Kodėl draudimas yra dar svarbesnis krizės laikotarpiu?

Publikuota: 2020-11-11
„Lietuvos draudimo“ Verslo klientų departamento direktorius Simonas Lisauskas.
svg svg
„Lietuvos draudimo“ Verslo klientų departamento direktorius Simonas Lisauskas.

Dar šių metų pavasarį paskelbus karantiną su neapibrėžtumu susidūręs verslas turėjo labai gerai apgalvoti savo finansinę padėtį ir tolimesnius žingsnius. Ypač atidžiai savo išlaidų eilutes pastarąjį pusmetį peržiūri smulkaus ir vidutinio verslo įmonės. Kaip tokiomis aplinkybėmis žvelgiama į draudimą – kaip į garantą, ar papildomą finansinę naštą, kalbamės su įmonių vadovais ir „Lietuvos draudimo“ Verslo klientų departamento direktoriumi ir valdybos nariu Simonu Lisausku.

„Kasdien su įvairiomis galimomis grėsmėmis susiduriantis verslas tokiu neapibrėžtu laikotarpiu kaip šis tampa itin jautrus neigiamiems aplinkos veiksniams, tačiau gerokai užtikrinčiau veikia tos įmonės, kurios  turi rizikų valdymo planą ir sprendimus“, – sako „Lietuvos draudimo“ Verslo klientų departamento direktorius S. Lisauskas.

Didžiausia ne gyvybės draudimo bendrovė šalyje „Lietuvos draudimas“ kiekvienam verslui rekomenduoja visas verslo rizikas vertinti per tikimybių ir įtakos organizacijos pajamoms prizmę. Neretai sunku įsivertinti, kokia yra tikimybė vienai ar kitai rizikai nutikti ir kokią finansinę įtaką tai padarys organizacijai, bet toks galimų žingsnių numatymas leidžia įmonei veikti gerokai užtikrinčiau.

„Įmonės galimų rizikų vertinimo ir valdymo procesas turėtų būti kiekvienos organizacijos veiklos dalis. Siekiant tai įgyvendinti, svarbu gebėti rizikas įsivardinti, jas numatyti, klasifikuoti ir turėti aiškų veiksmų planą. Tai yra nelengvas procesas, reikalaujantis tam tikrų kompetencijų ir patirties. Tačiau pastangos ir sprendimai šioje srityje padeda užtikrinti darbuotojų ir klientų pasitikėjimą organizacija, mažina veiklos rezultatų svyravimą ir galiausiai minimizuoja rizikas, susijusias su finansinėmis problemomis ir užtikrina ateities veiklos tęstinumą“, – tikina pašnekovas.

Pasak S. Lisausko, rizikas galima skirstyti į kelis tipus. Vidinės rizikos yra tokios, kurios gali nutikti dėl pokyčių organizacijos viduje, tai – potencialus darbuotojų išėjimas, teisinės rizikos, klientų nusiskundimų valdymas, IT problemos, duomenų apsaugos užtikrinimas ir pan. Išorinės rizikos yra nepriklausomos nuo organizacijos, jas lemia ekonomikos ir politikos pokyčiai, pasikeitusios sektoriaus, kuriame veikia įmonė, reguliavimo schemos, gamtos stichijų įtaka, veiklos sustojimas dėl gaisro, kitų nenumatytų veiksnių.

„Taip pat rizikas reikėtų atskirti pagal galimybes jas valdyti. Su kai kuriomis organizacija gali susitvarkyti pati – pavyzdžiui, darbuotojų išėjimo riziką galima sumažinti sukuriant personalo motyvavimo mechanizmus. Tačiau yra ir tokių grėsmių, kurias numatyti ir valdyti sunku – pavyzdžiui, gamtinės jėgos, galinčios netikėtai ir smarkiai paveikti verslą. Dalį rizikų, ypač – išorinių ir sunkiai valdomų iš įmonės vidaus, – valdyti ir kompensuoti gali draudimo įmonės. Ir nors dažnai tenka girdėti, kad draudimo apsauga vis dar traktuojama kaip papildomos organizacijos nebūtinos išlaidos, reikėtų įsivertinti, ar tikrai įmonė pajėgi prisiimti tas rizikas pati ir turi pakankamai kapitalo jas suvaldyti nelaimės atveju. Mano nuomone, visos stabilios veiklos siekiančios įmonės turėtų priimti sprendimus, siekdamos maksimaliai sumažinti, perleisti galimas rizikas“, – tikina S. Lisauskas.

Deja, tokio masto grėsmė kaip COVID-19 pandemija visame pasaulyje yra nedraudžiamasis įvykis, o daugelis verslų tokių krizių metu tampa ypač pažeidžiami, tad, negalėdamos valdyti pandemijos rizikos, įmonės turėtų detaliai apgalvoti, kaip galėtų save apsaugoti nuo kitų, gretutinių rizikų, kurias valdyti įmanoma.

nuotrauka::1

Draudimo neatsisakė net ir stojus veiklai

Prieš penkerius metus įkurta ir 6 darbuotojus šiuo metu turinti UAB „Ugnivita“ veikia priešgaisrinės įrangos techninio aptarnavimo srityje. Nuo pat veiklos pradžios įmonė pasirūpino turto, įrenginių, verslo civilinės atsakomybės, darbdavio civilinės atsakomybės ir transporto draudimais. Anot direktoriaus Ugniaus Jokubaičio, jo vadovaujama smulki įmonė atlieka darbus visoje Lietuvoje, o pagrindiniai jų aptarnaujami klientai – stambūs verslai – gamybos, logistikos centrai, taip pat – valstybinės įstaigos, tad be šių draudimų bendrovė sunkiai įsivaizduoja galimybes saugiai vystyti verslą.

„Draudimai, kuriais esame pasirūpinę, nėra privalomi visoms įmonėms, draudžiamės dėl savęs, nes dirbame su didelėmis kompanijomis. Mūsų įmonė yra smulki, tad bet koks nelaimingas atsitikimas, su juo susijęs ieškinys ar didesnės neplanuotos išlaidos sukeltų didelę grėsmę įmonės išlikimui ar bent jau tolimesniam veiklos vykdymui – galbūt nebūtinai turėtume užsidaryti, bet nuostoliai būtų skaudūs. Nesvarbu, sunkesni ar geresni laikai, visomis anksčiau išvardytomis draudimo rūšimis būtinai pasirūpiname. Nors draudiminių įvykių, laimei, kol kas nesame turėję, šios sutartys leidžia mums ramiai miegoti“, – tikina U. Jokubaitis.

Anot pašnekovo, įvedus pavasarinį karantiną, įmonei teko visiškai stabdyti savo darbus ir atidžiai peržvelgti savo išlaidas, kad galėtų išlaikyti visus darbuotojus, tačiau minčių sutaupyti draudimo sąskaita įmonės vadovui nekilo – vienintelės atsisakytos draudimo išlaidos buvo vadovo automobilio KASKO draudimas.

Sumažina įtampą dėl potencialių problemų

Daugiau nei prieš 13 metų veiklą pradėjusi ir šiuo metu 20 darbuotojų turinti UAB „Osteca“ specializuojasi techninėje medicinos srityje – tiekia medicininę įrangą, chirurginius instrumentus, dirbtinius sąnarius ir traumatologinius implantus. Kiek vėliau jai vadovaujantis Arvydas Klovas įkūrė dar vieną įmonę – UAB „Maistas sveikatai“, – prekiaujančią maisto papildais.

„Sektorius, kuriame veikiame, nėra išimtis ir susiduria su bet kuriam verslui gresiančiomis rizikomis. Žinoma, jas stengiamės valdyti: nuo pat veiklos pradžios pasirūpinome transporto, darbuotojų ir darbdavio civilinės atsakomybės bei produkto civilinės atsakomybės draudimais. Ypač pastarasis mūsų veiklai yra itin svarbus: dirbame sveikatos srityje, prekiaujame kitų kompanijų produkcija, tad, jei pasitaikytų nekokybiškas produktas, atsakomybė kristų ne mums, o draudikui. Tuo pasirūpinti rekomenduoja patys su mumis bendradarbiaujantys tarptautiniai gamintojai“, – pasakoja dviejų įmonių direktorius A. Klovas.

Dar vienu – krovinių – draudimu medicininiais gaminiais prekiaujanti įmonė pasirūpino vos prieš kelis mėnesius jau patyrusi nuostolių: keliolikos tūkstančių eurų vertės siunta, pervežama kurjerio, nelaimingo atsitikimo metu buvo visiškai sugadinta.

„Tik tada supratome, kad dėl šio įvykio atsakomybės greičiausiai niekas neprisiims – nei vežėjas, nei kito krovinio, kuris sugadino mūsiškį, savininkas, nors ir siuntė nesilaikydamas kai kurių taisyklių. Nuostoliai liko mums, siuntų tarnybos neša tik labai ribotą ir menkai finansiškai įvertintą atsakomybę. Toks įvykis mūsų įmonei nutiko pirmą sykį, bet pakartoti jo tikrai nenorėčiau, tad nedelsdamas pasirūpinau krovinių draudimu“, – tvirtina pašnekovas.

A. Klovo teigimu, karantininis laikotarpis jo verslui, kaip ir daugeliui kitų, nebuvo lengvas: atšauktos planinės operacijos ligoninėse natūraliai sustabdė ir pagrindinę jo vadovaujamos bendrovės veiklą. Tačiau ir atėjus tokiam neapibrėžtam laikotarpiui bei peržiūrint išlaidas, anot direktoriaus, net nesvarstyta galimybė atsisakyti draudimo.

„Kol nesusiduri su nenumatytais įvykiais, draudimas gal ir gali atrodyti kaip papildomos išlaidos. Tačiau iš tiesų bandydamas sutaupyti gali daug daugiau prarasti. Net nevadinu to našta ar prievole – tai yra būtinybė verslui, sumažinanti įtampą dėl potencialių problemų“, – tvirtina A. Klovas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kodėl draudimas yra dar svarbesnis krizės laikotarpiu? Verslo tribūna

Dar šių metų pavasarį paskelbus karantiną su neapibrėžtumu susidūręs verslas turėjo labai gerai apgalvoti...

Šiandien svarbiausia prisitaikyti, o efektyvių sprendimų tai padaryti yra Verslo tribūna

Pandemija pasitraukti dar nežada, taigi verslui tenka prisitaikyti ir veiksmų planą dėlioti naujoje...

Prekyba internetu: kaip užtikrinti teigiamą patirtį Verslo tribūna 1

Dar pavasarį įvedus karantiną gerokai šoktelėję „Pigu.lt“ prekybos srautai panašiame lygyje išliko iki šiol.

Sėkmingai įgyvendinti ES finansuojami verslo projektai – Lietuvos ekonomikos variklis Verslo tribūna 1

Verslo aplinkos nepastovumas, neapibrėžtumas ir kompleksiškumas, verčia organizacijas projektų valdymui...

Teisininkė: graži ir funkcionali svetainė dar nėra raktas į elektroninio verslo sėkmę Verslo tribūna 1

Naują verslą kuriantys asmenys neretai mano, kad techniškai funkcionuojanti, gražiai grafiškai apipavidalinta...

ES investicijos – veiksminga injekcija regionuose veikiančioms įmonėms Verslo tribūna 1

ES finansavimo priemonės gali stipriai prisidėti prie verslo konkurencingumo ir sėkmingos plėtros, atverdamos...

Karantino sėkmės istorija: vietinė e. prekybos platforma atvėrė duris ir į užsienio rinką Verslo tribūna 1

Koronaviruso pandemijos verslui padiktuoti iššūkiai privertė įmones žaibiškai persiorientuoti į prekybą...

„Lietuvos draudimo“ patarimai verslui: trys pagrindinės atsako į COVID-19 kryptys Verslo tribūna

Nuolat analizuojami verslo rodikliai ir pagal juos perskirstomi prioritetai, greita reakcija į...

G. Kolesnikovas: prognozės nepasitvirtino – šie metai rekordiniai sandorių rinkoje Verslo tribūna

Ne visos ekonominės krizės klostosi pagal tą patį scenarijų – elgesys sandorių rinkoje po šiemet ištikusios...

Išgyventi krizę padėjo pasitikėjimas svarbiausia įmonės grandimi – darbuotojais Verslo tribūna

Pasikeitusios rinkos sąlygos karantino metu įnešė neapibrėžtumo didžiajai daliai Lietuvos verslų. Petras...

Verslą nuo mokumo problemų išgelbėti gali atidumas ir drąsa derėtis bei persitvarkyti Verslo tribūna

Sumažėję ar stabtelėję pinigų srautai ir įsipareigojimų vykdymo atidėliojimas yra pirmasis signalas, kad...

Sveikatos draudimo vertę įžvelgė ir smulkieji – apsidraudusiųjų bene pusantro karto daugiau Verslo tribūna

Lietuvos banko duomenimis, visa ne gyvybės draudimo paslaugų rinka dėl COVID-19 sąlygotos situacijos pirmąjį...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus