Šią savaitę svarbu (11)

Publikuota: 2018-03-11
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.

Rusijoje vyks prezidento rinkimai, Lietuvos Seimas svarstys parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltą, Vyriausybė nagrinės pasiūlymus dėl Migracijos departamento reorganizavimo, Europos Parlamentas pasisakys apie pradedamą rengti ilgalaikį Europos Sąjungos biudžetą.

Rinkimai Rusijoje: kai nugalėtojas aiškus iš anksto

Sekmadienį Rusijoje vyks šios šalies prezidento rinkimai. Niekada ir niekam nekilo abejonių, kad juos jau pirmajame ture laimės dabartinis šios valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Ekspertai skaičiuoja, kad jis turėtų surinkti apie 60-70% balsų. Nebent Kremlius sugalvojo pažaisti ir imituoti demokratiją, tuomet galimas ir netikėtumas – antrasis turas po kelių savaičių, kuriuos vis tiek laimės Putinas, kuris kaip prezidentas ir tik kurį laiką kaip premjeras vadovauja Rusijai jau nuo 2000-ųjų. Iš viso rinkimuose dalyvauja aštuoni kandidatai, tarp jų ir tarptautiniu mastu žinomi skandalingasis radikalas Vladimiras Žirinovskis bei liberalas Grigorijus Javlinskis. Daug triukšmo rinkimų kampanijos metu sukėlė opozicinės pilietinės iniciatyva iškelta visuomenės ir pramogų pasaulio veikėja Ksenija Sobčiak. Tačiau manoma, kad antroje vietoje rinkimuose, tiesa, gerokai atsilikęs nuo Putino, liks komunistų iškeltas milijonierius Pavelas Grudininas. Šešerių metų kadencijai išrinkto Rusijos prezidento inauguracija turėtų įvykti gegužės pradžioje. Iškart po to turėtų būti suformuota ir nauja šalies vyriausybė. Putinas tikriausiai paliks premjero poste Dmitrijų Medvedevą, tačiau ministrų kabineto sudėtyje galimi tam tikri pokyčiai.

Laukia išbandymas apkalta

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo posėdyje bus surengtas parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos procesas. Šis narystę Socialdemokratų partijoje suspendavęs ir į nefrakcionuotus Seimo narius vienijančią Mišriąją grupę pasitraukęs parlamentaras pernai buvo įtartas neskaidriais ryšiais su Rusija. Jam nebuvo išduotas leidimas dirbti su slapta informacija, o vėliau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė, kad p. Bastys „veikė prieš Lietuvos interesus, jo ryšiai su Rusijai dirbančiais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui. Gruodį Konstitucinis teismas paskelbė, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, kai pretendavo gauti leidimą dirbti su slapta informacija. Ponas Bastys savo kaltę neigia ir bent kol kas pareiškė esąs pasirengęs „eiti iki galo“, t. y. laukti apkaltos proceso pabaigos. Apkaltos metu kaltinamasis turi teisę bet kuriuo momentu atsisakyti Seimo nario mandato ir tokiu būdu išvengti šios procedūros. Norint pašalinti Seimo narį apkaltos proceso tvarka, reikia, kad už tai slapta balsuotų ne mažiau kaip 85 parlamentarai. Kol kas nėra patikimų žinių, ar tiek pavyks surinkti, nes tiek dalis valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovų nėra tikri, ar balsuos už apkaltą p. Basčiui.

Siūlys migracijos sistemos pertvarką

nuotrauka::2 right

Šios savaitės Vyriausybės posėdžiui turėtų būti pristatytos Vidaus reikalų ministerijos siūloma Migracijos departamento reforma. Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras, mano, kad departamentą reikėtų panaikinti, o vietoje jo sukurti Migracijos tarnybą, kuri perimtų visas policijos ir dalį Valstybės sienos apsaugos tarnybos funkcijų šioje srityje. Pasak p. Misiūno, dabartinė situacija, kai sprendimų migracijos klausimais priėmime dalyvauja trys ar keturi institucijos, yra ydinga, nes sudėtinga atrasti, kas yra už ką atsakingas. Pagal ministro viziją, naujoji Migracijos tarnyba perimtų policijos funkcijas, tokias kaip leidimų gyventi ir asmens tapatybės kortelių išdavimas. Į tarnybos rankas pereitų šiuo metu prie policijos dirbančios migracijos valdybos. Tikimasi, kad daugelis šiuo metu Migracijos departamente sutelktų sprendimų būtų priiminėjami teritoriniuose padaliniuose i taip būtų išvengta eilių. Kokią dalį funkcijų naujoji tarnyba perimtų iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), kol kas nenuspręsta. Svarstoma, kam turėtų priklausyti Užsieniečių registracijos centras. Ministras teigia, kad pertvarka geriausiu atveju bus įgyvendinta nuo kitų metų sausio. Siūlomos reformos kritikai teigia, kad tai tėra „kėdžių ir struktūrų perstumdymas“, kuris nieko naujo ir apčiuopiamo neduos tvarkant pačią su daugybe iššūkių susiduriančią migracijos sistemą šalyje. Jeigu Vyriausybė pritartų teikiamiems pasiūlymams, juos dar turės svarstyti Seimas.

Europarlamentas nori daugiau lėšų smulkiajam verslui

nuotrauka::3 left

Šią savaitę vyksiančioje Europos Parlamento (EP) sesijoje Strasbūre bus pasisakyta apie būsimą Europos Sąjungos ilgametę finansinę perspektyvą, taip pat ir apie Bendrijos santykius su britais po „Brexit“. Rezoliucijoje dėl EP siūlymų ruošiantis netrukus prasidėsiančioms deryboms dėl naujo 2021-2027 m. ES biudžeto, be kita ko bus nurodoma, kad moksliniai tyrimai, jaunimo užimtumas ir smulkus bei vidutinis verslas turėtų sulaukti didesnės ES paramos, o finansavimas ūkininkams bei regioninei politikai turėtų nemažėti. Kitoje rezoliucijoje, kurią tvirtins EP, numatoma pareikšti savo poziciją, kaip atrodys ES ir Jungtinės Karalystės santykiai šiai išstojus iš Bendrijos. Europarlamentarai be kita ko norėtų, kad ir po „Brexit“ prekyboje tarp ES ir JK nebūtų įvesti muitai arba bent jau kad jie tebūtų simboliniai. EP sesijoje planuojama aptarti aktualijas – situaciją Slovakijoje, kuri komplikavosi po žurnalisto nužudymo, Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą įvesti papildomus importo muitus plienui ir aliuminiui, ES finansinę paramą Gruzijai, smurto prieš moteris prevenciją.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį turėtų pratęsti diplomatines sankcijas Rusijai – 150 su karu Ukrainoje susijusių žmonių užblokuotos banko sąskaitos ir draudžiama atvykti į ES.

KLIMATAS. Antradienį Paryžiuje prasidės eilinė tarpvyriausybinės konferencijos susitarimui dėl klimato kaitos įgyvendinti sesija. Šįkart numatoma apsispręsti, ar atnaujintas susitarimas dėl klimato kaitos būtų gyvybingas be Jungtinių Valstijų, kurios atsisako dalyvauti šioje konvencijoje. Tarptautinė bendruomenė vis dar nepraranda vilties sugrąžinti Vašingtoną prie derybų dėl klimato kaitos stalo.

VOKIETIJA. Tikimasi, kad trečiadienį Angela Merkel turėtų būti prisaikdinta ketvirtai Vokietijos kanclerės kadencijai.

EBPO. Šią savaitę kelias dienas vyks Lietuvos pažangos peržiūra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Kovos su papirkinėjimu sudarant tarptautinius verslo sandorius darbo grupėje. Nuo jos bei nuo dar likusių dviejų komitetų išvados priklausys, ar Lietuva šiemet vasarą taps EBPO nare.

PIRKIMAI. Ketvirtadienį „Artis Centrum“ viešbutyje Vilniuje rengiama VŽ konferencija „Viešieji pirkimai“. Tarp pranešėjų bus ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

SEIMAS. Antradienį Seimo posėdyje numatoma pateikti Konstitucijos pataisą, numatančią, kad į šalies didžiąją politiką galima grįžti praėjus dešimčiai metų po apkaltos. Taip pat antradienį bus svarstoma ir balsuojama opozicijos iniciatyva, ar sudaryti laikinąją komisiją, turinčią ištirti žemės rinkos problemas. Šią savaitę Seimo nariams bus pateiktas svarstymui naujasis Valstybės tarnybos įstatymo projektas bei Turizmo įstatymo naujoji redakcija.

PARTIJOS. Iki ketvirtadienio visos įregistruotosios partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pateikti savo pernykštes finansines ataskaitas.

DEKLARACIJOS. Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų pateikti preliminarias elektronines pajamų deklaracijas.

STATISTIKA. Pirmadienį tikimasi, kad Statistikos departamentas paskelbs įmonių finansinius rodiklius už 2017 m. IV ketv., taigi, bus ir visų praėjusių metų įmonių rezultatai.

PIENAS. Trečiadienį Vilniuje rengiama konferencija „Lietuvos pieno ūkis: esama padėtis, iššūkiai ir perspektyvos“. Renginyje bus siekiama aptarti susidariusią situaciją Lietuvos pieno sektoriuje, išryškinti pagrindinius iššūkius ir sunkumus, su kuriais susiduria Lietuvos pieno gamintojų ir perdirbėjų organizacijos, kooperatyvai.

PRAMONININKAI. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo posėdyje antradienį numatoma aptarti Lietuvos prekybos politiką ir ekonominę diplomatiją. Dalyvaus Užsienio reikalų ministerijos vadovai.

PRIZAI. Trečiadienį rengiamos Lietuvos prekybos, pramonės ir amarų rūmų asociacijos Lietuvos metų verslininkės ir Lietuvos eksporto prizų teikimo iškilmės.

BREXIT. Ketvirtadienį Pirklių klube Vilniuje Jungtinės Karalystės ambasada Lietuvoje ir Lietuvos pramonininkų konfederacija rengia konferenciją apie Jungtinės Karalystės prekybos politikos planus, ruošiantis išstojimui iš Europos Sąjungos.

NEMOKUMAS. Penktadienį Finansų ministerija ir Nemokumo tarnyba rengia konferenciją „Nemokumo sistema vakar ir rytoj“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį SEB bankas atidaro savo Inovacijų centrą Vilniuje.

HAKATONAS. Savaitgalį Vilniaus TechParke organizuojamas teisės technologijų hakatonas. Laimėtojas gaus galimybę įgyvendinti idėją teisės bendrovės COBALT bandomojoje aplinkoje.

FESTIVALIS. Ketvirtadienį prasideda tradicinis festivalis „Kino pavasaris“, kuris šiemet vyks vienuolikoje šalies miestų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Linkevičius: būtina spartinti darbus, kad NATO galėtų tinkamai reaguoti į grėsmes 1

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad reikia spartinti darbus įgyvendinant Velso ir Varšuvos...

Verslo aplinka
2018.04.26
JAV Valstybės departamentas nesikiš į Venckienės ekstradicijos procedūrą 2

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamentas nesikiš į buvusios teisėjos ir parlamento narės...

Verslo aplinka
2018.04.26
Skvernelis: tvirtai remiame Moldovos siekį tapti ES nare 2

Moldovoje viešintis Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Lietuva tvirtai remia šios šalies siekį tapti...

Verslo aplinka
2018.04.26
Armėnija greitai rinks naują premjerą

Armėnija po jau dvi savaites tebesitęsiančių protestų kitą savaitę jau turės naują premjerą. Nikolas...

Verslo aplinka
2018.04.26
Trumpo ir Macrono draugiškumas Vašingtone: Prancūzijos lyderis siekė savų tikslų Premium

Per trijų dienų vizitą Vašingtone Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ir Donaldas Trumpas, JAV...

Verslo aplinka
2018.04.26
Baltarusijos ambasadoriui įteikta nota dėl įtariamo gaisro Astravo AE

Ketvirtadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius...

Verslo aplinka
2018.04.26
Prie Seimo mitingavo medikai 5

Ketvirtadienį Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į mitingą susirinko keli šimtai medikų ir juos...

Verslo aplinka
2018.04.26
Aplinkos ministras nemato priežasčių apriboti miško pirkimus

Kęstutis Navickas, aplinkos ministras, nemato priežasčių, kodėl turėtų būti įvesti apribojimai įsigyjamoms...

Agroverslas
2018.04.26
Teisėjas nusišalino nuo „MG Baltic“ bylos

Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Lemežis nusišalino nuo koncerno „MG Baltic“ bylos.

Verslo aplinka
2018.04.26
Kinija: Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų komplekse įvyko griūtis 2

Kinijos geologai teigia, kad pagrindiniame Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų komplekse, kuris įsikūręs ant...

Verslo aplinka
2018.04.26
ES lengvina įmonių galimybes perkelti būstinę, susijungti ar susiskaidyti kitoje šalyje

Europos Komisija pasiūlė naujas bendrovių teisės taisykles, pagal kurias būtų lengvinamos sąlygos įmonėms...

Verslo aplinka
2018.04.26
Vilniuje – dvinarė rinkliava už atliekas, nelieka konkurencijos tarp vežėjų 1

Nuo gegužės 1 d. Vilniaus mieste įvedama dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą bei tvarkymą, tad...

Verslo aplinka
2018.04.26
Lietuva galutinai ratifikavo CETA sutartį su Kanada

Dalia Grybauskaitė, šalies prezidentė, ketvirtadienį pasirašė įstatymus dėl Kanados ir Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2018.04.26
Seimas nesutinka stabdyti „NT Valdų“ turto pardavimo 3

Seimas nelinkęs stabdyti energetikos grupės „Lietuvos energija“ antrinės įmonės „NT Valdos“ turto pardavimo. 

Statyba ir NT
2018.04.26
Augina produktų išskirtinumas, profesionalūs pardavėjai ir gyventojų sąmoningumas Rėmėjo turinys

Gyvybės draudimo bendrovė „Compensa Life Vienna Insurance Group SE“ 2017 m. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje...

Finansai
2018.04.26
Seimas žengė žingsnį link tiesioginio kreipimosi į Konstitucinį Teismą įteisinimo

Parlamentas ketvirtadienį po pateikimo pritarė pasiūlymui suteikti teisę kiekvienam šalies piliečiui...

Verslo aplinka
2018.04.26
Varšuva: pokomunistinėms valstybėms reikia daugiau ES paramos 1

Mateuszas Morawieckis, Lenkijos ministras pirmininkas, po susitikimo su naujuoju Slovakijos premjeru Peteriu...

Verslo aplinka
2018.04.26
Nuostoliai kartais mielesni už pelną Premium 1

Lietuvos ekonomika auga, tačiau kone pusė bendrovių dirba nuostolingai ir bendra jų nuostolių suma didėja.

Finansai
2018.04.26
Nustatoma liberalesnė išorinės reklamos tvarka

Gauti leidimus išorinei reklamai bus paprasčiau. Tai numato Seimo ketvirtadienį priimtos Reklamos įstatymo...

Verslo aplinka
2018.04.26
Startuoti negalima laukti Rėmėjo turinys

Pritaikome jau visiems gerai pažįstamą, bet visada aktualų žodžių žaismą. Vis gi kur šiame žodžių junginyje,...

Verslo aplinka
2018.04.26

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau