Verslas pažėrė pasiūlymų naujai valdžiai, tarp jų – dalies mokesčių peržiūra

Darbdaviai ragina naująją valdančiąją daugumą ir būsimą Vyriausybę įgyvendinti kai kurias mokestines pertvarkas, įvykdyti švietimo reformą, užtikrinti tvarią ekonomikos plėtrą, skatinti inovacijas ir atvykstamąjį turizmą, tobulinti viešųjų pirkimų procedūras, efektyvinti viešąjį sektorių.
Didžiausias šalies verslo asocijuotas struktūras vienijanti Verslo taryba ketvirtadienį naujai formuojamai aštuonioliktosios Vyriausybės programai pasiūlymus, kurie, anot pranešimo spaudai, padėtų valstybei išlaikyti ekonomikos augimą, gerinti verslo sąlygas, didinti konkurencingumą bei formuoti palankią investicinę aplinką.
Kreipimesi, adresuotame kandidatei į premjerės pareigas Ingridai Šimonytei bei valdančiosios koalicijos frakcijų vadovams, įvardyta dvidešimt pasiūlymų.
Jų įgyvendinimas reikšmingai prisidėtų prie Lietuvos konkurencingumo didinimo: padėtų sukurti verslui palankią ir stabilią aplinką, įgalinti veikti institucijas, siekti išlaikyti ir pritraukti talentus, o taip pat sukurti inovacijoms, verslo plėtrai, technologiniam atsinaujinimui bei naujų darbo vietų kūrimui palankią ekosistemą, teigia Verslo taryba.
Ji atkreipia dėmesį, kad pagrindiniai šalies patrauklumą investuotojams lemiantys veiksniai yra politinis stabilumas, mažas korupcijos lygis, rinkos atvirumas, rinkos dydis, išsilavinusi ir lanksti darbo jėga.
Tačiau daugelis Lietuvos kaimynių pagal šiuos kriterijus yra panašios, todėl kreipimesi pažymima būtinybė siekti konkurencinio pranašumo tobulinti verslo sąlygas ir investicinį klimatą, rašoma pranešime spaudai.
Raginama optimizuoti viešųjų paslaugų išlaidas
Dokumente taip pat pabrėžiama, kad verslo bendruomenė supranta pareigą ir būtinybę prisidėti prie viešųjų paslaugų gerinimo. Kartu akcentuojama, kad ne mažiau svarbu optimizuoti šių paslaugų išlaidas, atsižvelgiant į realią demografinę padėtį ir kintančius ateities poreikius.
Raginama imtis kelti šios krypties paslaugų kokybę, gerinti specialistų kompetencijas ir jų technologinį atsinaujinimą, gerinti paslaugų kokybę, ypač viešųjų pirkimų, verslo priežiūros biurokratijos srityse, pranešė Verslo taryba.
Kreipimesi primenama, kad tiek Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, tiek Europos Komisija jau ne vienerius metus Lietuvai rekomenduoja keisti mokesčių struktūrą mažinti ekonomikos augimui žalingus mokesčius, juos pakeičiant vartojimo mokesčiais.
Aukštas darbo jėgos apmokestinimas šių tarptautinių organizacijų yra įvardijamas, kaip pagrindinis keistinas dalykas. Mažesni mokesčiai spartina ekonomikos augimą ir ilguoju laikotarpiu atneša daugiau naudos tiek valstybei, tiek gyventojams. Be to, dalis mokesčių yra mažiau kenksmingi ekonomikos augimui visų pirma tai vartojimo ir kt. mokesčiai, pvz., pridėtinės vertės mokestis (PVM), nekilnojamojo turto, automobilių ir pan., rašoma dokumente.
Mokesčių pakeitimams 12 mėn. inkubacinis periodas
Pasak Verslo tarybos rašto, adresuoto trijų centro dešinės partijų valdančiajai daugumai ir būsimajai premjerei, efektyvi ir prognozuojama mokesčių sistema yra viena esminių sąlygų investicijų pritraukimui ir verslo plėtrai.
Taryba ragina keičiant mokestinę aplinką ar sistemą atlikti poveikio vertinimą, mokesčių pakeitimų įsigaliojimui nustatyti ne trumpesnį nei 12 mėn. laikotarpį, įvertinti pakeitimų pasekmes verslo konkurencingumui, neužkraunant verslui papildomos finansinės naštos. Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, mokestiniai pakeitimai turi būti priimami ne vėliau kaip prieš 6 mėn. iki jų įsigaliojimo. Išimtis kartu su metų biudžetu tvirtinamos mokesčių korekcijos.
Taip pat prašoma užtikrinti, kad mokesčiai ir rinkliavos būtų konkurencingi, lyginant su kaimyninėmis valstybėmis.
Atsisakyti diferencijuoto sektorinio apmokestinimo, o išimtys (tiek lengvatos, tiek progresiniai tarifai) turi būti taikomi visiems sektoriams vienodai. Siūlome grįžti prie 15% pelno mokesčio tarifo visiems sektoriams, ateityje vengiant diferencijuotų sektorinių pelno mokesčio tarifų. Nedelsiant sugrąžinti buvusį 27% gyventojų pajamų, viršijančių Sodros lubas, mokesčio tarifą, rašoma dokumente.
[infogram id="73d183f6-1b31-4c4c-8374-fee787255d64" prefix="Evy" format="interactive" title="Verslo tarybos pasiūlymai naujai Vyriausybei"]
Verslo taryba vienija didžiausias šalies verslo organizacijas asociaciją Investuotojų forumas, Lietuvos darbdavių konfederaciją, Lietuvos pramonininkų konfederaciją bei Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociaciją.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti