LVŽS reiškia pasitikėjimą R. Karbauskiu, stumia lauk V. Pranckietį

Publikuota: 2019-07-15

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Taip pat patvirtintas jo pateiktas ir su koalicijos partneriais suderėtas pasiūlymas reikalauti Viktoro Pranckiečio atsistatydinimo iš Seimo pirmininko pareigų.

Tokius sprendimus LVŽS taryba priėmė pirmadienį vakare daugiau kaip keturias valandas užtrukusiame uždarame posėdyje.

Absoliuti dauguma – už partijos lyderį

Iš 91 tarybos nario viename pakaunės viešbutyje surengtame posėdyje dalyvavo 80.

Už tai, kad R. Karbauskis liktų LVŽS pirmininko poste, slaptai balsavo 65 tarybos nariai, prieš buvo 11, susilaikė 3. Vienas biuletenis buvo sugadintas.  

Šį klausimą iškėlė pats valstiečių-žaliųjų vadovas, atsiliepdamas į gegužę pasigirdusius raginimus pasitikrinti pasitikėjimą partijoje po jai ne itin sėkmingai pasibaigusių savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų.

„Šis pasitikėjimas reiškia, kad ir toliau, kaip ir pastaruosius beveik tris dešimtmečius, dirbsiu partijos ir valstybės labui“, – po tarybos posėdžio žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Pasitraukti atsisako

Iškart po balsavimo dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu imtasi svarstyti klausimą, ar patvirtinti liepos 5 d. keturių centro kairės partijų pasirašytoji valdančiosios koalicijos sutartis.

Anot LVŽS pirmininko, balsuota, ar visi partijos nariai privalo vykdyti sutartį. Už tai buvo 68 tarybos nariai, prieš balsavo 1, susilaikė 7.

Kadangi sutartis numato, kad Seimo pirmininko postas priklauso socialdarbiečiams, valstiečių-žaliųjų lyderis daro išvadą, kad sutarties patvirtinimas reiškia reikalavimą V. Pranckiečiui pasitraukti iš užimamų pareigų.

„Partijos valia labai aiški – visi partijos nariai, įskaitant ir dabartinį Seimo pirmininką, turi vykdyti koalicijos sutarties visus punktus“, – teigė R. Karbauskis.

Bet V. Pranckietis atsisako paklusti tokiam reikalavimui, kartodamas, kad klausimą dėl Seimo pirmininko turi spręsti visas Seimas.

„Visada galėjo būti keliamas nepasitikėjimo Seime klausimas, bet iki šiol to nebuvo. O ar bus dabar – ne man spręsti“, – tvirtino V. Pranckietis.

Jis teigė, kad tarybos posėdyje „keli nariai“ diskusijos metu pareiškė jam palaikymą, o Seimo narys Antanas Baura pasiūlė atskirai balsuoti, ar parlamento vadovo pozicija turi priklausyti LVŽS, ar koalicijos partneriams. Bet tam nebuvo pritarta, todėl balsuota dėl visos koalicijos sutarties, jos neskaidant į punktus.

Išeiti iš partijos neketina

Jeigu V. Pranckietis ir toliau priešinsis, jis gali būti pašalintas iš LVŽS gretų, o didžioji valdančioji frakcija Seime inicijuos juo nepasitikėjimą. Tikriausiai tai įvyks Seimo rudens sesijoje, kuri prasidės rugsėjo 10 d. Šiuo metu vis dar vyksta pratęstoji parlamento pavasario sesija, kuri baigsis, planuojama, liepos 25-26 d.

Dėl to, kada galėtų būti inicijuojamas nepasitikėjimas Seimo pirmininku, LVŽS vadovas teigė, kad dėl to dar bus deramasi su koalicijos partneriais. Esą tai dabar nėra svarbiausias klausimas, todėl gali būti atidėtas ir rudeniui.

Paklaustas, ar nežada pats trauktis iš partijos, V. Pranckietis tikino neketinąs to daryti. „Nematau priežasčių trauktis iš partijos, nes niekas ir nesiūlo“, – teigė jis.

Tuo metu R. Karbauskis neatmetė, kad šis klausimas bus keliamas LVŽS Etikos komisijoje, kuri gali rekomenduoti partijos tarybai pašalinti bet kurį prasižengusį narį.  

Politinę situaciją pristatė R. Karbauskis

LVŽS tarybos uždaro posėdžio darbotvarkėje pirmuoju klausimu įrašyta: „Dėl einamosios politinės situacijos po naujos koalicijos Seime suformavimo“. Informaciją apie liepos 5 d. LVŽS, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos bei Tvarkos ir teisingumo partijos lyderių bei premjero pasirašytą valdančiosios koalicijos sutartį ir jos priedą dėl atsakomybės Vyriausybėje išsidalinimo pateikė R. Karbauskis.

Jis yra žadėjęs, kad kartu kels klausimą tarybai ir dėl pasitikėjimo pačiu savimi. Partijos frakcijoje Seime įvykę pastarieji balsavimai dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu rodė, kad jis nesunkiai laimės analogišką balsavimą ir LVŽS taryboje.

Kai kurie tarybos nariai posėdžio metu siūlė išvis nei balsuoti, nei diskutuoti dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu, nes tik prieš nepilną pusmetį įvyko LVŽS suvažiavimas, kuriame jis buvo didele balsų dauguma vėl išrinktas partijos pirmininku iki 2021-ųjų. Bet jis pats pareikalavo tai padaryti.

Todėl balsavimas buvo surengtas.

Svarstė koalicijos sutartį

Dar vienas klausimas, kuris iškeltas iškelti LVŽS taryboje – dėl V. Pranckiečio.

Tiesa, viena iš partijos lyderių Agnė Širinskienė teigė, o R. Karbauskis patvirtino, kad tiesiogiai šiuo klausimu nebus balsuojama. „Bus keliamas klausimas dėl koalicijos sutarties patvirtinimo“, – tvirtino A. Širinskienė.

Koalicijos sutartyje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija turi atitekti koalicijos partneriams socialdarbiečiams. Tad LVŽS tarybai pritarus sutarčiai, anot R. Karbauskio, tai reiškia, kad pritarta ir sutarties punktui dėl Seimo vadovo, „kuris turėtų būti ir įvykdytas“.

V. Pranckietis: „Seimo vadovą gali atleisti tik Seimas“

Bet Seimo pirmininkas kartoja, kad neketina pasiduoti R. Karbauskio spaudimui atsistatydinti: „Šį klausimą teisiškai galima spręsti tik Statuto numatytu būdu – yra galimybė inicijuoti nepasitikėjimą Seime ir balsuoti dėl to slaptai.“ V. Pranckietis neabejoja, jog laimėtų tokį balsavimą.

Atvykęs į LVŽS tarybos posėdį, V. Pranckietis pareiškė žurnalistams, kad „jeigu bus patvirtinta koalicijos sutartis, tai nieko nepakeis, nes Seimo vadovą gali atleisti tik Seimas“. 

Seimo vadovas yra LVŽS narys, tad jeigu taryba balsų dauguma nuspręstų, kad jis turi pasitraukti, bet jis to nepadarys, tai gresia pašalinimu iš partijos.

LVŽS frakcijoje vyrauja skirtingos nuomonės šiuo klausimu. Pvz., partijai nepriklausantis premjeras Saulius Skvernelis bei ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, kuris yra vienas iš LVŽS vicepirmininkų, skeptiškai atsiliepė apie būtinybę keisti Seimo vadovą.

Pats premjeras pirmadienį neatvyko į LVŽS tarybos posėdį. Jis tą pačią pavakarę Vilniuje turėjo susitikimą su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda, su kuriuo aptarė Vyriausybės atnaujinimo klausimus.

Ėmė kibirkščiuoti santykiai su premjeru

R. Karbauskis pastaruoju metu ėmė švelninti savo poziciją, pareikšdamas, kad neturi didesnių priekaištų V. Pranckiečio darbui, todėl nepasitikėjimo juo klausimas Seime gali ir nebūti keliamas bent iki Seimo rudens sesijos.

Tačiau prieš pat LVŽS tarybą ėmė kibirkščiuoti santykiai tarp R. Karbauskio ir Seimo balsavimo dėl pakartotinio patvirtinimo premjeru laukiančio S. Skvernelio.

Pastarasis yra teigęs, kad partijai ruošiantis 2020 m. Seimo rinkimams „reikėtų keistis ir reformuotis“, leisdamas suprasti, kad galėtų būti keliamas ir klausimas dėl naujojo partijos vadovo bei jos pavadinimo. R. Karbauskis tai atmetė, tvirtindamas, kad LVŽS yra pakankamai demokratiška.

O praėjusią savaitę valstiečių-žaliųjų lyderis pareiškė, kad S. Skvernelis elgėsi nekorektiškai ir galėjo supainioti interesus, Vyriausybės kanceliarijai užsakius apklausą apie partijos lyderio ir frakcijos Seime neigiamą įtaką ministro pirmininko reitingams.

R. Karbauskio nuomone, tokių klausimų formulavimas Vyriausybės užsakytoje apklausoje yra „nekorektiškas“, todėl tai esą „turėtų įvertinti atitinkamos institucijos“.

Kita vertus, LVŽS lyderis leido suprasti, kad šie jo pareiškimai apie S. Skvernelį neva neturės įtakos artėjančiame Seimo balsavime dėl premjero paskyrimo, nes „valstybei reikia užtikrinti stabilumą, todėl būtina sudaryti veikiančią Vyriausybę ir dirbančią valdančiąją daugumą“.

Ir pirmadienio LVŽS tarybos posėdyje R. Karbauskio ir S. Skvernelio tarpusavio santykių klausimas, anot partijos lyderių, „nebuvo aštriai keliamas“.

Balsavimas Seimo posėdyje dėl premjero pakartotinio paskyrimo numatomas ketvirtadienį, o penktadienį S. Skvernelis planuoja su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda suformuoti atnaujintą septynioliktosios Vyriausybės sudėtį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 1

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
Kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos 2020-aisias?

Nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau išlieka viena populiariausių investicijų lietuviams, tačiau kas laukia...

Statyba ir NT
2019.12.14
„Spinter“: Lietuvoje taupo beveik visi

Absoliuti dauguma žmonių Lietuvoje stengiasi sutaupyti ir ieško akcijų, mažų kainų ar naudoja kitus taupymo...

Prekyba
2019.12.14
Darbo jėgos paklausa lapkritį mažėjo dešimtadaliu 

Pasak Užimtumo tarybos, paklausa paprastai mažėja baigiantis rudens darbų sezonui.

Verslo aplinka
2019.12.14
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.12.14
Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
2019.12.14
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  2

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Verslo aplinka
2019.12.14
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13
Savivaldybių vidaus sandoriai: mastas ne mažėja, o auga Premium

2011–2017 m. savivaldybės vidaus sandorių sudarė už 431,3 mln. Eur, o vien 2018 m. jų vidaus sandorių vertė...

Verslo aplinka
2019.12.13
Reikšmingas gerovės rodiklis: išlaidų maistui dalis mažėja Premium

Lietuvoje išlaidų maisto produktams dalis bendrame vartojimo krepšelyje per dešimtmetį mažėjo labiausiai,...

Prekyba
2019.12.13
Alytaus gaisro byloje – įtarimai „Ekologistikos“ vadovui ir dar vienam įmonės darbuotojui

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad byloje dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Kongresas oficialiai pripažino armėnų genocidą

JAV Kongresas ketvirtadienį oficialiai pripažino genocidu 1915–1917 metais iki 1,5 mln. armėnų gyvybių...

Verslo aplinka
2019.12.13
Klaidžiojant chaose tikslo nematyt 1

Lietuvos piliečių, tarp jų – verslininkų, ekonomistų, apžvalgininkų – vertinimai yra tas veidrodis, į kurį...

Verslo aplinka
2019.12.13
ES, išskyrus Lenkiją, sutarė iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos

Europos Sąjungos (ES) šalių, išskyrus Lenkiją, lyderiai po intensyvių derybų Briuselyje penktadienio naktį...

Verslo aplinka
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau