Smulkieji ūkinikai siūlomas išmokų lubas palaiko, stambieji vadina diskriminacija

Publikuota: 2020-07-28
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentui Gitanui Nausėda siūlant nustatyti maksimalias tiesioginių išmokų ūkininkams ribas, dalis stambių bendrovių su tuo nesutinka, tikindamos, kad sąžiningai dirbantys žemės ūkio atstovai turėtų būti traktuojami vienodai, nepriklausomai nuo dirbamų hektarų skaičiaus. Savo ruožtu smulkieji ūkininkai idėją palaiko teigdami, kad tai padėtų išsaugoti Lietuvos kaimą ir sumažinti atskirtį.

Papildyta Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) vadovų komentarais.

Pasvalio rajono bendrovės „Pasvagra“, valdančios apie 2.600 hektarų, direktorius Stanislovas Algirdas Keparutis sako, kad iniciatyva yra neteisinga. Anot jo, jeigu norima tvarkyti žemės ūkio sektorių, pirmiausia reikia žiūrėti į veltui išmokas gaunančius ūkininkus.  

„Koks skirtumas, ar didelis, ar mažas? Jeigu žemę dirba, kodėl jam turėtų būti kitokios išmokos. Suprasčiau taip: tas, kuris dirba, tas ir gauna. Jeigu nedirba, tai negauna. Būtų gerai, kad negautų „sofos ūkininkai“, yra ir tokių, pasirodo (...) Jeigu žmogus gabus, talentingas, darbštus, sukūrė didesnį ūkį, tai kodėl iš jo reikia atimti? Ar čia komunistinė lygiava? ", – BNS sako S. A. Keparutis. 

Asmeniškai ūkininkaudamas mažesniame plote jis teigia, kad jau dabar yra sudarytos palyginti geresnės sąlygos mažesniems ūkininkams. Pasak jo, naujausia iniciatyva gali būti susijusi ir su artėjančiais Seimo rinkimais. 

„Juk yra šiek tiek nevienodai ir taip: mažas ūkininkas, tarkime, su 50 hektarų, jis gauna pirmus 30 hektarų didesnes išmokas. Ir didelis, kuris turi 1 tūkst. hektarų, gauna tiktai 30 hektarų. Tai jau čia yra skirtumas“, – sakė S. A. Keparutis. 

Pakruojo rajono Lygumų žemės ūkio bendrovės, valdančios apie 5.900 hektarų, pirmininkas Petras Ivanauskas taip pat teigia, kad perskirstymas būtų nesąžiningas.

„Žemę dirbame visi, žmonės dirba, atlyginimą reikia mokėti, kodėl vieniems atiduoti, iš kitų paimti? (...) Jeigu yra nustatyta, tai reikia visiems ir mokėti“, – BNS sakė P. Ivanauskas. 

Kėdainių rajono vienos stambios žemės ūkio bendrovės nenorėjęs prisistatyti vadovas BNS taip pat teigė, kad įmonė sąžiningai moka mokesčius, atlyginimus, tad neturėtų būti diskriminuojama. Pasak jo, tokia yra daugelio didesnių bendrovių nuomonė. 

„Kodėl galime būti išskirti? (...) Visi gauna atlyginimus, mokame mokesčius visus, ir kodėl mes turime būti kažkokie išskirtiniai?“, – sakė įmonės vadovas. 

Palaiko

Lietuvos Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis sako pritariantis prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai nustatyti maksimalias tiesioginių išmokų ribas.

Anot jo, lubos padėtų išsaugoti Lietuvos kaimą ir mažinti atskirtį. 

„Gerai, kad prezidentas pradėjo domėtis kaimu, nes Lietuvos kaime yra viena iš didžiausių socialinių atskirčių Europos Sąjungoje“, – BNS sakė Vidas Juodsnukis. 

„Reikalingos lubos, be abejonės, ir ne tokie dydžiai, kad iki 150.000 vienam ūkiniam subjektui, čia valstybė turi griežtai užbrėžti, kad kaimą išsaugotų, kad paremtų daugumą ūkininkų, tuomet kaimas išsilaikys“, – pridūrė jis. 

V. Juodsnukis siūlo kad tiesioginės paramos dydis galėtų siekti 50.000 Eur, nuo 50.000 iki 100.000 galėtų būti mokama 25% tiesioginių išmokų, o nuo 100.000 iš viso nutraukti paramą.

„Jei stambi žemės ūkio įmonė, tokia kaip „Agrokoncernas“, iš tiesioginių išmokų žada gyventi, tai jie iš vis nereikalingi Lietuvai. Jie gamina mažos pridėtinės vertės produktus, grūdines kultūras, eksportuoja, dėl didelių plotų ir apimčių jie iš viso nuostolingi valstybei“, – sakė jis. 

Bus nustatyta

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Šiauliuose pareiškė, kad „negalima nenustatyti“ maksimalios išmokų ribos. 

„Mes šitą iniciatyvą būtinai kelsime, kad nesusirinktų tų išmokų tie, kuriems galbūt mažiau reikia ir kurie ir taip pakankamai gerai verčiasi. Toks pasiūlymas iš mūsų tikrai ateis“, – kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentūros atstovai apie išmokų lubų įvedimą ėmė kalbėti netrukus po to, kai praeitą savaitę ES vadovai patvirtino 2021-2027 metų ES biudžetą.

Tuomet paskelbtose Europos Vadovų Tarybos išvadose rašoma, kad „bus nustatytas 100.000 Eur dydžio tiesioginių išmokų stambiems paramos gavėjams apribojimas savanorišku pagrindu“.

Prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius praeitą savaitę yra sakęs, kad maksimali tiesioginių išmokų suma galėtų būti apie 60.000 Eur. Jis tada kalbėjo, kad tokia riba padėtų vidutinio dydžio ir mažesniems ūkiams gauti didesnę paramą.

Naujame ES biudžete numatyta, kad tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams augs nuo dabartinių 177 Eur už hektarą iki 200 Eur 2022 metais, o 2027 metais minimali išmoka sieks 215 Eur už hektarą. Išmokos Baltijos šalių žemdirbiams buvo padidintos paskutiniame derybų etape.

Reiktų derinti

Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) vadovai pasisako už maksimalias tiesioginių išmokų žemdirbiams lubas, tačiau mato ir daugiau keistinų dalykų.

KRK pirmininkas „valstietis“ Andriejus Stančikas teigia iš principo pritariantis išmokų luboms, tačiau pažymi, jog tam nereikia įstatymo pataisos – pakanka ministro įsakymo. Dėl lubų dydžio, anot jo, turi būti tariamasi su žemdirbiais.

„Taip, iš tikrųjų šiandien kalbant patys stambiausieji ūkiai jau turi turėti išgyventi iš masto, aišku, niekas nesako, kad ir tiems ūkiams jokios paramos nereikia, bet atitinkamai ją reikia sudėlioti. Šiandien, kokia ta viršutinė riba turėtų būti, manau, pati žemdirbių savivalda turėtu apsitarti ir teikti ministerijai siūlymus“, – BNS sakė A. Stančikas.

KRK pirmininko teigimu, viršutinę išmokos ribą nustačius įstatymu vėliau gali kilti keblumų, jei Europos Sąjungos mastu bus nustatyta kitokia kartelė.

„Įstatymas tuo pavojingas, jei mes nusistatom vieną tvarką, o Europa pasako kitą, vėl reikės keist įstatymus, o tą darant gali būti visokių kuriozų, vieni užsispirs, nenorės pakeisti, kiti kitokį požiūrį turės, ir galime turėti problemų“, – teigė „valstietis“.

„Tos iniciatyvos buvo ir Seime, įstatymu, bet jei mes įdėsim 150.000 Eur ribą, o Europa įveda 80.000, kaip tada reikės įstatymus keisti? Tai gali šalis narė apsispręsti ir būtent užtenka ministro įsakymo, ne įstatymo. Tai yra Europos pinigai, reglamentuojami Europos tvarka, ir ministro įsakymu tas lubas galima nustatyti“, – kalbėjo A. Stančikas.

Naują biudžetą patvirtinę ES šalių vadovai praeitą savaitę paskelbė, kad tiesioginės išmokos stambiems ūkininkams turėtų būti apribotos iki 100.000 Eur, tačiau kartu pabrėžė, kad lubos turi būti įvestos savanorišku pagrindu – tai reiškia, kad sprendimas paliekamas valstybėms narėms. 

Seimo KRK pirmininko pavaduotojas konservatorius Kazys Starkevičius laikosi pozicijos, kad tiesiogines išmokas „reikia sutvarkyti nuo viršaus ir nuo apačios“, taip pat užtikrinti saugiklius, kad didieji savininkai dirbtinai nesuskaidytų ūkių.

„Mūsų partijos programoje įrašyta, kad lubas reikia susiet su galimu 500 hektarų žemės plotu, bet taip pat reikia sutvarkyt ir apačią. Dabar taikomos įvairios schemos, ūkiai skaidomi į 30 hektarų, jauniesiems ūkininkams perrašomi tie ūkiai, nes iki 30 hektarų ir jauniesiems ūkininkams didesnės tos tiesioginės išmokos, ir atsiranda tam tikri gudravimai“, – BNS sakė K. Starkevičius.

„Čia tikrai yra veikti ką, ir prezidentas teisingus pastebėjimus išsakė, bet dar turi būti vienas kriterijus, turi būti taikomas ir susietumas, nes jei susietumo nebus, tų ūkių (suskaidytų) atsiras ne vienas“, – teigė kmiteto pirmininko pavaduotojas.

Vienos didžiausių šalyje žemės ūkio grupių „Agrokoncernas“ pagrindinis akcininkas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis šalies vadovo siūlymo nekomentuoja. 

„Aš nieko nekomentuoju ir nesigilinu, tai darau visus keturis metus ir ruošiuosi daryti, kol būsiu politikoj, nes esu ūkininkas. Politikas, būdamas ūkininku, kad nebūtų interesų konflikto, negali nei pasisakyt, nei balsuot, nei dar ką nors daryt, dėl to aš to ir nedarau“, – BNS sakė R. Karbauskis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Prezidentūra ir ministerija sutarė dėl 100.000 tiesioginių išmokų lubų

Prezidentas Gitanas Nausėda bei žemės ūkio ministras Andrius Palionis ketvirtadienį sutarė dėl 100.000 Eur...

Pramonė
2020.08.13
LBA: ūkininkai iš bankų pirmąjį pusmetį pasiskolino 12% daugiau

Pirmąjį šių metų pusmetį šalies ūkininkams bankų suteikto naujo finansavimo suma siekė 130 mln. Eur, arba...

Finansai
2020.08.12
Seimo komitetas svarstys grūdų augintojų prašymą numatyti lėšų derliaus supirkimui 3

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį svarstys grūdinių kultūrų augintojų prašymą numatyti lėšų šių...

Pramonė
2020.08.12
„HBH Vilnius“ vadovė: kartais restoranai iš ūkininkų reikalauja neįtikėtinų dalykų Premium

Restoranų šefai mielai svečiams patiektų iš vietos produktų gamintą maistą, tačiau ūkininkai vis dar...

Gazelė
2020.08.12
A. Palionis: išmokų lubos turėtų siekti 100.000 Eur, bet naudos neduos

Tiesioginių Europos Sąjungos (ES) išmokų lubos Lietuvos žemdirbiams  2021-2027 metais turėtų siekti 100.000...

Pramonė
2020.08.06
Lenkijoje toliau plinta kiaulių maras, per savaitę – 10 atvejų

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šiais metais ypatingai sudėtinga situacija...

Pramonė
2020.08.05
„Boslita“ ir Ko“ pelną augino 40% iki 5,4 mln. Eur

Italijos bendrovės „Bosca“ valdoma Kauno alkoholio gamybos bendrovė „Boslita“ ir Ko“ pernai uždirbo 5,39 mln.

Pramonė
2020.08.05
Maistininkai ruošiasi antrajai bangai: atsargas kaupia pusmečiui Premium 4

Po pavasarį išmoktų karantino pamokų maisto pramonės bendrovės rengiasi antrajai koronaviruso bangai: nors...

Pramonė
2020.08.05
NŽT šiemet suplanavo 12.000 žemės naudojimo patikrinimų

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), vykdydama žemės naudojimo valstybinę kontrolę, atlieka planinius ūkio...

Pramonė
2020.08.03
Kur Europoje mažiausiai ir daugiausiai apmokestinami stiprieji gėrimai  9

Visos ES valstybės narės akcizo mokesčiu apmokestina alkoholinius gėrimus, o mokestis gula į galutinę prekės...

Finansai
2020.08.02
„Dotnuva Baltic“ perka išmaniosios žemdirbystės sistemų startuolį 

AB „Linas Agro Group“ valdoma UAB „Dotnuva Baltic“ už neįvardijamą sumą įsigijo 87,5% išmaniosios...

Pramonė
2020.08.02
Ūkininkai jau gali kreiptis dėl garantijų paskoloms ir palūkanų kompensavimo

Lietuvos žemės ūkio sektorius, nors ir veikiamas įvairiapusių rizikų, išlaiko stabilius rezultatus ir netgi...

Pramonė
2020.07.30
Žemės ūkio ministras nepritaria tiesioginių išmokų ribojimui: mažintų konkurencingumą

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis nepritaria prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai nustatyti maksimalias...

Pramonė
2020.07.28
Smulkieji ūkinikai siūlomas išmokų lubas palaiko, stambieji vadina diskriminacija 2

Prezidentui Gitanui Nausėda siūlant nustatyti maksimalias tiesioginių išmokų ūkininkams ribas, dalis stambių...

Pramonė
2020.07.28
G. Nausėda siūlys nustatyti tiesioginių išmokų lubas ūkininkams 

Prezidentas Gitanas Nausėda žada siūlyti nustatyti maksimalias tiesioginių išmokų ūkininkams ribas, kad...

Pramonė
2020.07.28
„Vikonda grupės“ apyvarta augo ketvirtadaliu, pelnas – 6 kartus

„Vikonda grupė“ praėjusiais metais uždirbo 1,101 mln. Eur konsoliduoto grynojo pelno – 5,9 karto daugiau nei...

Pramonė
2020.07.28
„Baltic Agro“ pajamos augo, bet pelnas mažėjo

Danijos kapitalo žemės ūkio produkcijos prekybos bendrovė „Baltic Agro“ pernai gavo 216,72 mln. Eur pajamų –...

Pramonė
2020.07.27
Orai karpo grūdų derliaus prognozes, pandemija – vartojimą 4

Artėjant javapjūtei „Agrorodeo“ analitikai skaičiuoja, kad šių metų kviečių derlius Europoje bus mažesnis...

Pramonė
2020.07.25
Pandemijos akivaizdoje „PepsiCo“ griebiasi užkandžių, „Coca-Cola“ – „zombių“ medžioklės Premium

Pristačiusi prasčiausius per 30 metų ketvirčio rezultatus, „Coca-Cola“ tikisi, kad blogiausia jau praeityje.

Pramonė
2020.07.24
„INVL Baltic Farmland“ šiemet pelną augino 20% 2

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovė „INVL Baltic Farmland“ per šių metų pirmąjį pusmetį uždirbo...

Pramonė
2020.07.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus