Verta suklusti, jei jūsų darbo sutartyse įtrauktas nekonkuravimo draudimas

Publikuota: 2019-11-19

Darbo kodekse nustatyta, kad darbdavys už ribojimą dirbti kitam darbdaviui (pvz. konkurentui) savarankiškai privalo mokėti kompensaciją, kuri turi atitikti ne mažiau nei 40 proc. darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio. Nors reguliavimas nustatytas prieš kelis metus, artėjant 2020-iesiems darbdaviams vertėtų pasitikrinti, ar darbo sutartys tvarkingos.

Lietuvos Respublikos darbo kodekse (DK) nurodyta, kad darbdaviai turi mokėti darbuotojui kompensaciją už darbuotojo nekonkuravimą. Susitarimas dėl nekonkuravimo gali būti taikomas tiek darbo sutarties galiojimo metu, tiek ir darbo sutarčiai pasibaigus (iki 2 metų).

Pagal anksčiau galiojusį Darbo kodeksą ir teismų praktiką, jei kompensacija už nekonkuravimą nebuvo nustatyta, susitarimas dėl nekonkuravimo paprastai būdavo pripažįstamas negaliojančiu. Atitinkamai, kai kurie darbdaviai standartinėse darbo sutartyse nustatė draudimą darbuotojui konkuruoti, tačiau nenustatė kompensacijos už nekonkuravimą.

„Kadangi dabar galiojantis DK nustato minimalią kompensaciją už nekonkuravimą, neatnaujintos darbo sutartys su aptartu nekonkuravimu, tačiau be nustatytų kompensacijų, gali būti aiškinamos, kaip sukeliančios darbdaviui pareigą mokėti darbuotojui 40 proc. vidutinio darbo užmokesčio kompensaciją“, – atkreipia dėmesį Vytautas Birmontas, profesinių paslaugų bendrovės „EY“ teisės skyriaus vadovas.

„Atsižvelgiant į faktą, kad darbo teisiniams santykiams taikoma 3 metų senatis, reikalavimai dėl nekonkuravimo gali būti pareikšti už visą minėtą laikotarpį. Taigi grėsmė, jog tokios sumos gali būti pareikalauta, yra reikšminga verslui“, – pabrėžia V. Birmontas.

Svarbu laiku atlikti pakeitimus

„Jei darbo sutartyse nekonkuravimo draudimas apibrėžtas netinkamai, vadinasi, problema iš tiesų egzistuoja ir ją reikia spręsti. Ydingos sutarties nuostatos pakeitimas gali būti atliktas koreguojant pačią sutartį, išdėstant ją nauja redakcija arba pasirašant priedą prie sutarties“, – dėsto jis.

Ekspertas akcentuoja, kad siekiant išvengti rizikų, susijusių su netinkamu sutarimu dėl nekonkuravimo, būtina peržiūrėti visas darbo sutartis.

Anot V. Birmonto, taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog darbo sutarčių keitimas – abiem darbo santykių pusėms jautrus klausimas. O sprendimų paieškai gali tekti skirti nemažai laiko ar kitų administracinių resursų.

„Darbdaviai turėtų nepraleisti progos persvarstyti įdarbinimo politikos bei atlikti atitinkamų standartinių dokumentų pataisymų. Juk tam tikrais atvejais darbdavys gali tapti darbuotojų dėl nekonkuravimo reiškiamų reikalavimų įkaitu“, – teigia „EY“ teisės skyriaus vadovas.

V. Birmontas pažymi, jog praktikoje tokio pobūdžio darbo sutarčių trūkumai ypač daug diskusijų kelia derantis dėl verslo įsigijimo. Tokiu atveju, abi pusės verčiamos ieškoti kompromiso šiai rizikai sureguliuoti, kuris paprastai turi įtakos arba verslo kainai, arba prisiimamiems pardavėjo įsipareigojimams.

Anot V. Birmonto, nusistovėjusios teismų praktikos dėl galiojančio DK nekonkuravimo reguliavimo nėra. Galimai, tokio pobūdžio ginčai teismų dar nepasiekė arba šalys nesutarimus išsprendė taikiai. Visgi, darbdaviui, nepataisius ydingo susitarimo dėl nekonkuravimo, tikėtis nesudėtingo teisminio ginčo būtų neapdairu. Be to, vengimas spręsti ydingo susitarimo dėl nekonkuravimo problemą sulig kiekvienu mėnesiu gali tik padidinti problemos apimtį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Norite kaupti pensiją savo darbuotojams? Nepamirškite šių namų darbų Verslo tribūna

Šiandien darbo rinka darosi vis išrankesnė. Norint išlaikyti sėkmingus vadovus ir kvalifikuotus specialistus...

Verta suklusti, jei jūsų darbo sutartyse įtrauktas nekonkuravimo draudimas Verslo tribūna

Darbo kodekse nustatyta, kad darbdavys už ribojimą dirbti kitam darbdaviui (pvz. konkurentui) savarankiškai...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau