Bandydami skirti lėšų socialdarbiečiams neužtikrino gynybos finansavimo

Seimo opozicija kol kas geba sėkmingai blokuoti valdančiųjų bandymus skirti biudžetinį finansavimą valstiečių-žaliųjų partneriams koalicijoje socialdarbiečiams. Tačiau politiniai žaidimai šiuo klausimu atvedė prie to, kad Seimas nesugebėjo pritarti Vyriausybės siūlymui leisti jai skolintis lėšų užtikrinant pakankamą gynybos finansavimą.
Netikėtai pritarta Agnės Širinskienės pataisai
Ketvirtadienį Seimo posėdyje svarstytas Vyriausybės jau prieš kurį laiką pateiktas šių metų biudžeto įstatymo pakeitimas, numatantis, kad papildomomis paskolomis valstybė turi teisę užtikrinti 2% bendrojo vidaus produkto (BVP) skyrimą krašto apsaugai.
Pagal šią pataisą Finansų ministerija turėtų teisę iš pasiskolintų lėšų skirti papildomą finansavimą Krašto apsaugos ministerijos valdymo sričiai, jeigu metų pabaigoje konstatuojama, jog iki Lietuvos įsipareigojimo gynybai skirti 2% BVP įgyvendinimo pritrūksta kelių ar keliolikos milijonų eurų.
Lietuva yra įsipareigojusi jau šiemet pasiekti NATO rekomenduojama 2% gynybos finansavimo slenkstį, tačiau dėl sparčiau nei prognozuota besivystančios Lietuvos ekonomikos iki šio rodiklio gali pritrūkti kelių šimtųjų procentinių punktų. Būtent tam, kad ši problema būtų operatyviai išspręsta, ir buvo skirta Vyriausybės pateikta biudžeto įstatymo pataisa.
Tačiau ketvirtadienį plenariniame posėdyje Seimo valdantieji netikėtai pritarė šiam projektui pateiktai valstiečių-žaliųjų atstovės Agnės Širinskienės pataisai, kuri leistų papildomomis paskolomis dengti ir naujai susikūrusių parlamentinių partijų finansavimui iš biudžeto.
Piktinosi ir kai kurie valdantieji
Opozicija iškart atkreipė dėmesį, kad tokiu, pasak jos atstovų, nesąžiningu būdu yra bandoma užtikrinti šiemet pavasarį įsteigtos valdančiosios koalicijos partnerės Socialdemokratų darbo partijos finansavimą.
Tai atvira politinė korupcija, siekiant nusipirkti partnerių paramą, pabrėžė konservatorė Rasa Juknevičienė.
Net ir valdančiųjų atstovas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pareiškė, kad p. Širinskienės pataisos priėmimas yra niekšingas būdas išspręsti savo vidines menkas problemas.
Panašu, tampame vienos iš partijų, čia esančių įkaitais, pridūrė parlamentaras.
Gresia nepasiekti 2%
Kai buvo paskelbtas balsavimas dėl viso biudžeto įstatymo pataisymų paketo priėmimo, protestuojantys opozicijos atstovai sugriovė kvorumą ir neleido jo patvirtinti.
Tokiu būdu nebuvo patvirtintas nei biudžeto pataisymas, leidžiantis papildomomis paskolomis finansuoti partijas, nei pataisa, numatanti garantuotą ir pakankamą gynybos finansavimą.
Pernai planuojant 2018 m. biudžetą buvo preliminariai skaičiuojama, kad Lietuvos gynybos finansavimas šiemet pasieks 2,01% BVP. Tačiau šiemet konstatuojamas spartesnis nei pernai prognozuotas ekonomikos augimas, todėl šis rodiklis gali būti kiek mažesnis iki 2% gali pritrūkti vienos kitos dešimtosios procentinio punkto.
Vasaros viduryje paskelbtose NATO projekcijose teigiama, kad Lietuvos gynybos biudžetas šiemet turėtų sudaryti 1,96% BVP, bet Lietuvos Vyriausybė pakartojo nusiteikimą jau šiemet 2% rodiklį pasiekti.
Pagal dabar galiojantį biudžetą, šiemet krašto apsaugai Lietuva numato skirti 863 mln. Eur.
Blokuotas ir kitas atitinkamas įstatymas
Kiek vėliau ketvirtadienio posėdyje opozicija taip pat blokavo kitą įstatymą, kuris pakeistų partijų finansavimo tvarką ir leistų socialdarbiečiams iš biudžeto gauti apie 200.000 Eur.
Šiuo metu biudžeto dotacijos dalybose dalyvauja rinkimuose dalyvavusios partijos, o pagal siūlomą pertvarką dotaciją būtų gavusi ir po rinkimų įkurta parlamentinę frakciją turinti partija.
Nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įsteigta Socialdemokratų darbo partija šiuo metu kaip nedalyvavusi rinkimuose iš viso negauna dotacijos. Metinė socialdemokratų dotacija šiuo metu siekia apie milijoną eurų.
Per metus partijoms iš biudžeto paskirstoma apie 5,5 mln. Eur.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti