Šią savaitę svarbu (10)

Publikuota: 2018-03-04
Kovo 10-ąją prasidės Seimo pavasario sesija, kurios metu numatoma priimti kelis šimtus Vyriausybės, prezidentės ir pavienių Seimo narių teikiamus įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Kovo 10-ąją prasidės Seimo pavasario sesija, kurios metu numatoma priimti kelis šimtus Vyriausybės, prezidentės ir pavienių Seimo narių teikiamus įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prasidės keturis mėnesius truksianti Seimo plenarinė sesija, premjeras spręs teisingumo ministrės dilemą, Vilniuje apsilankys Baltijos šalių ir Lenkijos vyriausybių vadovai, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija pateiks svarbią ataskaitą apie Lietuvą.

Seimas pradeda „pavasario linksmybes“

Šeštadienį Seimas pradės eilinę pavasario sesiją. Pagal Konstituciją, pavasario sesija pradedama kasmet kovo 10 d. ir tęsiasi iki birželio 30-osios. Vyriausybė šiai sesijai teikia daugiau kaip 120 įstatymų projektų (neskaičiuojant lydinčiųjų), prezidentė Dalia Grybauskaitė – septynis. Be to, savo eilės dar laukia apie pora šimtų projektų, kuriuos parengė patys parlamentarai. Tarp svarbiausių šioje sesijoje numatomų svarstyti klausimų – valstybės tarnybos reforma. Jeigu jai bus pritarta, jau kitąmet prasidės esminė pertvarka valstybės tarnybos sistemoje, kuri truks bent kelerius metus. Žadama, kad įgyvendinus reformą valdininkų sumažės daugiau kaip dešimtadaliu, pati valstybės tarnybos sistema bus lankstesnė ir efektyvesnė. Tačiau kartu pripažįstama, kad ši reforma gali sulaukti nemenkų diskusijų Seime ir politikų pasipriešinimo, todėl Vyriausybės atstovai tikina, kad „ruošiasi mūšiui“. Sesijoje taip pat bus svarstomi įstatymai dėl medikų atlyginimų pakėlimo, galimi pasiūlymai dėl mokesčių ir pensijų kaupimo sistemos pakeitimo, apsisprendimas dėl gausių pasiūlymų įvesti progresinius mokesčius. Bus toliau svarstoma daug diskusijų kelianti aukštųjų mokyklų tinklo pertvarka. Žadama pateikti projektus dėl paramos jaunoms šeimoms provincijoje įsigyjant pirmąjį būstą, dėl balsavimo internetu įteisinimo. Bus taip pat svarstoma apkalta Seimo nariui Mindaugui Basčiui.

Palikti ar nepalikti ministrę, štai klausimas

nuotrauka::1 left

Savaitės pradžioje turėtų paaiškėti, ar turimą portfelį išlaikys teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Dar pirmadienį planuojamas jos susitikimas su iš dviejų savaičių atostogų grįžtančiu premjeru Sauliumi Skverneliu. Skelbta, kad šiame susitikime turėtų būti kalbama apie Teisingumo ministerijos vadovybės gebėjimą organizuoti darbą, taip pat apie joje atliekamą Kalėjimų departamento veiklos auditą. Planuojamas ir premjero pokalbis su prezidente Dalia Grybauskaite, kuri suabejojo p. Vainiutės bei teisingumo viceministro Raimondo Bakšio darbo kokybe. Pasak ministrės, „remiantis premjero išreikšta nuomone bus priimami sprendimai“. Prezidentės neigiamas komentaras apie teisingumo ministrę paskelbtas praėjusią savaitę, po to, kai apie abejones dėl Teisingumo ministerijos vadovų darbo prabilo premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Viceministras apkaltintas trukdymu vykdyti Kalėjimo departamento, įtariamo korupcija, neskaidriais viešaisiais pirkimais ir turto iššvaistymu, auditą. Jis atliekamas anksčiau kalėjimų sistemoje dirbusios Rasos Kazėnienės iniciatyva. Ji pareiškė įtarianti, kad gali būti persekiojama. Ponas Malinauskas tikina, kad premjeras turės apsispręsti, ką palikti darbe – savo patarėją ar teisingumo viceministrą. Ponas Bakšys atmetė visus kaltinimus, vadindamas juos absurdiškais. Ponia Vainiutė pareiškė tikinti, kad bus rasti sprendimai dėl bausmių vykdymo sistemos pertvarkos tolimesnio vykdymo.

3+1: Baltijos šalių ir Lenkijos premjerai Vilniuje

nuotrauka::2 right

Ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vyks trijų Baltijos valstybių premjerų Sauliaus Skvernelio, Mario Kučinskio ir Jurio Rato susitikimas. Į jį turėtų atvykti ir pernai gruodį naujuoju Lenkijos vyriausybės vadovu tapęs Mateuszas Morawieckis. Tai bus pirmasis per pastaruosius septynerius metus lenkų premjero apsilankymas Vilniuje. Pastaruoju metu konstatuojamas gerokas Lietuvos ir Lenkijos dvišalių santykių atšilimas. Pernai Lietuvoje apsilankė Lenkijos parlamento abiejų rūmų vadovai, šiemet per Vasario 16-osios šimtmetį Vilniuje lankėsi Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Praėjusią savaitę Varšuvoje lankėsi ir kalbą Lenkijos Seimo posėdyje perskaitė Lietuvos parlamento vadovas Viktoras Pranckietis. Numatoma, kad keturių premjerų susitikime Lietuvos sostinėje bus aptariami patys aktualiausi tarpusavio bendradarbiavimo ekonomikos, energetikos, infrastruktūros plėtros, transporto ir komunikacijų klausimai, pirmiausia – Baltijos elektros tinklų sinchronizacija su Vakarais per Lenkiją, dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos statyba, europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimas. Dvišaliuose Lietuvos ir Lenkijos atstovų susitikimuose bus keliami ir tautinių mažumų sugyvenimo klausimai.

EBPO komitetas paskelbs svarią išvadą

nuotrauka::3 left

Prestižiniu klubu vadinamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Ekonomikos ir vystymosi peržiūros komitetas pirmadienį paskelbs Lietuvos ekonomikos apžvalgą. Komiteto posėdyje Paryžiuje dalyvaus ir Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka. Tai bus viena paskutiniųjų ataskaitų apie Lietuvą laukiant EBPO apsisprendimo, ar priimti mūsų šalį į savo gretas. Iki balandžio pradžios tikimasi visų EBPO komitetų, kurių iš viso yra 21, galutinio įvertinimo, ar Lietuva yra pasirengusi stojimui į organizaciją. Daugumos komitetų išvados jau yra, liko tik vos trys, tarp jų – ir itin svarbiu laikomas Ekonomikos ir vystymosi peržiūros komitetas. Jeigu visi komitetai uždegs žalią šviesą Lietuvai, balandžio viduryje EBPO Vykdomosios tarybos posėdyje paaiškės, ar gegužės pabaigoje rengiamoje organizacijos Ministrų taryboje bus priimtas galutinis sprendimas dėl šalies pakvietimo į bendriją. Neatmetama, kad tomis pačiomis gegužės pabaigos dienomis bus pasirašyta ir Lietuvos stojimo sutartis. Tokiu atveju sutartis birželį galėtų būti ratifikuota Lietuvos Seime ir liepą įsigaliotų. Dar balandį EBPO būstinėje Paryžiuje turėtų lankytis prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri gali išgirsti daugiau konkrečių detalių apie tai, ar tikrai Lietuvos priėmimas į organizacija įvyks dar šį vidurvasarį. Nors šios įtakingos pasaulinės organizacijos atstovai ne kartą užsiminė apie palyginti geras Lietuvos perspektyvas siekiant tikslo dar šiemet tapti 36-ąja EBPO nare, kol kas vengia konkrečiai įsipareigoti prognozuodami, ar tikrai tai įvyks.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

ŠVENTĖ. Sekmadienį Lietuva švęs 28-ąsias Nepriklausomybės atkūrimo metines. 1990 m. kovo 11 d. Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas priimtu Nepriklausomybės atkūrimo aktu įgyvendino pusę amžiaus puoselėtas viltis gyventi Laisvoje valstybėje. Renginių bus daug visoje Lietuvoje, pagrindinis minėjimas vyks sekmadienio rytą Seimo rūmų Kovo 11-osios akto salėje. Vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų vyks Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija. Iškart po jos Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir kariuomenės orkestras žygiuos Gedimino prospektu nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros aikštės.

SUSITIKIMAS. Pirmadienį trijų Baltijos valstybių užsienio reikalų ministrai Vašingtone susitiks su Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu. Bus kalbama apie po mėnesio rengiamą Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų vizitą į Vašingtoną ir jų susitikimą su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

TARIFAI. Laukiama, kad šią savaitę JAV prezidentas pasirašys įsaką dėl didesnių muitų tarifų importuojamam plienui ir aliuminiui, kas, Europos Sąjungos ir Kinijos nuomone, pažeidžia Pasaulio prekybos organizacijos nustatytas taisykles ir provokuoja „prekybos karus“.

VOKIETIJA. Praėjus beveik pusmečiui po Bundestago rinkimų darbą pradės po ilgų ir nervingų derinimų sudaryta naujoji kanclerės Angelos Merkel vadovaujama Vokietijos vyriausybė.

ITALIJA. Po sekmadienį įvykusių dramatiškų ir nenuspėjamų parlamento rinkimų Italijoje prasideda tikriausiai ne vieną mėnesį truksiantis derybų dėl valdančiosios koalicijos ir naujos vyriausybės formavimo etapas.

ČEKIJA. Vasarį perrinktas Čekijos prezidentas Milošas Zemanas ketvirtadienį bus Prahos pilyje prisaikdintas antrai kadencijai.

MIŠKAI. Trečiadienį Vyriausybės uždarame pasitarime turėtų būti svarstoma kabineto pozicija, ar pritarti Seime gimusiam pasiūlymui tas savivaldybes, kur miškai užima daugiau kaip 50% teritorijos, atleisti nuo į valstybės biudžetą mokamų didelių mokesčių už miškingų vietovių pavertimą gyvenamosiomis teritorijomis. Tokių savivaldybėje Lietuvoje yra kelios, tarp jų ir labiausiai nuo šio mokesčio finansiškai nukenčianti Varėnos rajono savivaldybė.

LRT. Antradienį nacionalinio transliuotojo LRT taryba atplėš vokus su kandidatų į generalinius direktorius prašymais dalyvauti konkurse. Iš viso yra pateikti 12 prašymų. Taryba taip pat patikrins, ar visi pretendentai atitinka reikalavimus ir apsispręs, kada bus surengtas pats konkursas užimti LRT generalinio direktoriaus pareigas.

STATISTIKA. Ketvirtadienį Statistikos departamentas turėtų paskelbti praėjusio mėnesio vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, penktadienį – naujausią metinę infliaciją ir duomenis apie užsienio prekybą.

VIZIJA. Rytų Europos studijų centras penktadienį rengia diskusiją „Europos Sąjungos ateitis: kokia Lietuvos vizija?“.

INOVACIJOS. Ketvirtadienį Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje rengiama MITA konferencija „Lietuvos 100-mečio inovacijų DNR: kaip auginsime inovatorių kartą?“. Konferencijoje Lietuvos mokslo ir verslo lyderiai atkurs Lietuvos inovacijų istoriją, įvardins reikšmingiausius įvykius, aptars šalies galimybes skatinti inovacijas bei motyvuoti jaunąją Lietuvos kartą kurti Lietuvoje.

TURIZMAS. Berlyne vyks viena didžiausių pasaulyje turizmo parodų „ITB Berlin 2018“. Į dalį jos renginių antradienį vyks Lietuvos ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

AUTOMOBILIAI. Šią savaitę prasideda ir iki pat kovo 18 d. vyks vienas didžiausių pasaulyje automobilių salonas – Ženevos automobilių paroda.

EUROVIZIJA. Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje rengiamas Eurovizijos nacionalinės atrankos finalas, kuriame paaiškės lietuviška daina, deleguojama į šiųmetį Eurovizijos dainų konkursą, gegužę vyksiantį Portugalijos sostinėje Lisabonoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Konservatoriai renkasi: I. Šimonytės ir V. Ušacko požiūris į šeimą skiriasi 15

Dėl galimybės tapti konservatorių kandidatu į prezidentus besivaržančių diplomato Vygaudo Ušacko ir Seimo...

Verslo aplinka
2018.10.22
Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 Eur

Prieš dvejus metus kiekvienam Lietuvos gyventojui teismų išlaikymas kainavo 26 Eur.

Verslo aplinka
2018.10.22
Paveldosaugininkas: dėl negaliojančio Trakų senamiesčio plano niekas nesikeis 1

Teismui neskundžiama nutartimi negaliojančiu pripažinus daugiau nei prieš dvidešimtmetį patvirtintą Trakų...

Statyba ir NT
2018.10.22
Lietuvos politikai ir politologai: JAV pasitraukimas iš branduolinės sutarties gali sukelti įtampą 4

Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras tikisi, kad JAV privers Rusiją laikytis vidutinio nuotolio...

Verslo aplinka
2018.10.22
CNN paviešino vaizdo įrašą, paneigiantį Saudo Arabijos versiją dėl žurnalisto mirties 5

Pirmadienį CNN paskelbtame vaizdo įraše, kurį žiniasklaidos priemonė gavo iš šaltinio Turkijoje, matoma, kad...

Verslo aplinka
2018.10.22
Miško savininkai: aplinkos ministras pataikauja garsiau rėkiantiems 3

Miško savininkai neigiamai vertina nuo 2019 m. numatomus taikyti apribojimus atlikti kirtimo darbus maždaug...

Agroverslas
2018.10.22
SEB ekonomistai: perkaitimo ženklų kol kas nematyti 8

Besitęsiant ilgiausiam augimo periodui kol kas nematyti ekonomikos perkaitimo ženklų, tačiau perspėjančių...

Verslo aplinka
2018.10.22
Latvijos verslininkas arbitraže siekia iš Lietuvos atgauti 18,4 mln.USD 2

Latvijos verslininkas Olegas Roščinas, siekiantis iš Lietuvos atgauti 18,4 mln. USD (apie 16 mln. Eur),...

Verslo aplinka
2018.10.22
Oro tarša kai kuriose savivaldybėse viršija normas 3

Aplinkos ministerija kreipėsi į savivaldybes, kurias įspėjo dėl padidėjusios oro taršos smulkiosiomis...

Verslo aplinka
2018.10.22
Į stadiono konkursą grąžinto rangovo pasiūlymo tikisi sulaukti per 1-2 mėnesius 17

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimu į Vilniaus nacionalinio stadiono statybų konkursą grąžinta UAB...

Statyba ir NT
2018.10.22
Lenkijos savivaldos rinkimų testas: PiS laimi regionuose, bet pralaimi didmiesčiuose

Lenkijos valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), jau kuris laikas užsitraukusi Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2018.10.22
J. Rojaka tapo ūkio ministro patarėja 1

Jekaterina Rojaka, buvusi ilgametė DNB banko vyriausioji ekonomistė, pirmadienį pradėjo dirbti Ūkio...

Vadyba
2018.10.22
Vyriausybė iš interneto pašalino viešų posėdžių įrašų archyvą

Vyriausybė iš savo oficialių paskyrų „Youtube“ ir „Facebook“ pašalino viešų posėdžių įrašų archyvą, skelbia...

Verslo aplinka
2018.10.22
STT: visuomenė negali gauti informacijos apie valstybės ir savivaldybių NT 2

Visuomenė neturi galimybių gauti informacijos apie viešojo sektoriaus subjektų valdomą, naudojamą ir...

Statyba ir NT
2018.10.22
Seimas neeiliniuose posėdžiuose vertins premjerą ir apsvarstys veto

Šią savaitę Seime bus surengti neeiliniai posėdžiai, skirti aktualijoms – opozicijos reikalavimui įvertinti...

Verslo aplinka
2018.10.22
Dėl „Brexit“ Lietuva vaistų registravimui turės papildomai skirti 200.000 Eur 1

Jungtinei Karalystei (JK) traukiantis iš Europos Sąjungos (ES), Lietuvai teks papildomai skirti...

Verslo aplinka
2018.10.22
Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai turės nutraukti 2,35 mln. Eur vertės konkursą 1

Vilniaus savivaldybės valdoma bendrovė Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai turi nutraukti vieną iš...

Verslo aplinka
2018.10.22
Valstybės įmonės vs verslas: vieniems – pranašumai, kitiems – konkurencijos žabangos 2

Valstybės valdomos įmonės (VVĮ) ir savivaldybių valdomos įmonės (SVĮ) ir toliau aktyviai žengia į rinką,...

Verslo aplinka
2018.10.22
Ekspertai: valstybė vis labiau kišasi ten, kur tarpsta laisva rinka   Premium 7

Viena dažniausiai pasikartojančių savivaldybių valdomų įmonių veikla yra autotransporto ir technikos nuoma.

Verslo aplinka
2018.10.22
Auga prokuratūros biudžetas: teisėsauga ruošiasi saugoti pranešėjus

Vyriausybė kitąmet numatė didesnį Generalinės prokuratūros biudžetą, o tai iš dalies susiję su teisėsaugos...

Verslo aplinka
2018.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau