Šią savaitę svarbu (10)

Publikuota: 2018-03-04
Kovo 10-ąją prasidės Seimo pavasario sesija, kurios metu numatoma priimti kelis šimtus Vyriausybės, prezidentės ir pavienių Seimo narių teikiamus įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Kovo 10-ąją prasidės Seimo pavasario sesija, kurios metu numatoma priimti kelis šimtus Vyriausybės, prezidentės ir pavienių Seimo narių teikiamus įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prasidės keturis mėnesius truksianti Seimo plenarinė sesija, premjeras spręs teisingumo ministrės dilemą, Vilniuje apsilankys Baltijos šalių ir Lenkijos vyriausybių vadovai, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija pateiks svarbią ataskaitą apie Lietuvą.

Seimas pradeda „pavasario linksmybes“

Šeštadienį Seimas pradės eilinę pavasario sesiją. Pagal Konstituciją, pavasario sesija pradedama kasmet kovo 10 d. ir tęsiasi iki birželio 30-osios. Vyriausybė šiai sesijai teikia daugiau kaip 120 įstatymų projektų (neskaičiuojant lydinčiųjų), prezidentė Dalia Grybauskaitė – septynis. Be to, savo eilės dar laukia apie pora šimtų projektų, kuriuos parengė patys parlamentarai. Tarp svarbiausių šioje sesijoje numatomų svarstyti klausimų – valstybės tarnybos reforma. Jeigu jai bus pritarta, jau kitąmet prasidės esminė pertvarka valstybės tarnybos sistemoje, kuri truks bent kelerius metus. Žadama, kad įgyvendinus reformą valdininkų sumažės daugiau kaip dešimtadaliu, pati valstybės tarnybos sistema bus lankstesnė ir efektyvesnė. Tačiau kartu pripažįstama, kad ši reforma gali sulaukti nemenkų diskusijų Seime ir politikų pasipriešinimo, todėl Vyriausybės atstovai tikina, kad „ruošiasi mūšiui“. Sesijoje taip pat bus svarstomi įstatymai dėl medikų atlyginimų pakėlimo, galimi pasiūlymai dėl mokesčių ir pensijų kaupimo sistemos pakeitimo, apsisprendimas dėl gausių pasiūlymų įvesti progresinius mokesčius. Bus toliau svarstoma daug diskusijų kelianti aukštųjų mokyklų tinklo pertvarka. Žadama pateikti projektus dėl paramos jaunoms šeimoms provincijoje įsigyjant pirmąjį būstą, dėl balsavimo internetu įteisinimo. Bus taip pat svarstoma apkalta Seimo nariui Mindaugui Basčiui.

Palikti ar nepalikti ministrę, štai klausimas

nuotrauka::1 left

Savaitės pradžioje turėtų paaiškėti, ar turimą portfelį išlaikys teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Dar pirmadienį planuojamas jos susitikimas su iš dviejų savaičių atostogų grįžtančiu premjeru Sauliumi Skverneliu. Skelbta, kad šiame susitikime turėtų būti kalbama apie Teisingumo ministerijos vadovybės gebėjimą organizuoti darbą, taip pat apie joje atliekamą Kalėjimų departamento veiklos auditą. Planuojamas ir premjero pokalbis su prezidente Dalia Grybauskaite, kuri suabejojo p. Vainiutės bei teisingumo viceministro Raimondo Bakšio darbo kokybe. Pasak ministrės, „remiantis premjero išreikšta nuomone bus priimami sprendimai“. Prezidentės neigiamas komentaras apie teisingumo ministrę paskelbtas praėjusią savaitę, po to, kai apie abejones dėl Teisingumo ministerijos vadovų darbo prabilo premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Viceministras apkaltintas trukdymu vykdyti Kalėjimo departamento, įtariamo korupcija, neskaidriais viešaisiais pirkimais ir turto iššvaistymu, auditą. Jis atliekamas anksčiau kalėjimų sistemoje dirbusios Rasos Kazėnienės iniciatyva. Ji pareiškė įtarianti, kad gali būti persekiojama. Ponas Malinauskas tikina, kad premjeras turės apsispręsti, ką palikti darbe – savo patarėją ar teisingumo viceministrą. Ponas Bakšys atmetė visus kaltinimus, vadindamas juos absurdiškais. Ponia Vainiutė pareiškė tikinti, kad bus rasti sprendimai dėl bausmių vykdymo sistemos pertvarkos tolimesnio vykdymo.

3+1: Baltijos šalių ir Lenkijos premjerai Vilniuje

nuotrauka::2 right

Ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vyks trijų Baltijos valstybių premjerų Sauliaus Skvernelio, Mario Kučinskio ir Jurio Rato susitikimas. Į jį turėtų atvykti ir pernai gruodį naujuoju Lenkijos vyriausybės vadovu tapęs Mateuszas Morawieckis. Tai bus pirmasis per pastaruosius septynerius metus lenkų premjero apsilankymas Vilniuje. Pastaruoju metu konstatuojamas gerokas Lietuvos ir Lenkijos dvišalių santykių atšilimas. Pernai Lietuvoje apsilankė Lenkijos parlamento abiejų rūmų vadovai, šiemet per Vasario 16-osios šimtmetį Vilniuje lankėsi Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Praėjusią savaitę Varšuvoje lankėsi ir kalbą Lenkijos Seimo posėdyje perskaitė Lietuvos parlamento vadovas Viktoras Pranckietis. Numatoma, kad keturių premjerų susitikime Lietuvos sostinėje bus aptariami patys aktualiausi tarpusavio bendradarbiavimo ekonomikos, energetikos, infrastruktūros plėtros, transporto ir komunikacijų klausimai, pirmiausia – Baltijos elektros tinklų sinchronizacija su Vakarais per Lenkiją, dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos statyba, europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimas. Dvišaliuose Lietuvos ir Lenkijos atstovų susitikimuose bus keliami ir tautinių mažumų sugyvenimo klausimai.

EBPO komitetas paskelbs svarią išvadą

nuotrauka::3 left

Prestižiniu klubu vadinamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Ekonomikos ir vystymosi peržiūros komitetas pirmadienį paskelbs Lietuvos ekonomikos apžvalgą. Komiteto posėdyje Paryžiuje dalyvaus ir Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka. Tai bus viena paskutiniųjų ataskaitų apie Lietuvą laukiant EBPO apsisprendimo, ar priimti mūsų šalį į savo gretas. Iki balandžio pradžios tikimasi visų EBPO komitetų, kurių iš viso yra 21, galutinio įvertinimo, ar Lietuva yra pasirengusi stojimui į organizaciją. Daugumos komitetų išvados jau yra, liko tik vos trys, tarp jų – ir itin svarbiu laikomas Ekonomikos ir vystymosi peržiūros komitetas. Jeigu visi komitetai uždegs žalią šviesą Lietuvai, balandžio viduryje EBPO Vykdomosios tarybos posėdyje paaiškės, ar gegužės pabaigoje rengiamoje organizacijos Ministrų taryboje bus priimtas galutinis sprendimas dėl šalies pakvietimo į bendriją. Neatmetama, kad tomis pačiomis gegužės pabaigos dienomis bus pasirašyta ir Lietuvos stojimo sutartis. Tokiu atveju sutartis birželį galėtų būti ratifikuota Lietuvos Seime ir liepą įsigaliotų. Dar balandį EBPO būstinėje Paryžiuje turėtų lankytis prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri gali išgirsti daugiau konkrečių detalių apie tai, ar tikrai Lietuvos priėmimas į organizacija įvyks dar šį vidurvasarį. Nors šios įtakingos pasaulinės organizacijos atstovai ne kartą užsiminė apie palyginti geras Lietuvos perspektyvas siekiant tikslo dar šiemet tapti 36-ąja EBPO nare, kol kas vengia konkrečiai įsipareigoti prognozuodami, ar tikrai tai įvyks.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

ŠVENTĖ. Sekmadienį Lietuva švęs 28-ąsias Nepriklausomybės atkūrimo metines. 1990 m. kovo 11 d. Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas priimtu Nepriklausomybės atkūrimo aktu įgyvendino pusę amžiaus puoselėtas viltis gyventi Laisvoje valstybėje. Renginių bus daug visoje Lietuvoje, pagrindinis minėjimas vyks sekmadienio rytą Seimo rūmų Kovo 11-osios akto salėje. Vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų vyks Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija. Iškart po jos Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir kariuomenės orkestras žygiuos Gedimino prospektu nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros aikštės.

SUSITIKIMAS. Pirmadienį trijų Baltijos valstybių užsienio reikalų ministrai Vašingtone susitiks su Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu. Bus kalbama apie po mėnesio rengiamą Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų vizitą į Vašingtoną ir jų susitikimą su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

TARIFAI. Laukiama, kad šią savaitę JAV prezidentas pasirašys įsaką dėl didesnių muitų tarifų importuojamam plienui ir aliuminiui, kas, Europos Sąjungos ir Kinijos nuomone, pažeidžia Pasaulio prekybos organizacijos nustatytas taisykles ir provokuoja „prekybos karus“.

VOKIETIJA. Praėjus beveik pusmečiui po Bundestago rinkimų darbą pradės po ilgų ir nervingų derinimų sudaryta naujoji kanclerės Angelos Merkel vadovaujama Vokietijos vyriausybė.

ITALIJA. Po sekmadienį įvykusių dramatiškų ir nenuspėjamų parlamento rinkimų Italijoje prasideda tikriausiai ne vieną mėnesį truksiantis derybų dėl valdančiosios koalicijos ir naujos vyriausybės formavimo etapas.

ČEKIJA. Vasarį perrinktas Čekijos prezidentas Milošas Zemanas ketvirtadienį bus Prahos pilyje prisaikdintas antrai kadencijai.

MIŠKAI. Trečiadienį Vyriausybės uždarame pasitarime turėtų būti svarstoma kabineto pozicija, ar pritarti Seime gimusiam pasiūlymui tas savivaldybes, kur miškai užima daugiau kaip 50% teritorijos, atleisti nuo į valstybės biudžetą mokamų didelių mokesčių už miškingų vietovių pavertimą gyvenamosiomis teritorijomis. Tokių savivaldybėje Lietuvoje yra kelios, tarp jų ir labiausiai nuo šio mokesčio finansiškai nukenčianti Varėnos rajono savivaldybė.

LRT. Antradienį nacionalinio transliuotojo LRT taryba atplėš vokus su kandidatų į generalinius direktorius prašymais dalyvauti konkurse. Iš viso yra pateikti 12 prašymų. Taryba taip pat patikrins, ar visi pretendentai atitinka reikalavimus ir apsispręs, kada bus surengtas pats konkursas užimti LRT generalinio direktoriaus pareigas.

STATISTIKA. Ketvirtadienį Statistikos departamentas turėtų paskelbti praėjusio mėnesio vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, penktadienį – naujausią metinę infliaciją ir duomenis apie užsienio prekybą.

VIZIJA. Rytų Europos studijų centras penktadienį rengia diskusiją „Europos Sąjungos ateitis: kokia Lietuvos vizija?“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje rengiama MITA konferencija „Lietuvos 100-mečio inovacijų DNR: kaip auginsime inovatorių kartą?“. Konferencijoje Lietuvos mokslo ir verslo lyderiai atkurs Lietuvos inovacijų istoriją, įvardins reikšmingiausius įvykius, aptars šalies galimybes skatinti inovacijas bei motyvuoti jaunąją Lietuvos kartą kurti Lietuvoje.

TURIZMAS. Berlyne vyks viena didžiausių pasaulyje turizmo parodų „ITB Berlin 2018“. Į dalį jos renginių antradienį vyks Lietuvos ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

AUTOMOBILIAI. Šią savaitę prasideda ir iki pat kovo 18 d. vyks vienas didžiausių pasaulyje automobilių salonas – Ženevos automobilių paroda.

EUROVIZIJA. Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje rengiamas Eurovizijos nacionalinės atrankos finalas, kuriame paaiškės lietuviška daina, deleguojama į šiųmetį Eurovizijos dainų konkursą, gegužę vyksiantį Portugalijos sostinėje Lisabonoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sankcijos Rusijai: kodėl izoliacija neįmanoma? Premium

Ji leidžia raketas, kurios skrieja 2 km per sekundę greičiu ir gali pataikyti į taikinius, kurie lekia...

Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių 1

Savivaldos rinkimams besirengianti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia signalų, kad dalyje...

Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai 

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

E. Gentvilas siūlo nutraukti Seimo tyrimą dėl galimos politinės korupcijos 3

Eugenijus Gentvilas, Seimo laikinosios tyrimo komisijos narys liberalas siūlo nutraukti šios komisijos...

Vilnius gedi kartu su Gdansku 2

Vilnius gedi pirmadienį po tragiško išpuolio mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus.

Verslo aplinka
2019.01.18
Didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje tapo ukrainiečiai 14

Ukrainiečiai aplenkė rusus ir tapo didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje, penktadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai suimto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau teisėsaugos akiratin...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 38

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Teismas pratęsė areštą iš E. Masiulio per kratą paimtiems pinigams 2

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas pratęsė areštą iš teisiamojo Eligijaus...

Malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM 1

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojęs 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas malkoms ir malkinės...

Verslo aplinka
2019.01.18
Prezidentė paskyrė dvi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas

Dalia Grybauskaitė, prezidentė, po Seimo pritarimo, pasirašė dekretus, kuriais Lietuvos apeliacinio teismo...

Verslo aplinka
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
G. Surplys: signalai rodo, kad su lenkais dėl kiaulienos susitarti pavyks 1

Giedrius Surplys, žemės ūkio ministras,  tikisi, kad Berlyne su Lenkijos ministru Janu Krzysztofu Ardanowskiu...

Agroverslas
2019.01.18
Ant svarstyklių – grėsmės ir pažanga: kas mūsų laukia 2019 m. 

Tarp didžiausią poveikį visuomenei artimiausioje ateityje atnešiančių pokyčių ekspertai išskiria dirbtinio...

Technologijos
2019.01.18
Prasižengėliai tiekėjai grįžta į viešuosius pirkimus Premium 2

Kai kurioms įmonėms, dėl pažeidimų pašalintoms iš viešųjų pirkimų, pasiseka įrodyti perkančiosioms...

Verslo aplinka
2019.01.18
Milijonai iš baudų nieko neparodo 15

Konkurencijos taryba (KT) šią savaitę paviešino, kad 2016–2018 m. iš viso skyrė 15 mln. Eur baudų, o teismams...

Verslo aplinka
2019.01.18
Teisės viršenybės nepaisančios šalys rizikuos netekti ES paramos

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją dėl ES fondų mokėjimų sustabdymo esant rimtiems...

Verslo aplinka
2019.01.18
Rekordiškai ilgas JAV vyriausybės paralyžius paveiks ir šalies ekonomiką Premium 2

Nors rekordiškai ilgas JAV vyriausybės uždarymas jau atsiliepia šalies ekonomikai, rizikuojama, kad tolesnis...

Verslo aplinka
2019.01.18
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Verslo aplinka
2019.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau