LVŽS reiškia pasitikėjimą R. Karbauskiu, stumia lauk V. Pranckietį

Publikuota: 2019-07-15
Atnaujinta 2019-07-15 19:27

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Taip pat patvirtintas jo pateiktas ir su koalicijos partneriais suderėtas pasiūlymas reikalauti Viktoro Pranckiečio atsistatydinimo iš Seimo pirmininko pareigų.

Tokius sprendimus LVŽS taryba priėmė pirmadienį vakare daugiau kaip keturias valandas užtrukusiame uždarame posėdyje.

Absoliuti dauguma – už partijos lyderį

Iš 91 tarybos nario viename pakaunės viešbutyje surengtame posėdyje dalyvavo 80.

Už tai, kad R. Karbauskis liktų LVŽS pirmininko poste, slaptai balsavo 65 tarybos nariai, prieš buvo 11, susilaikė 3. Vienas biuletenis buvo sugadintas.  

Šį klausimą iškėlė pats valstiečių-žaliųjų vadovas, atsiliepdamas į gegužę pasigirdusius raginimus pasitikrinti pasitikėjimą partijoje po jai ne itin sėkmingai pasibaigusių savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų.

„Šis pasitikėjimas reiškia, kad ir toliau, kaip ir pastaruosius beveik tris dešimtmečius, dirbsiu partijos ir valstybės labui“, – po tarybos posėdžio žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Pasitraukti atsisako

Iškart po balsavimo dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu imtasi svarstyti klausimą, ar patvirtinti liepos 5 d. keturių centro kairės partijų pasirašytoji valdančiosios koalicijos sutartis.

Anot LVŽS pirmininko, balsuota, ar visi partijos nariai privalo vykdyti sutartį. Už tai buvo 68 tarybos nariai, prieš balsavo 1, susilaikė 7.

Kadangi sutartis numato, kad Seimo pirmininko postas priklauso socialdarbiečiams, valstiečių-žaliųjų lyderis daro išvadą, kad sutarties patvirtinimas reiškia reikalavimą V. Pranckiečiui pasitraukti iš užimamų pareigų.

„Partijos valia labai aiški – visi partijos nariai, įskaitant ir dabartinį Seimo pirmininką, turi vykdyti koalicijos sutarties visus punktus“, – teigė R. Karbauskis.

Bet V. Pranckietis atsisako paklusti tokiam reikalavimui, kartodamas, kad klausimą dėl Seimo pirmininko turi spręsti visas Seimas.

„Visada galėjo būti keliamas nepasitikėjimo Seime klausimas, bet iki šiol to nebuvo. O ar bus dabar – ne man spręsti“, – tvirtino V. Pranckietis.

Jis teigė, kad tarybos posėdyje „keli nariai“ diskusijos metu pareiškė jam palaikymą, o Seimo narys Antanas Baura pasiūlė atskirai balsuoti, ar parlamento vadovo pozicija turi priklausyti LVŽS, ar koalicijos partneriams. Bet tam nebuvo pritarta, todėl balsuota dėl visos koalicijos sutarties, jos neskaidant į punktus.

Išeiti iš partijos neketina

Jeigu V. Pranckietis ir toliau priešinsis, jis gali būti pašalintas iš LVŽS gretų, o didžioji valdančioji frakcija Seime inicijuos juo nepasitikėjimą. Tikriausiai tai įvyks Seimo rudens sesijoje, kuri prasidės rugsėjo 10 d. Šiuo metu vis dar vyksta pratęstoji parlamento pavasario sesija, kuri baigsis, planuojama, liepos 25-26 d.

Dėl to, kada galėtų būti inicijuojamas nepasitikėjimas Seimo pirmininku, LVŽS vadovas teigė, kad dėl to dar bus deramasi su koalicijos partneriais. Esą tai dabar nėra svarbiausias klausimas, todėl gali būti atidėtas ir rudeniui.

Paklaustas, ar nežada pats trauktis iš partijos, V. Pranckietis tikino neketinąs to daryti. „Nematau priežasčių trauktis iš partijos, nes niekas ir nesiūlo“, – teigė jis.

Tuo metu R. Karbauskis neatmetė, kad šis klausimas bus keliamas LVŽS Etikos komisijoje, kuri gali rekomenduoti partijos tarybai pašalinti bet kurį prasižengusį narį.  

Politinę situaciją pristatė R. Karbauskis

LVŽS tarybos uždaro posėdžio darbotvarkėje pirmuoju klausimu įrašyta: „Dėl einamosios politinės situacijos po naujos koalicijos Seime suformavimo“. Informaciją apie liepos 5 d. LVŽS, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos bei Tvarkos ir teisingumo partijos lyderių bei premjero pasirašytą valdančiosios koalicijos sutartį ir jos priedą dėl atsakomybės Vyriausybėje išsidalinimo pateikė R. Karbauskis.

Jis yra žadėjęs, kad kartu kels klausimą tarybai ir dėl pasitikėjimo pačiu savimi. Partijos frakcijoje Seime įvykę pastarieji balsavimai dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu rodė, kad jis nesunkiai laimės analogišką balsavimą ir LVŽS taryboje.

Kai kurie tarybos nariai posėdžio metu siūlė išvis nei balsuoti, nei diskutuoti dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu, nes tik prieš nepilną pusmetį įvyko LVŽS suvažiavimas, kuriame jis buvo didele balsų dauguma vėl išrinktas partijos pirmininku iki 2021-ųjų. Bet jis pats pareikalavo tai padaryti.

Todėl balsavimas buvo surengtas.

Svarstė koalicijos sutartį

Dar vienas klausimas, kuris iškeltas iškelti LVŽS taryboje – dėl V. Pranckiečio.

Tiesa, viena iš partijos lyderių Agnė Širinskienė teigė, o R. Karbauskis patvirtino, kad tiesiogiai šiuo klausimu nebus balsuojama. „Bus keliamas klausimas dėl koalicijos sutarties patvirtinimo“, – tvirtino A. Širinskienė.

Koalicijos sutartyje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija turi atitekti koalicijos partneriams socialdarbiečiams. Tad LVŽS tarybai pritarus sutarčiai, anot R. Karbauskio, tai reiškia, kad pritarta ir sutarties punktui dėl Seimo vadovo, „kuris turėtų būti ir įvykdytas“.

V. Pranckietis: „Seimo vadovą gali atleisti tik Seimas“

Bet Seimo pirmininkas kartoja, kad neketina pasiduoti R. Karbauskio spaudimui atsistatydinti: „Šį klausimą teisiškai galima spręsti tik Statuto numatytu būdu – yra galimybė inicijuoti nepasitikėjimą Seime ir balsuoti dėl to slaptai.“ V. Pranckietis neabejoja, jog laimėtų tokį balsavimą.

Atvykęs į LVŽS tarybos posėdį, V. Pranckietis pareiškė žurnalistams, kad „jeigu bus patvirtinta koalicijos sutartis, tai nieko nepakeis, nes Seimo vadovą gali atleisti tik Seimas“. 

Seimo vadovas yra LVŽS narys, tad jeigu taryba balsų dauguma nuspręstų, kad jis turi pasitraukti, bet jis to nepadarys, tai gresia pašalinimu iš partijos.

LVŽS frakcijoje vyrauja skirtingos nuomonės šiuo klausimu. Pvz., partijai nepriklausantis premjeras Saulius Skvernelis bei ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, kuris yra vienas iš LVŽS vicepirmininkų, skeptiškai atsiliepė apie būtinybę keisti Seimo vadovą.

Pats premjeras pirmadienį neatvyko į LVŽS tarybos posėdį. Jis tą pačią pavakarę Vilniuje turėjo susitikimą su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda, su kuriuo aptarė Vyriausybės atnaujinimo klausimus.

Ėmė kibirkščiuoti santykiai su premjeru

R. Karbauskis pastaruoju metu ėmė švelninti savo poziciją, pareikšdamas, kad neturi didesnių priekaištų V. Pranckiečio darbui, todėl nepasitikėjimo juo klausimas Seime gali ir nebūti keliamas bent iki Seimo rudens sesijos.

Tačiau prieš pat LVŽS tarybą ėmė kibirkščiuoti santykiai tarp R. Karbauskio ir Seimo balsavimo dėl pakartotinio patvirtinimo premjeru laukiančio S. Skvernelio.

Pastarasis yra teigęs, kad partijai ruošiantis 2020 m. Seimo rinkimams „reikėtų keistis ir reformuotis“, leisdamas suprasti, kad galėtų būti keliamas ir klausimas dėl naujojo partijos vadovo bei jos pavadinimo. R. Karbauskis tai atmetė, tvirtindamas, kad LVŽS yra pakankamai demokratiška.

O praėjusią savaitę valstiečių-žaliųjų lyderis pareiškė, kad S. Skvernelis elgėsi nekorektiškai ir galėjo supainioti interesus, Vyriausybės kanceliarijai užsakius apklausą apie partijos lyderio ir frakcijos Seime neigiamą įtaką ministro pirmininko reitingams.

R. Karbauskio nuomone, tokių klausimų formulavimas Vyriausybės užsakytoje apklausoje yra „nekorektiškas“, todėl tai esą „turėtų įvertinti atitinkamos institucijos“.

Kita vertus, LVŽS lyderis leido suprasti, kad šie jo pareiškimai apie S. Skvernelį neva neturės įtakos artėjančiame Seimo balsavime dėl premjero paskyrimo, nes „valstybei reikia užtikrinti stabilumą, todėl būtina sudaryti veikiančią Vyriausybę ir dirbančią valdančiąją daugumą“.

Ir pirmadienio LVŽS tarybos posėdyje R. Karbauskio ir S. Skvernelio tarpusavio santykių klausimas, anot partijos lyderių, „nebuvo aštriai keliamas“.

Balsavimas Seimo posėdyje dėl premjero pakartotinio paskyrimo numatomas ketvirtadienį, o penktadienį S. Skvernelis planuoja su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda suformuoti atnaujintą septynioliktosios Vyriausybės sudėtį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
13:54
G. Nausėda susitinka su Indijos viceprezidentu

Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu (Venkaja Naidu) šeštadienį Lietuvoje pradeda turą po Baltijos šalis.

Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 50

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16
Jungtinė Karalystė – ties pirmalaikių rinkimų slenksčiu Premium 10

Naujoji britų vyriausybė yra pakeliui į pirmalaikius rinkimus. Nors Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės...

Verslo aplinka
2019.08.16
Prokurorai nerado viešojo intereso pažeidimo dėl Kauno Vičiūnų vandenvietės 3

Kauno apygardos prokuratūra nustatė, jog mažinant Kauno Vičiūnų vandenvietės sanitarinę apsaugos zoną...

Statyba ir NT
2019.08.16
Prezidentas atleido vieną korupcija įtariamą teisėją, dėl dviejų kreipėsi į Seimą 2

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį atleido kyšininkavimo byloje įtariamą Vilniaus apygardos teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Vokietijos ekonomikos stagnacija: Lietuvai yra ir galimybių, ir rizikų 2

Vokietijos ekonomikai antrąjį ketvirtį susitraukus 0,1% ir kylant realiai recesijos grėsmei, į didžiausią ES...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kinija neketina nusileisti kare dėl tarifų

Ketvirtadienį Kinijos vyriausybė paskelbė, kad atsakys į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, nuo rugsėjo mėnesio...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kitą savaitę – itin retas politinis išbandymas 

Nuo 2016-ųjų gruodžio dirbančioje septynioliktoje Vyriausybėje, vadovaujamoje Sauliaus Skvernelio, po...

Verslo aplinka
2019.08.16
G. Nausėda atmetė Vyriausybės atrinktą Lietuvos kandidatą į ES teismą V. Valančių 3

Prezidentas Gitanas Nausėda atmetė Vyriausybės siūlymą dar vienai kadencijai Europos Sąjungos (ES) teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Euro zonos ekonomika mažina apsukas

Prastėjantys pramonės rodikliai, mažėjantis namų ūkių vartojimas euro zonoje siunčia pirmuosius ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.16
Gyvenimas po 4.500 krizių, kurias įmonės patyrė per 5 metus Premium

Įmonės neturi stebuklingo mygtuko, kurį paspaudus būtų galima lyg kokonu apsiginti nuo išorės veiksnių –...

Finansai
2019.08.16
G. Nausėda tikisi daugiau Vokietijos investicijų, žada dėmesį ekonominei diplomatijai

Vizitą Berlyne baigęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pastaruoju metu pagreitį įgavusios investicijos...

Verslo aplinka
2019.08.15
Gibraltaras paleido sulaikytą Irano tanklaivį

Gibraltaras ketvirtadienį nusprendė paleisti anksčiau sulaikytą Irano tanklaivį „Grace 1“.

Pramonė
2019.08.15
G. Nausėda sulaukė Vokietijos vadovų patikinimų, kad sankcijos Rusijai tęsis

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako iš Vokietijos vadovų išgirdęs patikinimą, kad sankcijos Rusijai...

Verslo aplinka
2019.08.15
„Toksika“ sutvarkė daugiau pavojingųjų atliekų

Pavojingųjų atliekų tvarkymo įmonė „Toksika“ per pirmąjį šių metų pusmetį sutvarkė rekordinį atliekų kiekį ir...

Paslaugos
2019.08.15
Lauko tualetų problema toliau kelia aistras

Savivaldybių asociacija ragina Aplinkos ministeriją neskubėti stambinti vandentvarkos įmonių, o pirmiau...

Verslo aplinka
2019.08.14
STT: ŠMSM galėjo būti dirbtinai kuriamas paslaugų poreikis

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei pavaldžių įstaigų...

Verslo aplinka
2019.08.14
G. Nausėda ir A. Merkel aptarė Astravo AE ir „Nord Stream 2“ 8

Europos Sąjunga turi stebėti, kad Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos statoma Astravo atominė elektrinė...

Verslo aplinka
2019.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau