Artėja finansinių ataskaitų pateikimo terminas: kodėl reikia jas teikti

Reklama publikuota: 2022-04-25
Registrų centro Juridinių asmenų registro departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė.
svg svg
Registrų centro Juridinių asmenų registro departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė.

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki finansinės atskaitomybės dokumentų pateikimo termino, informaciją apie savo rezultatus Registrų centui pateikė apie 26 tūkst. juridinių asmenų. Akcinės bendrovės, uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos ir kiti pelno siekiantys juridiniai asmenys finansines ataskaitas už 2021 metus privalo pateikti iki 2022 m. gegužės mėn. pabaigos. Tai taip pat turi padaryti ir viešosios įstaigos, labdaros ir paramos fondai bei asociacijos.

Įmonės, kurios laiku pateikia metinę finansinę atskaitomybę Registrų centrui, šiuo žingsniu deklaruoja, kad yra teisingoje istorijos pusėje: jos pripažįsta europines vertybes, vertina skaidrumą, todėl joms priklauso ateitis.

Be vertybinių klausimų yra ir daug praktinių priežasčių, kodėl verta laiku teikti finansinės atskaitomybės dokumentus.

1. Prieiga prie finansavimo

Edmundas Volskis, finansinių paslaugų bendrovės „Factris” Rizikos skyriaus vadovas, pažymi, kad metinių finansinių ataskaitų nepateikusios bendrovės patiria didelę žalą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Draudikai gali atsisakyti drausti prekinius kreditus įmonės vardu, o tai gali turėti įtakos įmonės tiekėjų apetitui suteikiant prekinį kreditą bei skiriant apmokėjimo atidėjimo terminą“, – perspėja E. Volskis.

Kreditoriai paprastai netiki neoficialiomis ataskaitomis, kurias galima bet kada pakoreguoti, todėl nepateikus ataskaitų Registrų centrui sunku sulaukti finansavimo.

2. Solidus reitingas

Daugelio įmonių finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais. Lietuvoje finansines ataskaitas už 2021 m. įmonės privalo pateikti iki 2022 m. gegužės 31 d. Nepateikus finansinių ataskaitų iki šios dienos kreditų biurai gali neskaičiuoti įmonės kredito reitingo, nes jis nebeatitiks kredito reitingo skaičiavimo metodikos reikalavimų. Be kredito reitingo įmonei daug sunkiau sulaukti teigiamo sprendimo dėl paskolos suteikimo.

„Finansinės ataskaitos parodo įmonės veiklos rezultatus už praėjusį ataskaitinį laikotarpį. Įmonės kartais vengia pateikti finansines ataskaitas, nes nenori, kad jų rezultatus, maržas, su kuriomis jos dirba, pamatytų partneriai, tačiau nauda, kurią įmonės gauna, yra žymiai didesnė už šią žalą“, – komentuoja „Factris” Rizikos skyriaus vadovas.

Kredito biuro „Creditinfo“ atstovas pažymi, jog tuo atveju, jeigu-įmonė pavėluoja pateikti finansines ataskaitas 15 dienų, „Creditinfo“ nebeskaičiuoja jos reitingų. Prie tokios įmonės atsiranda įrašas „F0“ su prierašu, kad įmonė nesilaiko įstatymų dėl finansinių ataskaitų pateikimo. Reitingas neskaičiuojamas ir tuomet, jeigu ataskaita pateikiama ne pilna ar su klaidomis. 

Anot „Creditinfo“, įmonės požiūris į ataskaitų pateikimą parodo jos politiką, tikrąjį veidą. Sąžiningas verslas ataskaitas teikia laiku, o vengimas jas teikti gali reikšti, kad įmonė turi finansinių bėdų ar nori kažką nuslėpti.

Finansinės ataskaitos nėra tie vieninteliai duomenys, pagal kuriuos galima nuspręsti apie įmonės būklę. Ją rodo ir informacija apie vadovą, akcininkus, jos buveinės adresą, atsiskaitymo kultūrą ir kiti duomenys.

3. Galimybė gauti paramą

Net jeigu šiuo metu verslas sekasi gerai, dar nereiškia, kad rytoj neprireiks papildomo finansavimo ar valstybės pagalbos.

Ausma Bartkutė, nacionalinės plėtros įstaigos INVEGA Priemonių valdymo skyriaus vadovė, akcentuoja, jog norint pasinaudoti INVEGOS priemonėmis būtina pateikti finansines ataskaitas Registrų centrui. Tik tuomet INVEGA gali įvertinti įmonių finansinę būklę ir nuspręsti, ar reikia suteikti pagalbą.

„COVID-19 pandemijos metu pastebėjome, kad nemaža dalis įmonių vis dar nepateikia finansinių ataskaitų Registrų centrui. Tai apsunkina finansinių sprendimų priėmimą, – pažymi A. Bartkutė. – Pagal pateiktas ataskaitas mes vertiname bendrą įmonės finansinę būklę.“

Visgi, kaip teigia Registrų centro Juridinių asmenų registro departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė, įmonių sąmoningumas didėja, tad vis daugiau juridinių asmenų pateikia finansinės atskaitomybės dokumentus, kai kurios, tikėtina, tai daro ir dėl galimybės gauti paramą.

„Praeitais metais stebėjome tendenciją, kad kai kurios įmonės ir organizacijos, kurį laiką neteikusios finansinių ataskaitų, pateikė jas net už kelerius metus. Tikėtina, kad tą paskatino buvusios galimybės gauti paramą dėl koronaviruso pandemijos nukentėjusiems verslams. Visgi, visų pirma reikėtų prisiminti, kad teikiamos finansinės ataskaitos prisideda prie verslo skaidrumo, stiprina įmonių atskaitingumą prieš klientus, darbuotojus, partnerius, akcininkus ir pačią visuomenę“,- aiškina J. Kazlauskienė.

4. Savianalizė ir gabūs darbuotojai

Įmonės finansinių ataskaitų informacija naudoja institucijos, analizuodamos sektorines tendencijas. Turėdamos šią informaciją įmonės gali pačios įvertinti, kokią rinkos dalį jos užima, palyginti, ar jų rezultatai viršijo visos rinkos pasiekimus.

„Ataskaitas gali pasklaidyti potencialūs darbuotojai, kurie norėtų prisijungti prie įmonės. Jeigu ataskaitos nepateiktos, potencialūs darbuotojai negali įvertinti įmonės finansinių galimybių, ateities perspektyvų“, – dar vieną ataskaitų pateikimo priežastį nurodo E. Volskis. Anot „Factris” Rizikos skyriaus vadovo, pateikusi finansines ataskaitas įmonė pagerina savo reputaciją. Toks žingsnis parodo, kad įmonė yra atsakinga ir atvira savo darbuotojams, partneriams bei kreditoriams.

5. Išregistravimo grėsmė bei baudos

Registrų centras turi teisę inicijuoti juridinio asmens likvidavimą, jeigu jis nepateikė metinės finansinės atskaitomybės per dvylika mėnesių nuo termino pabaigos. Įmonė gali būti išregistruota ir tuomet, jeigu ji per penkerius metus neatnaujino savo duomenų juridinių asmenų registre ir yra pagrindas manyti, kad šis juridinis asmuo jokios veiklos nevykdo.

Nuo 2020 metų pradžios Registrų centras jau išsiuntė daugiau kaip 40.000 juridinių asmenų pranešimų apie numatomą inicijuoti juridinių asmenų likvidavimą, daugiau kaip 30.000 juridinių asmenų įregistruotas statusas „inicijuojamas likvidavimas“ ir daugiau kaip 11.000 juridinių asmenų jau išregistruoti iš Juridinių asmenų registro.

Ataskaitų nepateikusioms įmonėms jų buveinės adresu, valdymo organų narių adresais išsiunčiamas pranešimas apie numatomą inicijuoti likvidavimą. Norint išvengti juridinio asmens likvidavimo, per tris mėnesius toks juridinis asmuo turi pateikti reikalaujamus dokumentus.

Finansinių ataskaitų neteikiantiems asmenims taikoma dar viena sankcija. Teisės aktai už finansinės ataskaitos nepateikimą laiku juridinio asmens vadovui numato baudą nuo 200 iki 3.000 Eur. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ataskaitas reikia teikti ir tuomet, jeigu įmonės veikla yra sustabdyta.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Naudos gavėjų duomenų teikimas: trys aktualūs klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Verslas ir organizacijos vis aktyviau teikia duomenis apie savo naudos gavėjus į naująją Registrų centro...

Svarbiausios paslaugos įmonėms ir organizacijoms – neišeinant iš namų Verslo tribūna

Daugelyje gyvenimo sričių įprasti popieriniai prašymai, sutartys ar kiti dokumentai sparčiai keliasi į...

Nuo slidinėjimo trasos iki geležinkelio bėgių – ką dažniausiai parduoda e. varžytynių ir aukcionų portale? Verslo tribūna

Per 200 valstybės ar savivaldybių valdomų įstaigų bei privataus verslo atstovų „iškeitė“ sudėtingus ir...

Įmonės registravimas internetu – populiariausios formos ir svarbiausi žingsniai Verslo tribūna 1

Pastaraisiais metais Lietuvoje mažoji bendrija tapo populiariausia naujai steigiamo juridinio asmens teisine...

E. varžytynių ir aukcionų portale – proveržio metai parduodant turtą aukcionuose Verslo tribūna 5

Praėjusiais metais įvyko simbolinis lūžis: 2013 m. startavęs kaip antstoliams skirtas turto pardavimo...

Duomenys apie naudos gavėjus bus prieinami ir visuomenei Verslo tribūna

Šiuo metu jau didžioji dalis juridinių asmenų turi galimybę teikti duomenis apie savo galutinius naudos...

Finansinių ataskaitų nepateikusioms įmonėms – priminimai Verslo tribūna

Kasmet juridiniai asmenys vasarą pasitinka Registrų centrui teikdami finansinės atskaitomybės dokumentus už...

Klientų verslo struktūras tikrins ir finansų įstaigos, ir notarai, ir auditoriai Verslo tribūna

Juridiniai asmenys, kurie bus nepateikę duomenų apie jų galutinius naudos gavėjus į Juridinių asmenų dalyvių...

Neatskleidus galutinių naudos gavėjų juridiniams asmenims gresia veiklos suvaržymai Verslo tribūna

Visi Lietuvoje esantys juridiniai asmenys, išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė arba...

Netikslūs kontaktiniai duomenys: kokias pasekmes gali sukelti įmonėms ir organizacijoms? Verslo tribūna

Duomenų tikslumas ir jų aktualumas yra esminė sąlyga visuomenei ir valstybės institucijoms priimti duomenų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna 1

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Finansinių ataskaitų teikimas: dažniausi klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Artėjant terminui, gegužę suaktyvėja juridinių asmenų finansinių ataskaitų teikimas – šiuo metu Registrų...

Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Teikiant duomenis apie naudos gavėją ir finansinius rezultatus – atskiri įgaliojimai Verslo tribūna

Gegužės mėnuo Juridiniams asmenims būna pažymėtas finansinės atskaitomybės dokumentų teikimu. Šiemet įmonės...

E. spaudas – verslo automatizacijos pagalbininkas Verslo tribūna

Jau daugiau kaip trečdalis Lietuvos gyventojų aktyviai naudojasi kvalifikuotu e. parašu, o daugiau kaip pusė...

Akcininkų sąrašai: kaip juos pateikti, atnaujinti ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna 1

Jau daugiau kaip dešimtmetį naujos uždarosios akcinės bendrovės Registrų centrui privalo teikti, o jau...

Vis daugiau gyventojų ir institucijų siuntai renkasi E. pristatymą Verslo tribūna 1

Valstybinių institucijų teikiama informacija ir pranešimai gyventojams dažnu atveju yra konfidencialūs, todėl...

Pagrindiniai įmonių finansinių ataskaitų duomenys prieinami nemokamai Verslo tribūna

Prievolė įmonėms kasmet pateikti metinę finansinę atskaitomybę leidžia suformuoti dideles finansinių duomenų...

Artėja finansinių ataskaitų pateikimo terminas: kodėl reikia jas teikti Verslo tribūna

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki finansinės atskaitomybės dokumentų pateikimo termino, informaciją apie...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku