„Revolut“ įkūrėjas: suprantu jūsų patirtį su Rusija, bet mes ne Kremliaus įmonė

Publikuota: 2019-01-23
Finansinių paslaugų startuolio „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis (kairėje) ir Marius Jurgilas,  Lietuvos banko valdybos narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Finansinių paslaugų startuolio „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis (kairėje) ir Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvišką bankinę licenciją gavusio Jungtinės Karalystės (JK) technologijų startuolio „Revolut“ įkūrėjas Nikolajus Storonskis pripažino, kad įmonės darbuotojai padarė klaidą komunikuodami apie jo tėvą, tačiau neigia bet kokias įmonės sąsajas su Kremliumi ar serverių perkėlimą į Rusiją.

Vakar paaiškėjo, kad p. Storonskio tėvas dirba Rusijos valstybiniame dujų koncerne „Gazprom“, be to, jis yra Rusijos valdžios apdovanotas ordinu už nuopelnus tėvynei, taip pat du kartus garbės sertifikatais įvertintas paties „Gazprom“. Atsirado ir spekuliacijų dėl įmonės serverių perkėlimo į Rusiją. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas suskubo raminti, kad bendrovė „Revolut“, prieš jai suteikiant lietuvišką bankinę licenciją, buvo nuodugniai patikrinta, tad nereikia žlugdyti investuotojų pasitikėjimo Lietuvos valdžios sprendimais.

„Revolut” vadovas Nikolajus Storonskis trečiadienį išplatintame atvirame laiške dėsto, kad „Revolut” duomenų serverius turi tik Europos Sąjungoje (ES) ir JK, esą tik juose ir yra saugomi ES ir Didžiosios Britanijos klientų duomenys.

Teigiama, kad „DST Global” fonde, kuris investavo į „Revolut“, nėra nei vieno investuotojo iš Rusijos, o pats „DST Global” yra pasyvus mažumos investuotojas, kuris neturi įtakos įmonės sprendimų priėmime ir balso teisės „Revolut” valdyboje.

„Be jokios abejonės, labai liūdina tai, kad aš ir mano kompanija yra puolama dėl tokių nekontroliuojamų aplinkybių, kaip kad mano gimimo vieta (p. Storonkis gimė Rusijoje  red.past). Noriu patikinti, kad žinau ir gerbiu Lietuvos istoriją, ir suprantu, kodėl šalyje Rusijos paminėjimas kelia užaštrintus jausmus, net jei tas paminėjimas nėra paremtas teisingais ir reikšmingais faktais. Istorija, kurią apie „Revolut” vakar buvo bandoma konstruoti Lietuvos spaudoje, yra sudėliota iš nesusijusių faktų ir klaidingų teiginių – todėl naudojuosi šia proga aiškiai parodyti, kad kuriama istorija neatitinka tikrovės“, – teigia p. Storonskis.

Jis sako, kad Lietuvą bankinės licencijos gavimui pasirinko dėl „fintech“ įmonėms ypač palankios ir draugiškos aplinkos – esą ją kuria visa eilė vietos institucijų ir dėl puikaus universitetų darbo rengiant stiprius specialistus technologijų srityje.

„Lietuva atliko didžiulį darbą, kurdama savo reputaciją kaip naujas traukos centras Europoje „fintech“ investicijoms, ir didžiausia man dabar kylanti baimė yra tai, kad dėl įvairių paniką kurstančių veiksmų šis įdirbis nueis veltui, o stambūs užsienio investuotojai, ieškantys palankios ir stabilios aplinkos darbui, bus atbaidyti. Lietuvoje turime jau per 170.000 klientų ir visada džiaugėmės, kad tarp technologiškai imlių vietos gyventojų greitai užsitarnavome gerą vardą – todėl mūsų tapimas banku būtent Lietuvoje man yra labai svarbus žingsnis, kurio dėka galėsime ir toliau augti“, – sako p. Storonskis.

Neigiama apie serverius Rusijoje

„Revolut“ dėsto, kad bet kokios spėlionės dėl įmonės serverių ir duomenų perkėlimo į Rusiją yra visiškai neteisingos.

„Visi „Revolut” serveriai yra tik Didžiojoje Britanijoje ir Europos Sąjungoje, kaip kad to reikalauja reguliaciniai reikalavimai. Vieną kartą jau esame viešai paneigę teiginius apie serverių ir informacijos laikymą Rusijoje – ir vėliau šie teiginiai spaudoje buvo paremti informacija, kad taip elgtis mes negalima paprasčiausiai dėl galiojančio reguliavimo. Gali būti, kad ateityje, plečiantis į šalis už Europos Sąjungos ribų, kai kurie serveriai turės būti ir kai kuriose iš tų šalių, pagal vietos reguliacinius reikalavimus – tačiau visais atvejais, vietos serveriuose bus saugoma tik vietos vartotojų informacija“, – sako p. Storonskis.

Spėliojimai, kad ES klientui atliekant pinigines operacijas su klientais Rusijoje, ES kliento duomenys bus prieinami ir Rusijos institucijoms, yra neteisingi, sako p. Storonskis.

Kremlius nedalyvauja

„Revolut“ teigimu, teiginiai, kad „Revolut” investicijos kokiu nors būdu ar apimtimi atėjo iš Kremliaus, yra neteisingi.

„Kaip vienas svarbiausių rizikos kapitalo fondų pasaulyje, platų „DST Global” investicijų portfelį formuoja įvairių tarptautinių kompanijų investicijos, tačiau „DST Global” neturi nei vieno investuotojo iš Rusijos. Ši Honkonge įsikūrusi įmonė neturi ir nei vieno ofiso ar kitos lokacijos Rusijoje, o Jurijus Milneris (bendrovės įkūrėjas – red.past.) yra vienas iš 6 kompanijos partnerių. Rusijoje gimęs p. Milneris yra žydų tautybės ir pats gyvena JAV“, – sako p. Storonskis.

Anot jo, „DST Global” yra pasyvus mažumos investuotojas, o tai reiškia, kad „Revolut” valdyboje jie neturi balso teisės nei įtakos sprendimų priėmime.

„Be to, visi pačios įmonės „DST Global”  investuotojai taip pat yra pasyvūs investuotojai – tai reiškia, kad jie įsipareigoja tik skirti lėšas, kurias „DST Global” investuoja savo nuožiūra, ir neturi jokios įtakos įmonei renkantis kompanijas, į kurias ji nori investuoti“, – sako p. Storonskis.

Pasak jo, nors ir nesmagu apie „Revolut” valdybą kalbėti žmones vertinant pagal jų tautybę, tačiau tarp „Revolut“ valdybos narių jis yra vienintelis, gimęs Rusijoje (nors dabar ir yra Didžiosios Britanijos pilietis).

„Be valdybos patvirtinimų, visus tokius pokyčius, visą su investuotojais ir jų pasikeitimu susijusią informaciją, tikrino net keliolika nacionalinių Lietuvos komisijų ir komitetų. Lietuvos bankas ir Europos centrinis bankas rinko su mūsų ateities planais ir plėtra susijusią informaciją net iš tų šalių institucijų, kuriose paslaugų dar net neteikiame, tarkime, JAV, Japonijos ar Singapūro. Tai, kas dabar vyksta Lietuvos viešojoje erdvėje, su nerimu vertinu kaip nepasitikėjimo nacionalinėmis institucijomis kurstymą bei skleidimą — nepasitikėjimą institucijomis, kurios daugiau kaip metus dirbo rinkdamos informaciją į visus šiandien vėl keliamus klausimus ar kuriamus susirūpinimus. Aš panikos kurstymo nepalaikau, ir į tai turi būti žiūrima atsakingai“, – sako p. Storonskis.

Pripažįsta klaidą

„Revolut“ vadovas teigia, kad visgi yra vienas dalykas, kurį jis pripažįsta ir dėl kurio prisiima atsakomybę.

„Tai yra žmogiškoji klaida mano komandoje, dėl kurios informacija apie mano tėvą buvo klaidingai paneigta, o vėliau patvirtinta. Kaip ir bet kurioje kitoje didelėje kompanijoje, mano darbuotojai nebėga tiesiai pas mane su kiekvienu klausimu. Tačiau šiuo atveju, būtent dėl to ir įsivėlė klaida“, – sako p. Storonskis.

Pasak jo, komandos viduje aiškinamasi, kodėl „Revolut” atstovei Lietuvoje, ir tada – porai žiniasklaidos atstovų, pirma buvo pateikta klaidinga informacija.

„Tačiau kai šis klausimas buvo užduotas man tiesiogiai, aš į jį atsakiau iškart ir vienareikšmiškai. Su tais žiniasklaidos atstovais, kurie anksčiau buvę klaidingą atsakymą, buvo iškart susisiekta, paaiškinant klaidos pobūdį, atsiprašant už ją, ir pateikiant teisingą atsakymą. Dar kartą pabrėžiu, kad tai buvo žmogiškoji klaida, ir daugiau nematau nieko, ką šioje vietoje reikėtų plėtoti“, – sako „Revolut“ atstovas.

Jis teigia, kad jo tėvas, kuris esą yra ukrainietis, yra mokslininkas, inžinierius, dėstytojas, daugiau kaip 50-ties mokslinių darbų autorius, kurio vardu Pasaulinėje intelektinės nuosavybės organizacijoje (WIPO) yra užregistruoti dviejų išradimų patentai.

„Jis dirba mokslinių tyrimų institute „Promgaz”, kur vadovauja savo inžinierių komandai. Niekada nemaniau, kad mano asmeninis gyvenimas turėtų būti atviras viešam aptarinėjimui – nei tai, kaip aš augau, nei mano šeima šiandien. Niekada nekalbu apie savo asmeninį gyvenimą, bet nieko ir neslepiu – nei faktų apie savo tėvą, nei apie pusiau ukrainietę, pusiau rusę motiną – ir tikrai nematau, kaip tokia informacija yra susijusi su tuo, ką darau ir kuriu šiandien“, – sako p. Storonskis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lukas investuoja: renkuosi Šiaulių banką Premium 10

Pirmąsias investicijas vietinėje rinkoje pradėsiu įsigydamas Šiaulių banko akcijų.

Vyriausybė 2 metams pasiskolino už 0,005 % 2

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje, viename didesnių aukcionų, 2 metams ir beveik 3 mėnesiams pasiskolino 38...

Rinkos
12:53
10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą 6

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškina, ar galima laikinai sustabdyti kaupimą antroje pensijų...

Finansai
12:44
„Debifo“ perėmusi Nyderlandų „Factris“ plečiasi Lietuvoje

Amsterdame (Nyderlandai) įsikūrusi ir su Lietuvos finansų technologijų bendrove „Debifo“ susijungusi...

Kaip užtikrinti asmens duomenų apsaugą įmonės akcijų pardavimo sandorio metu Verslo tribūna

Prieš įsigydamas įmonę, pirkėjas paprastai atlieka jos teisinį bei finansinį auditą. Jo metu pirkėjui...

Rinkos
11:50
Mėnesio sandoris: „Apollo“ siekia įsigyti didžiausią Europos plastiko gamintoją 1

Didžiosios Britanijos plastiko pakuočių gamintojo RPC valdyba sausio 23 d. priėmė 3,3 mlrd. GBP vertės...

Rinkos
2019.02.17
Kaip pavogti šimtą milijonų skaitant vogtus pranešimus žiniasklaidai? 3

Komunikacija yra labai vertinga. Laiku pavogta ji gali būti dar vertingesnė. Kūrybiškiausia visuomenės dalis...

Verslo klasė
2019.02.16
Lietuvos bankas – atvirame konflikte su ilgamečiu valdybos nariu

Buvusiam Lietuvos banko „veidui“ ir valdybos nariui Vaidievučiui Geralavičiui per žiniasklaidą užsipuolus...

Rinkos
2019.02.15
Biržoje susidomėjimas statybomis ir NT, „East Capital“ renkasi Latvijos VVP Premium

Baltijos akcijų biržoje populiariausia išlieka didesnius nei tikėtasi dividendus pasiūliusi estų statybininkė...

Rinkos
2019.02.15
„Rontgen“ atidarė antrinę NT paskolų rinką 11

Lietuvos investicijų į NT sutelktinio finansavimo platforma „Rontgen“ atidarė antrinę investicijų į NT...

Rinkos
2019.02.15
Vokietijos flirtas su recesija: nuosmukio vos išvengta

Vokietija, didžiausia euro zonos ekonomika, dar vadinama visos Europos garvežiu, vos neatsidūrė recesijoje.

Rinkos
2019.02.15
Sausį 26% apyvartą padidinęs „Novaturas“ prognozuoja, kad augimas mažės 1

Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus AB „Novaturas“ apyvarta Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje...

Paslaugos
2019.02.15
Valdančiųjų taikiklyje atsidūrę investuotojai prisimena politinę riziką Premium 6

Pastarojo meto incidentai, kai valdančiųjų politikų pasisakymų ir parlamentinių komisijų taikiniais tampa...

Rinkos
2019.02.15
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas: teismai turi priimti grupės ieškinius 6

Teismai Lietuvoje iki šiol netinkamai sprendė grupės ieškinio priėmimo klausimus.

Rinkos
2019.02.15
 Seniausias Lietuvos „fintech“ investuoja Estijoje 7

Lietuvos elektroninių mokėjimų sistema „Paysera“ Estijos sostinėje atidarė klientų aptarnavimo centrą, o...

Rinkos
2019.02.15
„Merko“ investicinė idėja materializavosi: +6,5% Premium 3

Investicinė idėja prieš rezultatus užsipirkti statybininkės „Merko Ehitus“ akcijų pasiteisino – po rodiklių...

Rinkos
2019.02.14
AB „Grigeo“ 70% padidino ikimokestinį pelną

2018 m. popieriaus ir medienos pramonės įmonių grupė AB „Grigeo“ ikimokestinį pelną, lyginant su 2017 metais,...

Rinkos
2019.02.14
Kinus, „fintech“ ir kitus užsienio investuotojus ES šalys skanuos pagal vieną kurpalį 1

Tiesioginės užsienio investicijos strateginėse ūkio šakose nuo 2020 m. pabaigos bus vertinamos pagal tuos...

Finansai
2019.02.14
128 mln. Eur sandoris: „Eastnine“ perka 3 verslo centrus Vilniuje 7

Švedijos investicijų bendrovė „Eastnine“ iš verslininko Nerijaus Numavičiaus netiesiogiai kontroliuojamos...

Statyba ir NT
2019.02.14
LB atnaujino kriptovaliutų ir ICO reguliavimą 2

Lietuvos banko valdyba atnaujino savo poziciją dėl virtualiųjų valiutų ir pirminių kriptovaliutų siūlymų...

Rinkos
2019.02.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau