Ligoninių vadovai: gali tekti prašyti dirbti ir besimptome forma sergančių medikų

Publikuota: 2022-01-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Už COVID-19 valdymą regionuose atsakingos ligoninės teigia, jog bendras į įstaigas guldomų pacientų skaičius nedidėja, bet baiminamasi augančio sergamumo tarp medikų, o kai kur jau svarstoma kviesti dirbti sergančiuosius besimptome forma.

Feliksas Jankevičius, Santaros klinikų direktorius, spaudos konferencijoje penktadienį tvirtino, jog iš viso klinikose yra per 200 COVID-19 užsikrėtusių medikų ir kitų darbuotojų, daugėja ir užimtų pacientų lovų, bet situacija kol kas išlieka stabili.

Anot jo, jei sergamumas toliau augs, neatmetama prašyti kitų įstaigų pagalbos, taip pat bus svarstoma pasinaudoti galimybe leisti dirbti ir besimptome COVID-19 forma sergantiems medikams.

Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis teigia, kad kviestis besimptome forma sergančius medikus gali tekti netrukus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Padėčiai blogėjant, leis dirbti ir sergantiems

„Auga pakankamai sparčiai užsikrėtusių medikų, darbuotojų skaičius. Šiuo metu 212 darbuotojų užsikrėtę koronavirusu ir nedirba“, – penktadienį žurnalistams sakė Santaros klinikų vadovas.

„Tai nėra labai aukštas procentas, kol kas tai labai smarkiai nepaveikė Santaros klinikų veiklos. Bet jei augs toliau darbuotojų užsikrėtimas, negalinčių dirbti skaičius, tuomet turėsime pasitelkti ir pagalbinių darbuotojų iš kitų įstaigų“, – teigė jis.

Anot jo, tai, ar įstaiga prašys pagalbos, priklausys nuo sergančiųjų skaičiaus konkrečiuose padaliniuose, jei dalinys nebegalės užtikrinti darbo. Pasak jo, du trečdaliai susirgusiųjų yra medikai, trečdalis – pagalbiniai darbuotojai, susirgimai, anot direktoriaus, kol kas maždaug tolygiai pasiskirstę po visus skyrius.

F. Jankevičius patvirtino, kad COVID-19 besimptome forma sergantys medikai į darbą būtų kviečiami tik situacijai pablogėjus.

„Tikrai taip, be jokios abejonės, reikalui esant, situacijai pablogėjus, mes tikrai pasinaudosime tokia galimybe turint tokį ministro įsakymą. Žinoma, darbuotojui sutikus, neabejotinai pasinaudosime, bet tokio poreikio kol kas nėra“, – tvirtino įstaigos direktorius.

Klaipėdoje svarstoma pasitelkti sergančiuosius

Vinsas Janušonis, Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas, sako, kad Klaipėdoje stebimos panašios tendencijos, kaip ir šalyje: augant naujų COVID-19 atvejų skaičiui, bendras hospitalizuojamųjų skaičius nedidėja, bet daugėja negalinčių dirbti medikų.

Anot jo, regione užimta maždaug ketvirtadalis iš 95 reanimacinių lovų, bendrųjų lovų – maždaug trečdalis iš deklaruotų 340-ies.

„Medikų sergamumas – didelė problema visoje Lietuvoje, kaip ir mūsų regione bei ligoninėje, sergamumas išaugęs, kartais nustatoma sergančių dešimtimis. Regione nedirba virš 100, gal apie 150 medikų“, – kalbėjo V. Janušonis.

Jis neatmetė, kad artimiausiu metu kils problemų dėl atskirų kai kurių ligoninių skyrių darbo. Pavyzdžiui, pačioje Klaipėdos universitetinėje ligoninėje susirgus keturiems naujagimių skyriaus neonatologams, jau prašoma pagalbos iš Kauno.

„Kol kas paslaugas dar užtikriname, bet problemų atsiranda: jie serga lengvai, bet turi izoliuotis, negali dirbti. O galimybę (dirbti sergantiems COVID-19 – BNS) mes ne tik svarstome, gali būti, kad tuo ir bus pasinaudota. Esame numatę, kad tie, kurie sutiks, o tokių buvo anksčiau, kurie serga besimptome forma, galės padėti COVID-19 skyriuose“, – kalbėjo V. Janušonis.

Darius Steponkus, Klaipėdos respublikinės ligoninės direktorius, sakė, kad guodžia tai, jog ligoninėje šiuo metu yra 45 pacientai, kai tuo pat laikotarpiu pernai jų buvo 4-5 kartus daugiau, o susirgimų skaičius buvo žymiai mažesnis.

Įstaigoje serga apie 40 darbuotojų, dalis – ne COVID-19, o kitomis ligomis, dalis slaugo artimuosius. Vidutinis medikų nedarbingumo laikas, pasak D. Steponkaus – apie savaitė, tad kol kas problemų darbui nekyla.

„Darbuotojų praradimus turime ir turime labai ženklius. Iš vienos pusės, medikai pervargę, o tai tikrai atsiliepia jų sveikatai, neramina tendencija, kad jų serga vis daugiau“, – svarstė jis.

Vis dėlto D. Steponkus sako, kad kaip vadovas nesvarsto galimybės kviesti į darbą sergančiuosius besimptome forma medikus, juolab kad tokių pačių darbuotojų sutikimų dar nėra gauta.

Gydomi tik neskiepyti vaikai

Pasak F. Jankevičiaus, sparčiai augant užsikrėtimų skaičiui, bendras hospitalizacijų skaičius Vilniaus regione išaugo nežymiai – Vilniaus regione yra apie 40% laisvų lovų koronavirusu sergantiems pacientams, toks pat procentas laisvų lovų yra ir reanimacijos skyriuje.

„Santaros klinikose situacija šiek tiek blogesnė, šiandien užimta beveik 85% aktyvaus gydymo lovų ir virš 70% reanimacijos lovų“, – teigė jis.

Pasak jo, neramina ir tai, kad auga užsikrėtusių ir hospitalizuotų vaikų skaičius.

„Šiuo metu Santaros klinikose jau turime 17 vaikų, trijų iš jų būklė pakankamai sudėtinga, jie gydosi reanimacijos skyriuje“, – tvirtino F. Jankevičius.

Anot jo, visi sergantieji vaikai yra neskiepyti, jų vidutinis amžius – apie septyneri metai, o visi sunkesnės būklės pacientai taip pat nėra vakcinuoti.

„Didžioji dalis, beveik 99% pacientų, kurie patenka į reanimacijos skyrių, kurių būklė yra sunki, yra neskiepyti pacientai. Įvairaus amžiaus, bet visgi šiuo metu dominuoja 60-mečiai, 50-mečiai“, – pabrėžė klinikų vadovas.

Kaune rezervų yra

Vaidotas Gurskis, Kauno regiono COVID-19 valdymo grupės vadovas, Kauno klinikų atstovas, BNS teigė, kad bendras šiai ligai gydyti skirtas lovų užimtumas regione siekia 67% reanimacijoje užimta mažiau nei pusė: 23 iš 51 lovos, jų skaičius, pasak mediko, visame regione netgi bus mažinamas.

Vidutiniškai per parą Kauno regiono įstaigose hospitalizuojami 37 pacientai – maždaug 40% daugiau, palyginti su pokalėdiniu laikotarpiu, kai regiono ligoninės sulaukdavo mažiausiai COVID-19 pacientų.

„Situacija ligoninėse yra stabili, stebime švelnų ligonių skaičiaus didėjimą, lovų užsipildymas ligoninėse yra tikrai nedidelis, lovų skaičius buvo net ir sumažintas šią savaitę. Tie ligoniai atvyksta daugiausiai su COVID-19 liga, bet nebūtinai dėl šios ligos jų būklė pablogėja, fone yra kitos ligos. Tikrai, rezervų turime, situacija nėra kritinė“, – sakė jis.

Anot jo, stebimas ir išaugęs į ligonines paguldytų vaikų skaičius, bet sergančiųjų sunkiai, kuriems reikėtų reanimacijos, anot jo, nėra.

Sergančių medikų daugėja

V. Gurskis pripažįsta, kad dėl darbuotojų situacija kiek kitokia: vien Kauno klinikose iš daugiau nei 7.300 darbuotojų serga 208, iš jų – ketvirtadalis gydytojų, per 70 slaugytojų, likusieji – pagalbinis personalas.

Anot jo, sergamumas kol kas netrikdo įstaigos darbo, tačiau reikalauja „vidinių pastangų“ koordinuojant darbą – vienoje iš rajoninių ligoninių jau buvo trumpam sustabdytos chirurginės paslaugos.

„Tikrai stebime problemą, kad darbuotojų sergančiųjų daugėja, tas didėjimas yra labai įvairus: sakykime, suserga chirurginio skyriaus chirurgai, kai kur, pavyzdžiui, lieka tik du – vienoje iš ligoninių buvo sustabdytos planinės chirurginės paslaugos, atsinaujino praėjusią savaitę grįžus visiems į darbą. Yra, kad ir maisto bloko pusė darbuotojų suserga, tenka pertvarkyti visą darbo ritmą“, – tvirtino V. Gurskis.

„Tas sergamumas daro įtaką įstaigos veiklai, bet dėl to daryti drastiškų išvadų nereikia“, – pridūrė jis.

V. Gurskis taip pat pastebi, jog vaikų sergamumas COVID-19 auga, bet sunkiai sergančių vaikų reanimacijoje yra sumažėjęs, o pastarosiomis savaitėmis naujai paguldytų vaikų į reanimaciją nebuvo.

Šiauliuose daugėja užsikrėtusių vaikų

Šiaulių regione užimta 72% aktyvaus gydymo ir 42% reanimacinių lovų, BNS sakė Sonata Tenytė, Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė. Ji sako, kad pačioje Šiaulių ligoninėje taip pat išaugęs hospitalizuotų vaikų skaičius.

Pačioje Šiaulių ligoninėje yra 70 pacientų, devyni jų yra gydomi reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, iš jų skiepyti yra tik du. Taip pat serga apie 70 darbuotojų, iš jų – 4-5 gydytojai, likusieji – slaugos, ūkio, aptarnaujantis personalas. Pastebima, kad darbuotojai dažniausiai užsikrečia šeimose.

„Lovų užimtumo procentas yra stabilus, tai tikrai leidžia laviruoti, organizuoti darbą ligoninei, visos paslaugos, tiek konsultacinės, tiek terapinės, chirurginės teikiamos įprasta tvarka. Stebint, kaip sergamumas kyla, kiek pacientų patenka, toliau spręsime, ar griežtinti, riboti. Situacija dėl medikų taip pat dar leidžia organizuoti darbą įprasta tvarka, bet stebime darbuotojų sergamumo kreivę“, – sakė ligoninės atstovė.

Yra nemažai sergančių vaikų: savaitės pradžioje buvo 16, iš jų du – reanimacijoje, šiuo metu gydoma 12 vaikų, reanimacijoje jų nėra.

„Tas procentas yra stabilus, tai tikrai leidžia laviruoti, organizuoti darbą ligoninei, visos paslaugos, tiek konsultacinės, tiek terapinės, chirurginės teikiamos įprasta tvarka. Stebint, kaip sergamumas kyla, kiek pacientų patenka, toliau spręsime, ar griežtinti, riboti“, – teigė ji.

Panevėžyje situacija stabili

Vytautas Riaubiškis, Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai, sako, kad Panevėžio ir Utenos apskričių gydymo įstaigose pacientų situacija stabili jau dvi savaites, taip pat nėra daug ir sergančių medikų.

„Šios dienos duomenimis, mūsų ligoninėje yra gydoma 70 pacientų, sergančių COVID – 19 liga, iš jų 4 pacientai gydomi Reanimacijos ir intensyviosios pagalbos skyriuje ir jiems yra taikoma deguonies terapija“, – sakė jis.

Šioje didžiausioje regiono gydymo įstaigoje užimta apie 60% COVID-19 ligoniams skirtų lovų, apie du trečdalius sergančių pacientų, pasak V. Riaubiškio, yra neskiepyti.

„Nėra daug sergančių medikų, šiuo metu serga 24 medikai ir penki dar yra saviizoliacijoje, tad skaičius nėra neraminantis. Tikrai, kol kas mūsų ligoninė šitos galimybės kviesti sergančiųjų nesvarsto, tai galėtų būti ypatingu kritiniu atveju“, – sakė V. Riaubiškis.

Lietuvoje pastarąsias tris paras buvo fiksuoti nauji paros užsikrėtimų COVID-19 rekordai – Statistikos departamento duomenimis, per praėjusią parą nustatyti 11 tūkst. 365 nauji COVID-19 atvejai, 12 žmonių mirė. Ligoninėse šiuo metu gydomi 1212 COVID-19 sergantys pacientai – keturiomis dešimtimis daugiau nei praėjusią parą, 97 iš jų – reanimacijoje.

[infogram id="709a608b-22b8-4c38-824e-f6c17c0608cb" prefix="9sR" format="interactive" title="Koronavirusas: 2022 01 28"]

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė...

Putino bunkerio iliuzijos Premium

Kai leidai atimti savo laisves, esi apsuptas nemokšiškumo, buko banditizmo, skurdo, beširdiškumo ir...

G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Schroederis traukiasi iš „Rosneft“ 3

Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis, pastaruoju metu spaudžiamas atsisakyti pareigų rusiškose...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kariuomenės vadas: NATO atgrasymo ir gynybos struktūra regione bus patobulinta

NATO patobulins atgrasymo ir gynybos struktūrą rytiniame sparne po birželį Madride vyksiančio Aljanso...

Verslo aplinka
2022.05.20
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Verslo aplinka
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
2022.05.20
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
2022.05.20
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Verslo aplinka
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku