Ką į Lietuvą atneša užsienio investicijų aitvarai?

Publikuota: 2018-07-26
Eriko Ovčarenkos („Scanpix“/BNS) nuotr.
Eriko Ovčarenkos („Scanpix“/BNS) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pastaraisiais metais, mėnesiais bei savaitėmis nestinga pranešimų apie ateinančius vis naujus užsienio investuotojus.

Štai įkasusi kapsulę į automobilinės elektronikos gamyklos pamatus Kauno laisvojoje ekonomikos zonoje apie save praėjusią savaitę priminė „Continental“. Didžiausia pasaulio trąšų gamintoja ir prekybininkė, Norvegijos „Yara“ pranešė Vilniuje atidaranti logistikos operacijų centrą Europai. Dar pasiekė nepatvirtinta žinia, kad Baltijos šalyse gali investuoti Vokietijos kelionių organizatorius TUI.

Tendencija išties gera, nes mažiau žinomas kompanijas vis dažniau keičia dideli vardai. Globalios kompanijos ateina su savo rinkomis, užsakymais ir darbo vietomis. Tai byloja apie augantį Lietuvos, kaip vietos investuoti, žinomumą.

Tai yra gera žinia darbuotojams, tiekėjams ir prekybininkams.

Tiesioginių užsienio investicijų nauda keliabriaunė: matomiausia – tai naujos ir gerai apmokamos darbo vietos. „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, 2017 m. į Lietuvą atėjusių įmonių darbuotojų darbo užmokestis siekė 1.334 Eur per mėnesį. Tai maždaug 50% daugiau nei šalies vidutinis darbo užmokestis pernai.

Antra, kompanijos ateina su naujomis technologijomis, kurios leidžia dirbti produktyviau, tad ir mokėti daugiau.

Trečia, vietos tiekėjams, aptarnaujantiems užsienio kompanijos padalinį Lietuvoje atsiveria realios galimybės įsilieti į tarptautines vertės grandines: skaičiuojama, kad užsienio kompanijai investavus 100 mln. Eur į gamybą vietos tiekėjai gauna užsakymų dar už 54 mln. Eur (paslaugų sektoriuje – už 35 mln. Eur).

Ketvirta, aukštesni atlyginimai reiškia, kad darbuotojai gali sau leisti daugiau: įsigyti prekių, nuvesti šeimą ar mylimąjį (-ą) į restoraną, papramogauti. Tai skatina vystytis mažmeninę prekybą, kavinių, restoranų ir pramogų verslą.

Užsienio investuotojų gausa – prasta žinia į žemus kaštus orientuotiems verslams, kurių savininkai kartais nenori, o gal dėl objektyvių priežasčių nebegali keisti verslo ir pereiti prie aukštesnę vertę kuriančių produktų, garantuojančių didesnį pelningumą ir galimybę sukuriamu gėriu pasidalinti su darbuotojais.

Tai prasta žinia ir miestų bei miestelių karaliukams, kurie pasitelkę tarybų politikus blokuodavo jiems nepalankių konkurentų, o kitąsyk Rytų kaimynui geopolitiškai nepalankių „atėjūnų“ investicinius projektus.

Su naryste Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) Lietuva įstatymais atsisakė nemažai konkurencinių suvaržymų likučių. Kiek anksčiau apribota savivaldybių tarybų veto teisė blokuoti investicinį projektą objekto poveikio aplinkai vertinimo stadijoje.

O dar prieš kelis metus naujų investicijų į šalį negauta siauroms interesų grupėms prisidengiant „viešuoju interesu“. Užtenka prisiminti „Chevron“ išvarymo iš skalūninių dujų žvalgybos Vakarų Lietuvoje istoriją 2013 m. rudenį.

Reikia suprasti, kad tokių, su vietos politikais ranka ranką plaunančių gudragalvių dienos suskaičiuotos. Teks priimti iššūkį ir atsiverti konkurencijai darbo rinkoje.

Kaip minėta, dėl vietos rinkos ateina reta tarptautinė kompanija. Bet tam gali būti ir priežasčių. Kuris verslininkas nepakels nuo žemės kad ir sudilusio skatiko, jei tam bus sudarytos lygiavertės sąlygos konkuruoti.

Rinkos dalyviai teigia, kad „Yara“ kuriamas logistikos operacijų centras Europai konkurencijos vietos rinkoje nepridės: ši įmonė prekiauja brangesniais aukštesnės klasės produktais (jie užima iki 10% rinkos), tad vargu ar paskatins didesnę konkurenciją. Tačiau jei kitu žingsniu ši bendrovė imtųsi gamybos investicijų, poveikį kaip mat pajustų visi, kalba jie.

„Achemos“ trąšų gamyklos įsigijimu prieš keletą metų domėjosi ir ši trąšų milžinė, tačiau Lida Lubienė, stambiausia „Achemos“ grupės akcininkė, tuomet rankomis dėl pardavimo nesukirto.

Jei šiuo metu sunkiai kvėpuojanti Jonavos trąšų gamyklą, kuriai p. Lubienė prašo valstybės paramos, stotų, pasekmės ne tik Jonavos regionui būtų tikrai rimtos. Per 1.100 darbuotojų išeitų į gatvę, jie ir jų šeimos netektų pajamų, įmonės tiekėjai kontraktų, o Jonavos prekybininkai ir maitinimo įstaigų savininkai brangių klientų.

Gal ta neįvykusi „Yaros“ investicija šviesmečiais atitolintų apokaliptinį scenarijų Jonavoje, kuris artėjant rinkimų maratonui taptų tikru galvos skausmu „valstiečiams“ ir jų vedliui Ramūnui Karbauskiui, didžiausios Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnui.

„Yaros“ investicija, tikėtina, būtų sutramdžiusi ir maišytos rusiškos salietros importuotojų apetitus, padidinusi konkurenciją ir skaidrumą rinkoje.

Gali būti, kad p. Karbauskiui labiau nei „Achemos“ likimas rūpi kaip išlipti sausam iš balos dėl jo valdomam Agrokoncernui Muitinės departamento priskaičiuotų antidempingo muitų, dėl kurių su muitininkais į ikiteisminį ginčą įsivėlė ši įmonė ir kiti importuotojai.

O aplinkybės kol kas dėliojasi daugiau nei keistai. Regis, muitų klausimo sprendimas klampinamas per Vyriausybės kanceliariją, o be vadovo „asmeniniu apsisprendimu“ nuo liepos 9 d. likęs Muitinės departamentas VŽ patvirtino galutinio sprendimo dėl muitų trąšų importuotojams iki šiol nėra priėmęs.

Ar ši istorija dera su EBPO, vakarietiškų vertybių vienijamų pajėgiausių pasaulio ekonomikų klubo, naujokės Lietuvos statusu? Tikrai, ne.

O verslo aplinkos brūzgynų, kuriuos valdžia turi apgenėti, kad Lietuva pritrauktų daugiau naujų investuotojų dar yra nemažai.

„Valstiečių“ dominuojama Vyriausybė kelia tikslą patekti į Pasaulio banko „Doing Business“ tyrimo patraukliausias verslo sąlygas siūlančių šalių dešimtuką. Tikslas sveikintinas, tačiau kol viršų ims valstybės ir savivaldybių valdžioje esančiųjų merkantiliniai interesai, nei jiems labiau rūpės šalies piliečių ateitis, vargu ar pasivysime savo ekonominiais pasiekimais Vakarų partneres, į kurias lygiuojamės.

Švedijos kapitalo įmonių atstovų Baltijos šalyse (kurie nėra vietiniai, samdomi vadovai) apklausa parodė, kad švedams akis tebebado gajos korupcijos apraiškos: nors padėtis regione gerėja sparčiausiai, vertinimai išlieka nepalankiausi Lietuvoje.

Jei padėtis nepasikeis, investuotojai mieliau rinksis Estiją ar kitą šalį, kur tokių apraiškų yra mažiau, tad ir investicijų naudą gaudysime ne mes, o jau mūsų kaimynai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 3

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
2018.10.15
„Brexit“ derybos ir vėl aklavietėje 10

Prieš pat ES viršūnių susitikimą „Brexit“ derybos ir vėl įstrigo. Kol kas nepavyko pasiekti kompromiso dėl...

Verslo aplinka
2018.10.15
Vasiliauskas: ECB keis palūkanas ne anksčiau 2019-ųjų rudens 2

Europos Centrinis Bankas (ECB) šiemet, kaip ir planuota, turėtų užbaigti euro sistemos kiekybinio skatinimo,...

Verslo aplinka
2018.10.15
Įkaitų drama paralyžiavo Kelno traukinių stotį

Vokietijos Kelno miesto centrinė traukinių stotis pirmadienio popietę buvo evakuota, sutriko traukinių...

Verslo aplinka
2018.10.15
Aktyviausių M&A patarėjų regione reitinge – ir lietuviški vardai

Aktyviausiai įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers & acquisitions, M&A) srityje šiemet Vidurio ir...

Rinkos
2018.10.15
„Sodros“ biudžeto projektas: pensijos kitąmet augs 8%

Senatvės pensijos 2019 m. augs 8,0%, iki 358 Eur, o Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto...

Finansai
2018.10.15
Kitų metų biudžetas – ant Vyriausybės stalo, vėl planuojamas perteklius 10

Vyriausybė pradėjo svarstyti kitų metų biudžeto projektą, kuris, kaip ir pernai bei šiemet, numatomas...

Verslo aplinka
2018.10.15
Š. Keserauskas: protingai taikytis prie konkurentų elgesio nedraudžiama Premium 10

Ūkio subjektams nėra draudžiama protingai prisitaikyti prie konkurentų elgesio, tačiau svarbu, kad įmonės...

Semeška atsisako mandato Druskininkuose 1

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Vyriausiosios rinkimų komisijos...

Verslo aplinka
2018.10.15
LKF byloje – išteisinamieji nuosprendžiai

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį dėl visų inkriminuotų nusikaltimų visiškai išteisino Lietuvos krepšinio...

Verslo aplinka
2018.10.15
Rinkimai Bavarijoje sukėlė žagsulį Berlyne 1

Vokietijoje sekmadienį įvykę Bavarijos žemės parlamento – Landtago – rinkimai sukėlė skausmingą poveikį šalį...

Verslo aplinka
2018.10.15
Šimašius pranešė, kaip ir su kokia komanda sieks antros Vilniaus miesto mero kadencijos 14

Antros kadencijos Vilniaus miesto mero poste sieksiantis liberalas Remigijus Šimašius žada įvesti...

Verslo aplinka
2018.10.15
Masiuliui nebus grąžinti per kratas paimti 242.000 Eur 11

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242.000 Eur kaltinamajam politinės...

„Darbietis“ Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime 1

Darbo partijos atstovas Valentinas Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime.

Verslo aplinka
2018.10.15
Reitingų trejetuke – Nausėda, Skvernelis ir Šimonytė 9

Tarp potencialių kandidatų kitų metų prezidento rinkimuose premjeras Saulius Skvernelis pakilo į antrąją...

Verslo aplinka
2018.10.15
ES parama: į plytas ar į ateitį? 16

ES paramos lėšų investavimo srityje Lietuva gali pasigirti ir geromis naujienomis, tačiau jos – jau...

Finansai
2018.10.15
Bavarijoje valdančioji CSU patyrė istorinį smūgį 9

Vokietijos Bavarijos žemės parlamento – Landtago- rinkimai tapo skaudžiu smūgiu valdančiajai koalicijai...

Verslo aplinka
2018.10.14
Trumpas grasina Saudo Arabijai, bet nenori nuskriausti savo šalies 15

Pasaulio dėmesį prikaustęs žurnalisto Jamalo Khashoggi dingimas ir spekuliacijos, kad jis galėjo būti...

Verslo aplinka
2018.10.14
Krizės tyrėjams liudysiantis Šadžius: atsigręžti atgal niekada nevėlu

Buvęs finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius, dabar atstovaujantis Lietuvai Europos Audito...

Verslo aplinka
2018.10.14
Nuo krizės nukentėję jaunuoliai įstrigo laikinuose darbuose Premium

Praūžus euro zonos krizei jaunimo nedarbo lygis ES šalyse iš neregėtų aukštumų pradėjo leistis žemyn, tačiau...

Vadyba
2018.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau