Šią savaitę svarbu (11)

Publikuota: 2018-03-11
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.

Rusijoje vyks prezidento rinkimai, Lietuvos Seimas svarstys parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltą, Vyriausybė nagrinės pasiūlymus dėl Migracijos departamento reorganizavimo, Europos Parlamentas pasisakys apie pradedamą rengti ilgalaikį Europos Sąjungos biudžetą.

Rinkimai Rusijoje: kai nugalėtojas aiškus iš anksto

Sekmadienį Rusijoje vyks šios šalies prezidento rinkimai. Niekada ir niekam nekilo abejonių, kad juos jau pirmajame ture laimės dabartinis šios valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Ekspertai skaičiuoja, kad jis turėtų surinkti apie 60-70% balsų. Nebent Kremlius sugalvojo pažaisti ir imituoti demokratiją, tuomet galimas ir netikėtumas – antrasis turas po kelių savaičių, kuriuos vis tiek laimės Putinas, kuris kaip prezidentas ir tik kurį laiką kaip premjeras vadovauja Rusijai jau nuo 2000-ųjų. Iš viso rinkimuose dalyvauja aštuoni kandidatai, tarp jų ir tarptautiniu mastu žinomi skandalingasis radikalas Vladimiras Žirinovskis bei liberalas Grigorijus Javlinskis. Daug triukšmo rinkimų kampanijos metu sukėlė opozicinės pilietinės iniciatyva iškelta visuomenės ir pramogų pasaulio veikėja Ksenija Sobčiak. Tačiau manoma, kad antroje vietoje rinkimuose, tiesa, gerokai atsilikęs nuo Putino, liks komunistų iškeltas milijonierius Pavelas Grudininas. Šešerių metų kadencijai išrinkto Rusijos prezidento inauguracija turėtų įvykti gegužės pradžioje. Iškart po to turėtų būti suformuota ir nauja šalies vyriausybė. Putinas tikriausiai paliks premjero poste Dmitrijų Medvedevą, tačiau ministrų kabineto sudėtyje galimi tam tikri pokyčiai.

Laukia išbandymas apkalta

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo posėdyje bus surengtas parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos procesas. Šis narystę Socialdemokratų partijoje suspendavęs ir į nefrakcionuotus Seimo narius vienijančią Mišriąją grupę pasitraukęs parlamentaras pernai buvo įtartas neskaidriais ryšiais su Rusija. Jam nebuvo išduotas leidimas dirbti su slapta informacija, o vėliau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė, kad p. Bastys „veikė prieš Lietuvos interesus, jo ryšiai su Rusijai dirbančiais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui. Gruodį Konstitucinis teismas paskelbė, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, kai pretendavo gauti leidimą dirbti su slapta informacija. Ponas Bastys savo kaltę neigia ir bent kol kas pareiškė esąs pasirengęs „eiti iki galo“, t. y. laukti apkaltos proceso pabaigos. Apkaltos metu kaltinamasis turi teisę bet kuriuo momentu atsisakyti Seimo nario mandato ir tokiu būdu išvengti šios procedūros. Norint pašalinti Seimo narį apkaltos proceso tvarka, reikia, kad už tai slapta balsuotų ne mažiau kaip 85 parlamentarai. Kol kas nėra patikimų žinių, ar tiek pavyks surinkti, nes tiek dalis valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovų nėra tikri, ar balsuos už apkaltą p. Basčiui.

Siūlys migracijos sistemos pertvarką

nuotrauka::2 right

Šios savaitės Vyriausybės posėdžiui turėtų būti pristatytos Vidaus reikalų ministerijos siūloma Migracijos departamento reforma. Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras, mano, kad departamentą reikėtų panaikinti, o vietoje jo sukurti Migracijos tarnybą, kuri perimtų visas policijos ir dalį Valstybės sienos apsaugos tarnybos funkcijų šioje srityje. Pasak p. Misiūno, dabartinė situacija, kai sprendimų migracijos klausimais priėmime dalyvauja trys ar keturi institucijos, yra ydinga, nes sudėtinga atrasti, kas yra už ką atsakingas. Pagal ministro viziją, naujoji Migracijos tarnyba perimtų policijos funkcijas, tokias kaip leidimų gyventi ir asmens tapatybės kortelių išdavimas. Į tarnybos rankas pereitų šiuo metu prie policijos dirbančios migracijos valdybos. Tikimasi, kad daugelis šiuo metu Migracijos departamente sutelktų sprendimų būtų priiminėjami teritoriniuose padaliniuose i taip būtų išvengta eilių. Kokią dalį funkcijų naujoji tarnyba perimtų iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), kol kas nenuspręsta. Svarstoma, kam turėtų priklausyti Užsieniečių registracijos centras. Ministras teigia, kad pertvarka geriausiu atveju bus įgyvendinta nuo kitų metų sausio. Siūlomos reformos kritikai teigia, kad tai tėra „kėdžių ir struktūrų perstumdymas“, kuris nieko naujo ir apčiuopiamo neduos tvarkant pačią su daugybe iššūkių susiduriančią migracijos sistemą šalyje. Jeigu Vyriausybė pritartų teikiamiems pasiūlymams, juos dar turės svarstyti Seimas.

Europarlamentas nori daugiau lėšų smulkiajam verslui

nuotrauka::3 left

Šią savaitę vyksiančioje Europos Parlamento (EP) sesijoje Strasbūre bus pasisakyta apie būsimą Europos Sąjungos ilgametę finansinę perspektyvą, taip pat ir apie Bendrijos santykius su britais po „Brexit“. Rezoliucijoje dėl EP siūlymų ruošiantis netrukus prasidėsiančioms deryboms dėl naujo 2021-2027 m. ES biudžeto, be kita ko bus nurodoma, kad moksliniai tyrimai, jaunimo užimtumas ir smulkus bei vidutinis verslas turėtų sulaukti didesnės ES paramos, o finansavimas ūkininkams bei regioninei politikai turėtų nemažėti. Kitoje rezoliucijoje, kurią tvirtins EP, numatoma pareikšti savo poziciją, kaip atrodys ES ir Jungtinės Karalystės santykiai šiai išstojus iš Bendrijos. Europarlamentarai be kita ko norėtų, kad ir po „Brexit“ prekyboje tarp ES ir JK nebūtų įvesti muitai arba bent jau kad jie tebūtų simboliniai. EP sesijoje planuojama aptarti aktualijas – situaciją Slovakijoje, kuri komplikavosi po žurnalisto nužudymo, Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą įvesti papildomus importo muitus plienui ir aliuminiui, ES finansinę paramą Gruzijai, smurto prieš moteris prevenciją.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį turėtų pratęsti diplomatines sankcijas Rusijai – 150 su karu Ukrainoje susijusių žmonių užblokuotos banko sąskaitos ir draudžiama atvykti į ES.

KLIMATAS. Antradienį Paryžiuje prasidės eilinė tarpvyriausybinės konferencijos susitarimui dėl klimato kaitos įgyvendinti sesija. Šįkart numatoma apsispręsti, ar atnaujintas susitarimas dėl klimato kaitos būtų gyvybingas be Jungtinių Valstijų, kurios atsisako dalyvauti šioje konvencijoje. Tarptautinė bendruomenė vis dar nepraranda vilties sugrąžinti Vašingtoną prie derybų dėl klimato kaitos stalo.

VOKIETIJA. Tikimasi, kad trečiadienį Angela Merkel turėtų būti prisaikdinta ketvirtai Vokietijos kanclerės kadencijai.

EBPO. Šią savaitę kelias dienas vyks Lietuvos pažangos peržiūra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Kovos su papirkinėjimu sudarant tarptautinius verslo sandorius darbo grupėje. Nuo jos bei nuo dar likusių dviejų komitetų išvados priklausys, ar Lietuva šiemet vasarą taps EBPO nare.

PIRKIMAI. Ketvirtadienį „Artis Centrum“ viešbutyje Vilniuje rengiama VŽ konferencija „Viešieji pirkimai“. Tarp pranešėjų bus ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

SEIMAS. Antradienį Seimo posėdyje numatoma pateikti Konstitucijos pataisą, numatančią, kad į šalies didžiąją politiką galima grįžti praėjus dešimčiai metų po apkaltos. Taip pat antradienį bus svarstoma ir balsuojama opozicijos iniciatyva, ar sudaryti laikinąją komisiją, turinčią ištirti žemės rinkos problemas. Šią savaitę Seimo nariams bus pateiktas svarstymui naujasis Valstybės tarnybos įstatymo projektas bei Turizmo įstatymo naujoji redakcija.

PARTIJOS. Iki ketvirtadienio visos įregistruotosios partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pateikti savo pernykštes finansines ataskaitas.

DEKLARACIJOS. Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų pateikti preliminarias elektronines pajamų deklaracijas.

STATISTIKA. Pirmadienį tikimasi, kad Statistikos departamentas paskelbs įmonių finansinius rodiklius už 2017 m. IV ketv., taigi, bus ir visų praėjusių metų įmonių rezultatai.

PIENAS. Trečiadienį Vilniuje rengiama konferencija „Lietuvos pieno ūkis: esama padėtis, iššūkiai ir perspektyvos“. Renginyje bus siekiama aptarti susidariusią situaciją Lietuvos pieno sektoriuje, išryškinti pagrindinius iššūkius ir sunkumus, su kuriais susiduria Lietuvos pieno gamintojų ir perdirbėjų organizacijos, kooperatyvai.

PRAMONININKAI. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo posėdyje antradienį numatoma aptarti Lietuvos prekybos politiką ir ekonominę diplomatiją. Dalyvaus Užsienio reikalų ministerijos vadovai.

PRIZAI. Trečiadienį rengiamos Lietuvos prekybos, pramonės ir amarų rūmų asociacijos Lietuvos metų verslininkės ir Lietuvos eksporto prizų teikimo iškilmės.

BREXIT. Ketvirtadienį Pirklių klube Vilniuje Jungtinės Karalystės ambasada Lietuvoje ir Lietuvos pramonininkų konfederacija rengia konferenciją apie Jungtinės Karalystės prekybos politikos planus, ruošiantis išstojimui iš Europos Sąjungos.

NEMOKUMAS. Penktadienį Finansų ministerija ir Nemokumo tarnyba rengia konferenciją „Nemokumo sistema vakar ir rytoj“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį SEB bankas atidaro savo Inovacijų centrą Vilniuje.

HAKATONAS. Savaitgalį Vilniaus TechParke organizuojamas teisės technologijų hakatonas. Laimėtojas gaus galimybę įgyvendinti idėją teisės bendrovės COBALT bandomojoje aplinkoje.

FESTIVALIS. Ketvirtadienį prasideda tradicinis festivalis „Kino pavasaris“, kuris šiemet vyks vienuolikoje šalies miestų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vilnius – tarp patraukliausių investuotojams pasaulio miestų-vidutiniokų 3

Vilnius tapo septintu geriausiu vidutinio dydžio pasaulio ateities miestu. Tai paskelbė „fDi Intelligence“,...

Prezidentės pataisos dėl etatinio mokytojų apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka 3

Seimas ketvirtadienį pritaikęs ypatingos skubos tvarką priėmė prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktas...

Vadyba
18:02
Po laimėtos kovos Th. May prašo Briuselio pagalbos rankos 1

Trečiadienį JK premjerė Theresa May laimėjo dar vieną mūšį ir liko savo poste po to, kai Torių partijos...

Kauno rajonas pagerbė sėkmingiausius verslus

Kauno raj. savivaldybė pagerbė sėkmingiausiai šiemet dirbusias verslo įmones. Didžiausi pasikeitimai šiemet...

Buvęs „VP grupės“ narys G. Marcinkevičius žada plėsti verslą 3

Buvęs „VP grupės“ akcininkas verslininkas Gintaras Marcinkevičius ketina plėsti verslą, tačiau detalių kol...

Valdantieji vėl bando prastumti LRT parlamentinio tyrimo išvadas 1

Seimo valdantieji vėl stumia prieštaringai vertinamų ir politizuotomis vadinamų Lietuvos nacionalinio radijo...

Šiauliuose atleistas administracijos direktorius ir vicemeras, norima atstatydinti merą 1

Šiaulių miesto savivaldybės taryba ketvirtadienį iš pareigų atleido administracijos direktorių Antaną Bartulį...

Premjeras sako, kad jam sunku rasti naują švietimo ministrą 2

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jam sunku rasti naują švietimo ir mokslo ministrą, todėl kitą savaitę...

Lukiškių kalėjimas bus iškeltas iki kitų metų gruodžio 31 d.

Lukiškių tardymo izoliatorius–kalėjimas keliais etapais iš Vilniaus miesto centro bus iškeltas iki 2019 m.

Seimas išplėtė korupcijos tyrimo klausimus: įtraukė konservatorių kreipimąsi į KT

Seimas ketvirtadienį parlamente atliekamą politinės korupcijos tyrimą išplėtė iki 2018 metų: įtrauktas...

Seimas nebenori tirti padėties žemės ūkio sektoriuje

Seimo Kaimo reikalų komitetui (KRK) neteks atlikti parlamentinio tyrimo dėl padėties žemės ūkio sektoriuje.

R. Masiulis pateikė siūlymus, kaip tobulinti mokytojų etatinį apmokėjimą 5

Rokas Masiulis, laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras, ketvirtadienį...

„Luminor“ nurėžė Lietuvos ūkio plėtros prognozę 2019 ir 2020 m. 3

Šiandien ekonominės plėtros prognozes atnaujinę „Luminor“ banko ekonomistai, palyginti su rugsėjį skelbtąja,...

Grįžti į nacionalinio stadiono lenktynes norinti įmonė pateikė savo viziją 13

Į koncesijos konkursą nacionaliniam stadionui statyti norinti grįžti UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“...

Baltijos šalių žemdirbiai vėl protestuoja Briuselyje 5

Briuselyje Europos Vadovų tarybai diskutuojant dėl Europos Sąjungos (ES) Daugiametės finansinės programos...

Agroverslas
11:54
Ūkio ministerija dar kartą mažina verslo priežiūros institucijų skaičių 1

Nuo 2020 m. verslo priežiūros institucijų skaičius mažės nuo 55 iki 47. Tai numatančiam Ūkio ministerijos...

Kaip pasiekti, kad paslaugų centrai nebūtų tik laikinas Lietuvos ekonomikos etapas? 1

Paslaugų centrai, kuriuos Lietuvoje steigia globalios įmonės, per pastaruosius metus tapo atskira industrija.

„Lietuvos sąrašas“ negalės dalyvauti savivaldos rinkimuose

Partija „Lietuvos sąrašas“ negalės dalyvauti kitąmet vyksiančiuose savivaldos rinkimuose, nes pavėlavo...

Premjeras apie prezidentę: 10 metų Lietuvoje buvo vienintelis neklydęs žmogus 10

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį apkaltino prezidentę Dalią Grybauskaitę visažiniškumu.

Kadencijos vidurys: žiniasklaidos dėmesio centre – A. Veryga, nematomas – Ž. Vaičiūnas 2

Per pirmuosius dvejus Vyriausybės darbo metus daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukė sveikatos apsaugos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau