10 sprendimų kiekvienam verslui

Reklama publikuota: 2021-09-17
svg svg

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net darbuotojai iš prekių ženklų šiandien vis dažniau tikisi realios socialiai atsakingos veiklos. Nuo didžiausių korporacijų, iki smulkaus šeimos verslo – pradedantys savo kelią į tvarumą gali imtis ir nedidelių, tačiau svarbių sprendimų, kurie leistų veikti aplinkai draugiškiau.

Kiekvienos organizacijos kelias į socialinę atsakomybę yra unikalus, tad pradėti reikėtų nuo tų sričių, kuriose konkretus verslas pats palieka didžiausią pėdsaką ar dirba neefektyviausiai. Tačiau „GreenBiz.com“ pateikia paprastus sprendimus, kurie jau dabar bet verslą gali padėti padaryti tvaresniu, mažiau taršiu ir draugiškesniu aplinkai. Lietuvos verslo pavyzdžiai rodo, kad šie sprendimai ne tik iš tiesų įgyvendinami, bet ir realiai veikia.

Nuotolinis darbas

Daugelis darbuotojų ir Lietuvoje, ir kitose šalyse po vasaros gana aktyviai grįžta į biurus ir vėl pratinasi anksčiau įprastą ritmą. Vieni tuo labai džiaugiasi, kiti pajuto nuotolinio darbo naudas ir mielai į biurą dar negrįžtų. Pandemija daugeliui parodė, kad dirbti iš namų ar net iš kitos šalies ne tik įmanoma, bet kartais yra ir gerokai patogiau – galima suderinti darbo ir asmeninio gyvenimo ritmą, sutaupoma laiko kelionėms. Tai taip pat svarbu ir aplinkai: kuo mažiau kelionių, tuo mažiau išskiriama šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Todėl bent tiems, kas to nori, verta palikti galimybę nors dalį darbo atlikti nuotoliniu būdu.

Keliauti švariau

Jei vis dėlto keliauti į darbą ar pas klientus būtina, galima pasirūpinti tvaresniu transportu. Pakeisti autoparką į elektromobilius – ne kiekvienos organizacijos kišenei, bet daug įmonių Lietuvoje darbuotojus jau skatina kelionėms rinktis paprastus ar elektrinius paspirtukus ir dviračius. Žiemą, vietoj įprastų kuro kortelių, darbuotojams galima kompensuoti ir viešojo transporto išlaidas. Tai taip pat padėtų sumažinti verslo veikloje paliekamą CO2 pėdsaką.

Tvaresnis biuras

Kiekvieno biuro darbuotojai yra ir vartotojai, o biure naudojamos prekės, daiktai ir, produktai tiesiogiai veikia aplinką.  Todėl kartu su visa komanda biure verta pradėti naudoti kuo daugiau tvarių produktų ar tiesiog atsisakyti tų, kurie labiausiai prisideda prie taršos. Pavyzdžiui, sumažinti popieriaus naudojimą ar rinktis perdirbtą popierių, atsisakyti vandens plastiko talpose, naudoti daugkartinius indus kavai, rinktis tvaresnės sudėties valymo priemones ir kt.

Panaudoti dar kartą

Ne viskas biure privalo būti visiškai nauja. Naujų biuro baldų gamybai reikia daug žaliavų ir energijos, nors mažame biure patogumą ir jaukesnę atmosferą kurti padėtų ir, pavyzdžiui, atnaujinti vintažiniai daiktai. Lietuvoje kai kurios telekomunikacijų bendrovės jau siūlo rinktis ir visus parametrus atitinkančius atnaujintus prietaisus arba nuomoti įrangą užuot pirkus naują.  Štai „Telia“ Lietuvoje jau kurį laiką siūlo įrangos nuomą ir galimybę rinktis atnaujintus prietaisus su garantija. Nebereikalingą įrangą bendrovė perduoda partneriams, kurie pasirūpina antriniu jos panaudojimu, arba utilizuoja.

Ne mesti, o rūšiuoti

Atliekų rūšiavimas jau turbūt yra norma daugelyje biurų, bet svarbu dėmesį skirti ne tik plastikui ar popieriui. Išmetamos į sąvartynus maisto atliekos išskiria metano dujas, kurios labai skaudžiai prisideda prie klimato šilimo. Bet tokias atliekas galima, pavyzdžiui, kompostuoti. VŽ jau rašė ir apie kūrybiškus kavos tirščių panaudojimo būdus. Atsinaujinančių išteklių energetikos bendrovės „Green Genius“ kartu su „Paulig“ iš biurų surinktų kavos tirščių pagaminta energija apšvietė didžiųjų miestų Kalėdų egles, o kavos tinklas „Huracan“ žiemą tokiais tirščiais vietoj druskos barstė gatves. O jei verslas susijęs su maisto gamyba – svarbu pasirūpinti, kad gamyboje liekančios maisto atliekos nekeliautų į sąvartynus. Kur kas tvariau rinktis, pavyzdžiui, biodujų gamybos jėgaines, kurios organines atliekas pavers šiluma ar kuru.

Tvarios pakuotės

Jei verslo pagrindas – prekių pardavimas, tų prekių pakuotė tampa vienu iš labai didelių taršos šaltinių. Nuo pakuotės, įkurią kiekviena prekė įpakuojama, iki papildomų logistikos ir siuntimo pakuočių – visą procesą verta peržiūrėti, įvertinti ir paieškoti sprendimų, kaip sumažinti naudojamų žaliavų kiekį ar bent pasirūpinti perdirbamomis medžiagomis. Ne viena apklausa pasaulyje parodė, kad vartotojai jau linkę rinktis prekes iš tų pardavėjų, kurie siūlo tvaresnę ar lengviau perdirbamą pakuotę, tad toks sprendimas padės ne tik aplinkai, bet ir verslo rezultatams.

Energetiškai efektyvūs

Energijos reikia visam verslui, o efektyviai ją naudojantys prisideda ir prie švaresnės aplinkos, ir prie geresnių verslo rezultatų. Galimų sprendimų efektyvumui yra daug: taupiosios LED lempos, automatiniai jutikliai, leidžiantys elektrą naudoti tik tada, kai jos tikrai reikia, geriau išnaudota natūrali šviesa. Vienas svarbiausių sprendimų – rinktis tik iš atsinaujinančių gamtos išteklių išgaunamą elektrą, kuri, beje, nebūtinai kainuoja daug brangiau. Jei investuoti į saulės baterijas atrodo per didelis žingsnis, švaresnę energiją galima pirkti iš saulės ar vėjo jėgainių parkų.

Žaliasis internetas

Nors nuotolinis darbas yra tvaresnis, tam reikalingas internetas, duomenų saugyklos taip pat naudoja daug energijos. Tačiau įmonės jau gali rinktis tokius interneto partnerius, kurie laikosi tvarumo standartų, investuoja į energijos taupymo sprendimus, geriau išnaudoja atsinaujinančius gamtos išteklius. Dar vienas, atrodo, mažas, bet taip pat reikšmingas žingsnis – skatinti kolegas trinti nereikalingus elektroninius laiškus. Skaičiuojama, kad standartinis el. laiškas atmosferoje palieka 4 g CO2 emisijų, o laiškas su priedais – 50 g CO2 emisijų.

Rinktis partnerius

Interneto tiekėjai ne vieninteliai partneriai, kurių veikla gali padėti dirbti tvariau. Nuo programinės įrangos, iki maisto tiekėjų, pervežimų ir  logistikos, žaliavų partnerių – visi verslai, su kuriais tenka dirbti, netiesiogiai prisideda ir prie jūsų verslo paliekamo CO2 pėdsako. Tad kuo daugiau tvarių partnerių, tuo mažiau taršos visame jūsų verslo procese.

Neutralizuoti pėdsaką

Galiausiai, net ir taupiausiai naudojant išteklius, jokia veikla nelieka be pėdsakų, todėl neutralizuoti savo veiklą galima prisidedant prie švaresnio pasaulio ir už verslo ribų. Gana plačiai paplitęs būdas – prisidėti prie tarptautinių projektų finansavimo ir taip padėti gerinti padėtį trečiose pasaulio šalyse, kur poreikis yra didžiausias. Jei lėšų tokiam finansavimui nėra arba jei norisi tvarkytis arčiau namų, kartu su visa komanda visada galima prisidėti ir prie Lietuvos miškų saugojimo ar atsodinimo. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 1

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku