Verslo finansavimo paieškos. Kaip pasirinkti?

Reklama publikuota: 2019-10-23
Mindaugas Mikalajūnas, „SME Finance“ Generalinis direktorius.
svg svg
Mindaugas Mikalajūnas, „SME Finance“ Generalinis direktorius.

2019 m. Lietuvos banko finansinio stabilumo (iki šių metų gegužės 1 d.) apžvalga rodo, kad paskolų apimtis Lietuvoje toliau auga. Tačiau bankai įmonėms skolina gerokai atsargiau nei namų ūkiams. Ši statistika ypač nepalanki smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonėms, kurios Lietuvoje sudaro absoliučią daugumą tarp visų verslo vienetų. Negalėdama gauti finansavimo, įmonė praranda galimybę stabiliai augti, todėl itin svarbu išmanyti visus finansavimo šaltinius ir alternatyvas tam, kad, atsiradus poreikiui, įmonė žinotų, kokius finansavimo lūkesčius gali kelti finansų rinkos žaidėjams.

Lietuvos banko duomenimis, 2018 metais kredito įstaigos aktyviai skolino namų ūkiams, kuriems suteiktų paskolų portfelis padidėjo nuo 7,4 iki 8,5 proc. Tuo tarpu, įmonių paskolų augimas sulėtėjo nuo 4,9 iki –0,6 proc. Šiais metais tendencija išlieka ta pati. Tai viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios pastaraisiais metais kreditavimo rinkoje išaugo alternatyvių verslo finansavimo šaltinių paklausa. Tarp jų – įmonių prekybos kreditai, finansavimas obligacijomis, vidinės paskolos.

Ieškant finansavimo, svarbu atkreipti dėmesį į įmonės poreikius ir verslo specifiką atitinkantį finansavimo būdą. Kadangi pasirinkimo įvairovė finansavimo rinkoje nemaža, verslui, ypač smulkiam, rekomenduojama ją išsitirti plačiau ir žinoti, ko tikėtis iš vieno ar kito finansuotojo.

Galimi finansavimo pasirinkimai:

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
  • Bankai – brandus ir patikimas, tačiau konservatyvus finansuotojas. Stambioms, stabilioms įmonėms, kurioms reikia labai aiškaus finansavimo produkto ir kurios turi užstatą, kurį gali įkeisti, visuomet rekomenduojama kreiptis į banką ir gauti santykinai pigų finansavimą. Visgi, dėl itin aukštų reikalavimų, griežto rizikos vertinimo bei standartizuotų produktų, šis finansavimo šaltinis jaunoms, kapitalo neturinčioms įmonėms, tampa vis sunkiau pasiekiamas.

Lietuvos banko duomenimis, 2018 m. ėmė daugėti skolinimo sąlygas mažesnėms įmonėms griežtinusių bankų, taip pat suteikiant trumpalaikes paskolas. Apklausose dalyvavusios įmonės, savo ruožtu, taip pat nurodė, kad jų paskolų paraiškos buvo pastebimai dažniau atmetamos nei anksčiau. Atmestų paskolų paraiškų padidėjo nuo 16 proc. (2017 m.) iki 27 proc. (2018 m.), o mažųjų įmonių – nuo 40 iki 61 proc.

Dažnu atveju, finansavimo procesas banke užtrunka ilgiau, tačiau, jei įmonės veikla ir finansavimo poreikiai atitinka banko keliamus reikalavimus, o terminai nespaudžia, jis išlieka pirma institucija, renkantis verslo finansavimo būdą. 

  • Kitas bankui artimas finansavimo šaltinis – kredito unijos. Jos, kaip ir bankai, konservatyvaus tipo, bet dėl turimo kapitalo pajėgios skolinti tik nedidelėmis sumomis. Kredito unijos dažnai turi lojalių narių bendruomenę ir, pirmiausia, koncentruojasi į naudą esamiems klientams.
  • Startuolių ir jaunų verslų finansavimui ypač palankūs verslo angelai ar rizikos kapitalo fondai – rizikos kapitalo investicijos už nuosavybės dalį. Verslo angelai gali finansuoti įmonės steigimą kaip dalininkai ir tiesiogiai daryti įtaką įmonės valdymui.
  • Dar vienas kreditavimo rinkoje itin stiprėjantis finansavimo produktas – nebankinis faktoringas. Ši paslauga – tai įmonės išrašytų sąskaitų išankstinis apmokėjimas, kitaip tariant – sąskaitų finansavimas. Ši apyvartinio kapitalo finansavimo forma nereikalauja įkeisti turto, tad ja gali naudotis labai plataus spektro verslai, tiek neseniai veiklą pradėję, sezoniniai, tiek projektiniai.
  • Prie populiarėjančių finansavimo šaltinių verta priskirti ir sutelktinio finansavimo platformas, kurios geba greitai finansuoti rizikingesnius projektus, tačiau už didesnę kainą ir, dažnai, su užstatu. Jos buria ne tik skolininkus, bet ir investuotojus, todėl tai galimybė realizuoti skirtingus poreikius. Kita, greita, bet brangi ir skolinanti nedidelėmis sumomis alternatyva pastarosioms – greitieji kreditai.

Pagalba segmentui, kurio bankas nefinansuoja

Naujam verslui arba sparčiai augančioms bendrovėms nebankinis finansavimas dažnu atveju tampa vienu iš patogiausių būdų pasiskolinti pinigų. Pavyzdžiui, faktoringo paslaugų rinka Baltijos šalyse išgyvena pakilimą, o labiausiai šios paslaugos populiarėja Lietuvoje. Populiarumo priežastis – paprastas ir greitas procesas, bei operatyvus pinigų gavimas į sąskaitą. Skirtingai nei paskolai, faktoringui nereikia užstato, pakanka minimalios dokumentacijos.

Europos centrinio banko duomenimis, šiemet Lietuvos įmonės sąskaitų finansavimu naudojasi dešimtadaliu aktyviau, o Latvijoje ir Estijoje fiksuojamas atitinkamai 4,6 proc. ir 1,3 proc. prieaugis. Pagal verslo prekybos kreditų įsipareigojimų augimą Lietuva užima 4-ąją vietą visoje Europos Sąjungoje.

Remiantis „SME Finance“ veiklos praktika, augantį nebankinio finansavimo populiarumą SVV segmente galima tik patvirtinti. Per tris veiklos metus finansuojamos sumos vienam klientui vidurkis, lyginant su praėjusiais metais, išsaugo 170 proc. (nuo 100 tūkst. eurų 2018 m. iki 170 tūkst. eurų per pirmuosius tris 2019 m. ketvirčius). Bendra SVV įmonėms Baltijos šalyse suteikto finansavimo suma šiais metais jau pasiekė 132 mln. eurų, kai tuo tarpu per tą patį 2016-2018 m. laikotarpį buvo suteikta finansavimo už 118 mln. eurų.

Verta paminėti, kad faktoringo bendrovės ir kiti alternatyvūs finansuotojai nėra bankų konkurentai, o tik tarpinis finansavimo šaltinis, papildantis bendrą finansų ekosistemą naujais faktoringo produktais, įvairaus dydžio paskolų suteikimu apyvartinio kapitalo ar plėtros finansavimui. Taip padedama segmentui, kurio vengia tradicinis finansuotojas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku