„Revolut“ įkūrėjas: suprantu jūsų patirtį su Rusija, bet mes ne Kremliaus įmonė

Publikuota: 2019-01-23
Finansinių paslaugų startuolio „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis (kairėje) ir Marius Jurgilas,  Lietuvos banko valdybos narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Finansinių paslaugų startuolio „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis (kairėje) ir Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvišką bankinę licenciją gavusio Jungtinės Karalystės (JK) technologijų startuolio „Revolut“ įkūrėjas Nikolajus Storonskis pripažino, kad įmonės darbuotojai padarė klaidą komunikuodami apie jo tėvą, tačiau neigia bet kokias įmonės sąsajas su Kremliumi ar serverių perkėlimą į Rusiją.

Vakar paaiškėjo, kad p. Storonskio tėvas dirba Rusijos valstybiniame dujų koncerne „Gazprom“, be to, jis yra Rusijos valdžios apdovanotas ordinu už nuopelnus tėvynei, taip pat du kartus garbės sertifikatais įvertintas paties „Gazprom“. Atsirado ir spekuliacijų dėl įmonės serverių perkėlimo į Rusiją. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas suskubo raminti, kad bendrovė „Revolut“, prieš jai suteikiant lietuvišką bankinę licenciją, buvo nuodugniai patikrinta, tad nereikia žlugdyti investuotojų pasitikėjimo Lietuvos valdžios sprendimais.

„Revolut” vadovas Nikolajus Storonskis trečiadienį išplatintame atvirame laiške dėsto, kad „Revolut” duomenų serverius turi tik Europos Sąjungoje (ES) ir JK, esą tik juose ir yra saugomi ES ir Didžiosios Britanijos klientų duomenys.

Teigiama, kad „DST Global” fonde, kuris investavo į „Revolut“, nėra nei vieno investuotojo iš Rusijos, o pats „DST Global” yra pasyvus mažumos investuotojas, kuris neturi įtakos įmonės sprendimų priėmime ir balso teisės „Revolut” valdyboje.

„Be jokios abejonės, labai liūdina tai, kad aš ir mano kompanija yra puolama dėl tokių nekontroliuojamų aplinkybių, kaip kad mano gimimo vieta (p. Storonkis gimė Rusijoje  red.past). Noriu patikinti, kad žinau ir gerbiu Lietuvos istoriją, ir suprantu, kodėl šalyje Rusijos paminėjimas kelia užaštrintus jausmus, net jei tas paminėjimas nėra paremtas teisingais ir reikšmingais faktais. Istorija, kurią apie „Revolut” vakar buvo bandoma konstruoti Lietuvos spaudoje, yra sudėliota iš nesusijusių faktų ir klaidingų teiginių – todėl naudojuosi šia proga aiškiai parodyti, kad kuriama istorija neatitinka tikrovės“, – teigia p. Storonskis.

Jis sako, kad Lietuvą bankinės licencijos gavimui pasirinko dėl „fintech“ įmonėms ypač palankios ir draugiškos aplinkos – esą ją kuria visa eilė vietos institucijų ir dėl puikaus universitetų darbo rengiant stiprius specialistus technologijų srityje.

„Lietuva atliko didžiulį darbą, kurdama savo reputaciją kaip naujas traukos centras Europoje „fintech“ investicijoms, ir didžiausia man dabar kylanti baimė yra tai, kad dėl įvairių paniką kurstančių veiksmų šis įdirbis nueis veltui, o stambūs užsienio investuotojai, ieškantys palankios ir stabilios aplinkos darbui, bus atbaidyti. Lietuvoje turime jau per 170.000 klientų ir visada džiaugėmės, kad tarp technologiškai imlių vietos gyventojų greitai užsitarnavome gerą vardą – todėl mūsų tapimas banku būtent Lietuvoje man yra labai svarbus žingsnis, kurio dėka galėsime ir toliau augti“, – sako p. Storonskis.

Neigiama apie serverius Rusijoje

„Revolut“ dėsto, kad bet kokios spėlionės dėl įmonės serverių ir duomenų perkėlimo į Rusiją yra visiškai neteisingos.

„Visi „Revolut” serveriai yra tik Didžiojoje Britanijoje ir Europos Sąjungoje, kaip kad to reikalauja reguliaciniai reikalavimai. Vieną kartą jau esame viešai paneigę teiginius apie serverių ir informacijos laikymą Rusijoje – ir vėliau šie teiginiai spaudoje buvo paremti informacija, kad taip elgtis mes negalima paprasčiausiai dėl galiojančio reguliavimo. Gali būti, kad ateityje, plečiantis į šalis už Europos Sąjungos ribų, kai kurie serveriai turės būti ir kai kuriose iš tų šalių, pagal vietos reguliacinius reikalavimus – tačiau visais atvejais, vietos serveriuose bus saugoma tik vietos vartotojų informacija“, – sako p. Storonskis.

Spėliojimai, kad ES klientui atliekant pinigines operacijas su klientais Rusijoje, ES kliento duomenys bus prieinami ir Rusijos institucijoms, yra neteisingi, sako p. Storonskis.

Kremlius nedalyvauja

„Revolut“ teigimu, teiginiai, kad „Revolut” investicijos kokiu nors būdu ar apimtimi atėjo iš Kremliaus, yra neteisingi.

„Kaip vienas svarbiausių rizikos kapitalo fondų pasaulyje, platų „DST Global” investicijų portfelį formuoja įvairių tarptautinių kompanijų investicijos, tačiau „DST Global” neturi nei vieno investuotojo iš Rusijos. Ši Honkonge įsikūrusi įmonė neturi ir nei vieno ofiso ar kitos lokacijos Rusijoje, o Jurijus Milneris (bendrovės įkūrėjas – red.past.) yra vienas iš 6 kompanijos partnerių. Rusijoje gimęs p. Milneris yra žydų tautybės ir pats gyvena JAV“, – sako p. Storonskis.

Anot jo, „DST Global” yra pasyvus mažumos investuotojas, o tai reiškia, kad „Revolut” valdyboje jie neturi balso teisės nei įtakos sprendimų priėmime.

„Be to, visi pačios įmonės „DST Global”  investuotojai taip pat yra pasyvūs investuotojai – tai reiškia, kad jie įsipareigoja tik skirti lėšas, kurias „DST Global” investuoja savo nuožiūra, ir neturi jokios įtakos įmonei renkantis kompanijas, į kurias ji nori investuoti“, – sako p. Storonskis.

Pasak jo, nors ir nesmagu apie „Revolut” valdybą kalbėti žmones vertinant pagal jų tautybę, tačiau tarp „Revolut“ valdybos narių jis yra vienintelis, gimęs Rusijoje (nors dabar ir yra Didžiosios Britanijos pilietis).

„Be valdybos patvirtinimų, visus tokius pokyčius, visą su investuotojais ir jų pasikeitimu susijusią informaciją, tikrino net keliolika nacionalinių Lietuvos komisijų ir komitetų. Lietuvos bankas ir Europos centrinis bankas rinko su mūsų ateities planais ir plėtra susijusią informaciją net iš tų šalių institucijų, kuriose paslaugų dar net neteikiame, tarkime, JAV, Japonijos ar Singapūro. Tai, kas dabar vyksta Lietuvos viešojoje erdvėje, su nerimu vertinu kaip nepasitikėjimo nacionalinėmis institucijomis kurstymą bei skleidimą — nepasitikėjimą institucijomis, kurios daugiau kaip metus dirbo rinkdamos informaciją į visus šiandien vėl keliamus klausimus ar kuriamus susirūpinimus. Aš panikos kurstymo nepalaikau, ir į tai turi būti žiūrima atsakingai“, – sako p. Storonskis.

Pripažįsta klaidą

„Revolut“ vadovas teigia, kad visgi yra vienas dalykas, kurį jis pripažįsta ir dėl kurio prisiima atsakomybę.

„Tai yra žmogiškoji klaida mano komandoje, dėl kurios informacija apie mano tėvą buvo klaidingai paneigta, o vėliau patvirtinta. Kaip ir bet kurioje kitoje didelėje kompanijoje, mano darbuotojai nebėga tiesiai pas mane su kiekvienu klausimu. Tačiau šiuo atveju, būtent dėl to ir įsivėlė klaida“, – sako p. Storonskis.

Pasak jo, komandos viduje aiškinamasi, kodėl „Revolut” atstovei Lietuvoje, ir tada – porai žiniasklaidos atstovų, pirma buvo pateikta klaidinga informacija.

„Tačiau kai šis klausimas buvo užduotas man tiesiogiai, aš į jį atsakiau iškart ir vienareikšmiškai. Su tais žiniasklaidos atstovais, kurie anksčiau buvę klaidingą atsakymą, buvo iškart susisiekta, paaiškinant klaidos pobūdį, atsiprašant už ją, ir pateikiant teisingą atsakymą. Dar kartą pabrėžiu, kad tai buvo žmogiškoji klaida, ir daugiau nematau nieko, ką šioje vietoje reikėtų plėtoti“, – sako „Revolut“ atstovas.

Jis teigia, kad jo tėvas, kuris esą yra ukrainietis, yra mokslininkas, inžinierius, dėstytojas, daugiau kaip 50-ties mokslinių darbų autorius, kurio vardu Pasaulinėje intelektinės nuosavybės organizacijoje (WIPO) yra užregistruoti dviejų išradimų patentai.

„Jis dirba mokslinių tyrimų institute „Promgaz”, kur vadovauja savo inžinierių komandai. Niekada nemaniau, kad mano asmeninis gyvenimas turėtų būti atviras viešam aptarinėjimui – nei tai, kaip aš augau, nei mano šeima šiandien. Niekada nekalbu apie savo asmeninį gyvenimą, bet nieko ir neslepiu – nei faktų apie savo tėvą, nei apie pusiau ukrainietę, pusiau rusę motiną – ir tikrai nematau, kaip tokia informacija yra susijusi su tuo, ką darau ir kuriu šiandien“, – sako p. Storonskis.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Investuotojai ruošiasi visaapimančiai skatinimo bangai 4

Pasaulio rinkose atsigavo rizikos apetitas, investuotojams tikintis, kad juos ir vėl gelbės centriniai...

Rinkos
17:08
JAV verslo milžinės: pelnas – nebe pagrindinis tikslas 8

Didžiosios JAV įmonės nori pakeisti apibrėžimą, kas yra verslo tikslas.

Rinkos
15:58
„Montuotojas“ ketina atskirti veiklas ir dairosi pirkinių Latvijoje bei Estijoje  Premium

Naujieji AB „Montuotojas“ savininkai ketina atskirti gamybos ir montavimo veiklas, plėsti paslaugų spektrą...

„Novaturas“ buvusiam vadovui Estijoje privalės sumokėti kelerių metų algą 1

Ginče tarp Lietuvos kelionių organizatoriaus „Novaturas“ ir buvusio šios bendrovės padalinio Estijoje vadovo...

Paslaugos
13:19
Vyriausybė pustrečių metų pasiskolino už minus 0,131% 8

Lietuvos vyriausybė 2 metams ir 7 mėnesiams pasiskolino 15 mln. Eur už vidutines minus 0,131% palūkanas,...

Rinkos
12:35
„Norwegian Air“ pasitraukė iš bankininkystės už 200 mln. Eur

Žemų sąnaudų skrydžių kompanija „Norwegian Air“ už 2,2 mlrd. NOK (201 mln. Eur) pardavė likusias akcijas savo...

Rinkos
12:10
Laukiu pramogauti linkusių suomių turistų Premium 3

Priešingai nei nemaža dalis tautiečių, besąlygiškai mylinčių investavimą į nekilnojamąjį turtą, manau, kad...

Bankai beveik pasiruošė savo klientų duomenų atvėrimui Premium 6

Lietuvoje mažiau nei po mėnesio įsigalios Atvirosios bankininkystės reikalavimai, kurie šalyje veikiančius...

Rinkos
2019.08.17
Biržos kyla, bet nerimas dėl recesijos nedingęs Premium 6

Po gana dramatiškų dienų Europos akcijų rinkose savaitė užbaigta pozityvia gaida, bet įtampa vis tiek tvyro...

Rinkos
2019.08.16
Uždaro tik turtingiausiems skirtą fondą – pasikeitė strategija 3

Lietuvos investicijų valdymo įmonė „Žabolis ir partneriai kapitalo valdymas“ keičia savo veiklos strategiją –...

Rinkos
2019.08.16
M. Zalatorius apie „PNB Banka“ žlugimą: Latvijos bankų sektorius tęsia apsivalymą 10

Latvijoje paskelbus apie dar vieno komercinio banko „PNB Banka“ žlugimą, Lietuvos bankų asociacijos (LBA)...

Rinkos
2019.08.16
Po banko uždarymo latvių indėlių draudimo fondui – 297 mln. Eur sąskaita 1

Latvijoje uždarius šeštą pagal dydį banką „PNB Banka“ (buvęs „Nordik Banka“), šalies Indėlių garantijų fondas...

Rinkos
2019.08.16
M. Mobiusas: akcijos toliau brangs 3

Pasaulio finansų rinkose netrūkstant nerimastingų signalų, žinomas investuotojas Markas Mobiusas sako, kad...

Rinkos
2019.08.16
Drabužių bendrovei sugirgždėjo biržos išėjimo durys

Baltijos biržoje gali nebelikti finansinėje duobėje esančios estų drabužių prekybininkės „Baltika“, kurios...

Rinkos
2019.08.16
Investuotojai šluoja JAV obligacijas – ieško saugumo užuovėjos 8

Į JAV obligacijas, kurios pasauliniu mastu laikomos saugumo užuovėja, plūsta seniai regėtas pinigų kiekis.

Rinkos
2019.08.16
Kaip uždirbti iš trumpalaikės NT nuomos Premium 6

Lietuvoje investavimas į NT nuomai pirmiausia asocijuojasi su ilgalaike nuoma, tačiau būstą nuomojant trumpam...

Rinkos
2019.08.16
Uždaromas šeštas pagal dydį Latvijos bankas 14

Latvijos bankas „PNB Banka“ nuo ketvirtadienio vakaro nutraukia operacijas, Europos centriniam bankui (ECB)...

Rinkos
2019.08.15
Neberūpi muitai, rinkos sunerimo dėl recesijos Premium 9

Išgąsčio pakirstų pasaulio rinkų fone drąsą prarado ir skridusieji su Šiaulių banko raketa. „Delfi“ savininkė...

Rinkos
2019.08.14
„Amazon“ rengiasi nupirkti dalį stambaus Indijos prekybos tinklo

JAV elektroninės komercijos ir technologijų bendrovė „Amazon“ ir Indijos antras didžiausias prekybininkas...

Prekyba
2019.08.14
„Merko“ braižo 1.106 butų kvartalus už „Audėjo“ Vilniuje 23

Estijos kapitalo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Merko būstas“ Vilniaus Rasų seniūnijoje, už...

Statyba ir NT
2019.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau