ES netikėtai ėmėsi prekybos su JK temos – nori apsaugoti šampaną ir sūrius

Netikėtas prašymas dėl intelektinės nuosavybės teisių, tarp kurių patenka ir saugomos geografinės nuorodos maistui bei vynui, yra įrašytas viename iš šešių ES dokumentų, kurie pasirodė trečiadienį. Juos matė „Financial Times“, oficialiai jie turėtų būti paskelbti ketvirtadienį.
Tai turėtų tapti maloniu netikėtumu Londonui, kuris nuo pat „Brexit“ derybų pradžios siekė paraleliai kalbėtis dėl skyrybų sąlygų ir dėl būsimos prekybos tarp abiejų pusių. Savo ruožtu ES tvirtino, kad visų pirma būtina susiderėti dėl išstojimo sumos, Airijos sienos bei piliečių teisių, ir tik kai postūmis šiose derybose bus pakankamas, pradėti pokalbius dėl prekybos ryšių.
ES pozicijos dokumente raginama išsaugoti europietiškų produktų intelektines nuosavybės teises Didžiojoje Britanijoje po „Brexit“. Mainais už tai Briuselis siūlo analogiškai pripažinti britų prekes Europoje.
Europos Komisija pripažįsta, kad tam reikės specialių įstatymų Londone, nes jokios išskirtinės teisės dabar nėra numatytos.
Iš viso ES yra daugiau nei 3.300 maisto produktų ir gėrimų su saugomomis geografinėmis nuorodomis. Tai reiškia, kad kiti gamintojai negali laisvai naudoti tokių pavadinimų kaip permazano sūris arba šampanas.
Šių produktų pardavimai 2010-aisiais viršijo 50 mlrd. Eur ir sudarė 6% visų maisto prekių prekybos. Jų kaina vidutiniškai yra maždaug du kartus didesnė nei analogiškų produktų be saugomų geografinių nuorodų, pažymi „Financial Times“.
JK taip pat turi tokių produktų pavyzdžių, tarp kurių yra Kento alus, Stiltono mėlynasis sūris arba Kornvalio pyragas su įdaru.
Produktų su saugomomis geografinėmis nuorodomis apsauga yra vienas iš ES prioritetų derybose dėl laisvos prekybos. Tai tapo reikšmingu klausimu, derantis su JAV, Kanada ar Japonija.