E. sveikatos sistemos diegimas apskųstas prokurorams

Teisėsaugos paprašyta įvertinti informaciją dėl ne vieną milijoną kainavusios e. sveikatos sistemos fragmentų diegimo galimo neefektyvumo ir neskaidrumo.
Valstybinė įmonė Registrų centras (RC) antradienį pranešė, kad kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti informaciją dėl e. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) ir dviejų jos posistemių diegimo.
Kreipimasis atsirado įvertinus Susisiekimo ministerijos Registrų centre atlikto vidaus audito išvadas, taip pat atlikus papildomus vidaus tyrimus.
Pranešime spaudai cituojamas Saulius Urbanavičius, RC direktorius, pabrėžęs, kad šiuo metu e. sveikatos sistema veikia stabiliai, sparčiai auga paslaugų ir vartotojų skaičius. Tačiau, pasak iki š. m. pavasario Specialiųjų tyrimų tarnybai vadovavusio p. Urbanavičiaus, kreipimusi į teisėsaugą norima padėti tašką ir pateikti aiškūs atsakymai praeityje didžiulę reputacinę žalą įmonei, e. sveikatos sistemai ir jos valdytojui atnešusioje istorijoje.
Turimos audito išvados ir mūsų specialistų kruopščiai atlikta analizė rodo, kad diegiant sistemą galimai buvo pažeidinėjamos ne tik viešųjų pirkimų procedūros, tačiau taip pat nesugebėta, o gal ir nenorėta, iš sistemos diegėjų laiku pareikalauti atsakomybės, ištaisyti nustatytus sistemos trūkumus. Šiuos ir kitus nustatytus veiksmus turės įvertinti teisėsauga, tvirtino p. Urbanavičius.
Pasak pranešimo, RC įvertino tris e. sveikatos sistemos ir dviejų jos posistemių (e. recepto ir Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinės sistemos) diegimo sutartis su šiuos darbus atlikusiomis bendrovėmis. Audito metu nustatyta, kad organizuojant šių paslaugų pirkimus nebuvo laikomasi Viešųjų pirkimų įstatymo, paslaugų perdavimopriėmimo aktai pasirašyti dar gerokai iki įdiegiant visus sistemos funkcionalumus.
Be to, vidinio tyrimo metu nustatyta, kad šiemet paaiškėjusios e. sveikatos sistemos spragos, kai vartotojams galėjo būti prieinami kitų pacientų ir gydytojų asmens duomenys, galėjo būti žinomos dar 2015 m., kai jas identifikavo techninę priežiūrą atlikęs paslaugų teikėjas, tačiau iki šiol jokių veiksmų ištaisyti šias spragas nebuvo imtasi. Spragas ir trūkumus skubiai pavyko ištaisyti paties Registrų centro iniciatyva, rašoma pranešime.
Anot jo, teisėsaugai taip pat perduota detalesnė informacija apie minėtų sistemų diegimą, kuri, tikimasi, padės tinkamai įvertinti galimai padarytą žalą ir nustatyti atsakingus asmenis.
E. sveikatos sistema Lietuvoje kuriama nuo 2005 m. Jos kūrimas vyko trimis etapais, iš kurių paskutinis, panaudojant Europos Sąjungos fondų lėšas, įgyvendintas 20132015 m. Sistemai išleista apie 40 mln. Eur.
Audito metu iškilo klausimų dėl trijų projektų, kurių bendra vertė yra daugiau kaip 2,5 mln. Eur, įgyvendinimo efektyvumo ir skaidrumo.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti