Šią savaitę svarbu (11)

Publikuota: 2018-03-11
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.

Rusijoje vyks prezidento rinkimai, Lietuvos Seimas svarstys parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltą, Vyriausybė nagrinės pasiūlymus dėl Migracijos departamento reorganizavimo, Europos Parlamentas pasisakys apie pradedamą rengti ilgalaikį Europos Sąjungos biudžetą.

Rinkimai Rusijoje: kai nugalėtojas aiškus iš anksto

Sekmadienį Rusijoje vyks šios šalies prezidento rinkimai. Niekada ir niekam nekilo abejonių, kad juos jau pirmajame ture laimės dabartinis šios valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Ekspertai skaičiuoja, kad jis turėtų surinkti apie 60-70% balsų. Nebent Kremlius sugalvojo pažaisti ir imituoti demokratiją, tuomet galimas ir netikėtumas – antrasis turas po kelių savaičių, kuriuos vis tiek laimės Putinas, kuris kaip prezidentas ir tik kurį laiką kaip premjeras vadovauja Rusijai jau nuo 2000-ųjų. Iš viso rinkimuose dalyvauja aštuoni kandidatai, tarp jų ir tarptautiniu mastu žinomi skandalingasis radikalas Vladimiras Žirinovskis bei liberalas Grigorijus Javlinskis. Daug triukšmo rinkimų kampanijos metu sukėlė opozicinės pilietinės iniciatyva iškelta visuomenės ir pramogų pasaulio veikėja Ksenija Sobčiak. Tačiau manoma, kad antroje vietoje rinkimuose, tiesa, gerokai atsilikęs nuo Putino, liks komunistų iškeltas milijonierius Pavelas Grudininas. Šešerių metų kadencijai išrinkto Rusijos prezidento inauguracija turėtų įvykti gegužės pradžioje. Iškart po to turėtų būti suformuota ir nauja šalies vyriausybė. Putinas tikriausiai paliks premjero poste Dmitrijų Medvedevą, tačiau ministrų kabineto sudėtyje galimi tam tikri pokyčiai.

Laukia išbandymas apkalta

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo posėdyje bus surengtas parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos procesas. Šis narystę Socialdemokratų partijoje suspendavęs ir į nefrakcionuotus Seimo narius vienijančią Mišriąją grupę pasitraukęs parlamentaras pernai buvo įtartas neskaidriais ryšiais su Rusija. Jam nebuvo išduotas leidimas dirbti su slapta informacija, o vėliau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė, kad p. Bastys „veikė prieš Lietuvos interesus, jo ryšiai su Rusijai dirbančiais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui. Gruodį Konstitucinis teismas paskelbė, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, kai pretendavo gauti leidimą dirbti su slapta informacija. Ponas Bastys savo kaltę neigia ir bent kol kas pareiškė esąs pasirengęs „eiti iki galo“, t. y. laukti apkaltos proceso pabaigos. Apkaltos metu kaltinamasis turi teisę bet kuriuo momentu atsisakyti Seimo nario mandato ir tokiu būdu išvengti šios procedūros. Norint pašalinti Seimo narį apkaltos proceso tvarka, reikia, kad už tai slapta balsuotų ne mažiau kaip 85 parlamentarai. Kol kas nėra patikimų žinių, ar tiek pavyks surinkti, nes tiek dalis valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovų nėra tikri, ar balsuos už apkaltą p. Basčiui.

Siūlys migracijos sistemos pertvarką

nuotrauka::2 right

Šios savaitės Vyriausybės posėdžiui turėtų būti pristatytos Vidaus reikalų ministerijos siūloma Migracijos departamento reforma. Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras, mano, kad departamentą reikėtų panaikinti, o vietoje jo sukurti Migracijos tarnybą, kuri perimtų visas policijos ir dalį Valstybės sienos apsaugos tarnybos funkcijų šioje srityje. Pasak p. Misiūno, dabartinė situacija, kai sprendimų migracijos klausimais priėmime dalyvauja trys ar keturi institucijos, yra ydinga, nes sudėtinga atrasti, kas yra už ką atsakingas. Pagal ministro viziją, naujoji Migracijos tarnyba perimtų policijos funkcijas, tokias kaip leidimų gyventi ir asmens tapatybės kortelių išdavimas. Į tarnybos rankas pereitų šiuo metu prie policijos dirbančios migracijos valdybos. Tikimasi, kad daugelis šiuo metu Migracijos departamente sutelktų sprendimų būtų priiminėjami teritoriniuose padaliniuose i taip būtų išvengta eilių. Kokią dalį funkcijų naujoji tarnyba perimtų iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), kol kas nenuspręsta. Svarstoma, kam turėtų priklausyti Užsieniečių registracijos centras. Ministras teigia, kad pertvarka geriausiu atveju bus įgyvendinta nuo kitų metų sausio. Siūlomos reformos kritikai teigia, kad tai tėra „kėdžių ir struktūrų perstumdymas“, kuris nieko naujo ir apčiuopiamo neduos tvarkant pačią su daugybe iššūkių susiduriančią migracijos sistemą šalyje. Jeigu Vyriausybė pritartų teikiamiems pasiūlymams, juos dar turės svarstyti Seimas.

Europarlamentas nori daugiau lėšų smulkiajam verslui

nuotrauka::3 left

Šią savaitę vyksiančioje Europos Parlamento (EP) sesijoje Strasbūre bus pasisakyta apie būsimą Europos Sąjungos ilgametę finansinę perspektyvą, taip pat ir apie Bendrijos santykius su britais po „Brexit“. Rezoliucijoje dėl EP siūlymų ruošiantis netrukus prasidėsiančioms deryboms dėl naujo 2021-2027 m. ES biudžeto, be kita ko bus nurodoma, kad moksliniai tyrimai, jaunimo užimtumas ir smulkus bei vidutinis verslas turėtų sulaukti didesnės ES paramos, o finansavimas ūkininkams bei regioninei politikai turėtų nemažėti. Kitoje rezoliucijoje, kurią tvirtins EP, numatoma pareikšti savo poziciją, kaip atrodys ES ir Jungtinės Karalystės santykiai šiai išstojus iš Bendrijos. Europarlamentarai be kita ko norėtų, kad ir po „Brexit“ prekyboje tarp ES ir JK nebūtų įvesti muitai arba bent jau kad jie tebūtų simboliniai. EP sesijoje planuojama aptarti aktualijas – situaciją Slovakijoje, kuri komplikavosi po žurnalisto nužudymo, Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą įvesti papildomus importo muitus plienui ir aliuminiui, ES finansinę paramą Gruzijai, smurto prieš moteris prevenciją.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį turėtų pratęsti diplomatines sankcijas Rusijai – 150 su karu Ukrainoje susijusių žmonių užblokuotos banko sąskaitos ir draudžiama atvykti į ES.

KLIMATAS. Antradienį Paryžiuje prasidės eilinė tarpvyriausybinės konferencijos susitarimui dėl klimato kaitos įgyvendinti sesija. Šįkart numatoma apsispręsti, ar atnaujintas susitarimas dėl klimato kaitos būtų gyvybingas be Jungtinių Valstijų, kurios atsisako dalyvauti šioje konvencijoje. Tarptautinė bendruomenė vis dar nepraranda vilties sugrąžinti Vašingtoną prie derybų dėl klimato kaitos stalo.

VOKIETIJA. Tikimasi, kad trečiadienį Angela Merkel turėtų būti prisaikdinta ketvirtai Vokietijos kanclerės kadencijai.

EBPO. Šią savaitę kelias dienas vyks Lietuvos pažangos peržiūra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Kovos su papirkinėjimu sudarant tarptautinius verslo sandorius darbo grupėje. Nuo jos bei nuo dar likusių dviejų komitetų išvados priklausys, ar Lietuva šiemet vasarą taps EBPO nare.

PIRKIMAI. Ketvirtadienį „Artis Centrum“ viešbutyje Vilniuje rengiama VŽ konferencija „Viešieji pirkimai“. Tarp pranešėjų bus ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

SEIMAS. Antradienį Seimo posėdyje numatoma pateikti Konstitucijos pataisą, numatančią, kad į šalies didžiąją politiką galima grįžti praėjus dešimčiai metų po apkaltos. Taip pat antradienį bus svarstoma ir balsuojama opozicijos iniciatyva, ar sudaryti laikinąją komisiją, turinčią ištirti žemės rinkos problemas. Šią savaitę Seimo nariams bus pateiktas svarstymui naujasis Valstybės tarnybos įstatymo projektas bei Turizmo įstatymo naujoji redakcija.

PARTIJOS. Iki ketvirtadienio visos įregistruotosios partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pateikti savo pernykštes finansines ataskaitas.

DEKLARACIJOS. Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų pateikti preliminarias elektronines pajamų deklaracijas.

STATISTIKA. Pirmadienį tikimasi, kad Statistikos departamentas paskelbs įmonių finansinius rodiklius už 2017 m. IV ketv., taigi, bus ir visų praėjusių metų įmonių rezultatai.

PIENAS. Trečiadienį Vilniuje rengiama konferencija „Lietuvos pieno ūkis: esama padėtis, iššūkiai ir perspektyvos“. Renginyje bus siekiama aptarti susidariusią situaciją Lietuvos pieno sektoriuje, išryškinti pagrindinius iššūkius ir sunkumus, su kuriais susiduria Lietuvos pieno gamintojų ir perdirbėjų organizacijos, kooperatyvai.

PRAMONININKAI. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo posėdyje antradienį numatoma aptarti Lietuvos prekybos politiką ir ekonominę diplomatiją. Dalyvaus Užsienio reikalų ministerijos vadovai.

PRIZAI. Trečiadienį rengiamos Lietuvos prekybos, pramonės ir amarų rūmų asociacijos Lietuvos metų verslininkės ir Lietuvos eksporto prizų teikimo iškilmės.

BREXIT. Ketvirtadienį Pirklių klube Vilniuje Jungtinės Karalystės ambasada Lietuvoje ir Lietuvos pramonininkų konfederacija rengia konferenciją apie Jungtinės Karalystės prekybos politikos planus, ruošiantis išstojimui iš Europos Sąjungos.

NEMOKUMAS. Penktadienį Finansų ministerija ir Nemokumo tarnyba rengia konferenciją „Nemokumo sistema vakar ir rytoj“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį SEB bankas atidaro savo Inovacijų centrą Vilniuje.

HAKATONAS. Savaitgalį Vilniaus TechParke organizuojamas teisės technologijų hakatonas. Laimėtojas gaus galimybę įgyvendinti idėją teisės bendrovės COBALT bandomojoje aplinkoje.

FESTIVALIS. Ketvirtadienį prasideda tradicinis festivalis „Kino pavasaris“, kuris šiemet vyks vienuolikoje šalies miestų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VTEK tiria Vilniaus kultūros paveldo vertinimo tarybos narių elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl 11 Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros...

„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Seime į priekį pajudėjo pataisos, kurios leistų kandidatuoti R. Paksui

Seimas žengė dar vieną žingsnį, kad per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui būtų...

Nauja tyrimo komisija dėl įtakos politiniams procesams kuriama valdančiųjų balsais 1

Seime liko vienas balsavimas, kad būtų pradėtas naujas tyrimas dėl įtakos politiniams procesams ir valstybės...

„Gazelės” konferencija Vilniuje: šiemet ji kitokia

„Gazelės“ konferencija, kurią „Verslo žinios“ rengia jau 15 metų, šiemet iš esmės atsinaujino: ne tik...

Mano verslas
12:36
Teismas: D. Nedzinskas turi sumokėti 154.000 Eur mokesčių už obligacijų palūkanas 2

Verslininkas, buvęs bankininkas Darius Nedzinskas, jo valdomoms bendrovėms suteiktas ilgalaikes paskolas...

Rinkos
12:30
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 2

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Liberalų sąjūdis seniūnu perrinko E. Gentvilą 3

Liberalų sąjūdžio frakcija Seime seniūnu perrinko Eugenijų Gentvilą, už kurį balsavo 9 iš 12 balsavime...

Valstybinės medienos per 8 mėn. parduota dešimtadaliu mažiau nei pernai 1

Valstybinių miškų urėdija per š. m. aštuonis mėnesius pardavė 2,328 mln. kub. m žaliavinės medienos. Tai 10%...

Agroverslas
08:12
VVĮ analizės centrui vadovauti paskirtas Vidas Danielius 2

VšĮ Stebėsenos ir prognozių agentūros (SIPA) direktoriumi paskirtas Vidas Danielius, pranešė Ūkio...

Vadyba
2018.09.19
JK premjerė vėl bandys įtikinti ES Premium 4

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May trečiadienį ir ketvirtadienį su kitais ES lyderiais dalyvauja...

Verslo aplinka
2018.09.19
„Apple“ Airijai sumokėjo per 13 mlrd. Eur mokesčių 8

Airija šią savaitę atgavo iš „Apple“ visus 13,1 mlrd. Eur neva nesumokėtų, bet ginčijamų mokesčių ir 1,2...

Technologijos
2018.09.19
Pchenjanas pažadėjo sunaikinti raketų bandymų poligoną 1

Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos lyderis, pažadėjo sunaikinti pagrindinį šalies raketų bandymų poligoną...

Verslo aplinka
2018.09.19
Vilniaus savivaldybė nori perimti centrinius LEU rūmus: kreipsis į Vyriausybę

Vilniaus miesto savivaldybė planuoja kreiptis į Vyriausybę dėl centrinių Lietuvos edukologijos universiteto...

Statyba ir NT
2018.09.19
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją 1

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19
Interviu su Valstybinių miškų urėdijos vadovu – apie naują komandą, kirtimus Labanoro girioje Premium 1

Marius Pulkauninkas, VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius, skaičiuoja, kad naujoje vadovų...

Agroverslas
2018.09.19
Finansų ministerijos atstovas: 2008-ųjų biudžetas neatitiko fiskalinės drausmės 5

2008 metų valstybės biudžeto projektas buvo parengtas prieštaraujant fiskalinei drausmei, ir tai iš dalies...

Verslo aplinka
2018.09.19
2021-aisiais Lietuvoje liks vienas pagalbos numeris

Vyriausybė siūlo Seimui priimti įstatymą, kad po kelerių metų Lietuvoje liktų vienas modernizuoto Bendrojo...

Verslo aplinka
2018.09.19
Vyriausybė klupinėja ties valstybės valdomo NT pertvarka 1

Artimiausiais metais dauguma valstybinių įstaigų už naudojamas administracinės paskirties patalpas turėtų...

Statyba ir NT
2018.09.19
Valdžia žada visą puokštę priemonių dėl prekybos tinklų darbo 34

Didinti prekybos tinklų konkurenciją, kviesti užsienio investuotojus, stiprinti smulkųjį ir vidutinį verslą,...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau