„Telia“: pakuotė tampa verslo tvarumo veidu

Reklama publikuota: 2021-04-28
Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė: „Gamintojai stengiasi naudoti mažiau skirtingo plastiko, tačiau ne mažiau svarbios ir kitos detalės: pakuotės svoris, galimybė ją panaudoti pakartotinai ar žaliavų kilmė“. BENDROVĖS NUOTR.
svg svg
Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė: „Gamintojai stengiasi naudoti mažiau skirtingo plastiko, tačiau ne mažiau svarbios ir kitos detalės: pakuotės svoris, galimybė ją panaudoti pakartotinai ar žaliavų kilmė“. BENDROVĖS NUOTR.

Pakuotės yra būtinos užtikrinant prekių higieną, šviežumą ir apsaugą. Tačiau į neperdirbamų atliekų kiekio augimą pro pirštus žiūrėti nebenori nei vartotojai, nei verslas, tad dėmesys tvariems pakuočių sprendimams pasaulyje didėja. Tai jaučia visi tiekimo grandies dalyviai.

Pakuočių tvarumo bangos vėliavnešiais telekomunikacijų sektoriuje iki šiol buvo didieji įrangos gamintojai, tokie kaip „Apple“ ar Microsoft“. Tačiau šalia jų kyla nauji išskirtinai tvarūs prekių ženklai, pavyzdžiui, „Fairphone“, kurių koncepcija –  išlaikyti neutralų balansą su aplinka nuo produkto iki pakuotės. Aplinkai nekenksmingų prekių linijas jau leidžia ir aksesuarų, įvairių priedų gamintojai. Visgi, norint prisidėti prie tvarumo, didelis vaidmuo tenka ne tik gamintojams,  bet ir ja prekiaujantiems ryšio operatoriams.

Siekia nulio atliekų

„Per mus iki vartotojų atkeliauja tikrai dideli įrangos kiekiai. Todėl mūsų atsakomybė yra ne tik tai, į ką įpakuojami prietaisai ar aksesuarai, bet ir visa su tuo susijusi logistikos grandinė“, – sako Indrė Bimbirytė-Yun, telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė.

Strateginis visos „Telia“ grupės tikslas – per mažiau nei dešimtmetį iki 2030 m. visoje veikloje, įtraukiant tiekėjus, rangovus, partnerius bei 100% darbuotojų, pasiekti nulį išmetamų CO2 ir nulį atliekų. Kitaip tariant – klimatui neutralia paversti visą technologijų įmonių grupės veiklą.

„Per žiedinės ekonomikos principus siekiame skatinti kuo daugiau pakartotinio vartojimo. Taip pat stebime visą logistikos grandinę ir vertiname, per kurias sritis galime padaryti teigiamą poveikį ir pokytį“, – pasakoja I. Bimbirytė-Yun.

Svarbios visos detalės

Vienas iš svarbiausių klausimų pakuočių iššūkyje – iš ko jos pagamintos. Nors daug debatų vyksta dėl popieriaus ir plastiko, visgi  daugiausiai iššūkių kelia kelių tipų žaliavų kombinavimas. Kuo daugiau įvairių medžiagų pakuotėje – tuo sunkiau jas tinkamai atskirti ir atsakingai išrūšiuoti.

Pasak I. Bimbirytės-Yun, gamintojai jau stengiasi naudoti kuo mažiau skirtingų medžiagų ir plastiko rūšių. Tvarūs ženklai randa ir visai naujų medžiagų. Pavyzdžiui, „Fairphone“ pakuotėms naudoja popieriaus putas, pagamintas iš krakmolo, natūralių pluoštų ir vandens. Įrangos milžinės kelia sau dar kitokius tikslus. Štai „Apple“ nusibrėžė tikslą ateityje naudoti tik jau perdirbtas žaliavas, o dar geriau, surinkti savo gaminius ir juos pernaudoti, kad jie nevirstų taršiomis atliekomis.  

Logistikos sąnaudoms ne mažiau svarbus ir pakuotės svoris, galimybė ją panaudoti pakartotinai, naudojamų žaliavų kilmė ir pan.

„Savo veikloje daugiausia naudojame popieriaus/kartono pakuotes, salonuose – popierinius maišelius, bet vien to neužtenka. Pavyzdžiui, naujoms „Ežio“ pakuotėms naudosime popierių, kuris bus žymimas  FSC sertifikatu.  Jis užtikrina griežtą ir patikimą medienos produktų kilmės kontrolę. Tokiai pakuotei naudojama mediena ateina iš miškų, kuriuose laikomasi tvarios plėtros principų, skiriamas dėmesys tų miškų atsodinimui“, – žaliavų kilmės reikšmę aiškina pašnekovė.

Kad tarnautų ilgiau

Dar vienas svarbus „Telia“ siekis – skatinti ilgesnį produktų gyvavimo ciklą. Vis daugiau klientams skirtos ryšio palaikymo įrangos, maršrutizatorių ir net telefonų yra atnaujinami ir pernuomojami arba perparduodami. Ne išimtis – ir pakuotės.

„Švedijoje maršrutizatorių pristatymui jau naudojame specialiai sukonstruotas kartonines dėžutes, kurios taip sumaketuotos, kad tilptų į pašto dėžutę, tad transportavimui nereikia kurjerio.  Šios dėžutės taip pat yra universalios, jos tinka įvairiems modeliams. Be to, jos gali būti ir pernaudotos: klientai gali įpakuoti savo įrangą ir siųsti ją atgal“, – sako I. Bimbirytė-Yun.

Bendrovė ieško ir sprendimų, leidžiančių apskritai sumažinti plastiko poreikį. Pavyzdžiui, nuo pernai išankstinio mokėjimo kortelių „Ežys“ gamybai sunaudojamo plastiko kiekis sumažėjo dvigubai.

„Ežio“ pakuotėje paprastai būdavo SIM kortelė ir papildymo kortelė, abi pagamintos iš plastiko. Nuo pernai gaminame tik vieną perlaužiamą kortelę, kuri užtikrina abi funkcijas. Tai – svarbus pokytis, nes tokių kortelių parduodame iš tiesų daug, o jų gyvavimo ciklas yra sąlyginai trumpas“, – sako I. Bimbirytė-Yun.

Proga edukuoti

Pasak „Telia“ tvarumo projektų vadovės, nors pati aplinkosaugos banga jau kyla ir iš visuomenės, tačiau klientų edukacija vis dar būtina. Pakuotės gali būti ir kanalu, primenančiu apie tvarumo ir dėmesio aplinkai svarbą. Štai ant „Telia“ pernuomojamos įrangos pakuotės yra pažymima, kad ši įranga jau buvo nuomota, yra atnaujinta, o ją naudojantys prisideda prie tvaresnės aplinkos ir gamtos tausojimo.

„Ežio“ pakuotės jau senai gaminamos iš popieriaus, dažomos maistiniais dažais ir yra visiškai perdirbamos. Tačiau pakuočių rinkoje yra itin daug ir žmonėms ne visada aišku, kurios iš jų gali būti perdirbamos, o kurios ne. Todėl mes pradėjome ir „Ežio“ pakuotes ženklinti informacija, kad jos yra rūšiuojamos ir kad jas būtina išmesti kartu su popieriumi ir kartonu“, – pažymi I. Bimbirytė-Yun.  Pasak jos, tokia detalė kaskart tampa priminimu vartotojams, kad rankoje laikomos pakuotės nedera mesti bet kur.

Šviesti imtasi ir darbuotojus, kurie supažindinami ne tik su tvarumo principais, bet ir labai konkrečiomis sritimis, pavyzdžiui, neseniai organizuoti vidiniai ekodizaino mokymai. „Tokias žinias galima panaudoti priimant argumentuotus komercijos, logistikos ir kitus sprendimus, atsirenkant tiekėjus ne tik prekybai, bet ir tiekiančius produkciją bendrovės reikmėms“, – tokių mokymų naudą visai organizacijai mato pašnekovė.  

[infogram id="b6e983df-becf-4b76-9234-587c4a601237" prefix="Zau" format="interactive" title="TR:Telia"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 1

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku