Atsakomybę už sprogdinimus Kabulo oro uoste prisiėmė „Islamo valstybė“

Publikuota: 2021-08-27
Atnaujinta 2021-08-27 10:11
Wali Sabawoono (AP / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Wali Sabawoono (AP / „Scanpix“) nuotr.

Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) prisiėmė atsakomybę už dešimtis aukų pareikalavusį mirtininko išpuolį Kabulo oro uoste, įvykdytą ketvirtadienį tęsiantis JAV vadovaujamai evakuacijai iš Talibano kontroliuojamo Afganistano, pranešė stebėsenos agentūra SITE.

Papildyta: praėjęs ketvirtadienis JAV pajėgoms Afganistane tapo kruviniausia diena nuo 2011 m. rugpjūčio, J. Bidenas žada atsakomąjį smūgį.

Sprogdintojui „šiandien pavyko prasiskverbti pro visus saugumo postus“ ir priartėti prie JAV pajėgų „penkių metrų“ atstumu prieš detonuojant sprogmenų diržą, nurodoma IS propagandos padalinio „Amaq“ pareiškime, kurį išvertė SITE.

Pareiškime minimas tik vienas sprogdintojas ir vienas sprogdinimas. Manoma, kad per ketvirtadienį surengtą išpuolį oro uoste buvo detonuotos mažiausiai dvi bombos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jungtinės Valstijos ir kitos evakuacijoje dalyvaujančios Vakarų valstybės kelias dienas perspėdavo apie „Islamo valstybės“ regioninės grupuotės Afganistane keliamą grėsmę.

Nuo rugpjūčio 14 d., kai valdžią šalyje perėmė Talibanas, prie oro uosto laukia dešimtys tūkstančių Afganistano piliečių. Jie mėgina pabėgti nuo represijų, baimindamiesi, kad islamistai vėl įves griežtą šariato valdymą.

Užsienio valstybės taip pat skuba evakuoti savo darbuotojus ir piliečius iš šalies iki JAV prezidento Joe Bideno nustatyto rugpjūčio 31-osios galutinio termino išvesti visus amerikiečių karius.

IS padalinys Afganistane, žinomas kaip Chorasano islamo valstybė (IS-K), 2015 m. pirmą kartą įsitvirtino rytinėje Nangarharo provincijoje. Tačiau pastaraisiais metais šią grupuotę spaudė JAV vadovaujama koalicija, Afganistano kariuomenė ir pats Talibanas.

Tačiau IS-K tebeturi pajėgumus rengti pražūtingus išpuolius Kabule.

Grupuotei nespėjus prisiimti atsakomybės JAV Centrinio štabo vadas generolas Kennethas McKenzie žurnalistams pareiškė, kad „mes juos persekiosime“, kai tik Jungtinės Valstijos išsiaiškins, kas surengė išpuolį.

K. McKenzie pridūrė, jog išlieka „reali“ naujų atakų grėsmė, įskaitant pavojų, kad bus susprogdinta užminuotų transporto priemonių. Generolas perspėjo, kad IS-K gali mėgini užpulti kurį nors iš dešimčių orlaivių, skraidančių į oro uostą ir iš jo, tęsiantis evakuacijai.

J. Bidenas: sprogdinimų organizatoriai bus surasti

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pažadėjo surasti kaltininkus, organizavusius mirtininkų sprogdintojų atakas Kabule, nusinešusias 13 amerikiečių karių gyvybių, taip pat pabrėžė, kad po šio išpuolio Jungtinės Valstijos tęs tūkstančių civilių evakuaciją iš Afganistano.

„Tie, kas įvykdė šią ataką, taip pat bet kas, norintis pakenkti Amerikai, žinokite – mes neatleisime. Mes neužmiršime. Mes jus medžiosime ir priversime už tai sumokėti“, – pabrėžė J. Bidenas.

Kreipdamasis į tautą iš Baltųjų rūmų, jis paprašė tylos minute pagerbti žuvusius karius ir liepė visoje šalyje nuleisti vėliavas iki pusės stiebo. 

Kalbėdamas apie sprogdintojus ir ginkluotus užpuolikus jis pabrėžė: „Turime tam tikro pagrindo manyti, kad žinome, kas jie tokie... bet nesame tikri.“

Prezidentas pridūrė nurodęs kariuomenės vadams paruošti atsakomąjį smūgį IS „turtui, vadovybei ir objektams“.

Pastaraisiais metais IS atšaka Afganistane įvykdė daug išpuolių prieš civilinius taikinius šalyje. Ši grupuotė yra daug radikalesnė už Talibaną, perėmusį valdžią mažiau nei prieš dvi savaites.

Didžiausia JAV ataka prieš Afganistano džihadistus buvo surengta 2017 m. balandį. Tuomet amerikiečių pajėgos numetė galingiausią įprastinę bombą savo arsenale ant IS naudoto urvo ir tunelių komplekso.

Manoma, kad pastaruoju metu grupuotė daugiausiai veikia miestuose, o tai gali apsunkinti JAV pastangas su ja kovoti nekeliant pavojaus taikiems gyventojams.

„Atsakysime galingai ir tiksliai mūsų pasirinktu laiku ir vietoje, – kalbėjo J. Bidenas. – Šie IS teroristai nenugalės. Išgelbėsime amerikiečius, išgabensime savo sąjungininkus afganistaniečius, o mūsų misija tęsis. Amerika nebus įbauginta.“

Prezidentas gyrė žuvusius amerikiečius karius kaip didvyrius, išreiškė užuojautą jų šeimoms, bet pabrėžė, kad evakuacijos misija Kabule bus tęsiama kaip planuota, iki paskutinių JAV pajėgų išvedimo iš Afganistano numatyto galutinio termino – rugpjūčio 31-osios.

„Teroristai mūsų neatgrasys. Neleisime jiems sustabdyti mūsų misijos. Evakuaciją tęsime“, – sakė J. Bidenas.

Jis dar kartą patvirtino, kad paskutiniai JAV kariai iš Afganistano išvyks rugpjūčio 31 d., ir nurodė, kad amerikiečių pajėgos iki to laiko stengsis išskraidinti iš Kabulo kiek įmanoma daugiau žmonių.

J. Bidenas priminė, kad išlieka „galimybė kelias ateinančias dienas, nuo dabar iki rugpjūčio 31-osios, juos išgabenti“.

„Žinome grėsmę; žinome, kad visiškai tikėtina, kad bus įvykdyta kita ataka. Kariuomenė padarė išvadą, kad mes turėtume tai padaryti. Ir manau, kad jie teisūs“, – kalbėjo prezidentas.

J. Bidenas taip pat sakė nematęs jokių įrodymų, kad Talibanas būtų susimokęs su džihadistų judėjimo IS kovotojais vykdyti pražūtingas atakas Kabule.

„Iki šiol nė vienas iš ten esančių kariuomenės vadų man nepateikė jokių įrodymų, kad buvo sąmokslas tarp Talibano ir ISIS įvykdyti tai, kas nutiko šiandien“, – pareiškė jis.

Tuo metu JAV kariuomenės Centrinio štabo atstovas kapitonas Williamas Urbanas pranešė, kad sužeistieji iš Afganistano evakuojami kariniais transporto lėktuvais C-17, kuriuose įrengti chirurgijos skyriai.

Praėjęs ketvirtadienis JAV pajėgoms Afganistane tapo kruviniausia diena nuo 2011 m. rugpjūčio, kai kovotojams granatsvaidžiu numušus sraigtasparnį žuvo 30 amerikiečių karių bei aštuoni afganistaniečiai.

Paklausta apie tolesnius administracijos veiksmus, Baltųjų rūmų atstovė Jen Psaki nurodė, jog aukų artimieji sulauks asmeninių skambučių ir kad J. Bidenas tikriausiai nuvyks į Delavere esančią Doverio oro pajėgų bazę, kai žuvusių karių palaikai bus pargabenti į tėvynę.

Šie kariai yra pirmosios JAV kontingento Afganistane aukos nuo 2020 m. vasario, kai eksprezidento Donaldo Trumpo administracija sudarė taikos susitarimą su Talibanu.

Pagal tą susitarimą, kovotojai pažadėjo nutraukti išpuolius prieš amerikiečius mainais į Vašingtono įsipareigojimą išvesti visas pajėgas iki 2021 m. gegužės. J. Bidenas balandį paskelbė, kad kontingentas galutinai pasitrauks iki rugsėjo.

Ketvirtadienį surengtas išpuolis neabejotinai padidins visokeriopą politinį spaudimą J. Bidenui, kuris ir taip griežtai kritikuojamas dėl to, kad anksčiau nepradėjo kontingento išvedimo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 1

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 8

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25
Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Verslo aplinka
2022.06.25
Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
2022.06.25
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku