JK parlamentarai trečią kartą atmetė Th. May susitarimą

Publikuota: 2019-03-29
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) Bendruomenių rūmai šiandien trečią kartą atmetė JK vyriausybės susiderėtą „Brexit“ susitarimą. „Už“ balsavo 286 parlamentarai, tačiau „Prieš“ — 344. Tai reiškia, kad britai artėja arba prie pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, arba bus priversti ilgam atidėti „Brexit“.

  • JK parlamentarams nepritarus pasitraukimo sutarčiai, JK turėtų palikti ES balandžio 12 d. be susitarimo, kietuoju scenarijumi, arba dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose ir prašyti ES atidėti „Brexit“ dar kartą ilgam laikotarpiui;
  • 344 parlamentarai balsavo „prieš“ susitarimą, 286 balsavo „už“ susitarimą;
  • JK vyriausybė buvo priversta išskaidyti su ES susiderėtą „Brexit“ paketą, nes Bendruomenių rūmų pirmininkas perspėjo, kad trečią kartą balsavimui negalima pateikti to paties;
  • Ponia May trečiadienį teigė, kad, parlamentarams patvirtinus „Brexit“ susitarimą, ji atsistatydins ir nebedalyvaus antroje derybų su ES stadijoje.

Šiandien nepatvirtinus susitarimo, pirmadienį JK parlamentarai greičiausiai rengs dar vieną alternatyvių „Brexit“ scenarijų seriją — „indikacinius balsavimus". Pirmoji neatnešė jokių rezultatų, dauguma JK parlamentarų nepritarė nei vienam iš 8 siūlytų alternatyvų.

Taigi, panašu, kad susitarimas dabar jau tikrai yra palaidotas, o tai sukelia dar didesnį politinį chaosą JK, nes niekaip nepavyksta priartėti prie bent kiek aiškesnės „Brexit“ vizijos. Panašu, kad atmesdami susitarimą JK parlamentarai artėja arba prie pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, arba perduos dar kartą „Brexit“ kontrolę į ES rankas ir prašys pavėlinti „Brexit“.

Kol kas aišku, kad JK premjerės susitarimas su ES parlamentarams neįtinka, tačiau koks alternatyvus „Brexit“ scenarijus vis dėlto įtiktų pabandžius išsiaiškint „indikaciniais“ balsavimais, paaiškėjo, kad nėra daugumos jokiai alternatyvai.

VŽ primena, kad šiandien, kovo 29 d. JK turėjo jau pasitraukti iš ES, tačiau paprašė Bendrijos pasitraukimo dieną nutolinti.

Šiandienos gyvą transliaciją baigiame. Ačiū, kad skaitote.

16:56 Tuskas šaukia skubų EVT posėdį

Donaldas Tuskas, Europos Vadovų tarybos pirmininkas, pranešė, kad šaukia skubų EVT susitikimą balandžio 10 d. Europos Komisija taip pat išplatino pareiškimą, kuriame nurodė, kad scenarijus, kad JK pasitrauks iš ES be susitarimo balandžio 12 d. yra „labai tikėtinas“.

16:43 Susitarimui nepritarta

JK parlamentarai trečia kartą atmetė p. May susitarimą. 344 parlamentarai balsavo „prieš“ susitarimą, 286 balsavo „už“ susitarimą.

16:26 JK parlamentarai balsuoja

Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbė apie balsavimo pradžią. Parlamentarai išėjo balsuoti, laukiame rezultatų.

16:12 greitai prasidės balsavimas

Šiuo metu Bendruomenių rūmuose debatus užbaigia p. May savo kalba ir netrukus JK parlamentarai pradės balsavimo procedūra. Įprastai ji, kaip jūs turbūt jau ir žinote, trunka apie 15 min., o vėliau Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbs rezultatus.

Ponia May užbaigdama debatus ir kalbėdama JK parlamente sakė, kad jai labai gaila, kad šiandien JK nepasitraukia iš ES.

Anot JK premjerės, šiandienos balsavimas yra „paskutinė galimybė garantuoti „Brexit“. Ponia May teigė, kad ji vis dar yra įsipareigojusi tam, kad JK pasitrauktų iš Bendrijos ir todėl ji šiandien prašo balsuoti parlamentarų dar kartą.

JK premjerė, kalbėdama parlamentarams taip pat priminė, kad yra pasirengusi anksčiau palikti savo postą, jeigu susitarimas bus patvirtintas.

15:22 ES pakanka šiandienos balsavimo

Europos Komisija nurodė, kad, jeigu britų parlamentas šiandienos balsavime patvirtins pasitraukimo sutartį be politinės deklaracijos dėl ateities JK ir ES santykių, tai būtų pakankama, kad JK pasitrauktų iš ES su susitarimu.

ES pareiškė, kad nėra susirūpinusi dėl to, kad politinė deklaracija dėl ateities santykių tarp ES ir JK nėra įtraukta į šiandienos balsavimą. Briuselis yra atviras šią politinę deklaraciją, kuri nėra teisiškai įpareigojanti, persiderėti.

Briuselio prioritetu lieka pasitraukimo sutarties nuostatos, tačiau ES institucijų koridoriuose nuotaikos dėl šiandienos balsavimo yra pesimistiškos. ES rimtai vertina scenarijų, kad vis dėlto JK galiausiai iš Bendrijos pasitrauks be susitarimo, chaotišku būdu.

Jeigu šiandienos susitarimas bus atmestas, tai „Brexit“ gali būti atidėta dar ilgesniam laikui. ES lyderiai planuoja surengti skubų Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimą balandžio 10 d. ir ten tikisi išgirsti JK premjerės sprendimą.

13:28 Johnsonas rems susitarimą

Borisas Johnsonas, buvęs JK užsienio reikalų sekretorius, dar kartą patvirtino, kad palaikys p. May susiderėtą pasitraukimo iš ES susitarimą šiandienos balsavime. VŽ primena, kad p. Johnsonas visada buvo aršus p. May „Brexit“ derybų taktikos priešininkas, tačiau, kai tik JK premjerė, paskelbė, kad pasitrauks, jeigu jos susitarimas bus palaimintas Bendruomenių rūmuose, jis iškart pakeitė nuomonę. Jis yra vienas iš galimų kandidatų pakeisti p. May premjero poste.

Penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ jis parašė: „Labai skaudu balsuoti už šį susitarimą. Tačiau dabar aš manau, kad mes galime dirbti ties jo defektų ištaisymu“.

12:45 Protestuotojai prie JK parlamento

Prie JK parlamento susirinko protestuotojai, ypač daug tų, kurie palaiko JK pasitraukimą iš ES. Susirinkusieji mojuoja JK vėliavėlėmis ir skanduoja, kad nori „susigrąžinti savo šalį“, todėl dabar yra metas įgyvendinti „Brexit“.

Theresą May, JK premjerę, jie vadina „išdavike“ ir rankose laiko plakatus, kuriuose parašyta, kad JK parlamentarai „išdavė“ britų visuomenę.

12:44 Briuselyje vyrauja niūrios nuotaikos

Briuselyje, laukiant balsavimo rezultatų, nuotaikos nėra optimistinės. CNN cituoja diplomatinius šaltinius Briuselyje, kurie teigė, kad  ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier teigė, kad, „ES nemano, kad p. May šiandien pavyks patvirtinti savo susitarimą“.

12:10 „Threxit“  

Anot ekspertų, nuo šiandienos balsavimo rezultatų priklausys ir p. May ateitis premjerės poste. Jeigu šiandienos balsavimą ji pralaimės, jai bus labai sunku grįžti į ES ir paprašyti dar kartą atidėti „Brexit“.

Be to, ji ir pati yra pasakiusi, kad nesieks ilgo „Brexit“ atidėjimo.

„Nemanau, kad ji galėtų išgyventi tokį scenarijų premjerės poste“, — teigia Normanas Smithas,  BBC politikos redaktorius.

Apie kandidatus į JK premjerės postą galite paskaityti čia.

12:01 Bus sunku

JK vyriausybei patvirtinti šį susitarimą Bendruomenių rūmuose bus labai sunku. Nepaisant to, kad, JK premjerei pareiškus, kad ji pasitrauks, jeigu parlamentarai sutiks patvirtinti „Brexit“ susitarimą, Šiaurės Airijos Demokratų junionistų (DUP) partija teigė, kad susitarimo neketina palaikyti. Taigi, JK premjerei kažin ar pavyks užsitikrinti daugumos pritarimą, nepaisant to, kad į jos pusę stojo vis daugiau kietosios linijos Konservatorių partijos narių.

Abu balsavimus dėl abiejų „Brexit“ susitarimo dalių p. May pralaimėjo dideliu skirtumu, vis dėlto antruoju balsavimu jai pavyko perkalbėti dalį savo pačios partijos „maištininkų“, taigi į savo pusę ji palenkia vis daugiau parlamentarų. Pirmuoju balsavimu 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Antruoju – 242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
B. Johnsonas artėjančius rinkimus pavadino lemiamu momentu šalies istorijoje

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas kitą savaitę įvyksiančius rinkimus sekmadienį...

G. Nausėda prieš derybas sveikina Ukrainos ambiciją siekti taikos, kritikuoja Rusiją

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda „Normandijos ketverto“ susitikimo Paryžiuje išvakarėse išsakė tvirtą...

Šiaurės Korėjos pasiuntinys: denuklearizacijos ant derybų stalo nebėra

Šiaurės Korėjos pasiuntinys Jungtinėse Tautose (JT) teigia, kad ant JAV ir jo šalies derybų stalo nebeliko...

Šiaurės Korėja teigia atlikusi „labai svarbų bandymą“ 

Šiaurės Korėjai didinant spaudimą Vašingtonui dėl įstrigusių branduolinių derybų, Pchenjanas sekmadienį...

Baltarusijoje šimtai žmonių protestavo prieš glaudesnius ryšius su Rusija

Maždaug 1.000 baltarusių šeštadienį dalyvavo nesankcionuotoje demonstracijoje prieš glaudesnių ryšių su...

Verslo aplinka
2019.12.07
Liberalų sąjūdžio kandidatų į Seimą ir EP sąrašus reitinguos visi partiečiai

Liberalų sąjūdžio kandidatų į Seimą bei Europos Parlamentą sąrašą reitinguos visi partiečiai, tačiau partijos...

Verslo aplinka
2019.12.07
Konservatoriai kritikuoja valdančiuosius dėl chaotiško biudžeto, žada jo nepalaikyti

Opoziciniai konservatoriai apsisprendė nepalaikyti kitų metų biudžeto ir kaltina valdančiuosius nesirengiant...

Verslo aplinka
2019.12.07
Vašingtonas atnaujina derybas su Talibanu Dohoje – šaltinis JAV

Vašingtonas šeštadienį Katare atnaujino derybas su Talibanu, pranešė vienas šaltinis JAV,  praėjus trims...

Verslo aplinka
2019.12.07
Investicijos į vaikų sveikatos stiprinimą atsipirktų: 1 Eur duotų 1,3 Eur grąžą

Vaikų fizinis aktyvumas Lietuvoje skatinimas per menkai, jiems nesuformuoti darbo ir poilsio režimo įgūdžiai,...

Verslo aplinka
2019.12.07
Ankara: Turkija galutinai nepatvirtino NATO planų dėl Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Turkija dar galutinai...

Verslo aplinka
2019.12.07
Saudo Arabijos karalius pasmerkė arabo stažuotuojo įvykdytas šaudynes Floridoje

Saudo Arabijos karalius Salmanas penktadienį telefonu kalbėdamasis su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu...

Verslo aplinka
2019.12.07
Derybos dėl „Brexit“: Jungtinės Karalystės laukia nemalonus atsitokėjimas Premium

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas įsitikinęs, kad sunkiausia „Brexit“ dalis jau...

Verslo aplinka
2019.12.07
LB: bankų pelno mokestis – geresnė alternatyva turto mokesčiui

Seimo dalies valdančiųjų siūlymas nuo 15% iki 20% padidinti bankų pelno mokestį yra geresnė alternatyva iki...

Verslo aplinka
2019.12.06
Po naujo turkų pareiškimo L. Linkevičius sako, kad gynybos planams politinių kliūčių nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad NATO parengtam atnaujintam Baltijos šalių ir...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prancūzijoje antrą dieną vykstantis streikas paralyžiavo susisiekimą

Prancūzijoje penktadienį profesinėms sąjungoms tęsiant beveik milijoną žmonių į gatves išvedusį streiką,...

Verslo aplinka
2019.12.06
Pasieniečių vadu siūloma skirti VRM tarnautoją R. Liubajevą

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo pasieniečių vadu skirti VRM Viešojo saugumo politikos grupės vadovą...

Verslo aplinka
2019.12.06
Tiesioginės užsienio investicijos: kuo vilioja Lietuva? Premium 1

„Investuok Lietuvoje“, parengusi šalies gamybos apžvalgą potencialiems užsienio investuotojams, skaičiuoja,...

Pramonė
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06
Vilniečiai į darbą keliauja be automobilio – kaip ir kodėl keičiasi įpročiai? Verslo tribūna

Vilnius juda. Ir kasmet juda  vis darniau. Sostinės gyventojai po truputį keičia įpročius: vietoje kelionių...

Verslo aplinka
2019.12.06
Interpeliacijos kirvį opozicija kabina ant Kalėdų eglutės

Opozicija tikina nepamirštanti iniciatyvos paskelbti interpeliacijos į skandalus įsivėlusiam susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.12.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau