„Revolut“ įkūrėjas: suprantu jūsų patirtį su Rusija, bet mes ne Kremliaus įmonė

Publikuota: 2019-01-23
Finansinių paslaugų startuolio „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis (kairėje) ir Marius Jurgilas,  Lietuvos banko valdybos narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Finansinių paslaugų startuolio „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis (kairėje) ir Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvišką bankinę licenciją gavusio Jungtinės Karalystės (JK) technologijų startuolio „Revolut“ įkūrėjas Nikolajus Storonskis pripažino, kad įmonės darbuotojai padarė klaidą komunikuodami apie jo tėvą, tačiau neigia bet kokias įmonės sąsajas su Kremliumi ar serverių perkėlimą į Rusiją.

Vakar paaiškėjo, kad p. Storonskio tėvas dirba Rusijos valstybiniame dujų koncerne „Gazprom“, be to, jis yra Rusijos valdžios apdovanotas ordinu už nuopelnus tėvynei, taip pat du kartus garbės sertifikatais įvertintas paties „Gazprom“. Atsirado ir spekuliacijų dėl įmonės serverių perkėlimo į Rusiją. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas suskubo raminti, kad bendrovė „Revolut“, prieš jai suteikiant lietuvišką bankinę licenciją, buvo nuodugniai patikrinta, tad nereikia žlugdyti investuotojų pasitikėjimo Lietuvos valdžios sprendimais.

„Revolut” vadovas Nikolajus Storonskis trečiadienį išplatintame atvirame laiške dėsto, kad „Revolut” duomenų serverius turi tik Europos Sąjungoje (ES) ir JK, esą tik juose ir yra saugomi ES ir Didžiosios Britanijos klientų duomenys.

Teigiama, kad „DST Global” fonde, kuris investavo į „Revolut“, nėra nei vieno investuotojo iš Rusijos, o pats „DST Global” yra pasyvus mažumos investuotojas, kuris neturi įtakos įmonės sprendimų priėmime ir balso teisės „Revolut” valdyboje.

„Be jokios abejonės, labai liūdina tai, kad aš ir mano kompanija yra puolama dėl tokių nekontroliuojamų aplinkybių, kaip kad mano gimimo vieta (p. Storonkis gimė Rusijoje  red.past). Noriu patikinti, kad žinau ir gerbiu Lietuvos istoriją, ir suprantu, kodėl šalyje Rusijos paminėjimas kelia užaštrintus jausmus, net jei tas paminėjimas nėra paremtas teisingais ir reikšmingais faktais. Istorija, kurią apie „Revolut” vakar buvo bandoma konstruoti Lietuvos spaudoje, yra sudėliota iš nesusijusių faktų ir klaidingų teiginių – todėl naudojuosi šia proga aiškiai parodyti, kad kuriama istorija neatitinka tikrovės“, – teigia p. Storonskis.

Jis sako, kad Lietuvą bankinės licencijos gavimui pasirinko dėl „fintech“ įmonėms ypač palankios ir draugiškos aplinkos – esą ją kuria visa eilė vietos institucijų ir dėl puikaus universitetų darbo rengiant stiprius specialistus technologijų srityje.

„Lietuva atliko didžiulį darbą, kurdama savo reputaciją kaip naujas traukos centras Europoje „fintech“ investicijoms, ir didžiausia man dabar kylanti baimė yra tai, kad dėl įvairių paniką kurstančių veiksmų šis įdirbis nueis veltui, o stambūs užsienio investuotojai, ieškantys palankios ir stabilios aplinkos darbui, bus atbaidyti. Lietuvoje turime jau per 170.000 klientų ir visada džiaugėmės, kad tarp technologiškai imlių vietos gyventojų greitai užsitarnavome gerą vardą – todėl mūsų tapimas banku būtent Lietuvoje man yra labai svarbus žingsnis, kurio dėka galėsime ir toliau augti“, – sako p. Storonskis.

Neigiama apie serverius Rusijoje

„Revolut“ dėsto, kad bet kokios spėlionės dėl įmonės serverių ir duomenų perkėlimo į Rusiją yra visiškai neteisingos.

„Visi „Revolut” serveriai yra tik Didžiojoje Britanijoje ir Europos Sąjungoje, kaip kad to reikalauja reguliaciniai reikalavimai. Vieną kartą jau esame viešai paneigę teiginius apie serverių ir informacijos laikymą Rusijoje – ir vėliau šie teiginiai spaudoje buvo paremti informacija, kad taip elgtis mes negalima paprasčiausiai dėl galiojančio reguliavimo. Gali būti, kad ateityje, plečiantis į šalis už Europos Sąjungos ribų, kai kurie serveriai turės būti ir kai kuriose iš tų šalių, pagal vietos reguliacinius reikalavimus – tačiau visais atvejais, vietos serveriuose bus saugoma tik vietos vartotojų informacija“, – sako p. Storonskis.

Spėliojimai, kad ES klientui atliekant pinigines operacijas su klientais Rusijoje, ES kliento duomenys bus prieinami ir Rusijos institucijoms, yra neteisingi, sako p. Storonskis.

Kremlius nedalyvauja

„Revolut“ teigimu, teiginiai, kad „Revolut” investicijos kokiu nors būdu ar apimtimi atėjo iš Kremliaus, yra neteisingi.

„Kaip vienas svarbiausių rizikos kapitalo fondų pasaulyje, platų „DST Global” investicijų portfelį formuoja įvairių tarptautinių kompanijų investicijos, tačiau „DST Global” neturi nei vieno investuotojo iš Rusijos. Ši Honkonge įsikūrusi įmonė neturi ir nei vieno ofiso ar kitos lokacijos Rusijoje, o Jurijus Milneris (bendrovės įkūrėjas – red.past.) yra vienas iš 6 kompanijos partnerių. Rusijoje gimęs p. Milneris yra žydų tautybės ir pats gyvena JAV“, – sako p. Storonskis.

Anot jo, „DST Global” yra pasyvus mažumos investuotojas, o tai reiškia, kad „Revolut” valdyboje jie neturi balso teisės nei įtakos sprendimų priėmime.

„Be to, visi pačios įmonės „DST Global”  investuotojai taip pat yra pasyvūs investuotojai – tai reiškia, kad jie įsipareigoja tik skirti lėšas, kurias „DST Global” investuoja savo nuožiūra, ir neturi jokios įtakos įmonei renkantis kompanijas, į kurias ji nori investuoti“, – sako p. Storonskis.

Pasak jo, nors ir nesmagu apie „Revolut” valdybą kalbėti žmones vertinant pagal jų tautybę, tačiau tarp „Revolut“ valdybos narių jis yra vienintelis, gimęs Rusijoje (nors dabar ir yra Didžiosios Britanijos pilietis).

„Be valdybos patvirtinimų, visus tokius pokyčius, visą su investuotojais ir jų pasikeitimu susijusią informaciją, tikrino net keliolika nacionalinių Lietuvos komisijų ir komitetų. Lietuvos bankas ir Europos centrinis bankas rinko su mūsų ateities planais ir plėtra susijusią informaciją net iš tų šalių institucijų, kuriose paslaugų dar net neteikiame, tarkime, JAV, Japonijos ar Singapūro. Tai, kas dabar vyksta Lietuvos viešojoje erdvėje, su nerimu vertinu kaip nepasitikėjimo nacionalinėmis institucijomis kurstymą bei skleidimą — nepasitikėjimą institucijomis, kurios daugiau kaip metus dirbo rinkdamos informaciją į visus šiandien vėl keliamus klausimus ar kuriamus susirūpinimus. Aš panikos kurstymo nepalaikau, ir į tai turi būti žiūrima atsakingai“, – sako p. Storonskis.

Pripažįsta klaidą

„Revolut“ vadovas teigia, kad visgi yra vienas dalykas, kurį jis pripažįsta ir dėl kurio prisiima atsakomybę.

„Tai yra žmogiškoji klaida mano komandoje, dėl kurios informacija apie mano tėvą buvo klaidingai paneigta, o vėliau patvirtinta. Kaip ir bet kurioje kitoje didelėje kompanijoje, mano darbuotojai nebėga tiesiai pas mane su kiekvienu klausimu. Tačiau šiuo atveju, būtent dėl to ir įsivėlė klaida“, – sako p. Storonskis.

Pasak jo, komandos viduje aiškinamasi, kodėl „Revolut” atstovei Lietuvoje, ir tada – porai žiniasklaidos atstovų, pirma buvo pateikta klaidinga informacija.

„Tačiau kai šis klausimas buvo užduotas man tiesiogiai, aš į jį atsakiau iškart ir vienareikšmiškai. Su tais žiniasklaidos atstovais, kurie anksčiau buvę klaidingą atsakymą, buvo iškart susisiekta, paaiškinant klaidos pobūdį, atsiprašant už ją, ir pateikiant teisingą atsakymą. Dar kartą pabrėžiu, kad tai buvo žmogiškoji klaida, ir daugiau nematau nieko, ką šioje vietoje reikėtų plėtoti“, – sako „Revolut“ atstovas.

Jis teigia, kad jo tėvas, kuris esą yra ukrainietis, yra mokslininkas, inžinierius, dėstytojas, daugiau kaip 50-ties mokslinių darbų autorius, kurio vardu Pasaulinėje intelektinės nuosavybės organizacijoje (WIPO) yra užregistruoti dviejų išradimų patentai.

„Jis dirba mokslinių tyrimų institute „Promgaz”, kur vadovauja savo inžinierių komandai. Niekada nemaniau, kad mano asmeninis gyvenimas turėtų būti atviras viešam aptarinėjimui – nei tai, kaip aš augau, nei mano šeima šiandien. Niekada nekalbu apie savo asmeninį gyvenimą, bet nieko ir neslepiu – nei faktų apie savo tėvą, nei apie pusiau ukrainietę, pusiau rusę motiną – ir tikrai nematau, kaip tokia informacija yra susijusi su tuo, ką darau ir kuriu šiandien“, – sako p. Storonskis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Analitikas: JAV akcijos dar gali šoktelti 15% 3

JAV akcijų rinkos indeksams šią savaitę šturmavus naujas visų laikų aukštumas, analitikai sako, kad yra...

Rinkos
11:44
Atsisakyta „Deutsche Bank“ ir „Commerzbank“ jungtuvių 5

Derybos dėl didžiausių Vokietijos bankų susijungimo baigėsi išsivaikščiojimu, pasiskaičiavus, kad menka...

Rinkos
12:50
Mokesčiai investuotojams 2019 m.: pagrindinės taisyklės ir pasikeitimai Premium 2

Lietuvos investuotojams iki gegužės 2 d. reikia Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti pajamų...

Rinkos
12:39
Investicijų platformoje nuskendo 6.600 Eur: nepadėjo ir kabinimasis už šiaudo 5

Lietuvos bankas atmetė vienos investuotojos reikalavimą bankui „Swedbank“ sugrąžinti  6.592 Eur, kuriuos ši...

Rinkos
11:13
„Swedbank“ grynasis pelnas augo 18%, grupė steigia naują padalinį 13

Pirmąjį šių metų ketvirtį „Swedbank“ Lietuvoje uždirbo 33 mln. Eur grynojo pelno, arba 18% daugiau nei prieš...

Rinkos
09:50
„Telia Lietuvos“ pelnas ir pajamos smuktelėjo 1,8% 7

Didžiausia šalies telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 11,8 mln. Eur...

Rinkos
09:43
Baltijoje jautėsi stambesnių investuotojų veiksmai Premium

Baltijos akcijų biržos trečiadienį gyveno be svarbesnių naujienų, tačiau rinkoje jautėsi agresyvesni...

Rinkos
2019.04.24
Naftos kainos atsitraukė nuo pusmečio aukštumų

Naftos kainos trečiadienį kiek atsitraukė nuo 6 mėn. aukštumų, į kurias savaitės pradžioje užkėlė Jungtinių...

Rinkos
2019.04.24
Atsakas S.Jakeliūnui: 20 interpretacijų VILIBOR klausimu 24

Teko asmeniškai dalyvauti Lietuvos banko veikloje nuo 1996 m., stebėti ir analizuoti Lietuvos tarpbankinės...

Rinkos
2019.04.24
„Orion Securities“ pelnas pašoko 29%, valdomos investicijos susitraukė 11% 3

Didžiausia Lietuvoje finansų maklerio įmonė „Orion Securities“ pernai uždirbo 0,461 mln. Eur grynojo pelno –...

Rinkos
2019.04.24
„Monzo“ gali mesti iššūkį „Revolut“ ir N26 14

Vokietijos internetinis bankas N26 ir Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ gali...

Rinkos
2019.04.23
Rezultatų sezonas įsibėgėja, Šiaulių banko dividendai pirmadienį Premium 2

Pasaulio rinkose investuotojų dėmesys apsistojo ties bendrovių skelbiamais 1 ketvirčio rezultatais. Vietos...

Rinkos
2019.04.23
„Tesla“ pelno tikslą sieja su savaldžiais taksi elektromobiliais 4

Elonas Muskas, JAV elektromobilių gamintojo „Tesla“ vadovas, davė pirmą bent kiek konkretesnę užuominą, kada...

Rinkos
2019.04.23
Vyriausybė pusseptintų metų pasiskolino už 0,651%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 7 mėnesiams pasiskolino 20 mln. Eur už vidutines 0,651%...

Rinkos
2019.04.23
ECB dėl pinigų politikos spręsti rinksis Vilniuje 4

Birželio 5-6 d. Vilniuje įvyks Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos išvažiuojamasis posėdis.

Rinkos
2019.04.23
Mėnesio sandoris: „Telia“ konkurento stiprėjimas Skandinavijoje

Norvegijos telekomunikacijų bendrovė „Telenor“ dar balandžio pradžioje pranešė apie susitarimą už 1,5 mlrd.

Rinkos
2019.04.23
Dar du neobankai Lietuvoje: nuo nemokamų sąskaitų iki mokėjimo kortelių Premium

Lietuvos gyventojams savo paslaugas labai to nereklamuodami pradėjo teikti dar du internetiniai bankai –...

Rinkos
2019.04.23
Lukas investuoja: imuosi lietuviškos „Teslos“ Premium 18

Nusižiūrėjau „Auga Group“ akcijas. Prieš apmėtydami tuo, kas po ranka papuola, pirma išklausykite.

Lukas investuoja
2019.04.23
Naftos kainą šokdina JAV griežtinamos sankcijos Iranui 2

Naftos kaina pirmadienį šoktelėjo iki beveik 6 mėnesių aukštumų, JAV nusprendus panaikinti visas išimtis...

Rinkos
2019.04.22
Saugaus užutėkio investavimo strategija 3

Kai viskas einasi gerai, nesinori galvoti apie tai, kad visą laiką gerai būti negali. Visi žinome faktą, kad...

Rinkos
2019.04.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau