Šią savaitę svarbu (11)

Publikuota: 2018-03-11
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.
Rusijoje kovo 18 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose, neabejojama, laimės dabartinis valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Vitaliy Ankov (Sputnik/Scanpix) nuotr.

Rusijoje vyks prezidento rinkimai, Lietuvos Seimas svarstys parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltą, Vyriausybė nagrinės pasiūlymus dėl Migracijos departamento reorganizavimo, Europos Parlamentas pasisakys apie pradedamą rengti ilgalaikį Europos Sąjungos biudžetą.

Rinkimai Rusijoje: kai nugalėtojas aiškus iš anksto

Sekmadienį Rusijoje vyks šios šalies prezidento rinkimai. Niekada ir niekam nekilo abejonių, kad juos jau pirmajame ture laimės dabartinis šios valstybės vadovas Vladimiras Putinas. Ekspertai skaičiuoja, kad jis turėtų surinkti apie 60-70% balsų. Nebent Kremlius sugalvojo pažaisti ir imituoti demokratiją, tuomet galimas ir netikėtumas – antrasis turas po kelių savaičių, kuriuos vis tiek laimės Putinas, kuris kaip prezidentas ir tik kurį laiką kaip premjeras vadovauja Rusijai jau nuo 2000-ųjų. Iš viso rinkimuose dalyvauja aštuoni kandidatai, tarp jų ir tarptautiniu mastu žinomi skandalingasis radikalas Vladimiras Žirinovskis bei liberalas Grigorijus Javlinskis. Daug triukšmo rinkimų kampanijos metu sukėlė opozicinės pilietinės iniciatyva iškelta visuomenės ir pramogų pasaulio veikėja Ksenija Sobčiak. Tačiau manoma, kad antroje vietoje rinkimuose, tiesa, gerokai atsilikęs nuo Putino, liks komunistų iškeltas milijonierius Pavelas Grudininas. Šešerių metų kadencijai išrinkto Rusijos prezidento inauguracija turėtų įvykti gegužės pradžioje. Iškart po to turėtų būti suformuota ir nauja šalies vyriausybė. Putinas tikriausiai paliks premjero poste Dmitrijų Medvedevą, tačiau ministrų kabineto sudėtyje galimi tam tikri pokyčiai.

Laukia išbandymas apkalta

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo posėdyje bus surengtas parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos procesas. Šis narystę Socialdemokratų partijoje suspendavęs ir į nefrakcionuotus Seimo narius vienijančią Mišriąją grupę pasitraukęs parlamentaras pernai buvo įtartas neskaidriais ryšiais su Rusija. Jam nebuvo išduotas leidimas dirbti su slapta informacija, o vėliau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė, kad p. Bastys „veikė prieš Lietuvos interesus, jo ryšiai su Rusijai dirbančiais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui. Gruodį Konstitucinis teismas paskelbė, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, kai pretendavo gauti leidimą dirbti su slapta informacija. Ponas Bastys savo kaltę neigia ir bent kol kas pareiškė esąs pasirengęs „eiti iki galo“, t. y. laukti apkaltos proceso pabaigos. Apkaltos metu kaltinamasis turi teisę bet kuriuo momentu atsisakyti Seimo nario mandato ir tokiu būdu išvengti šios procedūros. Norint pašalinti Seimo narį apkaltos proceso tvarka, reikia, kad už tai slapta balsuotų ne mažiau kaip 85 parlamentarai. Kol kas nėra patikimų žinių, ar tiek pavyks surinkti, nes tiek dalis valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovų nėra tikri, ar balsuos už apkaltą p. Basčiui.

Siūlys migracijos sistemos pertvarką

nuotrauka::2 right

Šios savaitės Vyriausybės posėdžiui turėtų būti pristatytos Vidaus reikalų ministerijos siūloma Migracijos departamento reforma. Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras, mano, kad departamentą reikėtų panaikinti, o vietoje jo sukurti Migracijos tarnybą, kuri perimtų visas policijos ir dalį Valstybės sienos apsaugos tarnybos funkcijų šioje srityje. Pasak p. Misiūno, dabartinė situacija, kai sprendimų migracijos klausimais priėmime dalyvauja trys ar keturi institucijos, yra ydinga, nes sudėtinga atrasti, kas yra už ką atsakingas. Pagal ministro viziją, naujoji Migracijos tarnyba perimtų policijos funkcijas, tokias kaip leidimų gyventi ir asmens tapatybės kortelių išdavimas. Į tarnybos rankas pereitų šiuo metu prie policijos dirbančios migracijos valdybos. Tikimasi, kad daugelis šiuo metu Migracijos departamente sutelktų sprendimų būtų priiminėjami teritoriniuose padaliniuose i taip būtų išvengta eilių. Kokią dalį funkcijų naujoji tarnyba perimtų iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), kol kas nenuspręsta. Svarstoma, kam turėtų priklausyti Užsieniečių registracijos centras. Ministras teigia, kad pertvarka geriausiu atveju bus įgyvendinta nuo kitų metų sausio. Siūlomos reformos kritikai teigia, kad tai tėra „kėdžių ir struktūrų perstumdymas“, kuris nieko naujo ir apčiuopiamo neduos tvarkant pačią su daugybe iššūkių susiduriančią migracijos sistemą šalyje. Jeigu Vyriausybė pritartų teikiamiems pasiūlymams, juos dar turės svarstyti Seimas.

Europarlamentas nori daugiau lėšų smulkiajam verslui

nuotrauka::3 left

Šią savaitę vyksiančioje Europos Parlamento (EP) sesijoje Strasbūre bus pasisakyta apie būsimą Europos Sąjungos ilgametę finansinę perspektyvą, taip pat ir apie Bendrijos santykius su britais po „Brexit“. Rezoliucijoje dėl EP siūlymų ruošiantis netrukus prasidėsiančioms deryboms dėl naujo 2021-2027 m. ES biudžeto, be kita ko bus nurodoma, kad moksliniai tyrimai, jaunimo užimtumas ir smulkus bei vidutinis verslas turėtų sulaukti didesnės ES paramos, o finansavimas ūkininkams bei regioninei politikai turėtų nemažėti. Kitoje rezoliucijoje, kurią tvirtins EP, numatoma pareikšti savo poziciją, kaip atrodys ES ir Jungtinės Karalystės santykiai šiai išstojus iš Bendrijos. Europarlamentarai be kita ko norėtų, kad ir po „Brexit“ prekyboje tarp ES ir JK nebūtų įvesti muitai arba bent jau kad jie tebūtų simboliniai. EP sesijoje planuojama aptarti aktualijas – situaciją Slovakijoje, kuri komplikavosi po žurnalisto nužudymo, Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą įvesti papildomus importo muitus plienui ir aliuminiui, ES finansinę paramą Gruzijai, smurto prieš moteris prevenciją.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį turėtų pratęsti diplomatines sankcijas Rusijai – 150 su karu Ukrainoje susijusių žmonių užblokuotos banko sąskaitos ir draudžiama atvykti į ES.

KLIMATAS. Antradienį Paryžiuje prasidės eilinė tarpvyriausybinės konferencijos susitarimui dėl klimato kaitos įgyvendinti sesija. Šįkart numatoma apsispręsti, ar atnaujintas susitarimas dėl klimato kaitos būtų gyvybingas be Jungtinių Valstijų, kurios atsisako dalyvauti šioje konvencijoje. Tarptautinė bendruomenė vis dar nepraranda vilties sugrąžinti Vašingtoną prie derybų dėl klimato kaitos stalo.

VOKIETIJA. Tikimasi, kad trečiadienį Angela Merkel turėtų būti prisaikdinta ketvirtai Vokietijos kanclerės kadencijai.

EBPO. Šią savaitę kelias dienas vyks Lietuvos pažangos peržiūra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Kovos su papirkinėjimu sudarant tarptautinius verslo sandorius darbo grupėje. Nuo jos bei nuo dar likusių dviejų komitetų išvados priklausys, ar Lietuva šiemet vasarą taps EBPO nare.

PIRKIMAI. Ketvirtadienį „Artis Centrum“ viešbutyje Vilniuje rengiama VŽ konferencija „Viešieji pirkimai“. Tarp pranešėjų bus ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

SEIMAS. Antradienį Seimo posėdyje numatoma pateikti Konstitucijos pataisą, numatančią, kad į šalies didžiąją politiką galima grįžti praėjus dešimčiai metų po apkaltos. Taip pat antradienį bus svarstoma ir balsuojama opozicijos iniciatyva, ar sudaryti laikinąją komisiją, turinčią ištirti žemės rinkos problemas. Šią savaitę Seimo nariams bus pateiktas svarstymui naujasis Valstybės tarnybos įstatymo projektas bei Turizmo įstatymo naujoji redakcija.

PARTIJOS. Iki ketvirtadienio visos įregistruotosios partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pateikti savo pernykštes finansines ataskaitas.

DEKLARACIJOS. Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų pateikti preliminarias elektronines pajamų deklaracijas.

STATISTIKA. Pirmadienį tikimasi, kad Statistikos departamentas paskelbs įmonių finansinius rodiklius už 2017 m. IV ketv., taigi, bus ir visų praėjusių metų įmonių rezultatai.

PIENAS. Trečiadienį Vilniuje rengiama konferencija „Lietuvos pieno ūkis: esama padėtis, iššūkiai ir perspektyvos“. Renginyje bus siekiama aptarti susidariusią situaciją Lietuvos pieno sektoriuje, išryškinti pagrindinius iššūkius ir sunkumus, su kuriais susiduria Lietuvos pieno gamintojų ir perdirbėjų organizacijos, kooperatyvai.

PRAMONININKAI. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo posėdyje antradienį numatoma aptarti Lietuvos prekybos politiką ir ekonominę diplomatiją. Dalyvaus Užsienio reikalų ministerijos vadovai.

PRIZAI. Trečiadienį rengiamos Lietuvos prekybos, pramonės ir amarų rūmų asociacijos Lietuvos metų verslininkės ir Lietuvos eksporto prizų teikimo iškilmės.

BREXIT. Ketvirtadienį Pirklių klube Vilniuje Jungtinės Karalystės ambasada Lietuvoje ir Lietuvos pramonininkų konfederacija rengia konferenciją apie Jungtinės Karalystės prekybos politikos planus, ruošiantis išstojimui iš Europos Sąjungos.

NEMOKUMAS. Penktadienį Finansų ministerija ir Nemokumo tarnyba rengia konferenciją „Nemokumo sistema vakar ir rytoj“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį SEB bankas atidaro savo Inovacijų centrą Vilniuje.

HAKATONAS. Savaitgalį Vilniaus TechParke organizuojamas teisės technologijų hakatonas. Laimėtojas gaus galimybę įgyvendinti idėją teisės bendrovės COBALT bandomojoje aplinkoje.

FESTIVALIS. Ketvirtadienį prasideda tradicinis festivalis „Kino pavasaris“, kuris šiemet vyks vienuolikoje šalies miestų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Junckeris keliaus pas Trumpą

Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris kitą savaitę susitiks su JAV Prezidentu...

Obama kalboje neįvardijo Trumpo, bet  užuomina buvo aiški 1

Pietų Afrikoje viešintis kadenciją baigęs JAV prezidentas Barackas Obama kalboje, skirtoje Nelsono Mandelos...

Kaunas ruošia automobilių stovėjimo mokestį Karaliaus Mindaugo prospekte 2

Kauno m. savivaldybė ruošiasi įvesti  automobilių stovėjimo mokestį Karaliaus Mindaugo prospekto dalyje,...

Transportas
17:50
ES ir Japonija pasirašė duomenų mainų sutartį

Europos Sąjunga (ES) antradienį pasirašė laisvos prekybos sutartį Japonija. Kartu sukirsta rankomis ir dėl...

Putinas patvirtino, kad su Trumpu aptarė Krymo klausimą

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, ir Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pirmadienio akistatos...

VRK sprendimas: dalis serialo „Naisių vasara“ yra politinė reklama 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį iš dalies pritarė darbo grupės išvadoms dėl televizijos serialo...

ES ir Japonija pasirašė laisvos prekybos sutartį 4

ES ir Japonijos lyderiai antradienį pasirašė susitarimą dėl laisvos prekybos. Taip sukuriama didžiausia...

Investicijų pjūvis: Lietuva pereina prie aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų 9

Lietuva, pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų kuriamas darbo vietas milijonui gyventojų...

Po Trumpo ir Putino susitikimo – džiaugsmas Rusijai ir audra JAV Premium 11

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, pirmadienio susitikime su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, daugelio...

Klaipėdos universitetas paskelbė rektoriaus konkursą

Klaipėdos universiteto (KU) taryba paskelbė konkursą rektoriaus pareigoms eiti. Naujasis universiteto vadovas...

Dėl bendradarbiavimo „tvarkiečiai“ ir valdantieji ketina susitarti po mėnesio 1

Seimo „tvarkiečiai“ ketina rugpjūčio pabaigoje pasirašyti susitarimą su valdančiaisiais dėl bendradarbiavimo...

Trys VRK nariai pristato atskirąją nuomonę dėl „Naisių vasaros“ 3

Trys Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariai parengė atskirąją nuomonę dėl serialo „Naisių vasara“ –...

Pirmoji šalis, uždraudusi algų nelygybę: ar tai įmanoma Premium 8

Kol Islandijos vyrai stebina laimėjimais futbolo srityje, jų tautietės giriasi kitais pasiekimais. Islandija...

Išrinkta nauja „Verslios Lietuvos“ valdyba

Į naują verslumą skatinančios VšĮ „Versli Lietuva“ valdybą paskirti septyni šalies verslo asociacijų vadovai.

Vadyba
10:55
Naujasis KTU rektorius žada plėsti bendradarbiavimą su verslu

Eugenijus Valatka, naujasis Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius, planuoja plėsti...

Ūgtelėjo G. Palucko socialdemokratų reitingas

Jei rinkimai į Seimą vyktų artimiausią sekmadienį, juose daugiausiai balsų gautų Tėvynės sąjunga-Lietuvos...

Daugiau prezidentės veto nebus – pasirašyti visi likę įstatymai 2

Iš maždaug pusantro šimto įstatymų, priimtų paskutinėmis Seimo pavasario sesijos dienomis, vetavusi vos porą,...

2020-ųjų kampanijai Trumpas jau surinko 88 mln. USD 4

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, ruošiasi kovai dėl perrinkimo. Prezidento štabas būsimai kampanijai jau...

Akistata Helsinkyje: klaustukų tebeliko daug 7

Vakar įvykusio Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino...

Interviu: kaip Lietuvai patekti į „Doing Business“ 10-uką ir nesugriauti pensijų sistemos Premium 2

Kad patektų į verslui patraukliausių šalių dešimtuką, Lietuvai pertvarkyti mokesčių sistemos nepakaks. Kur...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau