suteikti pagalbą ES šalims, priimsiančioms daugiau nei 1 mln. pabėgėlių, nurodė Europos Komisija išplatintame pranešime.

„Ši neteisėta ir neišprovokuota Rusijos agresija prieš Ukrainą prilygsta humanitarinei katastrofai, kurios Europoje nebuvo kelis dešimtmečius,“ – sakė krizių valdymo eurokomisaras Janezas Lenarčičius.

16:40 Chersono miestas - be vandens ir elektros, prašo humanitarinės pagalbos

Ukrainos miesto Chersono meras Ihoris Kolychajevas CNN teigė, jog miestas yra apsuptas Rusijos karių ir neturi vandens bei elektros, jam reikia humanitarinės pagalbos.

Anot mero, įvežti pagalbą į miestą yra vienintelis būdas - per Rusijos okupuoto Krymo pusę.

„Taigi rusai norėjo siųsti savo humanitarinę pagalbą, tačiau žmonės Chersone atsisako, nes jie yra patriotai. Jie nori pagalbos iš Ukrainos. Taigi šiuo metu neturime humanitarinės pagalbos“, - CNN sakė jis.

Chersone gyvena beveik 300.000 žmonių.

16:30 Iš Volnovachos evakuota 400 žmonių

Tik 400 žmonių šeštadienį evakuota iš Ukrainos miesto Volnovachos bei aplinkinių teritorijų, BBC cituoja Ukrainos pareigūnus.

Iš viso per paliaubas tikėtasi evakuoti daugiau nei 15.000 civilių.

16:24 Lietuvoje lankysis aukščiausias JAV karinis pareigūnas

Lietuvoje sekmadienį lankysis aukščiausias JAV karinis pareigūnas – Generalinio štabo viršininkas generolas Markas A. Milley, pranešė Lietuvos kariuomenė.

Svečias susitiks su Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Valdemaru Rupšiu ir lankys Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje dislokuotus Jungtinių Valstijų karius.

16:22 Ukrainiečiai tvoros su Baltarusija statybas keičia į karą tėvynėje

Daliai tvorą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje statančių ukrainiečių išvykus ginti savo šalies nuo Rusijos, juos pakeis lietuvių darbininkai, darbų tempas dėl to reikšmingai nepasikeis.

Kaip BNS informavo už tvoros statybos projektą atsakinga energetikos įmonių grupė „Epso-G“, ukrainiečių statybininkų buvo daugiau nei 30, keturi jų jau išvažiavo ginti tėvynės, keli svarsto tą padaryti artimiausiu metu.

Be to, vienas iš rangovų turėjo pasitelkti kelias brigadas su 20 ukrainiečių, tačiau jie liko namuose.  

Fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija šiuo metu stato daugiau nei 700 darbuotojų, projektui skirta 152 mln. Eus.

16:06 „Aeroflot“ stabdys visus tarptautinius skrydžius, išskyrus į Baltarusiją

Rusijos oro bendrovė „Aeroflot“ pranešė nutraukianti visus tarptautinius skrydžius nuo kovo 8 d., išskyrus į Baltarusiją, skelbia „Associated Press“.

Toks sprendimas priimtas po to, kai šalies aviacijos agentūra rekomendavo, kad visos šalies oro linijos, turinčios užsienio kompanijų lizinguojamų lėktuvų nustotų gabenti keleivius ir krovinius į užsienį dėl didelės rizikos, jog jie bus areštuoti dėl taikomų sankcijų.

15:51 V. Putinas sankcijas lygina su karu, bet karo padėties šalyje nebus

Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė, kad Vakarų šalių ir tarptautinių organizacijų įvestos antirusiškos sankcijos yra prilygintinos karo paskelbimui. Jo žodžius cituoja ria.ru.

„Šios įvedamos sankcijos yra panašios į karo paskelbimą“, – sakė V. Putinas susitikime su Rusijos oro linijų skrydžio įgulos atstovais.

Vis dėlto jis taip pat pareiškė neketinantis įvesti šalyje karo padėties.

„Karo padėtis turėtų būti įvedama tik išorinės agresijos atvejais... mes šiuo metu to nepatiriame ir, tikiuosi, nepatirsime“, – sakė V. Putinas.

Anot jo, bet kuri šalis, mėginanti nustatyti neskraidymo zoną virš Ukrainos, Maskvos būtų laikoma konflikto dalyve.

Plačiau apie tai skaitykite šiame straipsnyje.

15:46 Vokietija užregistravo daugiau nei 27.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Daugiau nei 27.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos atvyko į Vokietiją nuo jo pradžios vasario 24 d., skelbia šalies vidaus reikalų ministerija, praneša CNN.

„Kadangi nėra jokios sienos kontrolės, pabėgėlių, atvykstančių į Vokietiją skaičius, gali būti gerokai didesnis“, - nurodė ministerija.

15:30 Turkijos prezidentas žada ranginti V. Putiną nutraukti karą

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį planuoja telefonu kalbėtis su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu ir paraginti jį „nedelsiant užbaigti šį karą“, pranešė turkų lyderio atstovas.

„Prezidentas perduos jam žinią, kurią kartojome nuo pat pradžių: nedelsiant užbaigti šį karą, suteikti galimybę paliauboms ir deryboms, įkurti humanitarinį koridorių ir vykdyti evakuacijas“, – šeštadienį privačiam transliuotojui NTV sakė prezidento atstovas Ibrahimas Kalinas.

Prezidentas taip pat ragins surengti Rusijos ir Ukrainos derybas „lyderių lygiu“, kurios galėtų vykti Turkijoje, pridūrė I. Kalinas.

14:53 Mariupolio valdžia paprašė norinčių evakuotis gyventojų grįžti į slėptuves

Mariupolio miesto taryba paprašė gyventojų, kurie skuba pasitraukti iš  miesto, sugrįžti į slėptuves, nes derybos su Rusija dėl evakuacijos koridoriaus užtikrinimo tęsiasi, perduoda CNN.

„Prašome visų Mariupolio gyventojų skirstytis ir eiti į slėptuves. Daugiau informacijos apie evakuaciją pateiksime artimiausiu metu. Šiuo metu vyksta derybos su Rusijos Federacija dėl paliaubų režimo nustatymo ir saugaus humanitarinio koridoriaus užtikrinimo," – rašoma miesto tarybos pranešime.

Ukraina praneša, kad derybos dėl civilių evakuacijos iš Mariupolio ir Volnovachos toliau vyksta, skelbia „The Guardian“.

14:02 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų skaičiavimais, per karą jau žuvo apie 10.000 rusų karių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, per 10 dienų trukusias kovas nuo karo Ukrainoje pradžios žuvo apie 10.000 Rusijos karių. Tai nurodoma generalinio štabo feisbuko paskyroje, perduoda „dw.com“.

Rusiją tik kartą pranešė apie savo karius, žuvusius kare prieš Ukrainą. Kovo 2 d. Rusijos gynybos ministerijos atstovas spaudai Igoris Konašenkovas pranešė, kad Rusijos karių aukų skaičius siekia 498. Šių duomenų neįmanoma patikrinti, nurodo „dw.com“.

13:45 „Inditex“ nuo sekmadienio uždaro visas 502 savo parduotuves Rusijoje

Rusijoje nuo rytojaus bus uždarytos grupei priklausančių prekės ženklų „Zara“, „Pull & Bear“, „Massimo Dutti“, „Bershka“, „Stradivarius“, „Oysho“, „Zara Home“ ir „Uterque“ parduotuvės, šeštadienį pranešė „Zara“ savininkė ispanų kompanija „Inditex“. Apie tai rašo „BBC News“.

„Inditex“ informavo BBC, kad rengia pagalbos priemonių, kaip padėti 9.000-ams Rusijos parduotuvėse dirbančių darbuotojų, planą, kol paslaugos bus  sustabdytos.

„Inditex“ pranešime nurodoma, kad susiklosčius dabartinei situacijai, bendrovė negali garantuoti nepertraukiamos veiklos Rusijoje, ir pažymi, kad bendra investicijų suma šioje šalyje „Inditex“ nėra finansiškai reikšminga.

Apie veiklos Rusijoje pristabdymą anksčiau yra pranešę tinklai „Marks & Spencer“, „Mango“, H&M.

13:28 Lietuvoje šiuo metu yra 1.600 pabėgėlių iš Ukrainos, apie 700 iš jų vaikai.

Į Lietuvą iš Ukrainos šiuo metu yra atvykę apie šimtas vaikų, nelydimi tėvų, o kitą savaitę laukiama atvykstant dar šimto, informavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Ministrė taip pat pateikė duomenis, kad iš viso Lietuvoje šiuo metu yra 1.600 pabėgėlių iš Ukrainos, apie 700 iš jų yra vaikai.

Ministrė šeštadienį lankėsi Trakuose, kur yra apgyvendinti 43 vaikai iš globos namų Ukrainoje, dar 21 vaikas apgyvendintas Visagine. M. Navickienės pateiktais duomenimis, taip pat atvyko 31 pavienis vaikas iš Ukrainos su savo šeimos nariais, o šeši vaikai atvyko vieni pas giminaičius Lietuvoje.

„Sulaukėme labai daug besikreipiančių Lietuvos gyventojų, kurie sutiktų globoti vaikus, virš 200 šeimų jau kreipėsi dėl tokios galimybės, tai yra ženklas, kad ne tik apgyvendinimą suteikti galime, bet ir norime suteikti namus visiems vaikams“, – teigė ministrė.

13:15 Paliaubos Mariupolyje nebuvo tikros

Mariupolio mero pavaduotojas pranešė, kad žmonės, bandantys išvykti iš miesto, ir toliau yra apšaudomi. Todėl neįmanoma evakuoti žmonių.

Mero pavaduotojas Sergejus Orlovas sakė „BBC News“: „apšaudymas trumpam nutrūksta, bet paskui jis tęsiasi. Jie toliau bombarduoja Mariupolį iš sunkiosios artilerijos ir raketomis. Žmonės labai išsigandę.“

Orlovas sakė, kad miesto valdžia gavo informacijos, jog vyksta mūšiai „kelyje į Zaporožę“, todėl jis yra nesaugus. 

„Mes suprantame, kad paliaubos iš Rusijos pusės nebuvo tikros, ir jie toliau naikina Mariupolį. Nusprendėme perkelti savo piliečius atgal, nes gatvėse būti nesaugu“, – sakė jis.

13:12 A. Blinkenas atvyko į Lenkiją, aptars ukrainiečių pabėgėlių klausimus

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šeštadienį atvyko į Lenkiją aptarti situacijos, kai šimtai tūkstančių pabėgėlių plūsta į šalį dėl karo Ukrainoje.

Nuo Rusijos invazijos pradžios iš Ukrainos į Lenkiją pabėgo daugiau nei 780.000 žmonių.

A. Blinkenas – aukščiausias JAV pareigūnas, apsilankęs Lenkijoje nuo karo pradžios, – susitiks su Lenkijos premjeru Mateuszu Morawieckiu ir užsienio reikalų ministru Zbigniewu Rau pietrytiniame Žešuvo mieste netoli sienos su Ukraina.

12:59 Ukraina susitarė dėl dujų importo iš Lenkijos

„Reuters“ skelbia, kad Ukraina nuo kovo 6 d. galės importuoti dujas iš Lenkijos ir jos suskystintų gamtinių dujų terminalų, šeštadienį pranešė Ukrainos valstybinis dujų tranzito sistemos operatorius.

Abu tranzito operatoriai susitarė dėl garantuotų pajėgumų dujų importui įvedimo.

Ukraina, viena didžiausių dujų vartotojų Europoje, nuo 2015 m. neimportuoja dujų iš Rusijos ir perka jas Europoje.

12:10 Rusijos okupuotame Chersone – masinis gyventojų protestas

Rusijos pajėgų užimtame Ukrainos pietiniame Chersono mieste gyventojai šeštadienį surengė didelį protesto mitingą, nepaisydami okupantų perspėjamųjų šūvių.

Chersono gyventojai į demonstraciją Ukrainos teritoriniam vientisumui palaikyti susirinko apie 10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, nešdami geltonos ir mėlynos spalvos nacionalines vėliavas ir skanduodami „Šlovė Ukrainai“, pranešė naujienų agentūra „Unian“.

Prieš mitingą aktyvistai ragino dalyvius ateiti su „karštomis širdimis“, bet „šaltomis galvomis“ ir neprovokuoti okupacinių pajėgų.

Rusijos kariai paleido perspėjamųjų šūvių, bet demonstrantai nesitraukė.

Chersonas, turintis per 280.000 gyventojų, buvo užimtas Rusijos pajėgų kovo 2 dieną po įnirtingų susirėmimų su Ukrainos kariuomene. 

12:04 Vyriausybė siūlys šių metų gynybos finansavimą padidinti 250 mln. Eur

Vyriausybė Seimui siūlys šių metų gynybos finansavimą papildomai padidinti maždaug 250 mln. Eur, šeštadienį pranešė Ingrida Šimonytė, pirmą kartą pateikusi konkretų asignavimų kiekį.

Premjerė teigė, kad patikslintas biudžeto projektas Seimui bus teikiamas kovą.

Šiais metais Lietuvos krašto apsaugos sistemos finansavimas siekia kiek daugiau nei 1,2 mlrd. Eur ir tai turėtų sudaryti apie 2,05% BVP. Anksčiau Vyriausybė teigė, kad padidinus finansavimą gynybai jis sieks apie 2,5% Bendrojo vidaus produkto (BVP).

Vyriausybė penktadienį taip pat paskyrė per 40 mln. Eur NATO sąjungininkų priėmimui Lietuvoje organizuoti. 

Plačiau apie tai skaitykite čia. 

11:21 Nepaisant paskelbtų paliaubų, nėra įrodymų, kad humanitarinis koridorius atidarytas

Nors Rusijos gynybos ministerija paskelbė apie laikinas paliaubas šeštadienį nuo 10 val. Maskvos (9 val. Lietuvos) laiku, kad civiliai gyventojai galėtų saugiai pasitraukti iš Mariupolio ir Volnovachos, tačiau agentūros „Reuters“ duomenimis, nėra patvirtinimų, kad humanitarinis koridorius čia jau būtų atidarytas. 

10:48 Tūkstančiai ukrainiečių grįžo iš užsienio kovoti gimtinėje

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pranešė, kad 66.224 ukrainiečiai vyrai grįžo iš užsienio padėti kovoti su Rusijos invazija.

„Būtent tiek vyrų šiuo metu grįžo iš užsienio ginti savo šalies nuo ordos. Tai dar 12 kovingų ir motyvuotų brigadų! Ukrainiečiai, mes nenugalimi“, – rašoma V. Reznikovo pranešime.

10:46 Baimindamiesi mobilizacijos baltarusiai išvyksta iš šalies

Bijodami, kad greitai bus pašaukti kariauti Ukrainoje, iš savo šalies traukiasi baltarusiai, praneša LNK žinios.

Nerimą ypač sukėlė kalbos, kad per parą ar dvi išvykimas iš Baltarusijos gali būti ribojamas ir vyks visuotinis vyrų šaukimas.

Tai, kad padaugėjo norinčių išvažiuoti iš Baltarusijos į Lietuvą pastebi ir pasieniečiai.

„Kalbant apie Medininkų pasienio punktą, tai per parą atvykdavo apie 200 asmenų. Paskutinę parą yra padidėjimas apie 30 procentų“, – LNK sakė Vilniaus pasienio rinktinės sienos kontrolės skyriaus viršininkas Giedrius Matkevičius.

10:25 „PayPal“ nebeteiks paslaugų Rusijoje

Mokėjimų bendrovė „PayPal Holdings Inc“ šeštadienį anksti ryte nutraukė savo paslaugų teikimą Rusijoje, praneša „Reuters“.

Bendrovės prezidentas ir vykdomasis direktorius Danas Schulmanas pareiškime teigė, kad bendrovė palaiko tarptautinę bendruomenę, smerkiančią smurtinę Rusijos karinę agresiją Ukrainoje.

Bendrovės atstovas spaudai sakė, kad „PayPal“ leis pinigų išėmimą tam tikrą laikotarpį pagal galiojančius įstatymus ir taisykles.

Naujų vartotojų priėmimą Rusijoje „PayPal“ sustabdė trečiadienį.

10:23 Atidaromas humanitarinis koridorius civilių evakuacijai iš apsupto Mariupolio

Rusijos gynybos ministerija paskelbė apie laikinas paliaubas šeštadienį nuo 10 val. Maskvos (9 val. Lietuvos) laiku, taip sudarant humanitarinį koridorių, kuriuo galės evakuotis dviejų apsiaustų Ukrainos miestų –  Mariupolio uostamiesčio ir Volnovachos – gyventojai.

tačiau toliau tęsia plataus masto puolimą Ukrainoje, kur sostinė Kijevas vėl buvo puolamas.

Tai paskelbta po to, kai  Mariupolio meras Vadymas Boičenka šeštadienį pareiškė, kad kelias dienas jo miestą „negailestingai“ atakavusios Rusijos pajėgos dabar pradėjo jo „blokadą“.

Miesto valdžios atstovai sakė, kad civiliai gyventojai galės pradėti evakuotis nuo 11 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

„Bus įmanoma palikti miestą privačiu transportu“, – sakoma per socialinius tinklus paskelbtoje vietos administracijos žinutėje.

Jau kelias dienas Mariupolį apsupusios Rusijos pajėgos nutraukė elektros, maisto, vandens ir šilumos tiekimą tęsiantis žiemiškiems orams bei nutraukė susisiekimą. Šie veiksmai buvo lyginami su nacių per Antrąjį pasaulinį karą vykdyta Leningrado blokada.

Azovo jūros pakrantėje esantis Mariupolis turi apie 450.000 gyventojų.

09:51 „LTG Cargo“ nebeveš „Metalloinvest“ produkcijos

„Lietuvos geležinkelių“ grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ stabdo Rusijos įmonių grupei „Metalloinvest“ priklausančių bendrovių produkcijos gabenimą į Klaipėdos jūrų uostą.

Toks sprendimas priimtas po to, kai ES šią savaitę į sankcionuojamų asmenų sąrašą įtraukė Rusijos oligarchą Ališerį Usmanovą, turintį reikšmingą „Metalloinvest“ akcijų dalį.

Plačiau apie tai skaitykite čia

09:34 „Moody`s“ numušė Ukrainos kredito reitingą

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody`s“ sumažino Ukrainos ilgalaikį kredito reitingą iš karto per dvi pozicijas – nuo „B3“ iki „Caa2“, ir suteikė negatyvią prognozę, praneša „dw.com“

Tai reiškia, kad gali sekti tolesnis šalies reitingo mažinimas, susijęs su „stiprėjančiu Rusijos kariniu įsiveržimu į Ukrainą“, kuris gali paveikti Ukrainos galimybes aptarnauti skolą. „Moody`s“ reitingai nuo „Caa1“ iki „Caa3“ atitinka labai didelę kreditinę riziką, žemiau yra tik du lygiai: „Ca“ – artimas defoltui ir „C“ – defoltas.  

Kiek anksčiau „Moody`s“ sumažino Rusijos ilgalaikį kredito reitingą nuo „Baa3“ iki „B3“. Savo ruožtu reitingų agentūra „Fitch“ kovo 2 d. Rusijos kredito reitingą sumažino nuo BBB iki B su neigiama perspektyva. Abi agentūros tai pagrindė sankcijomis, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos karo veiksmų Ukrainoje.

09:25 Singapūras nustatė sankcijas Rusijai

Šeštadienį Singapūras pranešė, kad įves sankcijas Rusijai, kurios apims ginklų, elektronikos ir telekomunikacijų eksporto kontrolę ir tam tikrų Rusijos bankų finansinės veiklos apribojimus.

„Įvesime eksporto kontrolę prekėms, kurios gali būti naudojamos kaip ginklai, siekiant padaryti žalą ukrainiečiams arba juos pavergti, taip pat prekėms, kurios gali prisidėti prie puolamųjų kibernetinių operacijų“, – sakoma Singapūro užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Ministerija taip pat nurodė, kad uždraus skaitmeninių mokėjimo paslaugų teikėjams sudaryti sąlygas vykdyti finansines operacijas iš Rusijos, ir pridūrė, kad šios priemonės bus taikomos „visoms Singapūro finansų įstaigoms“.

Singapūras – pirmoji Pietryčių Azijos šalis, nustačiusi sankcijas.

08:58 Tikimasi, kad šį savaitgalį bus tęsiamos derybos tarp Ukrainos ir Rusijos

Vokietijos vyriausybė praneša, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pokalbyje telefonu su Vokietijos kancleriui Olafu Scholzu pasakė, jog šį savaitgalį planuojamas trečias derybų tarp Ukrainos ir Rusijos raundas.

Kiek anksčiau Ukrainos atstovai taip pat yra sakę, kad derybos gali būti atnaujintos kovo 5 arba kovo 6 dieną.

Antrasis derybų raundas įvyko kovo 3 d. Derybininkai susitarė dėl humanitarinio koridoriaus, kuris leistų taikiems Ukrainos gyventojams pasitraukti iš apšaudomų šalies teritorijų.

08:56 „Telegram“ uždraudė Rusijos valstybinės žiniasklaidos kanalus

„Telegram“ penktadienį užblokavo Rusijos valstybinės žiniasklaidos kanalus, pranešą internetinį ekstremizmą stebintis analitinis centras „Institute for Strategic Dialogue“.

Tačiau kaip skelbia „The New York Times“, daugelis anoniminių kanalų vis dar veikia platformoje.

Pasak dezinformacijos tyrėjų, „Telegram“ yra pagrindinis skleidžiamos dezinformacijos šaltinis. Anoniminiuose „Telegram“ kanaluose buvo platinami Rusijos pareigūnų paleisti melagingi gandai, kuriais buvo siekiama pasinaudoti kaip pretekstu įsiveržti į Ukrainą.

08:43 Japonų bendrovės stabdo gamybą Rusijoje

Sunkiosios įrangos gamintojos „Komatsu“ ir „Hitachi Construction Machinery“ penktadienį paskelbė prisijungiančios prie gausėjančio Japonijos bendrovių, kurios nutraukia bendradarbiavimą su Rusija, sąrašo, praneša „Nikkei Asia“.

„Komatsu“ stabdo statyboms skirtą įrangos tiekimą Rusijoje ir ekskavatorių ir savivarčių gamybą netoli Maskvos esančio Jaroslavlio miesto gamykloje.

„Dėl situacijos Ukrainoje tiekimo grandinės sutrikimai tapo itin sudėtingi, o poveikis finansinei ir ekonominei padėčiai išlieka neaiškus", - sakoma „Komatsu“ pranešima.

„Hitachi Construction“ paskelbė, kad palaipsniui nutrauks statybinės įrangos gamybą Rusijoje ir jos eksportą į karą Ukrainoje pradėjusią šalį. Šis sprendimas taip pat buvo priimtas dėl tiekimo grandinių sutrikimų rizikos.

Netoli Maskvos esančioje „Hitachi Construction“ ekskavatorių gamykloje gamyba kurį laiką dar vyks naudojant sukauptas detalių ir komponentų atsargas, tačiau prognozuojama, kad balandžio viduryje ją teks visiškai sustabdyti.

08:36 Rusijos pajėgos blokavo Mariupolio uostamiestį, praneša miesto meras

Meras Vadimas Bojčenka anksčiau įspėjo, kad mieste, kuriame gyvena 400.000 gyventojų, nėra vandens, šilumos ir elektros, o maisto atsargos baigiasi. Jis paprašė karinės pagalbos ir humanitarinio koridoriaus, kad būtų galima saugiai evakuoti dalį miesto gyventojų.

Kaip skelbia „The Guardian“, jei Rusijai pavyktų perimti miesto kontrolę, tai sukurtų sausumos koridorių tarp Krymo, kurį Rusija yra okupavusi nuo 2014 m., ir Rusijos remiamų Luhansko bei Donecko regionų.

08:20 „Samsung“ sustabdė tiekimą į Rusiją

„Samsung Electronics Co“ praneša, kad nutraukia produktų eksportą į Rusiją dėl geopolitinių priežasčių.

Sustabdytas visas Pietų Korėjos technologijų milžinės produktų tiekimas – nuo mikroschemų iki išmaniųjų telefonų ir buitinės elektronikos.

Jau anksčiau visus pardavimus ir paslaugas Rusijoje sustabdė „Microsoft“, o „Apple“ atšaukė „iPhone“ pardavimus ir apribojo kitų paslaugų teikimą.

08:01 Ukrainoje šaudoma į žurnalistus

„Sky News“ komanda buvo užpulta ir apšaudyta, kai automobiliu nesėkmingai bandė aplankyti netoli Kijevo esantį Bučos miestą. Įtariama, kad tai padarė Rusijos vadinamasis „mirties būrys“.

Penkių žurnalistų komanda jau evakuota iš Ukrainos į Jungtinę Karalystę.

„Sky News“ vyriausiasis korespondentas Stiuartas Ramzis ir operatorius Richis Mockleris buvo pašauti – S. Ramzis į apatinę nugaros dalį, o R. Mockleris gavo dvi kulkas į neperšaunamą liemenę.

6:50 Nuo karo pradžios Ukrainą paliko daugiau nei 1,2 mln. pabėgėlių

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro duomenimis, nuo vasario 24 d., kai prasidėjo Rusijos invazija, iki ketvirtadienio Ukrainą paliko daugiau kaip 1,2 mln. pabėgėlių,  

Didžioji jų dalis pasitraukė į Lenkiją. Daugelis kitų išvyko į kitas kaimynines šalis –  Vengriją, Slovakiją, Moldovą ir Rumuniją.

Pasak JT komisaro, daugiau nei milijonas žmonių iš Ukrainos išvyko per pirmąją karo savaitę. Dar daugiau jų „juda tiek šalies viduje, tiek už jos ribų“, daugybė šeimų yra perkeltos šalies viduje.

1:58 Vakarų žurnalistų darbas Rusijoje kriminalizuojamas

„Bloomberg News“ penktadienį pranešė laikinai stabdanti savo žurnalistų darbą Rusijoje, šalyje priėmus įstatymą, kriminalizuojantį nepriklausomus pranešimus apie Maskvos invaziją į Ukrainą.

„Giliai apgailestaudami, nusprendėme laikinai stabdyti informacijos rinkimą Rusijoje“, – sakė „Bloomberg“ vyriausiasis redaktorius Johnas Micklethwaitas.

Tuo tarpu amerikiečių televizija CNN paskelbė stabdanti „transliavimą Rusijoje, kol vertiname situaciją ir mūsų žingsnius ateityje“.

0:25 V. Zelenskis kritikuoja NATO

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sukritikavo NATO, atmetusią galimybes skelbti neskraidymo zoną virš jo šalies.

Jis pareiškė, kad NATO žino, jog tikėtina tolimesnė Rusijos agresija.

„Žinant, kad nauji smūgiai ir aukos yra neišvengiami, NATO sąmoningai nusprendžia neužverti Ukrainos dangaus“, – sakė V. Zelenskis Ukrainos prezidentūros paskelbtame vaizdo įraše.

„Šiandien Aljanso vadovybė uždegė žalią šviesą tolesniam Ukrainos miestų ir kaimų bombardavimui“, – pridūrė jis.

Anksčiau penktadienį NATO atsisakė skelbti neskraidymo zoną virš Ukrainos, bet Vakarų šalys perspėjo Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl naujų sankcijų, jeigu jis nenustos puolęs savo provakarietiškos kaimynės.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas sakė, kad Aljansas nesikiš į karą baimindamasis tiesioginės konfrontacijos su Maskva, kuri gali nuvesti į platesnį konfliktą.

22:45 V. Zelenskis visus europiečius ragina netylėti

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Europos šalis palaikyti jo valstybės kovą prieš Rusijos invaziją.

Jo kalba penktadienį buvo transliuota protestuotojams prieš karą įvairiuose Europos miestuose, įskaitant Paryžių, Prahą, Lioną, Frankfurtą, Vilnių ir kitus.

Prezidentas paprašė minių netylėti dėl to, kas darosi jo šalyje.

„Neužmerkite prieš tai akių, – sakė V. Zelenskis. – Išeikite į gatves ir palaikykite Ukrainą tiek, kiek galite“.

„Jeigu mes krisime, jūs krisite“, – pridūrė jis.

„Tačiau jeigu mes laimėsime, o aš esu tikras, kad laimėsime, tai bus viso demokratinio pasaulio pergalė, tai bus mūsų laisvės pergalė, tai bus šviesos pergalė prieš tamsą, laisvės prieš vergovę. Ir jei laimėsime, tapsime tokie pat klestintys kaip Europa. Ir Europa klestės labiau nei bet kada“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas.

„Visi jūs šiandien esate ukrainiečiai, ačiū jums už tai“, - sakė jis savo kalboje.

22:03 Rusija blokuoja „Twitter“ 

Rusijoje blokuojamas ir „Twitter“. 

Anot „Interfax“ ir „RIA Novosti“, prieiga prie tviterio Rusijoje apribota remiantis vasario pabaigoje pateiktu šalies generalinio prokuroro prašymu.

AFP žurnalistas pranešė, kad tviteryje nebepateikiamas naujas turinys.

Prieš kelias valandas Rusija šalyje blokavo ir socialinį tinklą „Facebook“.

21:18 J. Trudeau vyks į Europą solidarumo su Ukraina vizito

Kanados premjeras Justinas Trudeau penkadienį pranešė kitą savaitę vyksiantis į Londoną, Rygą, Berlyną ir Varšuvą, kad su sąjungininkais aptartų, kaip palaikyti Rusijos invaziją patiriančią Ukrainą.

Kovo 6-11 dienomis vyksiančio vizito metu J. Trudeau sakė susitiksiantis „su partneriais ir sąjungininkėmis, kad aptartume, kaip toliau palaikyti Ukrainą ir atsilaikyti prieš Rusijos agresiją“.

Spaudos konferencijoje jis teigė kalbėjęs telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir pareiškęs „gilų nerimą“ dėl Zaporižės atominės elektrinės apšaudymo.

„Turime deeskaluoti smurtą Ukrainoje apskritai, tačiau ypač – aplinkui atomines elektrines“, – sakė J. Trudeau.

Vėliau penktadienį Kanados lyderis Toronte susitiks su Kanados ukrainiečių bendruomene, kuriai priklauso beveik 1,4 mln. žmonių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
G. Nausėda: Lietuva remia Sakartvelo europinės ir euroatlantinės integracijos kelią

Su Irakliu Garibašviliu, Sakartvelo premjeru, Davoso pasaulio ekonomikos forumo paraštėse antradienį...

Verslo aplinka
2022.05.24
EK pirmininkė: ES Taryboje greičiausiai nebus susitarta dėl rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos Taryboje vadovai greičiausiai nesusitars dėl naftos embargo Rusijai, sako Ursula von der...

Verslo aplinka
2022.05.24
G. Nausėda: saugykla, jungtys ir terminalai yra trejybė, kuri leidžia sukurti energetinę nepriklausomybę

Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios imtis lyderystės vežant grūdus iš Ukrainos, tačiau svarbu...

Verslo aplinka
2022.05.24
Vokietija mano, kad ES rusiškos naftos embargas – ranka pasiekiamas, Vengrija to nenori net svarstyti 5

Europos Sąjungos susitarimas dėl bendro rusiškos naftos embargo gali būti pasiektas „per kelias dienas“,...

Verslo aplinka
2022.05.24
Seimas linkęs įpareigoti darbdavius suteikti papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams

Seime kelią skinasi siūlymas dėl papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams. Ketinama tėvams, auginantiems...

Vadyba
2022.05.24
ES vieneriems metams atšaukia muitus visam Ukrainos eksportui

Europos Sąjungos (ES) Taryba antradienį priėmė reglamentą dėl laikino Bendrijos prekybos su Ukraina...

Verslo aplinka
2022.05.24
Bandydamos taisyti Turkijos poziciją, Švedijos ir Suomijos delegacijos vyksta į Ankarą

Švedija ir Suomija šią savaitę siųs delegacijas į Ankarą, tikėdamosi išspręsti nesutarimus su Turkija, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.24
Moldovos prorusiškas eksprezidentas I. Dodonas sulaikytas už valstybės išdavystę 1

Moldovos pareigūnai antradienį sulaikė buvusį šalies prorusišką prezidentą Igorį Dodoną, kuris įtariamas...

Verslo aplinka
2022.05.24
VMR: užtverti labiausiai pažeidžiami sienos su Baltarusija ruožai

Nepraėjus nė metams nuo Minsko režimo surengtos hibridinės atakos pradžios, užtverti visi labiausiai...

Verslo aplinka
2022.05.24
EK vadovė Davose pažadėjo dar daugiau finansinės pagalbos Ukrainai

Europos Komisijos (EK) vadovė antradienį pareiškė, kad Rusijos karas Ukrainoje turėtų baigtis strategine...

Verslo aplinka
2022.05.24
2022-ųjų pasaulinis stagfliacijos šokas – bus blogai ar labai blogai? Premium

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Finansai
2022.05.24
Žingsniu arčiau atviros darbo rinkos – Seimas imasi neįgaliųjų įdarbinimo reformos

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias paramą įdarbinant neįgaliuosius...

Vadyba
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
Finansų ministerija žada rudenį apsispręsti, ar pasinaudos ES biudžeto deficito taisyklių netaikymu

Finansų ministerija teigia rudenį spręsianti, ar pasinaudoti Briuselio pasiūlyta galimybe dar vienerius metus...

Finansai
2022.05.24
A. Navalno apeliacija atmesta, palikta galioti devynerių metų laisvės atėmimo bausmė

Maskvos teismas antradienį atmetė įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apeliaciją dėl devynerių metų...

Verslo aplinka
2022.05.24
Turkijos prezidentas kelią naują įtampą NATO, užsipuolė Graikijos premjerą

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, pirmadienį užsipuolė Kyriakos Mitsotakį, Graikijos...

Verslo aplinka
2022.05.24
Euro zonos verslas išlaiko atsparumą, kainų spaudimas kiek slopsta

Gegužę euro zonos verslų ekonominis aktyvumas užtikrintai išliko plėtros stadijoje, padedamas gyvybingo...

Rinkos
2022.05.24
Lietuva buria šalių koaliciją Ukrainos grūdams saugiai išplukdyti 3

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako buriantis šalių koaliciją Ukrainos grūdams...

Verslo aplinka
2022.05.24
Gyventojai už praėjusius metus VMI dar nesumokėjo 33,6 mln. Eur GPM

Apie 70.000 Lietuvos gyventojų iki šiol nesumokėjo beveik 33,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio už...

Finansai
2022.05.24
Dėl darbuotojų galimai patirto mobingo VRM organizuoja tyrimą

Dėl Vidaus reikalų ministerijos (VRM) darbuotojų galimai patirto mobingo organizuojamas vidinis tyrimas,...

Vadyba
2022.05.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku