Gimsta Baltijos šalių bankas milžinas: DNB + „Nordea“

Norvegijos DNB ir Švedijos Nordea bankai susitarė sujungti veiklą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje ir sukurti naują universalų Baltijos šalių banką.
Išplatintame pranešime teigiama, kad šių bankų verslo, privačios ir mažmeninės bankininkystės klientams veiklos suvienijimas bus naudingas, nes užtikrins platesnį skyrių tinklą, didesnę paslaugų įvairovę ir spartesnį paslaugų bei aptarnavimo vystymą.
DNB ir Nordea suvienytame banke turės lygias balsavimo teises, tačiau ekonomiškai jų indėlis į banką skirsis, priklausomai nuo veiklos ir kapitalo apimčių prieš užbaigiant sandorį.
Šį susitarimą dar turi patvirtinti atsakingos bankų veiklą ir konkurenciją prižiūrinčios institucijos. Tikimasi jog procesas bus baigtas 2017 m. antrą ketvirtį. Kol nebus gauti visi reikalingi patvirtinimai, abu bankai veiks nepriklausomai ir tęs įprastinę veiklą. Į vieną turėtų būti sujungtos ir bankų lizingo, pensijų kaupimo bendrovės.
Kol kas neskelbiama, nei koks bus naujojo banko pavadinimas, nei tai, kokį svorį naujajame banke turės bankų dabartiniai akcininkai.
Taip pat skaitykite:
- Lietuvoje galime turėti naują didžiausią banką
- DNB ir Nordea susijungimas: kaip tai vertina verslininkai
- Sandorių specialistai: DNB ir Nordea jungtuvėse stebina tik vienas dalykas
- Iš Donbea sandorio gali išlošti ir SEB klientai
- Ryškėja naujojo banko kontūrai: būstinė Estijoje, didžiausia rinka Latvija
- Swedbank: sveikiname konkurentus su sandoriu, atsilikti nežadame
Teigia, kad veiklos panašios
Bankų pranešime spaudai teigiama, kad DNB ir Nordea veiklos sritys Baltijos šalyse sutampa, o verslo bankininkystėje bankai vienas kitą papildo esą Nordea susikūrė tvirtas pozicijas stambių verslo klientų segmente, o DNB yra stiprūs smulkaus ir vidutinio verslo segmente.
Pasak bankų, Nordea yra stiprūs Estijoje, DNB Lietuvoje, o abu kartu užima tvirtas pozicijas Latvijoje.
Nordea ir DNB Baltijos šalyse šiuo metu turi atitinkamai 1.300 ir 1.800 darbuotojų bei 8 mlrd. Eur ir 5 mlrd. Eur aktyvų.
Atėjo laikas žengti naują žingsnį ir kurti ateities banką. Kartu mes būsime didesni, geografiškai padengsime didesnes teritorijas ir pasiūlysime platesnį produktų pasirinkimą visa tai leis mums tapti pagrindiniu banku klientams Baltijos šalyse, pranešime sako Inga Skisaker, Nordea Baltijos šalių bankininkystės vadovė.
Matsas Wermelinas, DNB Baltijos šalių padalinio vadovas, pranešime pažymi, kad naujasis bankas bus geriau pasirengęs augančiai konkurencijai regione ir išnaudoti mastą
Mastas šiandien yra svarbiausias iššūkis bankininkystei, nes didesni bankai gali efektyviau išnaudoti resursus, sako p. Wermelinas.
Tęsinys po grafiku
infogr.am::12c335f8-3905-480e-893a-96f78ac878d4
Neįprasta struktūra
Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas, VŽ komentuoja, kad didėjanti koncentracija bankų sektoriuje klientams gali išeiti ir į naudą, mat rinkoje bus ne du, bet trys dominuojantys žaidėjai.
Aišku, daugiau dalyvių linksmesnis gyvenimas ir klientams, ir bankams, tuo pačiu pripažįsta p. Kropas.
Jis teigia, kad jungtis bankus skatina ne tik verslo aplinka, bet ir griežtas Lietuvos finansinių institucijų reguliavimas, pavyzdžiui, bankinių paslaugų krepšelio įvedimas.
Naująjį jungtinį banką p. Kropas vadina šiek tiek neįprasta struktūra, mat Skandinavijoje šie bankai išliks konkurentais. Asociacijos vadovas teigia, kad dėl šio naujojo banko išskirtinumo ateityje galima tikėtis tolesnių žingsnių vieno ar abiejų akcininkų pasitraukimo.
Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys, teigia, kad susijungimas yra verslo logika grįstas sprendimas.
Bet iki jo realizavimo dar tolimas ir sudėtingas kelias, o pakeliui turi būti gauti už bankų priežiūrą ir konkurenciją atsakingų institucijų leidimai ir vertinimai. Lietuvos bankas sandorį vertins labai atidžiai ir išvadas teiks tik turėdamas detalius atsakymus į visus kylančius klausimus, teigiama atsiųstame komentare.
Gandai sklido nuo pavasario
Pirmieji gandai, kad Nordea bankas gali parduoti savo padalinius Baltijos šalyse, pasirodė dar šiemet balandį.
Apie tai tuomet paskelbė Estijos verslo dienraštis Aripaev, pažymėjęs, kad tuo metu vyko derybos dėl šio verslo pardavimo, o potencialiais pirkėjais įvardijęs Estijos banką LHV ir britų HSBC.
Netrukus Estijos žiniasklaidoje pasirodė žinių, kad Baltijos šalyse turimiems padaliniams pirkėjų ieško ne tik Švedijos Nordea, bet ir Norvegijos DNB bei Danijos Danske Bank bankai.
Šių metų liepą estų žiniasklaidoje pasirodė vertinimai, kad Nordea padalinius Baltijos šalyse gali nupirkti DNB bankas, o už juos pakloti gali 600-800 mln. Eur.
Pirkėjų nerado
Visai neseniai Estijos žiniasklaida skelbė, kad DNB ir Nordea bankams nepavyksta rasti pirkėjų savo padaliniams Baltijos šalyse, todėl kaip galima išeitis gali būti pasirinktas padalinių sujungimas Baltijos šalyse.
Visgi VŽ kalbinti įsigijimų ir susijungimų rinkos specialistai realesniu laikė scenarijų, kad DNB perimtų Nordea padalinius Baltijos šalyse, o ne įvyktų dviejų bankų padalinių susijungimas.
DNB ir Nordea bankininkystės Baltijos šalyse sujungimo vykdant bendrą veiklą scenarijus nėra realus. Matytume nebent Nordea parduodančią verslą ar paskolų / indėlių portfelį, klientus Baltijos šalių rinkoje, sakė Valerijus Judinas, investicinės bankininkystės įmonės Summa Advisers partneris.
Tęsinys po grafiku
infogr.am::4f0298fb-4d71-4744-82ed-017ee4797f1e
Vyksta konsolidacija
Tai jau ne pirma konsolidacija Baltijos šalių bankininkystės sektoriuje.
Pernai spalį Danijos Danske Bank paskelbė mažmeninės bankininkystės padalinius Baltijos šalyse perleidžiantis bankui Swedbank, o sau pasiliko tik verslo klientų aptarnavimą.
Vėliau Danske Bank pensijų fondų valdymą Lietuvoje pardavė Swedbankui, o Estijoje Estijos banko LHV grupei.
Pasitraukė iš Lenkijos
Nordea 2013 m. pasitraukė iš Lenkijos, kai pardavė savo padalinį šioje šalyje didžiausiam Lenkijos bankui PKO Bank Polski už 694 mln. Eur.
2010 m. Švedijos žiniasklaidoje buvo pasirodę gandų, kad Nordea svarsto susijungimą su kitu Švedijos banku SEB, tačiau sandoris taip ir neįvyko.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti