Antrosios pakopos pertvarka – tolimesniuose valdžios planuose

Vyriausybė demonstruoja, kad nenusiteikusi itin skubėti su pensijos sistemos pertvarkos planais. Numatoma, kad konkretūs valdančiųjų ketinimai dėl šios reformos bus parengti ir Seimui pateikti kitų metų pavasarį, o pradėti įgyvendinti tik nuo 2019-ųjų ar dar kiek vėliau.
Surengė pasitarimą
Pirmadienį premjeras Saulius Skvernelis surengė uždarą pasitarimą apie tai, kaip turėtų būti vykdoma pensijų reforma. Vienas svarbiausių klausimų kaip pasielgti su II pensijų kaupimo pakopa.
Nors dar praėjusią savaitę premjeras viešai, per Vyriausybės valandą Seime pripažino, kad pirmadienį su Sodros, Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto bei kitų institucijų atstovais aptars pensijų sistemos pertvarkos klausimus, į Vyriausybės vadovo pirmadienio oficialią darbotvarkę šis pasitarimas nebuvo įtrauktas.
Tomas Beržinskas, premjero atstovas spaudai, paaiškino, kad tai buvo darbinis pasitarimas, todėl jo rezultatai neskelbiami ir nekomentuojami. Esą ant stalo tebėra visi pasiūlymai dėl pensijų kaupimo sistemos pertvarkos. Tik po to, kai bus pasirinktas kažkoks vienas reformos variantas ir jis pradėtas derinti su Vyriausybės partneriais, tuomet ir bus galima pateikti daugiau komentarų šiuo klausimu.
Imsis įgyvendinti nuo 2019-ųjų?
Tačiau pripažįstama, kad Vyriausybė greičiausiai jau nebeskubės dabar vykstančiai Seimo rudens sesijai pateikti savo pasiūlymus dėl pensijų sistemos pertvarkos. Nors neatmetama, kad konkretus pasiūlymai šiuo klausimu bus pateikti dar rugsėjį arba vėliausiai spalį. Tačiau, kai jie bus parengti, tuomet startuos derinimo su visuomene, socialiniais partneriais, bei kiti etapai. O Seimą įstatymų projektai pasieks jau kitąmet pavasarį.
Šiomis dienomis parlamentarų patvirtintoje Seimo rudens sesijos darbų programoje nėra įrašyta, kad Vyriausybė įsipareigoja jau iki metų pabaigos pateikti įstatyminius pasiūlymus, kaip derėtų reformuoti pensijų sistemą.
Jeigu Seimas kitų metų pavasario sesijoje priims atitinkamus įstatymus, pati reforma bus pradėta vykdyti 2019 m.
Nusavinimo atsisakyta
Tarp pasiūlymų pertvarkyti pensijų sistemą Sodros skolą perkelti į valstybės biudžetą ir iš jo mokėti bazines pensijas, taip pat peržiūrėti antrąją pensijų reformos pakopą.
Ponas Skvernelis šiuo klausimu yra sakęs: Žmonės, kurie gauna nedideles pajamas ir kurių kaupimo laikotarpis gana trumpas, nesukaupia reikalingos sumos, todėl negali tikėtis saugios senatvės jie gauna nedidelę vienkartinę išmoką ir mažesnę Sodros pensiją. Todėl turime aiškiai pasakyti, kokios yra rizikos ir reali situacija, kad tokie žmonės turėtų galimybę apsispręsti, ką toliau daryti grįžti jiems į Sodrą ar ne ir kokiomis sąlygomis. Antrosios pakopos pensijų sistema turi išlikti, turi būti skatinama, kad žmonės galėtų rūpintis savo senatve, bet jie turi patys ženkliai prisidėti prie kaupimo ir įvertinti visas rizikas. Kai apsispręsime dėl alternatyvų, diskutuosime su partneriais, su pensijų kaupimo fondais, ieškosime geriausio sprendimo, kurį galėtume pasiūlyti Seimui.
Vyriausybė tikina jau nesvarstanti galimybės nusavinti pensijų fonduose sukauptų lėšų ir priverstinai visus būsimus pensininkus sugrąžinti į Sodrą. Esą to neleidžia Konstitucija bei Konstitucinio teismo 2012-2014 m. pateikti išaiškinimai.
Tiesa, pagal Konstituciją, nuosavybė gali būti paimama visuomenės poreikiams, tačiau tik ją teisingai atlyginant. Todėl pensijų fonduose esančių milijardinių pervedimas į Sodrą be teisingo atlyginimo būtų neteisėtas veiksmas.
Parengė preliminarius pasiūlymus
Prieš kelias savaites iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nutekėjo prezentacija, kurioje preliminarūs pasiūlymai, kaip optimizuoti Sodrą ir II pensijų sistemos pakopą. VŽ gautame dokumente pasiūlymai, kad iki 2022 m. nuosekliai išnyktų Sodros įmoka į II pakopos fondus, ją per šį laiką pakeistų pervedimai iš valstybės biudžeto, kurie iki 2022 m. pasiektų 4%.
Valstybės biudžeto subsidija būtų skaičiuojama nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Pats kaupėjas privalomai į II pakopą pervestų po 2% irgi skaičiuojant nuo VDU. Iš kaupiančiojo dar būtų reikalaujama papildomos 2% VDU įmokos. Taip norima, pasak ministerijos parengtų siūlymų, 2022 m. pasiekti nuo algos 8% įmoką, kuri leistų tikėtis nuo algos bent 16% pensijos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti