JK parlamentarai trečią kartą atmetė Th. May susitarimą

Publikuota: 2019-03-29
Atnaujinta 2019-03-29 17:10
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) Bendruomenių rūmai šiandien trečią kartą atmetė JK vyriausybės susiderėtą „Brexit“ susitarimą. „Už“ balsavo 286 parlamentarai, tačiau „Prieš“ — 344. Tai reiškia, kad britai artėja arba prie pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, arba bus priversti ilgam atidėti „Brexit“.

  • JK parlamentarams nepritarus pasitraukimo sutarčiai, JK turėtų palikti ES balandžio 12 d. be susitarimo, kietuoju scenarijumi, arba dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose ir prašyti ES atidėti „Brexit“ dar kartą ilgam laikotarpiui;
  • 344 parlamentarai balsavo „prieš“ susitarimą, 286 balsavo „už“ susitarimą;
  • JK vyriausybė buvo priversta išskaidyti su ES susiderėtą „Brexit“ paketą, nes Bendruomenių rūmų pirmininkas perspėjo, kad trečią kartą balsavimui negalima pateikti to paties;
  • Ponia May trečiadienį teigė, kad, parlamentarams patvirtinus „Brexit“ susitarimą, ji atsistatydins ir nebedalyvaus antroje derybų su ES stadijoje.

Šiandien nepatvirtinus susitarimo, pirmadienį JK parlamentarai greičiausiai rengs dar vieną alternatyvių „Brexit“ scenarijų seriją — „indikacinius balsavimus". Pirmoji neatnešė jokių rezultatų, dauguma JK parlamentarų nepritarė nei vienam iš 8 siūlytų alternatyvų.

Taigi, panašu, kad susitarimas dabar jau tikrai yra palaidotas, o tai sukelia dar didesnį politinį chaosą JK, nes niekaip nepavyksta priartėti prie bent kiek aiškesnės „Brexit“ vizijos. Panašu, kad atmesdami susitarimą JK parlamentarai artėja arba prie pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, arba perduos dar kartą „Brexit“ kontrolę į ES rankas ir prašys pavėlinti „Brexit“.

Kol kas aišku, kad JK premjerės susitarimas su ES parlamentarams neįtinka, tačiau koks alternatyvus „Brexit“ scenarijus vis dėlto įtiktų pabandžius išsiaiškint „indikaciniais“ balsavimais, paaiškėjo, kad nėra daugumos jokiai alternatyvai.

VŽ primena, kad šiandien, kovo 29 d. JK turėjo jau pasitraukti iš ES, tačiau paprašė Bendrijos pasitraukimo dieną nutolinti.

Šiandienos gyvą transliaciją baigiame. Ačiū, kad skaitote.

16:56 Tuskas šaukia skubų EVT posėdį

Donaldas Tuskas, Europos Vadovų tarybos pirmininkas, pranešė, kad šaukia skubų EVT susitikimą balandžio 10 d. Europos Komisija taip pat išplatino pareiškimą, kuriame nurodė, kad scenarijus, kad JK pasitrauks iš ES be susitarimo balandžio 12 d. yra „labai tikėtinas“.

16:43 Susitarimui nepritarta

JK parlamentarai trečia kartą atmetė p. May susitarimą. 344 parlamentarai balsavo „prieš“ susitarimą, 286 balsavo „už“ susitarimą.

16:26 JK parlamentarai balsuoja

Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbė apie balsavimo pradžią. Parlamentarai išėjo balsuoti, laukiame rezultatų.

16:12 greitai prasidės balsavimas

Šiuo metu Bendruomenių rūmuose debatus užbaigia p. May savo kalba ir netrukus JK parlamentarai pradės balsavimo procedūra. Įprastai ji, kaip jūs turbūt jau ir žinote, trunka apie 15 min., o vėliau Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbs rezultatus.

Ponia May užbaigdama debatus ir kalbėdama JK parlamente sakė, kad jai labai gaila, kad šiandien JK nepasitraukia iš ES.

Anot JK premjerės, šiandienos balsavimas yra „paskutinė galimybė garantuoti „Brexit“. Ponia May teigė, kad ji vis dar yra įsipareigojusi tam, kad JK pasitrauktų iš Bendrijos ir todėl ji šiandien prašo balsuoti parlamentarų dar kartą.

JK premjerė, kalbėdama parlamentarams taip pat priminė, kad yra pasirengusi anksčiau palikti savo postą, jeigu susitarimas bus patvirtintas.

15:22 ES pakanka šiandienos balsavimo

Europos Komisija nurodė, kad, jeigu britų parlamentas šiandienos balsavime patvirtins pasitraukimo sutartį be politinės deklaracijos dėl ateities JK ir ES santykių, tai būtų pakankama, kad JK pasitrauktų iš ES su susitarimu.

ES pareiškė, kad nėra susirūpinusi dėl to, kad politinė deklaracija dėl ateities santykių tarp ES ir JK nėra įtraukta į šiandienos balsavimą. Briuselis yra atviras šią politinę deklaraciją, kuri nėra teisiškai įpareigojanti, persiderėti.

Briuselio prioritetu lieka pasitraukimo sutarties nuostatos, tačiau ES institucijų koridoriuose nuotaikos dėl šiandienos balsavimo yra pesimistiškos. ES rimtai vertina scenarijų, kad vis dėlto JK galiausiai iš Bendrijos pasitrauks be susitarimo, chaotišku būdu.

Jeigu šiandienos susitarimas bus atmestas, tai „Brexit“ gali būti atidėta dar ilgesniam laikui. ES lyderiai planuoja surengti skubų Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimą balandžio 10 d. ir ten tikisi išgirsti JK premjerės sprendimą.

13:28 Johnsonas rems susitarimą

Borisas Johnsonas, buvęs JK užsienio reikalų sekretorius, dar kartą patvirtino, kad palaikys p. May susiderėtą pasitraukimo iš ES susitarimą šiandienos balsavime. VŽ primena, kad p. Johnsonas visada buvo aršus p. May „Brexit“ derybų taktikos priešininkas, tačiau, kai tik JK premjerė, paskelbė, kad pasitrauks, jeigu jos susitarimas bus palaimintas Bendruomenių rūmuose, jis iškart pakeitė nuomonę. Jis yra vienas iš galimų kandidatų pakeisti p. May premjero poste.

Penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ jis parašė: „Labai skaudu balsuoti už šį susitarimą. Tačiau dabar aš manau, kad mes galime dirbti ties jo defektų ištaisymu“.

12:45 Protestuotojai prie JK parlamento

Prie JK parlamento susirinko protestuotojai, ypač daug tų, kurie palaiko JK pasitraukimą iš ES. Susirinkusieji mojuoja JK vėliavėlėmis ir skanduoja, kad nori „susigrąžinti savo šalį“, todėl dabar yra metas įgyvendinti „Brexit“.

Theresą May, JK premjerę, jie vadina „išdavike“ ir rankose laiko plakatus, kuriuose parašyta, kad JK parlamentarai „išdavė“ britų visuomenę.

12:44 Briuselyje vyrauja niūrios nuotaikos

Briuselyje, laukiant balsavimo rezultatų, nuotaikos nėra optimistinės. CNN cituoja diplomatinius šaltinius Briuselyje, kurie teigė, kad  ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier teigė, kad, „ES nemano, kad p. May šiandien pavyks patvirtinti savo susitarimą“.

12:10 „Threxit“  

Anot ekspertų, nuo šiandienos balsavimo rezultatų priklausys ir p. May ateitis premjerės poste. Jeigu šiandienos balsavimą ji pralaimės, jai bus labai sunku grįžti į ES ir paprašyti dar kartą atidėti „Brexit“.

Be to, ji ir pati yra pasakiusi, kad nesieks ilgo „Brexit“ atidėjimo.

„Nemanau, kad ji galėtų išgyventi tokį scenarijų premjerės poste“, — teigia Normanas Smithas,  BBC politikos redaktorius.

Apie kandidatus į JK premjerės postą galite paskaityti čia.

12:01 Bus sunku

JK vyriausybei patvirtinti šį susitarimą Bendruomenių rūmuose bus labai sunku. Nepaisant to, kad, JK premjerei pareiškus, kad ji pasitrauks, jeigu parlamentarai sutiks patvirtinti „Brexit“ susitarimą, Šiaurės Airijos Demokratų junionistų (DUP) partija teigė, kad susitarimo neketina palaikyti. Taigi, JK premjerei kažin ar pavyks užsitikrinti daugumos pritarimą, nepaisant to, kad į jos pusę stojo vis daugiau kietosios linijos Konservatorių partijos narių.

Abu balsavimus dėl abiejų „Brexit“ susitarimo dalių p. May pralaimėjo dideliu skirtumu, vis dėlto antruoju balsavimu jai pavyko perkalbėti dalį savo pačios partijos „maištininkų“, taigi į savo pusę ji palenkia vis daugiau parlamentarų. Pirmuoju balsavimu 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Antruoju – 242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Th. May pranešė, kada oficialiai atsistatydins 8

Penktadienį Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pranešė, kad pasitrauks iš Konservatorių...

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują agentūrą 4

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują viešąją įstaigą – Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (SSVA),...

Prekybininkams siūloma nedirbti 4 dienas per metus  3

Didiesiems prekybos tinklams siūloma uždrausti dirbti ne tik per Kalėdas ir Velykas, bet dar dvi švenčių...

Prekyba
11:51
Du nauji „Spiečiai“ – Kėdainiuose ir Marijampolėje

Bendradarbystės centrai verslumui skatinti įsikurs Kėdainiuose ir Marijampolėje, praneša Ekonomikos ir...

Gazelė
11:14
Iš anksto jau balsavo 5,78% rinkėjų

Prezidento rinkimų antrajame ture per keturias išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 140.228 arba...

Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 1

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
06:00
Surinkimas iš šešėlio atsilieka nuo plano: kokios priežastys?  Premium 19

Daugiau pajamų į valstybės iždą 2018 m. didžiąja dalimi buvo surinkta ne dėl administravimo gerinimo...

Finansai
08:31
Po rinkimų egzamino – išmėginimas valdžia

Poryt rinksime naują Lietuvos prezidentą – abu kandidatai, pasak kadenciją baigiančios Dalios Grybauskaitės,...

VŽ paaiškina: kokias galias turi Lietuvos prezidentas 3

Anot teisės ekspertų, Lietuva galėtų būti apibūdinta kaip parlamentinė respublika su tam tikrais pusiau...

Eros pabaiga: estai sutiko sinchronizuotis su Europa Premium

Politikų derybos dėl prisijungimo prie Vakarų Europos, trukusios beveik dešimtmetį, baigsis visiems proceso...

Pramonė
05:45
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Naujojo Ukrainos prezidento pasirinkimai kelia nerimą Premium 2

Naujasis Ukrainos prezidentas savo sprendimais jau supurtė šalies politinę padangę. Pirmiausia tik prisiekęs...

Didėja spaudimas Th. May, atideda „Brexit“ balsavimą

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės vyriausybė atidėjo savo planus pateikti balsavimui savo...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
9 politikai siekė prezidento posto ne po vieną kartą

Šįkart į prezidento rinkimų antrąjį turą pateko du politikai, prieš tai niekad nedalyvavę valstybės vadovo...

Verslo aplinka
2019.05.23
Indijos premjeras pakeliui į triuškinančią pergalę parlamento rinkimuose

Narendra Modi, Indijos premjeras, ketvirtadienį užsitikrino dar vieną penkerių metų kadenciją jo partijai...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Valstiečiai“ ragina per antrąjį prezidento rinkimų turą balsuoti už G. Nausėdą 46

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) per antrąjį prezidento rinkimų turą ragina balsuoti...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Baltijos tyrimų“ vadovė: rinkimų lyderis akivaizdus, bet galimi ir netikėtumai Premium 6

Gitano Nausėdos šansai antrajame ture geresni nei Ingridos Šimonytės, bet tokie politiniai procesai kaip...

Verslo aplinka
2019.05.23
Kur vairuos Europą naujasis Parlamentas? 4

Šiandien prasideda balsavimas rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) – paskutinės balsadėžės ES valstybėse bus...

Verslo aplinka
2019.05.23
Įdomiau nei anksčiau: Europa pradėjo rinktis atstovus į Europos Parlamentą Premium

Nors įprastai Europos Parlamento (EP) rinkimai sulaukdavo mažai visuomenės dėmesio, šiais metais visoje...

Verslo aplinka
2019.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau