Vienas partneris – trys šalys: el. parduotuvės plėtra Baltijos regione

Augančiai elektroninei prekybai tramplinu tapo pandemija, kai kurioms bendrovėms paspartinusi, o kitoms ir inicijavusi e. parduotuvių startą. Išplėsti elektroninę prekybą į kaimynines šalis Latviją ir Estiją tapo kur kas paprasčiau, kai šalyje paslaugas pradėjo teikti elektroninių verslų mokėjimų apdorojimo bendrovė Make Commerce.
Lietuvoje Make Commerce veikia nuo 2019 m. rugpjūčio, tų pačių metų pradžioje startavo ir Latvijoje. Omniva grupei ir bankui Inbank priklausanti įmonė puikiai išmano elektroninių verslų poreikius: Estijoje skaičiuoja jau aštuonerius veiklos metus, yra viena lyderiaujančių mokėjimų surinkimo bendrovių Baltijos rinkoje.
Startuoti kaimyninėse rinkose nesudėtinga
Elektroninės prekybos įmonės, pasinaudojusios Make Commerce paslaugomis, gali rinkti mokėjimus už parduotas prekes ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje bei Suomijoje. Maža to, bendrovė suteikia galimybę rinktis visus populiariausius mokėjimų rinkimo būdus: Bank Link, mokėjimo inicijavimą, banko kortelę arba siūlyti prekes išsimokėtinai.
Eurostat duomenimis, elektroninę prekybą aktyviausiai iš trijų Baltijos šalių plėtoja Lietuvos verslas: 2020 m. internetu prekiavo 28 proc. mūsų šalies bendrovių. Latvijoje šis rodiklis siekia 12 proc., Estijoje 17 proc. Kita vertus, Estijoje internetu apsiperka net trečdaliu daugiau gyventojų nei Lietuvoje ar Latvijoje.
Taigi elektroninės prekybos plėtra į kaimynines šalis Lietuvos verslininkams galėtų būti strateginė alternatyva konkurencinei kovai šalies viduje. Tiek Latvijoje, tiek Estijoje konkurentų elektroninėje erdvėje yra gerokai mažiau nei mūsų šalyje, o Estijos rinkos patrauklumą dar sustiprina ir kur kas didesnis pirkti internetu pratusių vartotojų skaičius.
Estijoje mūsų klientai gali iškart pradėti naudotis ir pardavimo išsimokėtinai paslauga, jiems nebereikia sudaryti sutarčių su lizingo bendrovėmis. Tokią paslaugą siūlome ir Lietuvoje. Visą sumą už parduotą prekę prekybininkas gauna iš karto, o el. parduotuvės pirkėjas atsiskaito tiesiogiai su lizingo bendrove, su kuria mes bendradarbiaujame. Estijoje tai Inbank, Lietuvoje InBank valdomas Mokilizingas, aiškina Eugenijus Toleikis, elektroninių verslų mokėjimų apdorojimo bendrovės Make Commerce vadovas Lietuvai.
El. parduotuvės plėtra į kitas Baltijos šalis su Make Commerce pagalba yra greitas procesas: sudarius vieną sutartį, aktyvius pardavimus Latvijoje, Estijoje arba abiejose šiose šalyse galima pradėti vykdyti jau po kelių dienų.
Elektroninė bankininkystė pozicijų neužleidžia
Istoriškai seniausia mokėjimų surinkimo paslauga mūsų rinkoje yra Bank Link. Naudojantis ja už prekes el. parduotuvėje atsiskaitoma greitai ir patogiai. Pastaruoju metu sparčiai populiarėja palyginti naujas mokėjimų surinkimo būdas mokėjimų inicijavimas. Šia 2018 m. Lietuvoje įteisinta paslauga naudojasi jau apie 60 proc. Make Commmerce klientų. Nuo Bank Link paslaugos ji skiriasi tuo, kad pirmosios mokėjimo ruošinį formuoja pats bankas, o mokėjimo inicijavimo atveju tuo pasirūpina tarpininkas.
Nors abi paslaugos ganėtinai panašios ir atlieka tą pačią funkciją, tačiau turi savų niuansų. Pavyzdžiui, mokėjimo inicijavimas el. parduotuvėms kainuoja ženkliai pigiau nei Bank Link, tačiau pastaroji procedūra yra kur kas greitesnė, trunka 2-3 kartus trumpiau nei mokėjimo inicijavimo atveju. Be to, Bank Link technologija yra brandi, o mokėjimų inicijavimas vis dar tobulinamas.
Make Commerce savo klientams suteikia galimybę rinkti mokėjimus ne tik naudojant mokėjimo inicijavimą ar Bank Link, bet ir banko korteles Visa bei Mastercard.
Kalbant apie atsiskaitymo už prekes internetu būdus, visos trys Baltijos šalys yra labai panašios jose pirkėjai yra pratę atsiskaityti per elektroninę bankininkystę. Šis atsiskaitymo būdas populiarus ir Suomijoje. Likusioje Europos dalyje mokėjimas per elektroninę bankininkystę perkant internetu beveik neegzistuoja, ten atsiskaitoma mokėjimo kortelėmis, komentuoja E. Toleikis.
Tokie mokėjimo įpročiai susiformavo natūraliai. Kuriantis el. parduotuvėms mūsų rinkoje, užmokėti už prekes kortele buvo galima tik su kreditine kortele, įprasta tam netiko. Kadangi kreditines banko korteles tuo metu turėjo mažuma žmonių, bankai pasiūlė savo paslaugą Bank Link, kuri ilgainiui prigijo regione. Susiformavę įpročiai išliko iki šiol, nepaisant to, kad šiandien mokėjimui atlikti užtenka ir debetinės kortelės.
Būtent dėl šaknis įleidusių mokėjimo įpročių elektroninė bankininkystė tebėra reikšmingiausias mokėjimų surinkimo būdas elektroninėje erdvėje. Make Commerce vadovas Lietuvai neabejoja, kad el. parduotuvė, Lietuvoje klientams siūlanti atsiskaitymą tik mokėjimo kortele, praranda nemenką dalį potencialių pirkėjų.
Mūsų aptarnaujamose el. parduotuvėse tik 35 proc. klientų atlieka atsiskaitymus mokėjimo kortelėmis. Visgi toks atsiskaitymo būdas itin patogus tiems, kurie naudojasi Revolut, n26, Monese ar panašiomis fintech paslaugomis, detalizuoja E. Toleikis.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti