TS-LKD siūlo mokesčių reformą ir NPD sveikatos draudimui

Tėvynės sąjunga Lietuvos krikščionys demokratų (TS-LKD) partija siūlo visus mokesčius skaičiuoti ir nuo darbdavio Sodrai mokamos dalies. Visi tarifai būtų sumažinti, taip pat siūloma didinti NPD bei jį taikyti privalomojo sveikatos draudimo įmokoms.
TS-LKD siūlo samdomų darbuotojų pajamų apmokestinimą padaryti skaidresnį. Partija planuoja darbuotojo darbo užmokestį padidinti dabar darbdaviui įstatymu priskirtų mokėti draudimo įmokų suma, o darbuotojo mokesčius ir draudimo įmokas skaičiuoti nuo tokio padidinto darbo užmokesčio.
Ingrida Šimonytė, TS-LKD kandidatė į finansų ministrus, pažymi, jog atlikus darbo užmokesčio perskaičiavimą mokesčių tarifai būtų sumažinti.
Jeigu alga dabar siekia 1.000 Eur, tai perskaičiuota būtų 1.308 Eur, atitinkamai būtų sumažinti mokesčių tarifai.
Savo programoje partija mažesnių pajamų gavėjams žada taikyti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) visoms jų mokamoms įmokoms, išskyrus socialinio draudimo įmokas, kurių tarifas bus gerokai mažesnis nei šiuo metu.
NPD ir nuo sveikatos draudimo
Paklausta, ar NPD būtų taikomas ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokoms, p. Šimonytė pažymi: Taip, manome, kad PSD įmoka, dabar išblaškyta per darbdavį (3%) ir darbuotoją (6%), turėtų būti sujungta į vieną dabar darbuotojo nuo pirmo euro mokamus 9% (o skaičiuojant nuo perskaičiuoto DU 7%). Kadangi sveikatos finansavimo sistemoje turime daugiau perskirstymo, nei draudimo, manome, kad nereikėtų tikėtis didesnių PSD įmokų iš mažesnes pajamas gaunančių asmenų.
Anot kandidatės į finansų ministrus, perskirstoma turi būti būtent mažesnes pajamas gaunančių naudai, o mokėti 9% PSD įmokas nuo pirmo uždirbto euro yra gana ženkli našta.
Planuojame sveikatos įmokoms taikyti tas pačias apmokestinimo sąlygas kaip ir GPM, akcentuoja p. Šimonytė.
Sodros 31% tarifas, perskaičiavus darbo užmokestį, aritmetiškai taptų 23,55%. TS-LKD siūlo šį tarifą padalinti į kelias dalis apie pusę pensijų draudimo tarifo atskirti ir prijungti prie GPM. Toks pokytis esą susijęs su mintimi, kad bazinė pensija turi būti finansuojama iš bendrųjų mokesčių. Tokiu atveju grynasis Sodros tarifas liktų apie 14%. Panašią reformą siūlo ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Reformos kaina
Dėl didesnio NPD tarifo ir platesnio jo taikymo mažėtų viešųjų finansų pajamos.
Kadangi naujai suformuota Vyriausybė neturės prabangos ilgai taisinėti biudžeto projekto, pradžioje galime galvoti tik apie nesudėtingus pakeitimus. Todėl pirmajame etape planuojame padidinti NPD minimaliai algai iki 240 Eur ir padvigubinti papildomą NPD už vaiką, pažymi p. Šimonytė.
Tai sumažintų Nacionalinio biudžeto pajamas iš GPM apie 100 mln. Eur jei nevertinsime, kad gyventojai dėl to padidins savo išlaidas ir sumokės daugiau vartojimo mokesčių.
Šiuo metu prognozuojamas nemenkas darbo užmokesčio augimas, todėl papildomos biudžeto pajamos nesunkiai galėtų kompensuoti praradimus dėl didesnio NPD, teigia p. Šimonytė.
Pradėjus taikyti NPD sveikatos įmokoms, o vėliau ir prie GPM prijungus dalį dabartinės Sodros tarifo ir atitinkamai didesniam GPM tarifui taikant NPD, poveikis pajamoms kiekviename etape galėtų siekti dar po 200 mln. Eur
Prognozuojama, kad darbo užmokesčio fondas per artimiausius metus sieks bent 6-7% kasmet, vadinasi, bent jau iš dalies mokesčių bazės augimas leistų daryti tokius sprendimus. Taipogi, tikimės, kad darbo užmokesčio apmokestinimo pertvarka sumažins paskatas mokėti algas vokeliuose.
Juos imti taptų nepalanku, mat nebūtų taupomi darbdavio mokesčiai, dabar esantys kažkur kitur, o juos tektų mokėti iš savo kišenės, tikisi p. Šimonytė.
Partija taip pat planuoja peržiūrėti įvairias lengvatas ir išimtis bei jas kritiškai įvertinti. Taip pat reikės išspręsti tarpbiudžetinius santykius tarp nacionalinio, sveikatos ir Sodros biudžetų.
Bet kuriuo atveju neplanuojame bloginti bendros viešųjų finansų padėties ir nesilaikyti fiskalinės drausmės principų, patikina kandidatė į finansų ministrus.
Paklausta dėl automobilio mokesčio p. Šimonytė pažymi, jog toks mokestis turi daug privalumų, tačiau šiame etape partija susilaiko nuo bet kokių siūlymų jį įvesti. Pradžioje esą reikia atkurti pasitikėjimą valstybės gebėjimu tvarkyti mokesčių mokėtojų pinigus. Dėl tokios pačios priežasties TS-LKD nesiūlo plėsti ir NT mokesčio bazės.
Smulkiam verslui lengvatos
Partijos programoje siūloma palengvinti smulkaus verslo gyvenimą: avansinį pelno mokesčio mokėjimą palikti tik stambioms įmonėms, o PVM smulkus verslas galėtų mokėti tik gavus apmokėjimą už prekes ir paslaugas. Taip pat siūloma išplėsti galimybę PVM deklaruoti ir mokėti kas pusmetį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti