ES ir JK bandys dar kartą: laukia lemtingos dienos dėl prekybos susitarimo

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, ir Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, po šeštadienį įvykusio pokalbio nenutraukė derybų dėl prekybos susitarimo ir toliau tikisi jį pasiekti artimiausiomis dienomis.
Pranešimas papildytas pokalbio detalėmis.
JK ir ES pusės derybininkai sekmadienį atnaujins pokalbius Briuselyje, o U. von der Leyen ir B. Johnsonas kito telefoninio pokalbio metu aptars progresą pirmadienio vakarą.
Bendrame JK premjero ir EK pirmininkės pareiškime teigiama, kad B. Johnsonas ir U. von der Leyen konstatuoja, kad tarp abiejų pusių išlieka reikšmingų nesutarimų.
Abi pusės pabrėžia, kad, jeigu šie nesutarimai ir toliau išliks, tai jokio susitarimo pasiekti nepavyks. Mes suprantame šių skirtumų rimtumą, tačiau sutariame, kad turėtumėme įdėti dar daugiau pastangų, tam, kad mūsų derybininkai pabandytų juos išspręsti, teigiama bendrame pareiškime po lyderių pokalbio.
Penktadienį abiejų pusių derybininkai Twitter paskelbė padarę pertrauką derybose, nes niekaip nepavyksta išspręsti didžiausių kliūčių net ir po intensyvios pokalbių savaitės, kalbėtis buvo pavesta ES ir JK lyderiams.
Šiandien sutarėme, kad sąlygos susitarimui nėra įvykdytos dėl didelių (pozicijų -VŽ) skirtumų tokiais klausimais kaip vienodos konkurencijos taisyklės, valdymas ir žuvininkystė, penktadienį sakė ES derybininkas Michelis Barnier ir jo britų kolega Davidas Frostas.
Tuo metu B. Johnsonas tvirtino, kad JK galingai suklestės, kad ir kokia būtų šių derybų baigtis. Tačiau iš tiesų šaliai gresia rimti politiniai ir ekonominiai padariniai, jeigu susitarimo nepavyktų sudaryti.
Jeigu nesugebėsime užsitikrinti susitarimo su Europos Sąjunga, tai bus rimtas nesėkmė rūpinantis valstybės reikalais, šeštadienį paskelbtame interviu sakė B. Johnsono Konservatorių partijos parlamentaras Tomas Tugendhatas, Bendruomenių Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas.
JK savo ruožtu tvirtina, kad derybos yra labai sunkioje stadijoje, nes ES paskutinę minutę sugriežtino savo reikalavimus, tačiau išlieka vilčių, kad susitarti gali pavykti dar kitos savaitės pradžioje, prieš prasidedant Europos Vadovų Tarybai (EVT).
Paskutinės minutės reikalavimai
Dėl pasikeitusių reikalavimų britų pusė kaltina Prancūziją.
Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, anot britų, po Brexit tikisi išsaugoti nemažą dalį esamų Prancūzijos laivyno žvejybos teisių Didžiosios Britanijos vandenyse.
Prancūzija yra viena iš tų ES šalių, kurias tiesiogiai Brexit paveiks labiausiai. Nuo britų vandenų taip pat stipriai priklauso Nyderlandų, Danijos ir Belgijos žvejai.
Neįvardijamas šaltinis iš ES pusės tvirtino, kad Bendrija nekelia naujų reikalavimų, tačiau neneigė, kad derybose kilo sunkumų.
JK ir ES derybose dėl ateities santykių daugiausiai nesutarimų kelia trys klausimai žuvininkystė, vienodos konkurencijos sąlygos ir ateities skundų nagrinėjimo procedūros.
JK pereinamasis laikotarpis Bendrijoje baigiasi gruodžio 31 d., po jo turėtų įsigalioti prekybos taisyklės, dėl kurių dabar deramasi. Jeigu susitarti nepavyks, JK ir ES prekiaus pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles, tiek su tarifiniais, tiek netarifiniais barjerais. Susitarimą suspėti ratifikuoti turi tiek JK, tiek Europos Parlamentas.
VŽ jau rašė, kad analitikai ragina ir Lietuvos verslą pasiruošti sutrikimams prekyboje su JK, nepaisant to, ar JK ir ES pavyks susitarti dėl ateities santykių.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti