Duomenų skaitmenizacija: kad maža klaida nevirstų didelėmis pasekmėmis

Reklama publikuota: 2021-04-19
„Novian Systems“ generalinė direktorė Elena Vengrienė.
svg svg
„Novian Systems“ generalinė direktorė Elena Vengrienė.

Informacijos amžius, kuriame gyvename, pateikia daugybę iššūkių. Ypač tai aktualu kalbant apie augančius duomenų srautus, kuriuos valdant, net ir maža klaida gali lemti dideles paklaidas.  Kokybiškas duomenų apdorojimas yra būtinas ir taikant dirbtinį intelektą, kas ypač svarbu reguliuojančioms organizacijoms ir dideliems verslams, vykdantiems kompleksinius projektus bei siekiantiems konkuruoti skaitmeninėje erdvėje.

„Kuo didesnis verslas ar organizacija, tuo didesniais duomenų srautais – tiek vidiniais, tiek išoriniais, jis operuoja. Norint šiuos srautus suvaldyti bei su jais efektyviai dirbti, būtinos pažangios technologijos ir integralūs spendimai“, – sako „Novian Systems“ generalinė direktorė Elena Vengrienė.

Pasak jos, tvarkydamos duomenis ir sujungusios aktualius IT įrankius, organizacijos gali pastebėti naujų veiklai aktualių faktorių ir priimti taiklius, analize pagrįstus sprendimus bei didinti veiklos atsparumą.

Vienas iš pavyzdžių – visuotinis Lietuvos gyventojų ir būsto surašymo modernizavimo projektas. Dar prieš dešimt metų jis vyko tradiciniu būdu, pasitelkus 6 tūkstančius surašinėtojų. Tam reikėjo daugybės finansinių bei laiko sąnaudų ir visos šalies gyventojų įsitraukimo.

Tuo tarpu programavimo bendrovei „Novian Systems“ įgyvendinus reikiamus IT sprendimus, tą patį darbą dabar gali atlikti 5 žmonės, o pandemijos metu surašymas 2021 metais vyksta šalies gyventojams tiesiogiai nedalyvaujant.

Pasitelkus tokias IT technologijas kaip mikroservisai, debesų kompiuterija ir duomenų analitika, tam naudojami susisteminti pagrindinių valstybės registrų bei informacinių sistemų duomenys.

Didelėms organizacijoms reikia integralumo

Pristatydama minėtą projektą, E. Vengrienė pasakojo, kad nors valstybės registruose ir informacinėse sistemose renkami, kaupiami ir atnaujinami pagrindiniai surašymui reikalingi rodikliai, tačiau norint panaudoti surašymui, juos reikia atitinkamai sujungti ir susisteminti.

Lietuvos statistikos departamento sprendimą modernizuoti surašymo procesą, pasitelkus naujus IT sprendimus, turėdama reikiamą patirtį bei gebėjimus, įgyvendino bendrovė „Novian Systems“, anksčiau veikusi kaip „Algoritmų sistemos“.

Vadovės teigimu, procesas vyko keliais etapais. Vienas didžiausių iššūkių buvo tikslingai ir saugiai integruoti bei apdoroti ypač didelius duomenų kiekius, gautus iš skirtingų informacijos šaltinių.

„Turėjome užtikrinti, kad duomenų jungimo procesas būtų sklandus ir apimtų visus elementus – nuo duomenų atrankos, nuasmeninimo, saugumo užtikrinimo iki perkėlimo ir sujungimo reikiamam rezultatui. Taip galėjome garantuoti, kad kompleksinis rezultatas būtų tikslus ir savalaikis“, – pasakojo E. Vengrienė.

Daugiau lankstumo suteikia mikroservisai

Lietuvos gyventojų ir būstų surašymo apklausų komponentas buvo įgyvendintas panaudojant mikroservisų (angl. microservices) architektūros principus, o pats sprendimas įdiegtas ir realizuotas pasitelkus debesų kompiuterijos priemones (angl. cloud computing).

„Svarbų vaidmenį šiame etape atliko mikroservisai. Jie leido išskaidyti dideles, sudėtingas monolitines programas į mažesnes, savarankiškas, turinčias savo paskirtį ir glaudžiai bendradarbiaujančias tarpusavyje. Tokiu būdu buvo užtikrinamas sistemos kūrimo greitis, palengvinamos plėtros galimybės, didinama diegimo kokybė“, – sakė vadovė.

Na, ir galiausiai, svarbu paminėti tai, kad kūrimo bei diegimo procesas įgyvendintas pasitelkus DevOps (angl. Development & Operations) gerąsias praktikas ir produktus. „DevOps“ principas leidžia daug greičiau pateikti aplikacijas bei užtikrinti patikimesnį jų veikimą nuosavoje infrastruktūroje arba debesyje. Tuo pat metu taupomi žmogiškieji, finansiniai ir IT resursai“, – pasakojo E. Vengrienė.

Apibendrindama Lietuvos gyventojų ir būsto surašymo modernizavimo projektą, ji pabrėžė, kad „Novian Systems“ sukurtos ir įdiegtos priemonės leidžia ne tik priimti bei sujungti administracinius duomenis iš skirtingų duomenų šaltinių, bet ir operatyviai parengti statistinius rodiklius bei paskelbti juos elektroninėje erdvėje.

Šie rodikliai pateikiami į Lietuvos Oficialiosios statistikos portalą, duomenų kubus, reikalingus Europos Sąjungos statistikos tarnybai (Eurostatui) bei kitiems surašymo informacijos vartotojams.

„Svarbiausias šio projekto rezultatas – gyventojų ir būsto surašymai yra vykdomi nuotoliniu būdu ir taip dažnai, kaip to reikia. Be to, duomenys gaunami itin greitai, o jų pagrindu galima priimti aktualius sprendimus“, – teigė E. Vengrienė.

„Bendrovės „Novian Systems“ sukurta programinė įranga, modernizuotas integruotos statistikos informacinės sistemos surašymų duomenų posistemis leido ženkliai efektyvinti darbą. Surašymo rodikliams parengti naudojame 19-kos valstybės registrų ir informacinių sistemų duomenis. Toks surašymo būdas leidžia pagerinti rezultatų kokybę, išvengiant klaidingų duomenų pateikimo, duomenų skenavimo, apdorojimo, kodavimo klaidų, anksčiau skelbti informaciją ir sutaupyti valstybės lėšų. Šis būdas yra patogesnis ir gyventojams, nes nebereikia pildyti surašymo lapų, į namus įsileisti nepažįstamų žmonių, baiminantis dėl saugumo“, – sako Lietuvos statistikos departamento Gyventojų statistikos skyriaus vedėja Vanda Vaitekūnienė.

[infogram id="d4347159-4c64-43d2-b7b8-cad4c185887b" prefix="uPg" format="interactive" title="„Novian Technologies“"]

Duomenų analize pagrįsti sprendimai  

„Novian Systems“ atstovė teigė, kad tik pasitelkę modernias, integruoti duomenis leidžiančias technologijas, organizacijos ir verslas šiandien gali efektyviai dirbti su duomenimis bei priimti sprendimus, pagrįstus duomenų analize. „Pasiekti norimą rezultatą leidžia gebėjimas sujungti aktualias IT technologijas: mikroservisus, duomenų analitiką“, – pasakojo ji.

Jos teigimu, svarbu pabrėžti ir tai, kad kokybiška duomenų, ypač didelių jų kiekių, analizė yra būtina siekiant pradėti taikyti dirbtinį intelektą. Tai leidžia minimizuoti klaidų ir iš jų sekančių didelių paklaidų tikimybę, kas ypač aktualu reguliuojančioms organizacijoms ir dideliems verslams, vykdantiems kompleksinius projektus.

„Integruoti duomenų valdymo sprendimai suteikia dvejopą naudą verslui ir organizacijoms: sprendimai priimami taikliau, grindžiant juos duomenimis, o turint kokybiškus sprendimus, didinama verslo ar organizacijos kuriama vertė“, – sakė E. Vengrienė.

[infogram id="67699db2-a80b-4946-9275-7b834aa99ec2" prefix="Kgz" format="interactive" title="„Novian Technologies“2"]

Integruotas žvilgsnis į skaitmenizaciją

Pašnekovė primena, kad didėjant skaitmenizacijai, svarbia sėkmės sąlyga tampa vientisas požiūris į IT ūkį. Dėl to nuo 2020 m. pabaigos „Novian“ grupės įmonės sujungė pajėgas ir klientams gali pateikti bendrą IT sprendimą pagal jų poreikius – nuo IT infrastruktūros kūrimo ir priežiūros iki informacinių sistemų programavimo.

„Klientams galime pasiūlyti ne tik atskirų poreikių optimizavimą, bet ir vieningą požiūrį į IT sprendimą, suderinant naujų programų ir viso IT ūkio poreikius“, – tikina E. Vengrienė.

Kaip vieną iš svarbių privalumų skaitmenizuojantis, ji mini ir tai, kad „Novian“ grupės įmonės turi daug patirties, kuri ypač pasiteisina jungiant ir klasikinius, ir naujausius technologinius sprendimus.  Be to, pagreičio sprendžiant iššūkius suteikia „Novian“ prioritetas tokioms aktualioms sritims kaip aukšto našumo skaičiavimo įrenginiai, skaitmeninė transformacija, didieji duomenys ir dirbtinis intelektas.

Apie „Novian“ grupę

Beveik du dešimtmečius veikianti „Novian Systems“ iki 2020 m. pabaigos buvo žinoma „Algoritmų sistemų“ pavadinimu. Bendrovė yra IT infrastruktūros ir programavimo paslaugų grupės „Novian“ grupės dalis.

Sujungusi Baltijos ir Skandinavijos įmonių pajėgas, „Novian“ grupė veikia kaip integratorius, teikiantis programavimo, technologinius, skaitmeninimo, taip pat kompleksinius šių sričių IT sprendimus ir paslaugas.

„Novian“ grupę taip pat sudaro Lietuvoje veikianti ir kritinės IT infrastruktūros paslaugas teikianti bendrovė „Novian Technologies“ (iki 2020 m. pabaigos žinoma kaip BAIP), kitos skaitmeninimo bei kitose srityse patyrusios bendrovės Estijoje bei Norvegijoje. Išsamiau su „Novian“ grupės patirtimi ir siūlomomis galimybėmis galima susipažinti įmonės tinklalapyje www.novian.lt.  

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Žmonių ir technologijų sąveika - klientų aptarnavimo ateitis Verslo tribūna 1

Paslaugų kraustymasis į virtualią erdvę vyko jau nemažai metų, tačiau COVID-19 pandemija suteikė didžiulį...

Reshape! Business
2021.04.19
Duomenų skaitmenizacija: kad maža klaida nevirstų didelėmis pasekmėmis Verslo tribūna

Informacijos amžius, kuriame gyvename, pateikia daugybę iššūkių. Ypač tai aktualu kalbant apie augančius...

Reshape! Business
2021.04.19
D. Maksimavičius: kiek įmonei kainuoja praleistas skambutis? Verslo tribūna

Jeigu paklaustume, ar atsilieptumėte į kliento skambutį vidurnaktį, ko gero sulauktume dvilypių atsakymų.

Reshape! Business
2021.04.08
ES parama žaliajai ekonomikai: pagrindas paklotas, dar didesnės ambicijos – ateityje Verslo tribūna 1

Investicijos į žaliąją ekonomiką jau kelerius metus įvardijamos viena pagrindinių krypčių ES – šiomis...

Reshape! Business
2021.04.01
Personalo valdymas pandemijos metu: ilgoms diskusijoms laiko neliko Verslo tribūna

Pamenate begalines diskusijas įmonėse, kokias sąlygas ir kokiomis aplinkybėmis sudaryti darbuotojams dirbti...

Reshape! Business
2021.03.30
Pakeitus požiūrį į IT, aplikacijai sukurti gali pakakti ir keleto savaičių Verslo tribūna 2

Galimybė greitai prisitaikyti prie aplinkos iššūkių pandemijos ribojimų akivaizdoje tapo atsparumo sąlyga...

Reshape! Business
2021.03.29
E-komercija atvėrė daugiau galimybių verslui, tačiau ir čia lengvo kelio nėra Verslo tribūna

Žinome, kad istorija mėgsta kartotis. E-komercijai veržiantis į naujas aukštumas, kalbiname vietos rinkos e.

Reshape! Business
2021.03.24
ES investicijos į MTEP: sukurtos inovacijos didina konkurencingumą Verslo tribūna 1

Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra (MTEP) bei šioje srityje įgyvendinami šalies bendrovių projektai...

Reshape! Business
2021.03.18
Tiekimo grandinė: vyksta esminiai pokyčiai Verslo tribūna

Pasaulis jau daugiau nei metus mėgina susidoroti su žmogiškaisiais ir ekonominiais iššūkiais, kuriuos sukėlė...

Reshape! Business
2021.03.18
Skaitmeninė ateitis – per ES remiamus projektus Verslo tribūna

Pokyčiai, technologijos, skaitmenizavimas – šios sąvokos linksniuojamos daugelio įmonių, didelių ir mažų,...

Reshape! Business
2021.02.25
Kodėl daugiau perkame internetu: kaip per metus pasikeitė šalies gyventojų kasdienybė Verslo tribūna

Koronaviruso pandemija iš pamatų pakeitė ne tik mūsų kasdienę rutiną, bet ir  apsipirkimo įpročius. Dar iki...

Reshape! Business
2021.02.25
D. Maksimavičius: „Tele2“ išmoktos karantino pamokos Verslo tribūna

Beveik metus dėl pandemijos visiškai kitaip darbą organizuojantys verslai į įprastas vėžes greičiausiai...

Reshape! Business
2021.02.25
Projektų valdymas: pandemijos pamokos ir iššūkiai Verslo tribūna

Pandemija atsėlino jau prieš metus, ir per šį laikotarpį daugeliui verslų teko pripažinti: be pokyčių – nė iš...

Reshape! Business
2021.02.24
Verslo strategija: laikas užkurti antrą variklį Verslo tribūna 1

2020-aisiais pasaulį užgriuvusi pandemija daugelį verslų užvertė sunkiai išsprendžiamais rebusais, o...

Reshape! Business
2021.02.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku