Skursta beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų, skurdo lygis nemažėja

Publikuota: 2019-07-26
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Statistikai skelbia, kad apie 0,645 mln. arba apie 23% šalies gyventojų pernai gyveno žemiau skurdo rizikos ribos. Per metus nuo 2017-ųjų skurdo rizikos lygis šalyje nepakito. Skurdo rizikos riba 2018 m. buvo 345 Eur vienam žmogui.

Vyriausybė kartoja esanti įsitikinusi, kad socialinės atskirties mažinimo srityje situacija į gerą pasikeis šiemet, kai gyventojai pajus nuo metų pradžios įdiegtas mokesčių konsolidavimo, socialinių pertvarkų ir kitų struktūrinių reformų pasekmes. Bet duomenis apie šių metų skurdo rodiklius statistikai paskelbs tik kitų metų viduryje.

Opozicijos atstovai nemano, kad valdantiesiems pavyks pasiekti deklaruojamą proveržį šioje srityje.

Didėja skurdas miestuose

„Skurdo rizikos lygis 2018 m. šalyje siekė 22,9% ir, palyginti su 2017 m., nepakito. 2018 m. apie 645.000 šalies gyventojų gyveno žemiau skurdo rizikos ribos. Disponuojamąsias pajamas, mažesnes už skurdo rizikos ribą, mieste gavo 18,8% gyventojų (penkiuose didžiuosiuose miestuose – 13,8%, kituose miestuose – 27%), kaime – 31,3%. Skurdo rizikos lygis mieste, palyginti su 2017 m., padidėjo 1,5 proc. punkto (penkiuose didžiuosiuose miestuose padidėjo 2,1 proc. punkto, kituose miestuose – 0,9 proc. punkto), o kaime – sumažėjo 3,1 proc. punkto“, – rašoma penktadienį išplatintame Statistikos departamento pranešime.

[infogram id="3e86b97f-9ae6-4940-aee6-499bd0a81fc2" prefix="4pk" format="interactive" title="Verslo aplinka: Skurdo lygis 2009-2018 m."]

Anot statistikų, skurdo rizikos riba 2018 m. buvo 345 Eur per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 724 Eur – šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų iki 14 m. amžiaus. Dėl gyventojų disponuojamųjų pajamų didėjimo skurdo rizikos riba, palyginti su 2017 m., padidėjo 12,4%.

„Didžiausias skurdo rizikos lygis buvo 65 m. ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje. 2018 m. jis sudarė 37,7% ir, palyginti su 2017 m., padidėjo 4,3 proc. punkto. Padidėjimą lėmė išaugusių darbo pajamų nulemtas skurdo rizikos ribos padidėjimas ir santykinai mažesnis senatvės pensijų augimas. Vidutinė senatvės pensija pajamų tyrimo laikotarpiu (2017 m.) buvo 277,3 Eur ir sudarė 80,4% skurdo rizikos ribos. Vidutinė senatvės pensija jau kelerius metus yra mažesnė už skurdo rizikos ribą ir šis skirtumas kasmet didėja. Vieni gyvenantys senatvės pensininkai, gaunantys vidutinę ar šiek tiek didesnę už vidutinę senatvės pensiją ir neturintys kitų pajamų, atsiduria žemiau skurdo rizikos ribos“, – konstatuoja statistikai.

Vaikų iki 18 m. amžiaus skurdo rizikos lygis, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo 1,8 proc. punkto ir 2018 m. siekė 23,9%, 18–64 m. amžiaus asmenų – sumažėjo 0,8 proc. punkto ir siekė 18%: „Mažėjimui įtakos turėjo išaugęs darbo užmokestis, sumažėjęs nedarbas, piniginės socialinės paramos, teikiamos vaikus auginančioms šeimoms ir nepasiturintiems gyventojams, sistemos pokyčiai. Pajamų tyrimo laikotarpiu (2017 m.) socialinės apsaugos išlaidos šeimai ir vaikams padidėjo 14,6%, vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis – 9,2%.“

Minimali alga nuo skurdo neapsaugo

„Darbas už minimalų atlyginimą neapsaugojo nuo skurdo rizikos: iš minimalios algos atėmus pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmokas, disponuojamosios pajamos, neturint pajamų iš kitų šaltinių, būtų mažesnės už skurdo rizikos ribą“, – rašoma Statistikos departamento pranešime.

Pasak statistikų, tarp dirbančių asmenų žemiau skurdo rizikos ribos buvo 8,1%, tarp bedarbių – 62,3%, tarp senatvės pensininkų – 41,7%.

„Skurdo rizikos lygio iki socialinių išmokų ir po jų skirtumas rodo, kokią įtaką skurdo rizikos mažinimui turi socialinės išmokos. Iš disponuojamųjų pajamų atėmus socialines išmokas (išskyrus senatvės ir našlių pensijas), skurdo rizikos lygis 2018 m. padidėtų iki 29,7%. Socialinių išmokų įtaka skurdo rizikos lygiui, palyginti su ankstesniais metais, beveik nepasikeitė“, – konstatuojama pranešime.

Tuo metu absoliutaus skurdo lygis Lietuvoje pernai siekė 11,1% ir, palyginti su 2017-aisiais, sumažėjo 2,7 proc. punkto. 2018 m. apie 312.000 šalies gyventojų gyveno žemiau absoliutaus skurdo ribos.

Pernai absoliutaus skurdo riba – 245 Eur per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 515 Eur – šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus.

Valdantieji sako, kad bus tik geriau

Socialinės atskirties mažinimą Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė yra paskelbusi savo prioritetu. Bet realybėje šie planai nėra vykdomi. Tai pripažinta net ir Vyriausybės metinėje veiklos ataskaitoje už 2018-uosius.

Kita vertus, S. Skvernelis reiškia viltį, kad nuo 2019 m. įgyvendintos struktūrinės reformos parodys ženklesnę socialinės atskirties mažėjimo tendenciją: „Vykdomos struktūrinės reformos yra tik pirmieji žingsniai mažinant pajamų nelygybę. Mes ateityje turėsime ženklų pokytį kalbant apie socialinės atskirties ir skurdo mažinimą.“

Tą patį teigia ir Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras. Pasak jo, naujausia statistika „įrodo, kad daugelis Vyriausybės sprendimų, skirtų skurdui mažinti, duoda vaisių, o ateityje ypatingą dėmesį reikės skirti vyresnio amžiaus žmonių skurdo lygio mažinimo priemonėms“.

„Skurdo rizikos ir absoliutaus skurdo rodikliai 2018 m. skaičiuojami remiantis 2017-aisiais gautomis pajamomis, todėl jie dar neapima pagrindinių Vyriausybės pritaikytų skurdo mažinimo priemonių – visiems vaikams mokamų vaiko pinigų, didinamų senatvės pensijų, valstybės remiamų pajamų paūgėjimo ir kitų sprendimų. Tačiau ministerijos ekspertai, pasitelkę mokesčių-išmokų mikrosimuliacinį modelį „Euromod“ 28 Europos Sąjungos šalims, projektuoja, kad kitais metais skurdo rizikos rodikliai sumažės keletu procentinių punktų – šiuo atveju kalbama apie skurdo rizikos lygį 2019 m., kuris bus paremtas 2018 m. pajamomis ir paskelbtas 2020 m. liepą“, – penktadienį tvirtino L. Kukuraitis.

Pasak ministro, 2018 m. įsigaliojo sprendimai, kurie reikšmingai prisidės prie skurdo lygio mažėjimo, tačiau jų įtaką pamatysime kitąmet.

Opozicija situaciją vertina priešingai

Tuo metu opozicija – kur kas skeptiškesnė šiuo klausimu.

„Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija savo rinkimų programoje rašė ir nuolat deklaravo siekius mažinti skurdą ir vis didėjančią nelygybę, tačiau Statistikos departamento paskelbtame pranešime apie 2018 m. skurdo rizikos rodiklius matoma visai kita realybė“, – teigė konservatorė Gintarė Skaistė.

Anot jos, pagal Statistikos departamento duomenis, 2018 m. skurdo situacija Lietuvoje negerėjo. Skurdo rizikos gylis išaugo nuo 28 iki 28,2%, o žemiau skurdo ribos kaip ir pernai gyvena 22,9% šalies gyventojų. Ypatingas dėmesys turėtų būti skirtas pagyvenusių žmonių skurdui, kuris išaugo dar 5%.

„Tokie Statistikos departamento pateikti duomenys nenustebino. Valdantieji negeba pasiūlyti sprendimų, kurie realiai sumažintų skurdą. Akivaizdu, kad mokestinė reforma neduoda laukto rezultato, o atskirtis ir visuomenės susiskaldymas dar labiau auga. Apie susidariusią kritinę situaciją bei galimas priemones jai spręsti kalba ir Europos Komisija savo metinėje šalies ataskaitoje. Tačiau šiandien „valstiečiai“ atskirtį mažina tik kalbomis“, – teigė G. Skaistė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Eurostatas: beveik trečdalis Lietuvos gyventojų skursta 8

Beveik trečdalis, arba 28,3%, Lietuvos žmonių pernai gyveno ties skurdo riba – tai vienas didesnių rodiklių...

„Valstiečiai“ nusprendė užkirsti kelią galimam V. Pranckiečio grįžimui į frakciją

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija užkirto kelią galimam Seimo pirmininko Viktoro...

Dėl gaisro Alytuje paskelbta ekstremali padėtis, ugnis dar nelokalizuota 19

Dėl trečiadienį Alytuje, padangų perdirbimo įmonėje, kilusio gaisro skelbiama ekstremali padėtis, bus...

ES ir JK tęsia paskutinės minutės derybas dėl „Brexit“

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) ir trečiadienį tęsia intensyvias paskutinės minutės derybas.

G. Kirkilas: biudžeto projekte neatsispindi koalicijos sutartyje įtvirtinti punktai 2

Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija trečiadienį paskelbtame biudžeto projekte pasigenda koalicijos...

Lietuva ruošiasi „šnipų mainams“ su Rusija 1

Lietuva ir Rusija susitarė apsikeisti dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, BNS patvirtino informuoti...

ESO investicijos: rangovai kalba apie katastrofą, prižiūrėtojai – apie stabilumą Premium

Į elektros skirstomojo tinklo atnaujinimą investuojama per mažai, o tai gali turėti „katastrofiškų...

Seimo etikos sargai tiria skundus dėl V. Pranckiečio atstatydinimo procedūros

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) ėmėsi prašymų dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo...

N. Mačiulis: dabar visai netinkamas laikas naujiems mokesčiams įvesti 18

Naujų mokesčių įvedimas tuo metu, kai pasaulinės ekonomikos augimas lėtėja, būtų itin blogas sprendimas –...

Premjeras: Vyriausybė neprieštarautų bankų ir prekybos mokesčiams  9

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad Vyriausybė linkusi pritarti valdančiųjų Seimo narių pateiktiems...

Kalbos apie Astravo AE startą yra gerokai perdėtos 12

Baltarusijos atominė elektrinė (AE) – taip oficialiai vadinasi mums Astravo AE vardu geriau žinoma...

Pramonė
11:40
Susisiekimo ministras: Kelių direkcija bus pertvarkyta 1

Lietuvos automobilių kelių direkciją ketinama pertvarkyti į valstybės įmonę arba akcinę bendrovę, sako...

Seimo nariai sako, kad valstybės NT apmokestinimas gali paskatinti efektyvesnį valdymą 2

Seime įregistravus siūlymą apmokestinti valstybės ir savivaldybių valdomą nekilnojamąjį turtą (NT),...

Bankų ir prekybos tinklų mokesčiai gali būti įvesti kartu su 2020 m. biudžetu 44

Taršių automobilių apmokestinimas, nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtra, akcizų didinimas,...

Turkijos prezidentas atmeta amerikiečių raginimus paskelbti paliaubas Sirijoje

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, atmetė JAV reikalavimus nutraukti karinę operaciją Sirijos...

Daugiafunkcis verslo ir laisvalaikio kompleksas atgaivins primirštą Vilniaus senamiesčio dalį Verslo tribūna 8

Nekilnojamojo turto vystymo ir valdymo bendrovės „Baltisches Haus“ savininkų brolių Ortizų įgyvendintas...

Vyriausybė palaimino taršių automobilių mokestį 39

Vyriausybė pritarė naujajam automobilių taršos mokesčiui. Jis Seimui bus teikiamas kartu su 2020 m. valstybės...

Estijoje daugėja įspėjimų apie grėsmes ekonomikai Premium 5

Estijos ekonomistai ir analitikai pastarosiomis savaitėmis pažėrė ne vieną niūrią prognozę apie galimą...

Pramonė
08:58
V. Vasiliauskas: pasaulio ekonomikai būtina skubi pagalba 20

Šalių vyriausybės privalo imtis priemonių pasaulio ekonomikos augimui gaivinti, teigia Vitas Vasiliauskas,...

Naujojo vadovo bus ieškoma tik pertvarkius Klaipėdos uostą, žada ministras 5

Naujojo Klaipėdos uosto vadovo bus ieškoma tik po numatomos šios valstybės įmonės pertvarkos į akcinę...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau