JK parlamentarai trečią kartą atmetė Th. May susitarimą

Publikuota: 2019-03-29
Atnaujinta 2019-03-29 17:10
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) Bendruomenių rūmai šiandien trečią kartą atmetė JK vyriausybės susiderėtą „Brexit“ susitarimą. „Už“ balsavo 286 parlamentarai, tačiau „Prieš“ — 344. Tai reiškia, kad britai artėja arba prie pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, arba bus priversti ilgam atidėti „Brexit“.

  • JK parlamentarams nepritarus pasitraukimo sutarčiai, JK turėtų palikti ES balandžio 12 d. be susitarimo, kietuoju scenarijumi, arba dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose ir prašyti ES atidėti „Brexit“ dar kartą ilgam laikotarpiui;
  • 344 parlamentarai balsavo „prieš“ susitarimą, 286 balsavo „už“ susitarimą;
  • JK vyriausybė buvo priversta išskaidyti su ES susiderėtą „Brexit“ paketą, nes Bendruomenių rūmų pirmininkas perspėjo, kad trečią kartą balsavimui negalima pateikti to paties;
  • Ponia May trečiadienį teigė, kad, parlamentarams patvirtinus „Brexit“ susitarimą, ji atsistatydins ir nebedalyvaus antroje derybų su ES stadijoje.

Šiandien nepatvirtinus susitarimo, pirmadienį JK parlamentarai greičiausiai rengs dar vieną alternatyvių „Brexit“ scenarijų seriją — „indikacinius balsavimus". Pirmoji neatnešė jokių rezultatų, dauguma JK parlamentarų nepritarė nei vienam iš 8 siūlytų alternatyvų.

Taigi, panašu, kad susitarimas dabar jau tikrai yra palaidotas, o tai sukelia dar didesnį politinį chaosą JK, nes niekaip nepavyksta priartėti prie bent kiek aiškesnės „Brexit“ vizijos. Panašu, kad atmesdami susitarimą JK parlamentarai artėja arba prie pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, arba perduos dar kartą „Brexit“ kontrolę į ES rankas ir prašys pavėlinti „Brexit“.

Kol kas aišku, kad JK premjerės susitarimas su ES parlamentarams neįtinka, tačiau koks alternatyvus „Brexit“ scenarijus vis dėlto įtiktų pabandžius išsiaiškint „indikaciniais“ balsavimais, paaiškėjo, kad nėra daugumos jokiai alternatyvai.

VŽ primena, kad šiandien, kovo 29 d. JK turėjo jau pasitraukti iš ES, tačiau paprašė Bendrijos pasitraukimo dieną nutolinti.

Šiandienos gyvą transliaciją baigiame. Ačiū, kad skaitote.

16:56 Tuskas šaukia skubų EVT posėdį

Donaldas Tuskas, Europos Vadovų tarybos pirmininkas, pranešė, kad šaukia skubų EVT susitikimą balandžio 10 d. Europos Komisija taip pat išplatino pareiškimą, kuriame nurodė, kad scenarijus, kad JK pasitrauks iš ES be susitarimo balandžio 12 d. yra „labai tikėtinas“.

16:43 Susitarimui nepritarta

JK parlamentarai trečia kartą atmetė p. May susitarimą. 344 parlamentarai balsavo „prieš“ susitarimą, 286 balsavo „už“ susitarimą.

16:26 JK parlamentarai balsuoja

Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbė apie balsavimo pradžią. Parlamentarai išėjo balsuoti, laukiame rezultatų.

16:12 greitai prasidės balsavimas

Šiuo metu Bendruomenių rūmuose debatus užbaigia p. May savo kalba ir netrukus JK parlamentarai pradės balsavimo procedūra. Įprastai ji, kaip jūs turbūt jau ir žinote, trunka apie 15 min., o vėliau Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbs rezultatus.

Ponia May užbaigdama debatus ir kalbėdama JK parlamente sakė, kad jai labai gaila, kad šiandien JK nepasitraukia iš ES.

Anot JK premjerės, šiandienos balsavimas yra „paskutinė galimybė garantuoti „Brexit“. Ponia May teigė, kad ji vis dar yra įsipareigojusi tam, kad JK pasitrauktų iš Bendrijos ir todėl ji šiandien prašo balsuoti parlamentarų dar kartą.

JK premjerė, kalbėdama parlamentarams taip pat priminė, kad yra pasirengusi anksčiau palikti savo postą, jeigu susitarimas bus patvirtintas.

15:22 ES pakanka šiandienos balsavimo

Europos Komisija nurodė, kad, jeigu britų parlamentas šiandienos balsavime patvirtins pasitraukimo sutartį be politinės deklaracijos dėl ateities JK ir ES santykių, tai būtų pakankama, kad JK pasitrauktų iš ES su susitarimu.

ES pareiškė, kad nėra susirūpinusi dėl to, kad politinė deklaracija dėl ateities santykių tarp ES ir JK nėra įtraukta į šiandienos balsavimą. Briuselis yra atviras šią politinę deklaraciją, kuri nėra teisiškai įpareigojanti, persiderėti.

Briuselio prioritetu lieka pasitraukimo sutarties nuostatos, tačiau ES institucijų koridoriuose nuotaikos dėl šiandienos balsavimo yra pesimistiškos. ES rimtai vertina scenarijų, kad vis dėlto JK galiausiai iš Bendrijos pasitrauks be susitarimo, chaotišku būdu.

Jeigu šiandienos susitarimas bus atmestas, tai „Brexit“ gali būti atidėta dar ilgesniam laikui. ES lyderiai planuoja surengti skubų Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimą balandžio 10 d. ir ten tikisi išgirsti JK premjerės sprendimą.

13:28 Johnsonas rems susitarimą

Borisas Johnsonas, buvęs JK užsienio reikalų sekretorius, dar kartą patvirtino, kad palaikys p. May susiderėtą pasitraukimo iš ES susitarimą šiandienos balsavime. VŽ primena, kad p. Johnsonas visada buvo aršus p. May „Brexit“ derybų taktikos priešininkas, tačiau, kai tik JK premjerė, paskelbė, kad pasitrauks, jeigu jos susitarimas bus palaimintas Bendruomenių rūmuose, jis iškart pakeitė nuomonę. Jis yra vienas iš galimų kandidatų pakeisti p. May premjero poste.

Penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ jis parašė: „Labai skaudu balsuoti už šį susitarimą. Tačiau dabar aš manau, kad mes galime dirbti ties jo defektų ištaisymu“.

12:45 Protestuotojai prie JK parlamento

Prie JK parlamento susirinko protestuotojai, ypač daug tų, kurie palaiko JK pasitraukimą iš ES. Susirinkusieji mojuoja JK vėliavėlėmis ir skanduoja, kad nori „susigrąžinti savo šalį“, todėl dabar yra metas įgyvendinti „Brexit“.

Theresą May, JK premjerę, jie vadina „išdavike“ ir rankose laiko plakatus, kuriuose parašyta, kad JK parlamentarai „išdavė“ britų visuomenę.

12:44 Briuselyje vyrauja niūrios nuotaikos

Briuselyje, laukiant balsavimo rezultatų, nuotaikos nėra optimistinės. CNN cituoja diplomatinius šaltinius Briuselyje, kurie teigė, kad  ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier teigė, kad, „ES nemano, kad p. May šiandien pavyks patvirtinti savo susitarimą“.

12:10 „Threxit“  

Anot ekspertų, nuo šiandienos balsavimo rezultatų priklausys ir p. May ateitis premjerės poste. Jeigu šiandienos balsavimą ji pralaimės, jai bus labai sunku grįžti į ES ir paprašyti dar kartą atidėti „Brexit“.

Be to, ji ir pati yra pasakiusi, kad nesieks ilgo „Brexit“ atidėjimo.

„Nemanau, kad ji galėtų išgyventi tokį scenarijų premjerės poste“, — teigia Normanas Smithas,  BBC politikos redaktorius.

Apie kandidatus į JK premjerės postą galite paskaityti čia.

12:01 Bus sunku

JK vyriausybei patvirtinti šį susitarimą Bendruomenių rūmuose bus labai sunku. Nepaisant to, kad, JK premjerei pareiškus, kad ji pasitrauks, jeigu parlamentarai sutiks patvirtinti „Brexit“ susitarimą, Šiaurės Airijos Demokratų junionistų (DUP) partija teigė, kad susitarimo neketina palaikyti. Taigi, JK premjerei kažin ar pavyks užsitikrinti daugumos pritarimą, nepaisant to, kad į jos pusę stojo vis daugiau kietosios linijos Konservatorių partijos narių.

Abu balsavimus dėl abiejų „Brexit“ susitarimo dalių p. May pralaimėjo dideliu skirtumu, vis dėlto antruoju balsavimu jai pavyko perkalbėti dalį savo pačios partijos „maištininkų“, taigi į savo pusę ji palenkia vis daugiau parlamentarų. Pirmuoju balsavimu 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Antruoju – 242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

B. Johnsonas susitiko su A. Merkel 1

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, trečiadienį Berlyne susitiko su Angela Merkel,...

Verslo aplinka
2019.08.21
„Transparency International“: Vilnius – tarp skaidriausių Europos sostinių 6

Vilnius patenka tarp geriausiai savo veiklą viešinančių Europos sostinių, rodo nevyriausybinės su korupcija...

Verslo aplinka
2019.08.21
R. Karbauskis su žmona įsigijo pastatų kompleksą prie Kauno marių 5

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis su žmona Lina už neįvardijamą sumą...

Statyba ir NT
2019.08.21
S. Skvernelis: Lietuvai kol kas nereikia skatinti ekonomikos 4

Lietuvai kol kas nereikia imtis ekonomikos skatinimo priemonių, tačiau jei susiklostytų nepalankios išorės...

Verslo aplinka
2019.08.21
Laukiama įtempto G7 lyderių susitikimo Premium

Šį savaitgalį Bjarico mieste Prancūzijoje vyks G7 viršūnių susitikimas. Nors jo šeimininkas Prancūzijos...

Verslo aplinka
2019.08.21
Trumpas svarsto mažinti kapitalo prieaugio ir pajamų mokesčius 

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, pareiškė svarstąs kelias naujas galimybes sumažinti mokesčius siekiant...

Finansai
2019.08.21
Vyriausybė kitąmet didins atlyginimus viešąjame sektoriuje  3

Ministrų kabinetas sutarė kitais metais padidinti pareiginės algos bazinį dydį nuo 173 iki 176 Eur. Šis...

Verslo aplinka
2019.08.21
Kritiškos VVĮ ataskaitos nuo visuomenės slepiamos po slaptumo žyma 7

4 iš 10-ies (38%) valstybės valdomų įmonių (VVĮ) savo strateginiuose veiklos planuose nėra išsikėlusios...

Finansai
2019.08.21
NSGK vadovas: I. Rozova leidimo negavo dėl nuslėptų kontaktų, inicijuojamas tyrimas 1

Seimo narė Irina Rozova leidimo dirbti su slapta informacija negavo nuslėpusi kontaktus su kitų valstybių...

Verslo aplinka
2019.08.21
Kam iš tiesų naudingi miškų plotų ribojimai? 6

Seimas šią savaitę svarsto Prezidento veto dėl miškų įstatymo pakeitimo. Prieš kurį laiką parlamentarai...

Verslo aplinka
2019.08.21
Galimas pirmasis prezidento fiasko Seime – dėl investicijų į miškus  Premium 5

Seimas gali atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl miško žemės įsigijimo ribojimo. Tai būtų pirmasis...

Verslo aplinka
2019.08.21
D. Trumpas nevyks į Daniją, nes ji nesutinka parduoti Grenlandijos 33

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, atideda savo suplanuotą vizitą į Daniją, kurio metu turėjo susitikti su...

Verslo aplinka
2019.08.21
Honkongo opozicijos aktyvistas: semiamės įkvėpimo iš Baltijos kelio 1

Baltijos kelią atkartoti penktadienį ketinantys Honkongo opozicijos aktyvistai sako, kad protestuotojai prieš...

Verslo aplinka
2019.08.21
Per metus iki rinkimų politinės nuotaikos pasikeičia ir 180 laipsnių  Premium

Liekant metams iki Seimo rinkimų, sociologai ir politologai jau ima atsargiai įžvelgti tam tikras politines...

Verslo aplinka
2019.08.21
Lietuva į ES biudžetą turės papildomai sumokėti 114 mln. Eur

Lietuva šiemet į Europos Sąjungos (ES) biudžetą turės papildomai sumokėti 114 mln. Eur. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2019.08.21
Elito apklausa: įtakingiausias verslo atstovas – R. Dargis 2

Tradicinėje apklausoje penktus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos verslininku šalies elitas išrinko...

Verslo aplinka
2019.08.21
Prasta reputacija – nuosprendis lyderystei

Plyno lauko investicijų rikiuotėje Lietuva laikosi stabiliai – ji tebėra ketvirtoje vietoje. Didžiausią šuolį...

Verslo aplinka
2019.08.21
G. Nausėda apie Estijos vadovės susitikimą su V. Putinu: sprendimą gerbiu, bet nekartosiu 9

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako gerbiantis Estijos vadovės sprendimą susitikti su Rusijos...

Verslo aplinka
2019.08.20
Mokslininkai su kariškiais Baltijos jūroje išbando dronus ir naujas ryšio technologijos

Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos (KJP) ir Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) Baltijos...

Paslaugos
2019.08.20
Italijoje gilėja krizė: premjeras pranešė apie atsistatydinimą

Giuseppe Conte, Italijos premjeras, pranešė apie savo atsistatydinimą. Apie tai, kad įteiks šalies...

Verslo aplinka
2019.08.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau