Karantinas pratęstas, premjeras perima vadovavimą krizei įveikti

Publikuota: 2020-03-25
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvoje įvestas karantinas pratęstas dar porai savaičių – iki balandžio 13-osios, antrosios Velykų dienos. Premjeras Saulius Skvernelis taps specialiai sukurto vyriausybinio komiteto krizei įveikti vadovu, bet sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga išliks prie Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vairo. Bus sugriežtintos bausmės už karantino režimo nesilaikymą.

Sprendimą iki balandžio 13 d. 24 val. pratęsti karantiną trečiadienį priėmė Vyriausybė, patvirtino premjeras Saulius Skvernelis. Jis neatmetė, kad gali tekti šį režimą pratęsti dar kartą. Tai esą priklausys nuo situacijos vystymosi ir nuo to, kaip Lietuvos gyventojai laikysis karantino režimo.

„Tai minimalus terminas – dar dvi savaitės. Ar reikės jį tęsti, ar ne, priklausys nuo mūsų visų. Jeigu maža dalis visuomenės elgsis taip, kaip elgėsi šias dvi savaites, kada nepaisoma saviizoliacijos, kada buvo meluojama, lankomasi viešose vietose ir prasidėjo viruso platinimas mūsų šalies viduje... Taigi, jeigu elgsimės taip, natūralu, kad karantinas, kuris galėjo trukti mėnesį, tęsis neaišku kiek. Jeigu elgsimės neatsakingai, turėsime situaciją kaip Italijoje ar Ispanijoje“, – po Vyriausybės posėdžio trečiadienį sakė S. Skvernelis.

Iki šiol nustatytas kovo 30-osios terminas

Pagal iki šiol galiojusį Vyriausybės sprendimą, kovo 16-ąją įvestas karantinas buvo numatytas iki kovo 30 d., ateinančio pirmadienio.

Karantino metu apribotas išvykimas iš šalies ir atvykimas į ją, draudžiami žmonių susibūrimai, uždarytos kavinės, daugelis parduotuvių. Taip pat neveikia šalies švietimo, ugdymo įstaigos, gyventojams rekomenduojama dirbti iš namų.

Iki balandžio 13 d. 24 val. pratęstas ir šį ketvirtadienį turėjęs pasibaigti tranzitinis laikotarpis užsieniečiams, norintiems per Lietuvos teritoriją vykti į savo gyvenamąsias valstybes. Vyriausybė primena, kad tranzitas per Lietuvos teritoriją turi vykti be būtinojo sustojimo, suformavus asmenų ar transporto priemonių grupes ir užtikrinus šių grupių privalomą palydą (konvojų) iki išvykimo iš jos per tarptautinius sienos kirtimo punktus.

Siūlymą dviem savaitėms pratęsti karantiną Vyriausybei pateikė A. Veryga, sveikatos apsaugos ministras. Pasak jo, per šį laikotarpį situacija bus stebima ir analizuojama, todėl neatmetama, kad galimas ir dar bent vienas karantino pratęsimas – iki gegužės 1-osios.

Įsteigtas specialus komitetas

Vyriausybė posėdyje taip pat svarstė pasiūlymus dėl sveikatos apsaugos ministro vadovaujamo Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro veiklos ir apskritai visos krizės valdymo struktūros peržiūros.

S. Skvernelis pranešė, kad sutarta įsteigti specialų vyriausybinį komitetą, kuris prižiūrės ir koordinuos visus valstybės institucijų kovos su koronaviruso krize susijusius klausimus. Šiam komitetui, kuriame dirbs iš viso 9 ministrai, vadovaus pats premjeras. Jo pavaduotojais taps Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Pradės funkcionuoti Vyriausybės specialus komitetas su pagrindinių ministrų dalyvavimu, kurio funkcija bus koordinuoti visą situaciją, susijusią su koronaviruso valdymu, – nuo medicinos ekspertų pasitelkimo, logistikos, finansavimo, kibernetinio saugumo ir kitais klausimais“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Bet A. Veryga, kaip teigė premjeras, išliks Ekstremalios situacijos valdymo centro vadovu, atsakingu už sprendimus, susijusius su epidemiologinės situacijos priežiūra ir operatyvių sprendimų priėmimu. Tuo metu specialusis vyriausybinis komitetas vadovaus ir koordinuos bendrai visų su krizės įveikimu susijusių klausimų sprendimą.

Padidins baudas

Vyriausybė taip pat pritarė siūlymui griežtinti bausmes karantino taisyklių pažeidėjams. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius tikisi, kad griežtesnės sankcijos atgrasys nuo pažeidimų, praneša BNS.

Jei Seimas priims įstatymą, baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1.500 Eur, įmonėms – nuo 1.500 iki 6.000 Eur, o teisę surašyti nusižengimų protokolus įgis policija. 

Dabar baudos fiziniams asmenims siekia iki 140 Eur, įmonėms – iki 600 Eur, o jas gali skirti visuomenės sveikatos specialistai. 

Vyriausybė taip pat siūlo griežtinti laisvės atėmimo bausmes, jei dėl taisyklių pažeidimų išplistų susirgimas ar kiltų ligos protrūkis – dabar už tai gresia iki trejų metų nelaisvės, siūloma maksimalią bausmę didinti iki penkerių metų.

Susirgusieji, kurie žinojo apie savo ligą, nesilaikė paskirtų apsaugos priemonių tuo sukėlė pavojų kitiems, taip pat galėtų būti baudžiami laisvės atėmimu iki vienų metų. Pagal dabartinį įstatymą, neįrodžius, kad užkratas išplito, laisvės atėmimo bausmė negalėtų būti skiriama.

Teisingumo ministras tikina, kad „dabar įtvirtintos sankcijos neatgraso asmenų nuo nusikalstamai lengvabūdiško elgesio, kuris gali sukelti itin neigiamas pasekmes, potencialiai netgi sunkius sveikatos sutrikdymus, ne tik atskiriems asmenims, bet ir visai visuomenei“.

Paramą bausmių griežtinimui išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda.

[infogram id="220b05ff-c73a-49a2-bed0-b0796b7f8c0e" prefix="uYt" format="interactive" title="Svarbiausi karantino ribojimai 2020 03 25"]

Kvietė rinktis vieną iš dviejų

Kiek anksčiau trečiadienį išplatintame savo pareiškime A. Veryga teigė, kad „pirmą kartą nuo krizės pradžios turbūt jau nebeužtenka tik epidemiologinių sprendimų“.

„Laiko nėra, todėl neturime galimybės panaudoti vien tik demokratijos numatomų mechanizmų, pvz., referendumų ar visuotinių apklausų. Esu nepaprastosios padėties priešininkas. Bet nesuvaldyta situacija gali tapti nepakeliama našta mums visiems. Todėl turime apsispręsti, kaip elgsimės“, – sakė ministras.

Jis be kita ko pasisakė ir apie tai, kad „Europoje jau pradedama kalbėti apie tai, nuo kokio amžiaus nebeturėtų būti intubuojami žmonės, nes nebebus įmanoma jų išgelbėti“. „Ir noriu atkreipti dėmesį, kad tai ne 80 m., bet kalbama apie 60-65 m. Pagalvokime, kiek žinome tokių žmonių, kiek tarp jų yra mūsų ne tik draugai ir pažįstami, bet ir giminės, patys artimiausi žmonės“, – kalbėjo A. Veryga.

„Tad pasitarkime ir tvirtai susitarkime, ką darysime – ar aukosime savo laisves vardan tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką“, – teigė ministras.

Pasak ministro, kol kas Lietuvoje yra daugiausiai įvežtinio koronaviruso atvejų, todėl privaloma visų atvykusių izoliacija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Seimas leido Vyriausybei reguliuoti kainas, bus laukiama prezidento žodžio

Seimas priėmė įstatymą, leidžiantį Vyriausybei dėl koronaviruso paskelbto karantino reguliuoti kai kurias...

Pasaulinė pandemija – egzaminas populizmui Premium

Paskutinė 2008 m. įvykusi finansų krizė supurtė pokario metu nusistovėjusią partinę sistemą. Į valdžią atėjo...

Subsidijos – darbdaviams, tris mėnesius išlaikiusiems bent pusę darbuotojų

Padidintos subsidijos darbdaviams, dėl koronaviruso paskelbusiems prastovas. Taip pat pakoreguota prieš porą...

Seimas pakėlė algas koronaviruso židiniuose dirbantiems medikams

Seimas antradienį 60–100% padidino atlyginimus per karantiną koronaviruso židiniuose dirbantiems sveikatos...

Vokietija naudojasi tuo pačiu „ginklu“, kaip ir per 2008-ųjų krizę

Beveik pusė milijono Vokietijos bendrovių savo darbuotojams šiuo metu pritaikė sutrumpintos darbo dienos,...

Verslo atstovai nesutaria, ar krizės metu reikia naujo ekonomikos ministro 1

Ekonomikos ir inovacijų ministerijai jau beveik pusmetį esant be nuolatinio vadovo, kai kurie verslo atstovai...

A. Veryga: šventės ir susibūrimai bus paskutinis dalykas, kuriam nustos galioti karantinas 

Svarstant apie galimą karantino sąlygų švelninimą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pabrėžia,...

Lietuvoje – dviguba krizė: versle – ekonominė ir valdžioje – sveiko proto 1

Lietuvos Seimui ir Vyriausybei svarstant paramos verslui priemones bei galimybes, mūsų šalies vadovai...

Į Italiją siunčiama Europos medikų komanda 5

Europos gydytojų ir slaugytojų iš Rumunijos ir Norvegijos komanda siunčiama į Milaną ir Bergamą padėti...

Seimo nariai nesutiko atleisti A. Dulkio iš valstybės kontrolierių 15

Seimas balsavo prieš prezidento Gitano Nausėdos teikimą pasibaigus kadencijai atleisti Arūną Dulkį valstybės...

Kinijoje per parą nuo koronaviruso nemirė nė vienas žmogus 3

Visoje žemyninėje Kinijoje pirmadienį nuo koronaviruso nemirė nė vienas žmogus, skelbia Kinijos Sveikatos...

D. Jauniškis antrą kadenciją vadovaus VSD

Darius Jauniškis dar penkerius metus užims Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pareigas. Seimas...

Šiemet prognozuoja ketvirtadaliu didesnę bankrotų bangą 

Prekinių kreditų draudimo bendrovė „Coface“ prognozuoja, kad bankrotų skaičius pasaulyje dėl koronavoruso...

Finansai
13:19
Euro zonos finansų ministrai apsispręs, kaip finansuoti atsaką koronaviruso pandemijai   1

Antradienį pavakare euro zonos finansų ministrai Euro grupėje sieks susitarti dėl Europos Sąjungos (ES)...

Finansai
12:50
Apie nuosavybę, prastovą ir santarvę karantino metu

Saugodama piliečių sveikatą, Vyriausybė paskelbė šalyje karantiną ir apribojo žmonių galimybę dirbti ir...

Lietuva jungiasi prie kovos su COVID-19 tyrimų

Lietuva prisijungia prie tarptautinio Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimo, kuriuo siekiama atrasti...

Niujorko katedra bus naudojama kaip lauko ligoninė

Niujorko centre stūksanti didžiulė katedra verčiama lauko ligonine, miestui kovojant su įsisiautėjusia...

Per parą naujų užsikrėtusių – 37, premjeras žada pratęsti karantiną 6

Lietuvoje yra patvirtinti 880 užsikrėusieji koronavirusine infekcija (COVID-19) asmenys.

Rygos tarybos pirmalaikiai rinkimai atidedami iki rugsėjo

Latvijos valdančioji koalicija antradienį dėl koronaviruso epidemijos nusprendė iki rugsėjo 5 dienos atidėti...

Prekybininkai siūlo nuosaikiai švelninti karantiną  3

Lietuvos prekybos įmonių asociacija siūlo karantiną švelninti tik sezoninių ir augančią paklausą turinčių...

Prekyba
10:40

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus