10 sprendimų kiekvienam verslui

Reklama publikuota: 2021-09-17
svg svg

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net darbuotojai iš prekių ženklų šiandien vis dažniau tikisi realios socialiai atsakingos veiklos. Nuo didžiausių korporacijų, iki smulkaus šeimos verslo – pradedantys savo kelią į tvarumą gali imtis ir nedidelių, tačiau svarbių sprendimų, kurie leistų veikti aplinkai draugiškiau.

Kiekvienos organizacijos kelias į socialinę atsakomybę yra unikalus, tad pradėti reikėtų nuo tų sričių, kuriose konkretus verslas pats palieka didžiausią pėdsaką ar dirba neefektyviausiai. Tačiau „GreenBiz.com“ pateikia paprastus sprendimus, kurie jau dabar bet verslą gali padėti padaryti tvaresniu, mažiau taršiu ir draugiškesniu aplinkai. Lietuvos verslo pavyzdžiai rodo, kad šie sprendimai ne tik iš tiesų įgyvendinami, bet ir realiai veikia.

Nuotolinis darbas

Daugelis darbuotojų ir Lietuvoje, ir kitose šalyse po vasaros gana aktyviai grįžta į biurus ir vėl pratinasi anksčiau įprastą ritmą. Vieni tuo labai džiaugiasi, kiti pajuto nuotolinio darbo naudas ir mielai į biurą dar negrįžtų. Pandemija daugeliui parodė, kad dirbti iš namų ar net iš kitos šalies ne tik įmanoma, bet kartais yra ir gerokai patogiau – galima suderinti darbo ir asmeninio gyvenimo ritmą, sutaupoma laiko kelionėms. Tai taip pat svarbu ir aplinkai: kuo mažiau kelionių, tuo mažiau išskiriama šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Todėl bent tiems, kas to nori, verta palikti galimybę nors dalį darbo atlikti nuotoliniu būdu.

Keliauti švariau

Jei vis dėlto keliauti į darbą ar pas klientus būtina, galima pasirūpinti tvaresniu transportu. Pakeisti autoparką į elektromobilius – ne kiekvienos organizacijos kišenei, bet daug įmonių Lietuvoje darbuotojus jau skatina kelionėms rinktis paprastus ar elektrinius paspirtukus ir dviračius. Žiemą, vietoj įprastų kuro kortelių, darbuotojams galima kompensuoti ir viešojo transporto išlaidas. Tai taip pat padėtų sumažinti verslo veikloje paliekamą CO2 pėdsaką.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tvaresnis biuras

Kiekvieno biuro darbuotojai yra ir vartotojai, o biure naudojamos prekės, daiktai ir, produktai tiesiogiai veikia aplinką.  Todėl kartu su visa komanda biure verta pradėti naudoti kuo daugiau tvarių produktų ar tiesiog atsisakyti tų, kurie labiausiai prisideda prie taršos. Pavyzdžiui, sumažinti popieriaus naudojimą ar rinktis perdirbtą popierių, atsisakyti vandens plastiko talpose, naudoti daugkartinius indus kavai, rinktis tvaresnės sudėties valymo priemones ir kt.

Panaudoti dar kartą

Ne viskas biure privalo būti visiškai nauja. Naujų biuro baldų gamybai reikia daug žaliavų ir energijos, nors mažame biure patogumą ir jaukesnę atmosferą kurti padėtų ir, pavyzdžiui, atnaujinti vintažiniai daiktai. Lietuvoje kai kurios telekomunikacijų bendrovės jau siūlo rinktis ir visus parametrus atitinkančius atnaujintus prietaisus arba nuomoti įrangą užuot pirkus naują.  Štai „Telia“ Lietuvoje jau kurį laiką siūlo įrangos nuomą ir galimybę rinktis atnaujintus prietaisus su garantija. Nebereikalingą įrangą bendrovė perduoda partneriams, kurie pasirūpina antriniu jos panaudojimu, arba utilizuoja.

Ne mesti, o rūšiuoti

Atliekų rūšiavimas jau turbūt yra norma daugelyje biurų, bet svarbu dėmesį skirti ne tik plastikui ar popieriui. Išmetamos į sąvartynus maisto atliekos išskiria metano dujas, kurios labai skaudžiai prisideda prie klimato šilimo. Bet tokias atliekas galima, pavyzdžiui, kompostuoti. VŽ jau rašė ir apie kūrybiškus kavos tirščių panaudojimo būdus. Atsinaujinančių išteklių energetikos bendrovės „Green Genius“ kartu su „Paulig“ iš biurų surinktų kavos tirščių pagaminta energija apšvietė didžiųjų miestų Kalėdų egles, o kavos tinklas „Huracan“ žiemą tokiais tirščiais vietoj druskos barstė gatves. O jei verslas susijęs su maisto gamyba – svarbu pasirūpinti, kad gamyboje liekančios maisto atliekos nekeliautų į sąvartynus. Kur kas tvariau rinktis, pavyzdžiui, biodujų gamybos jėgaines, kurios organines atliekas pavers šiluma ar kuru.

Tvarios pakuotės

Jei verslo pagrindas – prekių pardavimas, tų prekių pakuotė tampa vienu iš labai didelių taršos šaltinių. Nuo pakuotės, įkurią kiekviena prekė įpakuojama, iki papildomų logistikos ir siuntimo pakuočių – visą procesą verta peržiūrėti, įvertinti ir paieškoti sprendimų, kaip sumažinti naudojamų žaliavų kiekį ar bent pasirūpinti perdirbamomis medžiagomis. Ne viena apklausa pasaulyje parodė, kad vartotojai jau linkę rinktis prekes iš tų pardavėjų, kurie siūlo tvaresnę ar lengviau perdirbamą pakuotę, tad toks sprendimas padės ne tik aplinkai, bet ir verslo rezultatams.

Energetiškai efektyvūs

Energijos reikia visam verslui, o efektyviai ją naudojantys prisideda ir prie švaresnės aplinkos, ir prie geresnių verslo rezultatų. Galimų sprendimų efektyvumui yra daug: taupiosios LED lempos, automatiniai jutikliai, leidžiantys elektrą naudoti tik tada, kai jos tikrai reikia, geriau išnaudota natūrali šviesa. Vienas svarbiausių sprendimų – rinktis tik iš atsinaujinančių gamtos išteklių išgaunamą elektrą, kuri, beje, nebūtinai kainuoja daug brangiau. Jei investuoti į saulės baterijas atrodo per didelis žingsnis, švaresnę energiją galima pirkti iš saulės ar vėjo jėgainių parkų.

Žaliasis internetas

Nors nuotolinis darbas yra tvaresnis, tam reikalingas internetas, duomenų saugyklos taip pat naudoja daug energijos. Tačiau įmonės jau gali rinktis tokius interneto partnerius, kurie laikosi tvarumo standartų, investuoja į energijos taupymo sprendimus, geriau išnaudoja atsinaujinančius gamtos išteklius. Dar vienas, atrodo, mažas, bet taip pat reikšmingas žingsnis – skatinti kolegas trinti nereikalingus elektroninius laiškus. Skaičiuojama, kad standartinis el. laiškas atmosferoje palieka 4 g CO2 emisijų, o laiškas su priedais – 50 g CO2 emisijų.

Rinktis partnerius

Interneto tiekėjai ne vieninteliai partneriai, kurių veikla gali padėti dirbti tvariau. Nuo programinės įrangos, iki maisto tiekėjų, pervežimų ir  logistikos, žaliavų partnerių – visi verslai, su kuriais tenka dirbti, netiesiogiai prisideda ir prie jūsų verslo paliekamo CO2 pėdsako. Tad kuo daugiau tvarių partnerių, tuo mažiau taršos visame jūsų verslo procese.

Neutralizuoti pėdsaką

Galiausiai, net ir taupiausiai naudojant išteklius, jokia veikla nelieka be pėdsakų, todėl neutralizuoti savo veiklą galima prisidedant prie švaresnio pasaulio ir už verslo ribų. Gana plačiai paplitęs būdas – prisidėti prie tarptautinių projektų finansavimo ir taip padėti gerinti padėtį trečiose pasaulio šalyse, kur poreikis yra didžiausias. Jei lėšų tokiam finansavimui nėra arba jei norisi tvarkytis arčiau namų, kartu su visa komanda visada galima prisidėti ir prie Lietuvos miškų saugojimo ar atsodinimo. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: naujos mados ir žaliasis smegenų plovimas Verslo tribūna

Visuomenės dėmesys tvarumo temoms nuosekliai auga, o ir įstatymų leidėjai vis griežčiau rūpinasi ne tik...

Tvarus verslas
2022.06.28
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: koją kiša nepamatuoti sprendimai Verslo tribūna

Prekės ženklai vis aktyviau tobulina savo pakuotes: keičia medžiagas, edukuoja vartotojus, dalyvauja...

Tvarus verslas
2022.06.22
Maisto pramonės įmonėse populiarėja darbo drabužių nuoma: tvaru ir ekonomiška Verslo tribūna

Pasaulyje kasmet sunegaluoja dešimtys milijonai žmonių, paragavusių užteršto maisto. Ir nors uniformos bei...

Tvarus verslas
2022.06.21
Mėsos analogai – vis dažnesni visavalgių lietuvių krepšeliuose Verslo tribūna

Iš augalinių žaliavų pagaminti mėsos pakaitalai – viena svarbiausių pastarojo meto maisto pramonės inovacijų,...

Tvarus verslas
2022.06.16
„Pon Holdings“ duetas su „Porsche“: bendroje įmonėje gamins „Porsche“ dviračius Premium

Kėdainiuose dviračių gamyklą statanti Nyderlandų transporto milžinė „Pon Holdings“ naujos kartos elektrinių...

Pramonė
2022.06.12
Už ESG etiketės kliūva visi: ir bankai, ir Baltijos šalių finansų rinka Premium

Europos perėjimui link netaršios ekonomikos prireiks daug investicijų, tikimasi gausaus privataus sektoriaus...

Rinkos
2022.06.09
„Kalnapilio-Tauro grupė“ imasi pokyčių: į energetinį tvarumą investuos daugiau nei 5 mln. Eur Verslo tribūna 2

Viena didžiausių Lietuvos alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Kalnapilio-Tauro grupė“ pradėjo įgyvendinti...

Tvarus verslas
2022.06.08
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„Dadu“ tvarumo patirtis: per metus – 15 tonų mažiau plastiko Verslo tribūna

Tvarumas Lietuvoje su kiekviena diena įgauna vis didesnę svarbą. Tačiau maisto pramonėje tvarumo tikslai...

Tvarus verslas
2022.05.19
Vienas iš variantų – tekstilės atliekų perdirbimo fabrikas Šiauliuose Premium

ES teisės aktai ir vartotojų spaudimas privers tekstilės gamintojus arba ieškoti Europoje fabrikų, kurie...

Pramonė
2022.05.17
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Tvarus verslas
2022.05.16
Ateina šeštoji pramonės revoliucija Premium 3

Lietuvos gamybos, kaip ir visos Europos bei pažangaus pasaulio pramonės, netrukus laukia milžiniška...

Pramonė
2022.05.07
„Maxima LT“ apžvelgia 2021-uosius: dėmesys tvarumo įsipareigojimams ir bendruomenėms Verslo tribūna

Organizacijos poveikio aplinkai valdymas, socialinės iniciatyvos ir vietos bendruomenių palaikymas – į šias...

Tvarus verslas
2022.05.04
„Maxima“ papildomų naudų darbuotojams paketą padidino triskart Verslo tribūna 2

Daugiau nei 12 tūkst. darbuotojų vienijantis lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ praėjusiais metais net 3...

Tvarus verslas
2022.04.21
Nematoma karo žaizda: Ukrainoje formuojasi ekologinės krizės židiniai Verslo tribūna

Kol pasaulis susitelkęs į kovą už laisvę ir humanitarinę krizę Ukrainoje, specialistai neramiai stebi ir...

Tvarus verslas
2022.03.31
„Maxima“ plečia skaitmenizavimo sprendimus: atsisako ir įprastų popierinių dokumentų, ir pirkimo kvitų Verslo tribūna 7

Apsipirkinėjantys lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ nuo šiol patys gali nuspręsti, ar spausdinti...

Tvarus verslas
2022.03.31
Pasirašytas vienas didžiausių istorijoje tvaraus aviacinio kuro sandorių Verslo tribūna

Logistikos bendrovė „DHL Express“ ir Suomijos degalų gamintoja „Neste“ pasirašė vieną didžiausių susitarimų...

Tvarus verslas
2022.03.30
„Kalnapilio-Tauro grupė“ įgyvendindama tvarumo strategiją plastikinius butelius keičia į 100% perdirbto plastiko butelius Verslo tribūna 2

Viena iš Lietuvos gėrimų gamybos lyderių „Kalnapilio-Tauro grupė“ ėmė naudoti perdirbto plastiko rPET (angl.

Tvarus verslas
2022.03.28
„Neste“ tvarių partnerysčių vadove Baltijos šalyse tapo Jone Sestakauskaite Verslo tribūna 1

Suomijos tinklo „Neste“ tvarių partnerysčių vadovės Baltijos šalyse pareigas pradėjo eiti Jone...

Tvarus verslas
2022.03.25
Tvarumo vadovų užduotys: nuo darbdavio įvaizdžio iki pakuočių poveikio vertinimo Verslo tribūna

Tvarumo specialisto pozicija, nors dar gana nauja, jau sparčiai populiarėja. Tik darbų laukas šioje...

Tvarus verslas
2022.02.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku