„Kilmės šalies“ reikalavimai gali pakišti koją JK eksportui į ES

Jungtinės Karalystės (JK) eksportuotojai susidurs su griežtesne pasienio kontrole kitų metų pradžioje pasibaigus malonės periodui, Europos Sąjunga (ES) tikrins, ar atvežamoms prekėms tikrai neturi būti taikomi muitai. O tai gali smarkiai sutrikdyti dvišalę prekybą.
Financial Times kalbinti verslo ekspertai perspėja, kad daugelis britų eksportuotojų vis dar nesuvokia vienos pagrindinių prekybos susitarime numatytų taisyklių svarbos kad daugiau nei 50% įvežamos prekės turi būti pagaminta JK. Tik tuomet bus taikoma nulio kvotų, nulio tarifų sistema.
Prekių kilmę įrodančių sertifikatų gavimas yra itin sudėtingas procesas, todėl tiek JK, tiek ES eksportuotojams šiemet taikomas malonės laikotarpis, kai nereikalaujama pateikti visų reikalingų dokumentų ir verslas turi laiko prisitaikyti. Tačiau jis baigiasi 2022 m. sausį.
Anna Jerzewska, ES ir JK prekybos konsultantė, sako, kad daugelis JK įmonių prie sąskaitų faktūrų prideda deklaracijas, kuriose automatiškai patvirtina, kad jų produktų kilmės šalis yra JK.
Dabar daugelis įmonių teikia produkto kilmę esą įrodančius dokumentus, bet iš tikrųjų net nenutuokia, ar jų prekės kilmė yra JK, ar ne, sako A. Jerzewska.
Kitas nenorėjęs būti įvardytas prekybos konsultantas teigia susidūręs su tokiomis JK bendrovėmis, kurios ant produktų tiesiog užklijuodavo JK vėliavos lipduką, nors produktai buvo pagaminti ir supakuoti Kinijoje.
Mikeas Hawesas, Motor Manufacturers and Traders (SMMT) prekybos grupės vadovas, aiškina, kad sertifikavimo taisyklės įmonėms kelia susirūpinimą.
Įmonės daug dirbo, kad geriau suprastų naujas taisykles, tačiau dėl tūkstančio naujų komponentų ir struktūrų situacija atrodo sudėtinga, teigia jis.
Kitaip tariant, įmonių pečius užgriūna didžiulė administracinė našta, nes tenka įrodyti, kad šimtus sudedamųjų dalių turinčios prekės kilmės šalis yra JK. Tos pačios taisyklės galioja ir ES verslui, norinčiam eksportuoti į JK.
Kai kurios ES šalys jau dabar signalizuoja apie nuo Naujųjų griežtėsiančią kontrolę. Pavyzdžiui, Nyderlandai sako griežtai besilaikysiantys taisyklių ir vykdysiantys atsitiktines patikras.
VŽ rašė, kad galioja viena išimtis prekybiniai santykiai su Šiaurės Airija. Muitinės patikrų tarp Šiaurės Airijos ir D. Britanijos turėtų būti 80% mažiau, reikalaujamų dokumentų perpus mažiau. Lengvinama muitinės kontrolė tokiai produkcijai kaip mėsa, pieno produktai ir kt. Taip pat supaprastinta tvarka iš Šiaurės Airijos į Didžiąją Britaniją turėtų keliauti vaistai.
Pagal JK ir ES jau pasirašytą Brexit susitarimą, Šiaurės Airijai pagal unikalią tvarką po Brexit liko galioti kai kurios Bendrijos taisyklės, taip siekiant užtikrinti atvirą sieną su ES nare Airija. Tokia siena yra itin svarbi 1998 m. taikos susitarimų, užbaigusių dešimtmečius trukusį tarpreliginį smurtą, dalis.
Šiaurės Airija, remiantis Brexit susitarimu, liko susieta su ES bendrąja rinka, tai reiškia, kad į Šiaurės Airiją iš JK atvykstančioms kai kurioms prekėms privalo būti taikoma muitinės patikra, atitinkamai veikia ir ES importo taisyklės.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti