Londonas ir Briuselis bando gelbėti derybas dėl prekybos susitarimo

Jungtinė Karalystė (JK) ir Europos Sąjunga (ES) pirmadienį ketina įpūsti gyvybės deryboms dėl ateities prekybos santykių. Praėjusią savaitę abi pusės apsikeitė skeptiška retorika ir pažymėjo, kad būtini fundamentalūs požiūrio pokyčiai, jeigu iki šių metų pabaigos vis dar tikimasi susitarti.
Borisas Johnsonas, JK premjeras, penktadienį teigė, kad JK ruošiasi prekybai su ES be susitarimo, nebent Bendrija pakeistų savo požiūrį į derybas fundamentaliai. Vis tik B. Johnsonas derybų nenutraukė.
JK kabineto aukšto rango ministras Michaelas Gove'as sekmadienį pareiškė, jog vis dar tikisi, kad šalims pavyks susitarti. Anot jo, durys tebėra praviros, jei ES pakeis savo poziciją.
ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ir jo kolega britas Davidas Frostas pirmadienį ketina aptarti derybų struktūrą, pranešė Europos Komisija.
Dabar jo eilė veikti, sakė M. Gove'as, turėdamas galvoje M. Barnier.
Šalys nesutaria dėl sąžiningos konkurencijos taisyklių, kaip šios taisyklės turėtų būti kontroliuojamos, taip pat dėl prieigos ES laivams prie JK žvejybos plotų.
JK siekia užsitikrinti suverenitetą savo vandenyse ir nesutinka, kad ES vykdytų būsimo prekybos susitarimo teisinę priežiūrą. Londonas sako norįs paprastos prekybos sutarties, panašios į ES pasirašytą su Kanada.
Tačiau Briuselis argumentuoja, kad Britanijos ekonomika daug labiau susaistyta su ES negu Kanados, todėl jų padėtis visiškai skirtinga.
Noriu susitarimo, sakė M. Gove'as televizijai Sky News. Labai noriu, kad jis būtų sudarytas, tačiau abi šalys turi ieškoti kompromisų, kad tai įvyktų.
Šiuo metu ES to nedaro, kalbėjo britų ministras ir pridūrė, kad Briuselis, regis, nėra rimtai nusiteikęs siekti susitarimo.
Vidaus rinkos įstatymas derybų taktika?
JK, anot Bloomberg, yra pasirengusi nusileisti dėl taip vadinamo vidaus rinkos įstatymo projekto, kuris prieštarauja JK ir ES jau pasirašytam Brexit susitarimui. Būtent šis įstatymo projektas ir apkartino derybas ir dar labiau pasėjo nepasitikėjimą tarp abiejų pusių. ES jau yra žengusi pirmąjį žingsnį ir JK išsiuntė oficialų pranešimą apie įstatymo prieštaravimą tarptautiniam susitarimui.
Vis tik B. Johnsonas artimiausiu metu greičiausiai bus priverstas atsisakyti planų priimti kontroversišką įstatymą. ES reikalavo pašalinti tarptautiniam susitarimui prieštaraujančias naujo įstatymo dalis, jeigu JK vis dar nori pasiekti prekybos susitarimą.
Vidaus rinkos įstatymo projektas jau buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose, tačiau nesitikima, kad Lordų rūmai įstatymo projektą patvirtintų tokį, koks jis yra dabar, greičiausiai labiausiai kontroversiškos jo dalys, kurios pažeidžia tarptautinius JK įsipareigojimus, bus atmestos ir turės būti perrašytos.
B. Johnsonas, anot Bloomberg kalbintų neįvardintų pašnekovų, greičiausiai atsitrauks, jeigu JK ir ES galiausiai pavyks susitarti dėl ateities prekybos santykių. Įstatymo projektas B. Johnsono bus panaudotas kaip derybų svertas.
VŽ primena, kad, pasak JK premjero, JK vidaus rinkos įstatymas užtikrintų nevaržomas prekybos tarp Škotijos, Anglijos, Velso ir Šiaurės Airijos galimybes po gruodžio 31-osios.
Tačiau pagal šį įstatymą Londonas vienašališkai reguliuotų JK prekybą ir valstybės pagalbą Šiaurės Airijoje, o tai prieštarautų Brexit sutarčiai, pagal kurią Šiaurės Airija ir po pereinamojo laikotarpio pabaigos laikytųsi kai kurių ES bendrosios rinkos taisyklių. VŽ primena, kad pats B. Johnsonas Brexit susitarimą po ilgų ir varginančių derybų galiausiai pasirašė. Būtent suderėtas kompromisas dėl Šiaurės Airijos ir buvo sunkiausia susitarimo dalis.
Remiantis JK jau pasirašytu tarptautiniu įsipareigojimu, Šiaurės Airijai pagal unikalią tvarką po Brexit liktų galioti kai kurios ES taisyklės, kad būtų užtikrinta atvira siena su Airija. Tokia siena yra itin svarbi 1998 m. taikos susitarimų, užbaigusių dešimtmečius trukusį tarpkonfesinį smurtą, dalis.
Laikas senka
Jei susitarimas nebus pasiektas, JK ir ES ryšiai bus grindžiami Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) standartais. Tai reikštų didesnius muitus ir kvotas ir smarkiai paveiktų ekonomikas, jau nukentėjusias dėl koronaviruso pandemijos.
M. Gove'as pirmadienį susitiks su Europos Komisijos vicepirmininku Marošu Šefčovičiumi aptarti vadinamojo skyrybų susitarimo, apibrėžiančio JK pasitraukimą iš ES ateinančių metų sausio 31-ąją, įgyvendinimą.
Nepriklausomai nuo to, ar šalims pavyks sudaryti prekybos susitarimą ar ne, permainų bus, nes JK pasitraukus iš ES bendrosios rinkos bus reikalingos naujos patikros abiejose sienos pusėse.
JK vyriausybė šią savaitę ketina paraginti verslą paspartinti pasirengimą naujoms muitinės taisyklėms.
Ji planuoja artimiausiomis dienomis pradėti informacinę kampaniją pavadinimu Laikas senka (Time is running out).
Antradienį B. Johnsonas ir M. Gove'as susitiks su britų verslo organizacijų ir įmonių atstovais.
Dabar visi turime prisidėti savo darbu ir pastangomis, sakė M. Gove'as ir pridūrė, kad liko nedaug laiko verslui imtis veikti.
Europos verslą vienijanti organizacija BusinessEurope paragino derybininkus susitarti, nes tai yra vienintelis būdas neapibrėžtumui ir didelio masto sutrikimams išvengti.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti