Šią savaitę svarbu (47)

Publikuota: 2017-11-20
Pastarąjį kartą Rytų partnerystės šalių vadovai, tarp jų ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka (kairėje), su ES lyderiais, įskaitant ES Vadovų tarybos pirmininką Donaldą Tuską (dešinėje), susitiko Rygoje 2015 m. gegužę. Into Kalninio („Reuters“) nuotr.
svg svg
Pastarąjį kartą Rytų partnerystės šalių vadovai, tarp jų ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka (kairėje), su ES lyderiais, įskaitant ES Vadovų tarybos pirmininką Donaldą Tuską (dešinėje), susitiko Rygoje 2015 m. gegužę. Into Kalninio („Reuters“) nuotr.

Briuselyje vyks penktasis Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, Seimo plenarinių posėdžių salėje bus sugrįžta prie kitų metų biudžeto svarstymo, įvyks Baltijos šalių energetikos forumas, Vilniaus valdžia grįžta prie „pagalvės“ mokesčio turistams įvedimo.

ES svarstys, ką daryti su Ukraina & Co.

Europos Sąjungos lyderiai penktadienį Briuselyje tarsis dėl Rytų partnerystės programos. Į kas 2 m. vykstantį Rytų partnerystės viršūnių susitikimą pakviesti atvykti ir visų 6 šioje programoje dalyvaujančių postsovietinių valstybių – Ukrainos, Moldovos, Azerbaidžano, Gruzijos, Armėnijos ir Baltarusijos – vadovai. Kvietimas išsiųstas ir baltarusių lyderiui Aleksandrui Lukašenkai, bet dar nėra galutinai patvirtinta, kad jis atvyks. Susitikime numatoma aptarti, kaip pastaruosius beveik 9 m. sekasi vykdyti Rytų partnerystės programą, skirtą postsovietinėms valstybėms kuo labiau priartėti prie europietiškų standartų. Pripažįstama, kad šios programos pažangiausios vykdytojos yra Ukraina, Moldova ir Gruzija. Jos visos jau turi laisvos prekybos sutartis bei bevizį režimą su ES. Tačiau tuo pat metu konstatuojama, kad Rytų partnerystė susiduria ir su kliūtimis, iššūkiais bei trikdžiais. Prie jų kurstymo aktyviai prisideda Kremlius, nenorintis iš savo įtakos sferos paleisti postsovietinių respublikų. Kitąmet Moldovoje ir Gruzijoje, o 2019-aisiais Ukrainoje vyks rinkimai, kuriuose prorusiškos jėgos gali sulaukti nemenkos sėkmės. Gąsdindamos tokia perspektyva Rytų partnerės reikalauja, kad ES kasmet skirtų milijardus kuo spartesniam šių šalių ekonomikos atgaivinimui. Analogiškas rekomendacijas savo rezoliucijoje išdėstė ir Europos Parlamentas. Tačiau ES valstybių sostinėse skeptiškai žvelgiama į nekontroliuojamas ir neatsakingas milijardų dalybas, todėl bendrijos lyderiams tenka ieškoti kitokių receptų, kad Rytų partnerystė galutinai nesužlugtų.

Grįžta prie biudžeto narstymo

nuotrauka::1 left

Ketvirtadienį Seimo posėdyje numatytas pirmasis kitų metų biudžeto svarstymas. Per mėnesį nuo to laiko, kai Vyriausybė pateikė biudžeto projektą, parlamentiniai komitetai, pavieniai Seimo nariai ir jų grupės pateikė pasiūlymų apie 0,6 mlrd. Eur didinti įvairių institucijų ir atskirų sričių finansavimą. Iki pirmojo svarstymo procedūros ši suma dar gali padidėti. Visus šiuos pasiūlymus turės įvertinti Vyriausybė. Po pirmojo svarstymo biudžeto projektas automatiškai grąžinamas ministrų kabinetui dar kartą pasvarstyti tiek pirminį projektą, tiek ir visus jam pateiktus siūlymus. Paprastai Vyriausybė sutinka su vos keliais procentais pateiktųjų pasiūlymų. Gruodžio pradžioje biudžetas grįš į Seimą kartu su Vyriausybės pastabom. Numatyta, kad kitų metų biudžetą bei visus jį lydinčius mokestinius įstatymus Seimas patvirtins apie gruodžio vidurį, prieš tai surengęs balsavimą dėl visų pavienių pasiūlymų, kuriuos atmetė Vyriausybė, įvertinimo. Tie pasiūlymai, kurie nebuvo kabineto patvirtinti, gali būti Seimo priimti tik už tai balsuojant ne mažiau kaip 71 parlamentarui. 2018 m. valstybės, savivaldybių, „Sodros“, Privalomojo sveikatos draudimo bei likusių valstybinių fondų biudžetų visumos balansas numatomas teigiamas – pajamos viršys išlaidas apie 0,6% bendrojo vidaus produkto.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Baltijos energetika: klausimai ir atsakymai

nuotrauka::2 right

Ketvirtadienį „Vilnius Grand Resort“ viešbutyje šalia Vilniaus vyks tradicinis „Verslo žinių“ organizuojamas „Baltijos energetikos forumas“. Šįkart jame bus svarstomi šie klausimai: pasaulio energetikos tendencijos ir jų įtaka Baltijos šalių energetikos rinkai; ES energijos rinkų dizainas – kaip bendrą rinką supranta Briuselis ir Baltijos šalys; elektros tinklų sinchronizacija – kaip tai vertina Suomijos ir Lenkijos politikai; svarbiausi infrastruktūros projektai Baltijos šalyse – naujos galimybės investuotojams; Baltijos dujų rinkos transformacija; naujos elektros rinkos formulės; atsinaujinantys šaltiniai – Baltijos šalių energetikos vystymosi tikslas. Tarp konferencijos pranešėjų ir diskusijos dalyvių bus Žygimantas Vaičiūnas, Lietuvos energetikos ministras, Erikas Brandsma, Švedijos energetikos agentūros generalinis direktorius, Andrzejus Kaczmarekas, Lenkijos įmonės PSE S.A. projektų vystymo ir investicijų padalinio generalinis direktorius, Juha Hiekkala, „Fingrid“ elektros rinkų vystymo departamento vadovas, taip pat Aris Ziguras, „Latvenergo“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius bei Hando Sutteris, „Eesti Energia“ valdybos pirmininkas.

Kėdžių perstumdymo laukimas

nuotrauka::3 left

Nors Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) jau prieš du mėnesius nusprendė trauktis iš valdančiosios koalicijos, o didesnė dalis šios partijos atstovų jau nesutiko su tokiu sprendimu ir prieš mėnesį atskilo nuo LSDP frakcijos, iki šiol nėra galutinai perdėliotos valdantiesiems priklausančios kėdės Seime, taip pat ir nepaskirtas naujasis ūkio ministras. Praėjusią savaitę Seimas pagal naujas frakcijų pasiskirstymo proporcijas perdėliojo parlamentinių komitetų narius, šią savaitę gali būti išspręstas ir kai kurių komitetų vadovybės klausimas. LSDP tebepriklausantys Julius Sabatauskas ir Algirdas Sysas turėtų netekti turimų Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Socialinių reikalų komitetų pirmininkų kėdžių. Į Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovus turėtų būti paskirta valstietė-žalioji Agnė Širinskienė, į Socialinių reikalų – buvusi socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė. Atitinkamai p. Širinskienę atleidus iš Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkų į šias pareigas turėtų būti paskirta kita valstietė-žalioji Asta Kubilienė. Be to, laukiama, kad galbūt jau šią savaitę premjeras Saulius Skvernelis paskelbs, kas taps naujuoju ūkio ministru vietoje prieš du mėnesius atsistatydinusio Mindaugo Sinkevičiaus.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

BREXIT. Europos Sąjungos derybininkai tikisi sulaukti atsakymo iš Londono dėl tolimesnių „Brexit“ derybų, kurios pastaruoju metu stringa dėl nesutarimų kai kuriais esminiais klausimais, pirmiausia, dėl Jungtinės Karalystės vadinamosios „išstojimo sąskaitos“ dydžio. Jeigu pažangos ir šią savaitę nebus, gruodį esą negalės prasidėti eilinis „Brexit“ derybų raundas ir pokalbiai gali ilgam užstrigti.

NUOSPRENDIS. Trečiadienį Jungtinių Tautų karo nusikaltimų tribunolas skelbs nuosprendį Ratko Mladičiui, Bosnijos serbų lyderiui pilietinio karo metu.

SAUGIKLIAI. Į Seimo antradienio plenarinių posėdžių darbotvarkę ir vėl įrašytas dirbamos žemės pardavimo užsieniečiams „saugiklių“ panaikinimo įstatymo priėmimas. Nors ES jau kelerius metus reikalauja, kad Lietuva panaikintų perteklinius „saugiklius“, Seimas neskuba priimti šio įstatymo, nes jam prieštarauja dalies ūkininkų lobistai. Pastarąsias kelias savaites parlamento posėdžių darbotvarkėse vis būdavo įrašomas šio įstatymo priėmimas, bet būdavo nuolat išbraukiamas.

SKUNDAS. Opozicinis Liberalų sąjūdis šią savaitę žada kreiptis į administracinį teismą, skųsdamas spalio pabaigoje Vyriausiosios rinkimų komisijos priimtą sprendimą dėl šiurkščių pernykštės Seimo rinkimų kampanijos pažeidimų neskirti šiai politinei partijai beveik 0,4 mln. Eur biudžeto dotacijos.

APKALTA. Pirmadienį Konstitucinis Teismas tęs Seimo paklausimo dėl galimos apkaltos seksualiniu priekabiavimu įtariamam parlamentarui Kęstučiui Pūkui nagrinėjimą. Politiko advokatai patikino Teismą, kad nedarbingumo pažymėjimą turintis Kęstutis Pūkas jau galbūt galės dalyvauti posėdyje.

MOKĖJIMAI. Lietuvoje atveriamas kelias pažangiausiai mokėjimų naujovei – momentiniams mokėjimams. Kartu su pirmąja banga Europoje Lietuvos bankas sudarys galimybę finansų įstaigoms savo klientams pasiūlyti kelių sekundžių mokėjimus. Antradienį bus pateikta daugiau detalių apie tai.

STATISTIKA. Ketvirtadienį Statistikos departamentas pateiks naujausius duomenis apie apgyvendinimo paslaugų statistiką šalyje, penktadienį – apie darbo užmokesčio pokytį III šių metų ketvirtyje, taip pat apie laisvas darbo vietas bei apie bendrojo vidaus produkto pasiskirstymą pagal apskritis.

MOKESTIS. Vilniaus miesto taryba trečiadienį grįžta prie kiek primirštos idėjos įvesti „pagalvės“ mokestį visiems sostinėje apsilankiusiems ir čia pernakvojusiems turistams, kuris galėtų siekti 0,5-1,5 Eur per naktį.

PARDAVIMAI. Antradienį „Litexpo“ parodų ir kongresų centre vyks „Verslo žinių“ organizuojamas renginys „Pardavimai 2018: kaip išugdyti pergalingą pardavimų komandą?“. Taip pat bus daug kalbama apie eksportą, technologijas pardavimuose ir kitus susijusius klausimus.

FORUMAS. Penktadienį pirmą kartą Lietuvoje vyks Agroverslo forumas – 2017, kurį bendradarbiaudama su Žemės ūkio ministerija, organizuoja Lietuvos verslo konfederacija. Jis vyks Kaune, Verslo lyderių centre. Forumo metu apie ES bendrąją žemės ūkio politiką po 2020 m. pasisakys žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros atstovas Mario Milouchevas, pranešimus skaitys Nacionalinės mokėjimų agentūros direktorius Erikas Bėrontas bei kiti prelegentai.

TEISMAS. Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį skelbs sprendimą byloje dėl buvusio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinio direktoriaus Gintauto Kėvišo skundo dėl Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijos sprendimo, kuriuo konstatuoti interesų derinimo pažeidimai, panaikinimo.

KONKURSAI. Penktadienį vyks naujojo Kalėjimų departamento direktoriaus atranka. Po privalomo sveikatos patikrinimo vyksiančioje atrankoje turėtų dalyvauti 8 kandidatai. Be to, šią savaitę žadama skelbti konkursą Registrų centro vadovo pareigoms užimti. Registrų centras praėjusią savaitę pakeitė pavaldumą – iš Teisingumo perduotas Susisiekimo ministerijos žinion.

MOKYMAS. Trečiadienį Vilniuje rengiama konferencija „Profesinio mokymo ateitis Lietuvoje: iššūkiai ir geroji praktika“. Renginys skirtas aptarti profesinio mokymo tendencijas Lietuvoje ir Europoje, atkreipiant dėmesį į sėkmingo profesinio mokymo institucijų ir verslo bendradarbiavimo svarbą.

CHEMIJA. Lietuvos chemijos pramonės įmonių asociacija trečiadienį Vilniuje rengia konferenciją „Lietuvos chemijos pramonė Europos ir pasaulio kontekste“.

STARTUOLIAI. Šiemet „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos skatinimo komandos „Startup Lithuania” organizuojamų kūrybinių dirbtuvių sezoną užbaigs jubiliejinis – dešimtasis „Hacker Games“ renginys, kuris savaitgalį vyks Vilniuje, Socialinių mokslų kolegijoje. Tai bus didžiausias šiemet hakatonas.

KINAS. Penktadienį Seimo rūmuose vyks „Vilniaus kino klasterio“ organizuojama kino industrijos konferencija „Lietuvos kino ateitis globalioje rinkoje“.

MINĖJIMAS. Penktadienį Valdovų rūmuose įvyks Lietuvos bei kitų Baltijos valstybių įstojimo į Šengeno erdvę 10-metis.

PARODOS. Savaitgalį „Litexpo“ parodų centre vyks dvi parodos: „Vaikų šalis“ ir „Mokykla“.

RESTORANAS. Trečiadienį „McDonald‘s“ Kaune pristatys naujausią savo restoraną ir šios įmonės investicinius planus Lietuvoje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Gartner“ prognozuoja pasaulinės kompiuterių ir telefonų rinkos susitraukimą

Tyrimų kompanijos „Gartner“ naujausiomis prognozėmis, tarptautinė asmeninių kompiuterių rinka 2022-aisiais...

Inovacijos
2022.07.04
„Orlen Lietuva“ po remonto atnaujino gamybą

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo ir importo gamykla...

Pramonė
2022.07.04
NVSC ragina skiepytis ir revakcinuotis vėl padidėjus COVID-19 sergamumui 7

Kylant naujai koronaviruso bangai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertai ragina...

Verslo aplinka
2022.07.04
Šveicarijoje prasideda konferencija dėl Ukrainos atstatymo

Dešimčių šalių ir organizacijų lyderiams pirmadienį susirinkus Šveicarijoje aptarti „Marshallo plano“...

Verslo aplinka
2022.07.04
E. Macronas dar kartą pertvarkė ministrų kabinetą

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pirmadienį pakeitė ministrą, atsidūrusį tyrimo dėl įtariamo...

Verslo aplinka
2022.07.04
Degalai Šri Lankoje visiškai išseko – atsargos nesiekia nė vienos dienos poreikio

Šri Lankos turimų degalų atsargų neužteks nė vienai dienai, sekmadienį pranešė energetikos ministras, tuo...

Verslo aplinka
2022.07.04
Švedija ir Suomija pradeda derybas dėl oficialaus prisijungimo prie NATO

Švedijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrai pirmadienį sėdo prie derybų stalo su NATO dėl oficialaus...

Verslo aplinka
2022.07.04
Turkijoje infliacija birželį pasiekė 78,6%

Turkijoje metų infliacija birželį pasiekė 78,6%, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs duomenys.

Rinkos
2022.07.04
Registrų centras: pernai verslas didino apyvartą ir pelną, šiemet augimo gali nebelikti

Daugeliui įmonių pernai pavyko susidoroti su pandemija ir padidinti pardavimo pajamas bei pelną, rodo...

Finansai
2022.07.04
Sekmadienį nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų 3

Lietuvoje sekmadienį nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo pirmadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.04
Kol „Sodra“ ir VMI nesiima valymo, bankrotai viduvasarį stabilizavosi Premium

Pastaraisiais mėnesiais stabilizavosi skelbiamų įmonių bankrotų skaičius, kuris nesiekia 100 atvejų per...

Finansai
2022.07.04
Migracijos departamentas riboja klientų srautą, reikės išankstinės registracijos

Migracijos departamentas nuo pirmadienio priims mažiau gyventojų, norinčių gauti naują pasą. Klientų srautas...

Verslo aplinka
2022.07.04
A. Lukašenka: Baltarusija palaiko ir palaikys Rusiją, puolančią Ukrainą

Aliaksandras Lukašenka, neteisėtas Baltarusijos prezidentas, sekmadienį pareiškė, kad jo valstybė turi...

Verslo aplinka
2022.07.04
Į vištidę pakviesta lapė ir nedžiuginanti pergalė 6

Gali būti, kad artimiausiais metais mes pamatysime dar vieną lietuviško transporto sektoriaus triumfą. Bet...

Nuomonės
2022.07.04
Ką statome ir įrengiame, laukdami NATO brigados? Premium

Keli modernūs kariniai miesteliai, nauji poligonai, dešimtys karinei technikai, ginkluotei ir amunicijai...

Verslo aplinka
2022.07.04
Šią savaitę: Kaliningrado tranzitas, NATO plėtra, ES atsigavimo fondas, Valstybės diena Premium

Laukiama Europos Komisijos apsisprendimo, ar pakeisti tvarką dėl sankcionuotų rusiškų prekių gabenimo...

Verslo aplinka
2022.07.04
V. Zelenskis neigia, kad Rusija kontroliuoja Lysyčanską

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį paneigė Maskvos pareiškimą, kad Rusijos kariai užėmė...

Verslo aplinka
2022.07.03
Turkija sulaikė Rusijos laivą, gabenusį vogtus grūdus

Turkijos muitinė sulaikė Rusijos krovininį laivą, gabenusį grūdus, kurie, Ukrainos teigimu, yra vogti,...

Verslo aplinka
2022.07.03
V. Juzikis. Tarptautines sankcijas galima pažeisti ir netyčia: ką dabar daryti verslui?

Trys pirmieji karo mėnesiai parodė – Lietuvos ekonomika pakankamai stipri, kad atremtų naujus užgriuvusius...

Nuomonės
2022.07.03
Išmokomis skatins aktyviau įdarbinti užsieniečius 2

Sutariama, kad norint į šalį pritraukti ir joje išlaikyti tarptautinius verslus, vien tik mokestinių ir kitų...

Vadyba
2022.07.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku