Šią savaitę svarbu (11)

Publikuota: 2018-03-11
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.

Rusijoje vyks prezidento rinkimai, Lietuvos Seimas svarstys parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltą, Vyriausybė nagrinės pasiūlymus dėl Migracijos departamento reorganizavimo, Europos Parlamentas pasisakys apie pradedamą rengti ilgalaikį Europos Sąjungos biudžetą.

Rinkimai Rusijoje: kai nugalėtojas aiškus iš anksto

Sekmadienį Rusijoje vyks šios šalies prezidento rinkimai. Niekada ir niekam nekilo abejonių, kad juos jau pirmajame ture laimės dabartinis šios valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Ekspertai skaičiuoja, kad jis turėtų surinkti apie 60-70% balsų. Nebent Kremlius sugalvojo pažaisti ir imituoti demokratiją, tuomet galimas ir netikėtumas – antrasis turas po kelių savaičių, kuriuos vis tiek laimės Putinas, kuris kaip prezidentas ir tik kurį laiką kaip premjeras vadovauja Rusijai jau nuo 2000-ųjų. Iš viso rinkimuose dalyvauja aštuoni kandidatai, tarp jų ir tarptautiniu mastu žinomi skandalingasis radikalas Vladimiras Žirinovskis bei liberalas Grigorijus Javlinskis. Daug triukšmo rinkimų kampanijos metu sukėlė opozicinės pilietinės iniciatyva iškelta visuomenės ir pramogų pasaulio veikėja Ksenija Sobčiak. Tačiau manoma, kad antroje vietoje rinkimuose, tiesa, gerokai atsilikęs nuo Putino, liks komunistų iškeltas milijonierius Pavelas Grudininas. Šešerių metų kadencijai išrinkto Rusijos prezidento inauguracija turėtų įvykti gegužės pradžioje. Iškart po to turėtų būti suformuota ir nauja šalies vyriausybė. Putinas tikriausiai paliks premjero poste Dmitrijų Medvedevą, tačiau ministrų kabineto sudėtyje galimi tam tikri pokyčiai.

Laukia išbandymas apkalta

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo posėdyje bus surengtas parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos procesas. Šis narystę Socialdemokratų partijoje suspendavęs ir į nefrakcionuotus Seimo narius vienijančią Mišriąją grupę pasitraukęs parlamentaras pernai buvo įtartas neskaidriais ryšiais su Rusija. Jam nebuvo išduotas leidimas dirbti su slapta informacija, o vėliau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė, kad p. Bastys „veikė prieš Lietuvos interesus, jo ryšiai su Rusijai dirbančiais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui. Gruodį Konstitucinis teismas paskelbė, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, kai pretendavo gauti leidimą dirbti su slapta informacija. Ponas Bastys savo kaltę neigia ir bent kol kas pareiškė esąs pasirengęs „eiti iki galo“, t. y. laukti apkaltos proceso pabaigos. Apkaltos metu kaltinamasis turi teisę bet kuriuo momentu atsisakyti Seimo nario mandato ir tokiu būdu išvengti šios procedūros. Norint pašalinti Seimo narį apkaltos proceso tvarka, reikia, kad už tai slapta balsuotų ne mažiau kaip 85 parlamentarai. Kol kas nėra patikimų žinių, ar tiek pavyks surinkti, nes tiek dalis valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovų nėra tikri, ar balsuos už apkaltą p. Basčiui.

Siūlys migracijos sistemos pertvarką

nuotrauka::2 right

Šios savaitės Vyriausybės posėdžiui turėtų būti pristatytos Vidaus reikalų ministerijos siūloma Migracijos departamento reforma. Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras, mano, kad departamentą reikėtų panaikinti, o vietoje jo sukurti Migracijos tarnybą, kuri perimtų visas policijos ir dalį Valstybės sienos apsaugos tarnybos funkcijų šioje srityje. Pasak p. Misiūno, dabartinė situacija, kai sprendimų migracijos klausimais priėmime dalyvauja trys ar keturi institucijos, yra ydinga, nes sudėtinga atrasti, kas yra už ką atsakingas. Pagal ministro viziją, naujoji Migracijos tarnyba perimtų policijos funkcijas, tokias kaip leidimų gyventi ir asmens tapatybės kortelių išdavimas. Į tarnybos rankas pereitų šiuo metu prie policijos dirbančios migracijos valdybos. Tikimasi, kad daugelis šiuo metu Migracijos departamente sutelktų sprendimų būtų priiminėjami teritoriniuose padaliniuose i taip būtų išvengta eilių. Kokią dalį funkcijų naujoji tarnyba perimtų iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), kol kas nenuspręsta. Svarstoma, kam turėtų priklausyti Užsieniečių registracijos centras. Ministras teigia, kad pertvarka geriausiu atveju bus įgyvendinta nuo kitų metų sausio. Siūlomos reformos kritikai teigia, kad tai tėra „kėdžių ir struktūrų perstumdymas“, kuris nieko naujo ir apčiuopiamo neduos tvarkant pačią su daugybe iššūkių susiduriančią migracijos sistemą šalyje. Jeigu Vyriausybė pritartų teikiamiems pasiūlymams, juos dar turės svarstyti Seimas.

Europarlamentas nori daugiau lėšų smulkiajam verslui

nuotrauka::3 left

Šią savaitę vyksiančioje Europos Parlamento (EP) sesijoje Strasbūre bus pasisakyta apie būsimą Europos Sąjungos ilgametę finansinę perspektyvą, taip pat ir apie Bendrijos santykius su britais po „Brexit“. Rezoliucijoje dėl EP siūlymų ruošiantis netrukus prasidėsiančioms deryboms dėl naujo 2021-2027 m. ES biudžeto, be kita ko bus nurodoma, kad moksliniai tyrimai, jaunimo užimtumas ir smulkus bei vidutinis verslas turėtų sulaukti didesnės ES paramos, o finansavimas ūkininkams bei regioninei politikai turėtų nemažėti. Kitoje rezoliucijoje, kurią tvirtins EP, numatoma pareikšti savo poziciją, kaip atrodys ES ir Jungtinės Karalystės santykiai šiai išstojus iš Bendrijos. Europarlamentarai be kita ko norėtų, kad ir po „Brexit“ prekyboje tarp ES ir JK nebūtų įvesti muitai arba bent jau kad jie tebūtų simboliniai. EP sesijoje planuojama aptarti aktualijas – situaciją Slovakijoje, kuri komplikavosi po žurnalisto nužudymo, Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą įvesti papildomus importo muitus plienui ir aliuminiui, ES finansinę paramą Gruzijai, smurto prieš moteris prevenciją.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį turėtų pratęsti diplomatines sankcijas Rusijai – 150 su karu Ukrainoje susijusių žmonių užblokuotos banko sąskaitos ir draudžiama atvykti į ES.

KLIMATAS. Antradienį Paryžiuje prasidės eilinė tarpvyriausybinės konferencijos susitarimui dėl klimato kaitos įgyvendinti sesija. Šįkart numatoma apsispręsti, ar atnaujintas susitarimas dėl klimato kaitos būtų gyvybingas be Jungtinių Valstijų, kurios atsisako dalyvauti šioje konvencijoje. Tarptautinė bendruomenė vis dar nepraranda vilties sugrąžinti Vašingtoną prie derybų dėl klimato kaitos stalo.

VOKIETIJA. Tikimasi, kad trečiadienį Angela Merkel turėtų būti prisaikdinta ketvirtai Vokietijos kanclerės kadencijai.

EBPO. Šią savaitę kelias dienas vyks Lietuvos pažangos peržiūra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Kovos su papirkinėjimu sudarant tarptautinius verslo sandorius darbo grupėje. Nuo jos bei nuo dar likusių dviejų komitetų išvados priklausys, ar Lietuva šiemet vasarą taps EBPO nare.

PIRKIMAI. Ketvirtadienį „Artis Centrum“ viešbutyje Vilniuje rengiama VŽ konferencija „Viešieji pirkimai“. Tarp pranešėjų bus ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

SEIMAS. Antradienį Seimo posėdyje numatoma pateikti Konstitucijos pataisą, numatančią, kad į šalies didžiąją politiką galima grįžti praėjus dešimčiai metų po apkaltos. Taip pat antradienį bus svarstoma ir balsuojama opozicijos iniciatyva, ar sudaryti laikinąją komisiją, turinčią ištirti žemės rinkos problemas. Šią savaitę Seimo nariams bus pateiktas svarstymui naujasis Valstybės tarnybos įstatymo projektas bei Turizmo įstatymo naujoji redakcija.

PARTIJOS. Iki ketvirtadienio visos įregistruotosios partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pateikti savo pernykštes finansines ataskaitas.

DEKLARACIJOS. Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų pateikti preliminarias elektronines pajamų deklaracijas.

STATISTIKA. Pirmadienį tikimasi, kad Statistikos departamentas paskelbs įmonių finansinius rodiklius už 2017 m. IV ketv., taigi, bus ir visų praėjusių metų įmonių rezultatai.

PIENAS. Trečiadienį Vilniuje rengiama konferencija „Lietuvos pieno ūkis: esama padėtis, iššūkiai ir perspektyvos“. Renginyje bus siekiama aptarti susidariusią situaciją Lietuvos pieno sektoriuje, išryškinti pagrindinius iššūkius ir sunkumus, su kuriais susiduria Lietuvos pieno gamintojų ir perdirbėjų organizacijos, kooperatyvai.

PRAMONININKAI. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo posėdyje antradienį numatoma aptarti Lietuvos prekybos politiką ir ekonominę diplomatiją. Dalyvaus Užsienio reikalų ministerijos vadovai.

PRIZAI. Trečiadienį rengiamos Lietuvos prekybos, pramonės ir amarų rūmų asociacijos Lietuvos metų verslininkės ir Lietuvos eksporto prizų teikimo iškilmės.

BREXIT. Ketvirtadienį Pirklių klube Vilniuje Jungtinės Karalystės ambasada Lietuvoje ir Lietuvos pramonininkų konfederacija rengia konferenciją apie Jungtinės Karalystės prekybos politikos planus, ruošiantis išstojimui iš Europos Sąjungos.

NEMOKUMAS. Penktadienį Finansų ministerija ir Nemokumo tarnyba rengia konferenciją „Nemokumo sistema vakar ir rytoj“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį SEB bankas atidaro savo Inovacijų centrą Vilniuje.

HAKATONAS. Savaitgalį Vilniaus TechParke organizuojamas teisės technologijų hakatonas. Laimėtojas gaus galimybę įgyvendinti idėją teisės bendrovės COBALT bandomojoje aplinkoje.

FESTIVALIS. Ketvirtadienį prasideda tradicinis festivalis „Kino pavasaris“, kuris šiemet vyks vienuolikoje šalies miestų.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  3

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Rusijos Rytuose Vladimiras Putinas priims Kim Jong Uną 2

Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai ketvirtadienį susitiks Rusijos Tolimųjų Rytų uostamiestyje Vladivostoke.

Verslo aplinka
2019.04.23
Derybų dėl „Brexit“ įkaršyje vėl svyruoja Th. May postas

Theresai May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerei, ir vėl gresia būti išstumtai iš savo posto. Jos noras...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ar darbdaviui privalu pareikalauti darbuotojo pasiaiškinti dėl darbo pareigų pažeidimo? Verslo tribūna

Atsakymas į šį klausimą visuomet būdavo: taip. Ar tikrai visais atvejais?

Verslo aplinka
2019.04.23
MMA kitąmet galėtų didėti beveik dešimtadaliu 7

Kitais metais minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) galėtų būti maždaug dešimtadaliu didesnis nei šiemet –...

Verslo aplinka
2019.04.23
ESO kuriama inovacija turėtų padėti atbaidyti piktavalius ir didinti elektros tinklo patikimumą Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) inicijuoja nustatyti objektyvias elektros skaitiklių gedimo ar...

Verslo aplinka
2019.04.23
Vilnius - antras „Financial Times“ išmaniųjų ateities vietovių reitinge

„Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ reitinge Vilnius įvardijamas tarp penkių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Mirė didysis Liuksemburgo hercogas Jonas  1

Antradienį, sulaukęs 98 m., mirė Liuksemburgo didysis hercogas Jonas. Tai patvirtino jo sūnus Henris,...

Verslo aplinka
2019.04.23
Interviu su G. Nausėda: reikia progresinių mokesčių ir ilgesnių mokestinių atostogų Premium 20

Prezidento posto siekiančio ekonomisto Gitano Nausėdos prioritetas – Gerovės valstybė. Pamatiniai jos akmenys...

Verslo aplinka
2019.04.23
V. Šapoka atmeta kritiką dėl tarnybų kontrolės per biudžetą, bet žada planą tobulinti   

Vilius Šapoka, Finansų ministras, atmeta kritiką, kad siūlomi nauji biudžeto sudarymo principai gali pakirsti...

Finansai
2019.04.23
Atakos Šri Lankoje: „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę

Šri Lankoje antradienį surengtos pirmos masinės laidotuvės, šaliai gedint sekmadienį įvykdytų sprogdinimų...

Verslo aplinka
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23
ECB dėl pinigų politikos spręsti rinksis Vilniuje 4

Birželio 5-6 d. Vilniuje įvyks Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos išvažiuojamasis posėdis.

Rinkos
2019.04.23
EP rinkimų biuletenyje pirmasis bus R. Paksas 1

Europos Parlamento (EP) rinkimuose dalyvaujančių partijų ir komitetų išsitraukė numerius, kuria tvarka jie...

Verslo aplinka
2019.04.23
L. Linkevičius: Ukrainos prezidento rinkimai rodo nusivylimą kova su oligarchais 4

Ukrainos prezidento rinkimai, per kuriuos komikas Volodymyras Zelenskis įveikė dabartinį šalies prezidentą...

Verslo aplinka
2019.04.23
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Trys kaimynės negali (ne)būti konkurentės Premium 3

Lietuva su Latvija niekaip nenubrėžia jūros sienos, latviai flirtuoja su baltarusiais, kad šie savo prekių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ministerija žada riboti advokatų apetitus, šie pasigenda esminių reformų 6

Teisingumo ministerija per artimiausią mėnesį žada parengti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos...

Paslaugos
2019.04.22
Pasaulio lyderiai sveikina Zelenskį, Rusija neturi iliuzijų 14

Vakarų lyderiai pirmadienį pasveikino Volodymyrą Zelenskį su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose,...

Verslo aplinka
2019.04.22
Šri Lankoje po išpuolių skelbiama nepaprastoji padėtis 1

Šri Lanka paskelbė įvedanti nepaprastąją padėtį, suteikiančią daugiau galių policijai ir kariuomenei po...

Verslo aplinka
2019.04.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau