B. Johnsonas: JK ruošiasi prekybai su ES be susitarimo, tačiau derybų nenutraukia

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas penktadienį pareiškė, kad JK turi būti pasiruošusi po pereinamojo laikotarpio su Europos Sąjunga (ES) prekiauti be susitarimo, tačiau derybų su Bendrija visiškai nenutraukė.
Papildyta skyreliu apie intensyvinamas derybas.
Anot JK premjero, ES atsisakė rimtai derėtis dėl susitarimo ir, jeigu Briuselis nepakeis savo pozicijos, nebus jokio susitarimo. B. Johnsonas penktadienį teigė, kad ir toliau derėsis su ES, tačiau JK turi pasiruošti po pareinamojo laikotarpio pabaigos pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo. Derybos tarp JK ir ES tęsis jau kitą savaitę.
Anot JK premjero, britai su ES ateityje, jeigu Bendrija nepersigalvos, turėtų prekiauti pagal Australijos modelio susitarimą, kitaip tariant, išstoti iš bendrosios ES rinkos be jokio plataus susitarimo dėl ateities santykių ir prekiauti pagal supaprastintas Pasaulio prekybos organizacijos taisykles.
Jeigu nebus jokių fundamentalių požiūrio pokyčių (iš ES pusės VŽ), mes pasiruošę prekiauti pagal Australijos modelį ir tai mes turėtumėme daryti su dideliu pasitikėjimu savimi , penktadienį sakė JK premjeras.
B. Johnsonas atsakinėdamas į žurnalistų klausimus teigė, kad Bendrijai siunčia žinutę: dabar jūs ateikite pas mus ir kalbėkitės.
B. Johnsonas pareiškė, kad po 45 metų Bendrijoje, ES nesutiko pasiūlyti tokio prekybos susitarimo JK, kokį ji turi su Kanada, kokio JK prašė nuo pat pradžių.
VŽ primena, kad ES lyderiai ketvirtadienį pareiškė, kad JK privalo padaryti kompromisų dėl sąžiningos prekybos taisyklių, siekiant išjudinti iš aklavietės derybas ir padaryti nuolaidų, jeigu nori, kad susitarimas būtų pasiektas.
Pagrindinių nesutarimų taškų išjudinti kol kas nepavyko, tad ir proveržio derybose dar nematyti. Sudėtingi klausimai vis dar neišspręsti, ypač dėl vienodų konkurencijos sąlygų po pereinamojo laikotarpio pabaigos. ES reikalauja, kad tokios taisyklės egzistuotų, siekiant užkirsti kelią nesąžiningai JK konkurencijai su Bendrijos šalimis. Nesutarimų priežastis išlieka žuvininkystės klausimas.
Bendrija taip pat reikalauja, kad britai įsipareigotų dėl subsidijų verslui teikimo taisyklių. ES reikalauja, kad britai aiškiau išdėstytų principus, kuriais būtų apribojamos valstybės subsidijos verslui, o nesutarimų atvejų egzistuotų koks nors mechanizmas, padėsiantis juos išspręsti.
ES derybininkai vyks į Londoną suintensyvinti derybų
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį pareiškė, kad kitą savaitę Europos derybininkai bus Londone, kur bandys įtikinti britus tęsti derybas dėl tolesnių prekybinių santykių, nepaisant JK grasinimų trauktis iš derybų.
Kaip planuota, mūsų derybininkų komanda kitą savaitę vyks į Londoną suintensyvinti šias derybas, pareiškė U. Von der Leyen Twitter.
Vienas šaltinis ES sakė, kad Jungtinė Karalystė sutiko tęsti derybas.
Anksčiau JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas priekaištavo ES dėl jos tono, bet sakė, kad atotrūkis tarp abiejų šalių yra nedidelis.
Susitarimą reikia sudaryti, bet reikalingas abiejų pusių lankstumas, transliuotojui BBC sakė jis. Atrodo, kad jo Europos Sąjungai šiek tiek trūksta.
Pasak D. Raabo, nesutarimų liko tik dviem klausimais: dėl galimybių ES laivams veikti JK žvejybos plotuose ir teisingos ekonominės konkurencijos tarp bloko ir Britanijos taisyklių.
Šiuo metu ginčai tikrai nedideli, sakė D. Raabas.
JK sprendimu pereinamasis laikotarpis, kai galioja tokios pat sąlygos tarp JK ir ES prekybos srityje, baigiasi gruodžio 31 d. Jeigu JK susiderėti nepavyks, nuo kitų metų sausio 1 d. JK ir ES prekiaus pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles. Prekybai bus taikomi tiek tarifiniai, tiek netarifiniai barjerai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti