Ką į Lietuvą atneša užsienio investicijų aitvarai?

Publikuota: 2018-07-26
Eriko Ovčarenkos („Scanpix“/BNS) nuotr.
Eriko Ovčarenkos („Scanpix“/BNS) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pastaraisiais metais, mėnesiais bei savaitėmis nestinga pranešimų apie ateinančius vis naujus užsienio investuotojus.

Štai įkasusi kapsulę į automobilinės elektronikos gamyklos pamatus Kauno laisvojoje ekonomikos zonoje apie save praėjusią savaitę priminė „Continental“. Didžiausia pasaulio trąšų gamintoja ir prekybininkė, Norvegijos „Yara“ pranešė Vilniuje atidaranti logistikos operacijų centrą Europai. Dar pasiekė nepatvirtinta žinia, kad Baltijos šalyse gali investuoti Vokietijos kelionių organizatorius TUI.

Tendencija išties gera, nes mažiau žinomas kompanijas vis dažniau keičia dideli vardai. Globalios kompanijos ateina su savo rinkomis, užsakymais ir darbo vietomis. Tai byloja apie augantį Lietuvos, kaip vietos investuoti, žinomumą.

Tai yra gera žinia darbuotojams, tiekėjams ir prekybininkams.

Tiesioginių užsienio investicijų nauda keliabriaunė: matomiausia – tai naujos ir gerai apmokamos darbo vietos. „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, 2017 m. į Lietuvą atėjusių įmonių darbuotojų darbo užmokestis siekė 1.334 Eur per mėnesį. Tai maždaug 50% daugiau nei šalies vidutinis darbo užmokestis pernai.

Antra, kompanijos ateina su naujomis technologijomis, kurios leidžia dirbti produktyviau, tad ir mokėti daugiau.

Trečia, vietos tiekėjams, aptarnaujantiems užsienio kompanijos padalinį Lietuvoje atsiveria realios galimybės įsilieti į tarptautines vertės grandines: skaičiuojama, kad užsienio kompanijai investavus 100 mln. Eur į gamybą vietos tiekėjai gauna užsakymų dar už 54 mln. Eur (paslaugų sektoriuje – už 35 mln. Eur).

Ketvirta, aukštesni atlyginimai reiškia, kad darbuotojai gali sau leisti daugiau: įsigyti prekių, nuvesti šeimą ar mylimąjį (-ą) į restoraną, papramogauti. Tai skatina vystytis mažmeninę prekybą, kavinių, restoranų ir pramogų verslą.

Užsienio investuotojų gausa – prasta žinia į žemus kaštus orientuotiems verslams, kurių savininkai kartais nenori, o gal dėl objektyvių priežasčių nebegali keisti verslo ir pereiti prie aukštesnę vertę kuriančių produktų, garantuojančių didesnį pelningumą ir galimybę sukuriamu gėriu pasidalinti su darbuotojais.

Tai prasta žinia ir miestų bei miestelių karaliukams, kurie pasitelkę tarybų politikus blokuodavo jiems nepalankių konkurentų, o kitąsyk Rytų kaimynui geopolitiškai nepalankių „atėjūnų“ investicinius projektus.

Su naryste Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) Lietuva įstatymais atsisakė nemažai konkurencinių suvaržymų likučių. Kiek anksčiau apribota savivaldybių tarybų veto teisė blokuoti investicinį projektą objekto poveikio aplinkai vertinimo stadijoje.

O dar prieš kelis metus naujų investicijų į šalį negauta siauroms interesų grupėms prisidengiant „viešuoju interesu“. Užtenka prisiminti „Chevron“ išvarymo iš skalūninių dujų žvalgybos Vakarų Lietuvoje istoriją 2013 m. rudenį.

Reikia suprasti, kad tokių, su vietos politikais ranka ranką plaunančių gudragalvių dienos suskaičiuotos. Teks priimti iššūkį ir atsiverti konkurencijai darbo rinkoje.

Kaip minėta, dėl vietos rinkos ateina reta tarptautinė kompanija. Bet tam gali būti ir priežasčių. Kuris verslininkas nepakels nuo žemės kad ir sudilusio skatiko, jei tam bus sudarytos lygiavertės sąlygos konkuruoti.

Rinkos dalyviai teigia, kad „Yara“ kuriamas logistikos operacijų centras Europai konkurencijos vietos rinkoje nepridės: ši įmonė prekiauja brangesniais aukštesnės klasės produktais (jie užima iki 10% rinkos), tad vargu ar paskatins didesnę konkurenciją. Tačiau jei kitu žingsniu ši bendrovė imtųsi gamybos investicijų, poveikį kaip mat pajustų visi, kalba jie.

„Achemos“ trąšų gamyklos įsigijimu prieš keletą metų domėjosi ir ši trąšų milžinė, tačiau Lida Lubienė, stambiausia „Achemos“ grupės akcininkė, tuomet rankomis dėl pardavimo nesukirto.

Jei šiuo metu sunkiai kvėpuojanti Jonavos trąšų gamyklą, kuriai p. Lubienė prašo valstybės paramos, stotų, pasekmės ne tik Jonavos regionui būtų tikrai rimtos. Per 1.100 darbuotojų išeitų į gatvę, jie ir jų šeimos netektų pajamų, įmonės tiekėjai kontraktų, o Jonavos prekybininkai ir maitinimo įstaigų savininkai brangių klientų.

Gal ta neįvykusi „Yaros“ investicija šviesmečiais atitolintų apokaliptinį scenarijų Jonavoje, kuris artėjant rinkimų maratonui taptų tikru galvos skausmu „valstiečiams“ ir jų vedliui Ramūnui Karbauskiui, didžiausios Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnui.

„Yaros“ investicija, tikėtina, būtų sutramdžiusi ir maišytos rusiškos salietros importuotojų apetitus, padidinusi konkurenciją ir skaidrumą rinkoje.

Gali būti, kad p. Karbauskiui labiau nei „Achemos“ likimas rūpi kaip išlipti sausam iš balos dėl jo valdomam Agrokoncernui Muitinės departamento priskaičiuotų antidempingo muitų, dėl kurių su muitininkais į ikiteisminį ginčą įsivėlė ši įmonė ir kiti importuotojai.

O aplinkybės kol kas dėliojasi daugiau nei keistai. Regis, muitų klausimo sprendimas klampinamas per Vyriausybės kanceliariją, o be vadovo „asmeniniu apsisprendimu“ nuo liepos 9 d. likęs Muitinės departamentas VŽ patvirtino galutinio sprendimo dėl muitų trąšų importuotojams iki šiol nėra priėmęs.

Ar ši istorija dera su EBPO, vakarietiškų vertybių vienijamų pajėgiausių pasaulio ekonomikų klubo, naujokės Lietuvos statusu? Tikrai, ne.

O verslo aplinkos brūzgynų, kuriuos valdžia turi apgenėti, kad Lietuva pritrauktų daugiau naujų investuotojų dar yra nemažai.

„Valstiečių“ dominuojama Vyriausybė kelia tikslą patekti į Pasaulio banko „Doing Business“ tyrimo patraukliausias verslo sąlygas siūlančių šalių dešimtuką. Tikslas sveikintinas, tačiau kol viršų ims valstybės ir savivaldybių valdžioje esančiųjų merkantiliniai interesai, nei jiems labiau rūpės šalies piliečių ateitis, vargu ar pasivysime savo ekonominiais pasiekimais Vakarų partneres, į kurias lygiuojamės.

Švedijos kapitalo įmonių atstovų Baltijos šalyse (kurie nėra vietiniai, samdomi vadovai) apklausa parodė, kad švedams akis tebebado gajos korupcijos apraiškos: nors padėtis regione gerėja sparčiausiai, vertinimai išlieka nepalankiausi Lietuvoje.

Jei padėtis nepasikeis, investuotojai mieliau rinksis Estiją ar kitą šalį, kur tokių apraiškų yra mažiau, tad ir investicijų naudą gaudysime ne mes, o jau mūsų kaimynai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Amerikos verslo rūmų valdybai ir toliau pirmininkaus T. Vizgirda

Amerikos verslo rūmų valdybai devintą kadenciją pirmininkaus technologijų įmonei „Harbortouch Payments...

Skvernelio užsienio politikos dekalogas 1

Prieš savaitę iškėlęs kovos su verslu ir oligarchais vėliavą, kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis...

Kazachstano prezidento taktika gali įkvėpti ir Putiną Premium

Antradienį netikėtai apie savo atsistatydinimą pranešė Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. Nors...

Dirbtinio intelekto strategija: kokios kryptys svarbiausios Lietuvai Premium 2

Dirbtinis intelektas (DI) dažnai asocijuojamas su ateitimi ar fantastiniais filmais. Juose paprastai rodomo...

Paslaugos
05:45
ES dėl britų prašymo atidėti „Brexit“: yra papildomų sąlygų 3

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May paprašė Europos Sąjungos (ES) atidėti „Brexit“ iki birželio 30...

Verslo aplinka
2019.03.20
Lengvinamas pramogai skirtų laivų naudojimas  2

Pramogai skirtų vidaus vandens transporto priemonių naudojimas tampa paprastesnis, praneša Susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.03.20
Kazachstano sostinė pervadinta buvusio prezidento vardu 10

Trečiadienį Kazachstano parlamentas pritarė pasiūlymui pervadinti dabartinę šalies sostinę Astaną buvusio...

Verslo aplinka
2019.03.20
A. Skardžius ir R. Sargūnas „MG Baltic“ byloje liudijo dėl įstatymo projekto

Politikai Artūras Skardžius ir Ričardas Sargūnas trečiadienį politinės korupcijos bylą nagrinėjusiame teisme...

Prokuratūra baigė dalį tyrimo dėl Panevėžio mero R. Račkausko piktnaudžiavimo  1

Prokuratūra trečiadienį paskelbė baigusi ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo Panevėžio mero Ryčio Mykolo...

Verslo aplinka
2019.03.20
Augant įtampai dėl „Huawei“, S. Skvernelis priėmė Kinijos ambasadorių  

Kaistant diskusijoms dėl technologijų milžinės „Huawei“ investicijų, Kinijos ambasadorių trečiadienį priėmė...

Verslo aplinka
2019.03.20
Lietuva pagal darbo lankstumą gerokai aplenkė ir Estiją, ir Latviją Premium 5

Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas (DK) nulėmė, kad Lietuva gerokai...

Verslo aplinka
2019.03.20
Buvusiam Seimo nariui gali tekti aiškintis dėl 232.000 Eur  9

Politinės korupcijos byloje kaltinamam buvusiam Seimo nariui Šarūnui Gustainiui gali teisme tekti aiškintis...

Verslo aplinka
2019.03.20
Prezidentinė trijulė apie PVM, GPM ir kapitalo mokesčius  Premium 18

Spręsti mokestinės politikos klausimus nėra Lietuvos Respublikos prezidento kompetencija ir prerogatyva –...

Finansai
2019.03.20
Startuoliai gerai, tačiau be stuburo – nė iš vietos 12

Lietuvos apdirbamosios pramonės įmonės, gamybą 2018 m. išauginusios beveik dešimtadaliu, o ikimokestinį pelną...

Verslo aplinka
2019.03.20
JAV ir Kinijos prekybos salvėms tylant – amerikiečių nerimas Premium

JAV ir Kinija balandžio mėnesio pabaigoje ketina už­baigti derybas dėl prekybos susitarimo ir surengti abiejų...

Verslo aplinka
2019.03.20
Britų premjerė prašo atidėti „Brexit“ 14

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, prašo Europos Sąjungos (ES) atidėti išstojimo procesą.

Verslo aplinka
2019.03.19
Pasaulio miestai, kuriuose gyventi brangiausia

„The Economist Intelligence Unit“, įvertinęs maisto prekių, paslaugų, nuomos ir nekilnojamojo turto,...

Verslo aplinka
2019.03.19
Lietuvos pozicija dėl ambasados Jeruzalėje nekinta, sako ministras

Lietuvos pozicija Jeruzalės klausimu nekinta, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Verslo aplinka
2019.03.19
Į aplinkos ministrus bus teikiama Seimo nario K. Mažeikos kandidatūra  4

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovo „valstiečio“ Kęstučio Mažeikos kandidatūra bus teikiama į aplinkos...

Verslo aplinka
2019.03.19
Iš prezidento posto traukiasi ilgametis Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas 3

Antradienį atsistatydino Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. Šį savo sprendimą jis pranešė per...

Verslo aplinka
2019.03.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau