Atsinaujinančios energijos rinkoje – augantis verslo susidomėjimas 

Publikuota: 2020-11-18
UAB „Ignitis“ Valdybos narys, Verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius Haroldas Nausėda.
svg svg
UAB „Ignitis“ Valdybos narys, Verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius Haroldas Nausėda.

Nepaisant užsitęsusio žemų elektros kainų laikotarpio, „Ignitis“ atstovų teigimu, ateityje didmeninėje rinkoje galime tikėtis elektros kainų augimo.

Kai kurie verslo klientai, vadovaudamiesi prognozėmis, konsultuojasi su energetikos ekspertais dėl palankesnio momento sudaryti fiksuotos kainos elektros tiekimo sutartis ir tokiu būdu siekia sumažinti elektros energijos išlaidas, o yra ir tokių, kurie atranda žalią elektros energiją, galinčią padėti ir sutaupyti, ir išplėsti verslo galimybes.

Žemos elektros kainos – laikinos

Dar 2019 metų pabaigoje Skandinavijoje prasidėjęs elektros kainų kritimas palietė Baltijos šalių rinkas ir šių metų įkainius išlaikė rekordinėse žemumose. Specialistų teigimu, žemą elektros energijos kainą Skandinavijos ir Baltijos regionuose ir toliau lemti gali palankios sąlygos – didelis vandens kiekis rezervuaruose, palyginti šilti ir drėgni orai, neigiama COVID-19 įtaka elektros suvartojimui bei pakankamai žemos dujų kainos.

„Buvo tikėtasi, kad rudenį elektros kainos Skandinavijos rinkoje pradės kilti dėl besitraukiančio hidro balanso, po to, kai ypač šilta praėjusių metų žiema rezervuaruose sukaupė didelį vandens kiekį, tačiau taip neįvyko. Šių metų žiemos prognozės pranašauja šiltesnį ir lietingesnį sezoną ar bent jo pradžią, todėl Skandinavijos „Spot“ rinkoje stebimos į žemiausią, t. y. vasarą pasiektą, lygį grįžtančios kainos. Be to, aukštesnė nei įprasta sezonui temperatūra lemia ir mažesnį elektros suvartojimą“, – teigė UAB „Ignitis“ Valdybos narys, Verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius Haroldas Nausėda.

Vis tik rinkos specialistai nelinkę daryti prielaidų, kad ateityje prognozuojamos vis šiltesnės ir drėgnesnės žiemos elektros kainas spaus žemyn ilguoju laikotarpiu. Augantis elektromobilių, duomenų centrų ir elektrai imlių industrijų skaičius didins elektros suvartojimą, o vis daugiau anglies ir atominių elektrinių, ypač Šiaurės Europos šalyse, bus uždaromos.

Vienas iš veiksnių, kuris šiuo metu galėtų skatinti elektros kainos augimą, – komercinio elektros srauto nutraukimas iš Baltarusijos pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei. Kaip atsvara  Lietuvos rinkoje išaugęs pigios skandinaviškos energijos kiekis sumažino šalies priklausomybę nuo iš trečiųjų šalių importuojamos energijos. Todėl specialistų teigimu, net nutraukus komercinį elektros tiekimą iš Baltarusijos, galime tikėtis mažesnės įtakos galutinei elektros kainai.

„Rinkos jau keletą mėnesių bandė įsivertinti tokio įvykio rizikas, dėl to Baltijos regione jau kurį laiką stebėjome atotrūkį tarp Baltijos ir Skandinavijos elektros energijos kainos ateities sandorių biržoje. Tačiau kol nėra patvirtinta galutinė skaičiavimo metodika, lieka neaišku, kiek nutraukto srauto pavyks kompensuoti iš kitų trečiųjų šalių ir kaip tai atsispindės galutinėse elektros kainose“, – kalbėjo Haroldas Nausėda. Energijos rinkų apžvalgų kompanijų „Wattsight“ ir „Stormgeo“ duomenimis, ateityje Skandinavijos šalyse elektros kainos išaugs 30 ir daugiau procentų, o tai natūraliai sudarys palaikymą kainoms augti ir visame Baltijos regione.

Perėjimą prie žaliosios energijos skatina ne tik tvarumo siekis, bet ir galimybė sutaupyti

Ilguoju laikotarpiu planuojamas elektros suvartojimo augimas, bendrovių noras sutaupyti ir ES mastu 2019 metais pasirašytas „Žaliojo kurso“ susitarimas skatina verslo perėjimą prie atsinaujinančios energijos. „Ignitis“ atstovų teigimu, tokios tendencijos pastebimos ir Lietuvos rinkoje.

Pasak Verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius H. Nausėdos, šių metų rugsėjo mėnesį „Ignitis“ verslo klientai suvartojo 16 proc. daugiau žalios energijos nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. H. Nausėda prideda, kad žalia elektros energija – ne tik aplinką saugantis sprendimas, bet ir svarbus verslo bei šalies ekonomikos augimo veiksnys. Jis papildo, kad perkant žalią elektros energiją įmonėms netaikomas elektros energijos akcizo mokestis, tad bendrovės ne tik prisideda prie tvaresnės aplinkos kūrimo, tačiau tam tikrais atvejais gali ir sutaupyti.

Didėjant klientų, atsižvelgiančių į produkto ar paslaugos ekologiškumą ir tvarumą, skaičiams, svarbia šiuolaikinio verslo sėkmės dedamąja tampa šių poreikių atliepimas. „Augantis žaliosios energijos naudojimas versle didina ir AEI sprendimų paklausą šalyje, remia jų plėtotojus: motyvuoja vystyti saulės, vėjo, vandens bei kitų atsinaujinančių energijos rūšių technologijas. Tai, savo ruožtu, mūsų šalyje sukuria sąlygas ekonominei plėtrai, nes yra kuriamos naujos darbo vietos gamybos, montavimo, priežiūros ir naujų AEI technologijų srityse“, – pastebėjo ponas H. Nausėda.

Šiuo metu švarios energijos naudojimu besidominčiam šalies verslui „Ignitis“ sudaro galimybes rinktis dviejų tipų elektros energiją – žalią arba žalią lietuvišką elektrą. Pastaroji atkeliauja iš Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinės, o žalia elektros energiją gaminama pasitelkiant kitose šalyse veikiančias hidro, saulės, vėjo jėgaines bei kitus atsinaujinančios energetikos sprendimus.

Švari energija – atsiperkantis sprendimas

Mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“ per metus sunaudoja beveik 200 GWh elektros energijos.

Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė, pasakoja, kad net apie 80 proc. šiuo metu sunaudojamos elektros yra žalioji, gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės, vėjo ir vandens. Šis bendrovės sprendimas – siekis ne tik sutaupyti ilguoju laikotarpiu, bet ir užtikrinti kuo didesnį veiklos tvarumą.

„Būtina mūsų verslo socialinės atsakomybės dalis – ekologinis sąmoningumas. Būdami viena didžiausių įmonių šalyje, nuolat ieškome būdų poveikiui aplinkai mažinti, efektyvesnių ir gamtai draugiškesnių energijos bei kitų resursų naudojimo galimybių. Daug dėmesio skiriame neigiamo CO2 pėdsako mažinimui, efektyviam atliekų tvarkymui ir perdirbimui, gamtos išteklių taupymui bei žmonių sveikatos apsaugai. Investicijos į švariąsias technologijas kuria vertę ne tik aplinkai, žmonėms, bet ir pačiam verslui – ilguoju laikotarpiu ženkliai atsiperka“, – įsitikinusi komunikacijos ir įvaizdžio departamento vadovė.

Pasak E. Dapkienės, kas penktoje tinklo parduotuvėje yra įdiegti inovatyvūs energiją tausojantys sprendimai. Daugiausia žaliųjų investicijų skiriama energetiškai efektyvioms šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemoms, įskaitant energiją taupančius kondensacinius dujų katilus ir aeroterminius šilumos siurblius.

Siekdama auginti švarios energijos srautus savo veikloje, bendrovė investuoja ir į nuosavas saulės energijos jėgaines. Jos šiandien sumontuotos ant dviejų „Maximos“ parduotuvių stogų, o ateityje mažmeninės prekybos tinklas planuoja ir tolesnę atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vilniaus kogeneracinės jėgainės rangovai: „Rafako“ mums skolinga 11 mln. Eur 1

Šešios bendrovės, Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje (VKJ) stačiusios biokuro jėgainės bloką, skaičiuoja, jog...

Statyba ir NT
2020.11.19
„ThyssenKrupp“ rengiasi atleisti dar 5.000 darbuotojų

Koronaviruso pandemijos padarinių slegiama Vokietijos pramonės milžinė „ThyssenKrupp“ ketvirtadienį pareiškė...

Verslo aplinka
2020.11.19
Audinių ūkiuose mutavęs koronavirusas Danijoje „tikriausiai išnaikintas“

Kai kuriuose Danijos audinių ūkiuose aptiktas mutavęs koronavirusas, kėlęs susirūpinimą būsimų vakcinų nuo...

Pramonė
2020.11.19
„Optical Technologies“ leista įsigyti likusias „Altechna“ akcijas 

Konkurencijos taryba leido įmonei „Optical Technologies“, priklausančiai plėtros kapitalo fondui KŪB...

Pramonė
2020.11.19
„AstraZeneca“ COVID-19 vakcina efektyvi pagyvenusiems žmonėms

Oksfordo universiteto ir farmacijos bendrovės „AstraZeneca“ kuriama vakcina nuo koronaviruso pademonstravo...

Pramonė
2020.11.19
„Baltijos Eukuteco“ paklausą gaivina elektriniai dviračiai 

Po sudėtingesnių pirmojo karantino mėnesių Klaipėdos LEZ veikianti laidų rinkinių gamintoja UAB „Baltijos...

Pramonė
2020.11.19
„Modus Group“ investuotojams traukia diversifikacijos kortą Premium 1

Po trejų metų į kapitalo rinką su viešu siūlymu einanti „Modus Group“ galėtų skolintis pigiau, tačiau 5%...

Rinkos
2020.11.19
„Litgrid“: Astravo AE atnaujino elektros gamybą 1

Ketvirtadienio naktį Astravo atominė elektrinė (AE) po pusantros savaitės pertraukos atnaujino elektros...

Pramonė
2020.11.19
Vidurio ir Rytų Europos didžiausių bendrovių reitinge – „Vilniaus prekybos“ šuolis Premium

„Vilniaus prekyba“ pernai buvo 16-a didžiausia bendrovė Vidurio ir Rytų Europoje, rodo „Coface“ 500...

Finansai
2020.11.19
Vyriausybė patvirtino elektros galios aukcionų tvarką

Lietuvoje ketinant didinti vietinę elektros gamybą ir užtikrinti patikimą sistemos veikimą, Vyriausybė...

Pramonė
2020.11.18
Antra viruso banga verslui skaudesnė: paramos reikia greičiau 3

Su verslo bei profsąjungų atstovais susitikęs ir jų lūkesčius formuojant naują vyriausybę aptaręs prezidentas...

Pramonė
2020.11.18
„Boeing 737 MAX“ orlaiviams vėl leista skraidyti 

Nutraukdama 20 mėnesių trukusį draudimą, trečiadienį JAV Federalinė aviacijos administracija (FAA) vėl...

Vyriausybė pritarė „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinų įsigijimui

Kadencija baigianti Vyriausybė trečiadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui įsigyti 1,24 mln.

Pramonė
2020.11.18
„Pfizer“ ir „BioNTech“ - per žingsnį nuo vakcinos autorizavimo 1

Galutinė klinikinių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos tyrimų analizė dar kartą patvirtino vakcinos...

Pramonė
2020.11.18
S. Paulauskas: krizė yra iššūkis, bet stabtelėjęs pamatai, ką veikti toliau Premium 1

Sigitas Paulauskas, tarptautinės investicijų valdymo kompanijos VMG grupės steigėjas ir vienintelis...

Podkastai
2020.11.18
Šaldymo įrangos UAB „Freor LT“ keliasi į naują gamyklą 

Lietuvos prekybinės šaldymo įrangos gamybos UAB „Freor LT“ baigė 16.300 kv. m ploto gamyklos statybą...

Pramonė
2020.11.18
„Arvi“ savininkas V. Kučinskas: aš ir mano verslas puolamas nepagrįstai

Liepą Slovėnijoje sulaikytas ir praėjusį savaitgalį į Lietuvą sugrąžintas „Arvi“ savininkas Vidmantas...

Pramonė
2020.11.18
„Modus Group“ verslo augimo pagrindas – tvarios investicijos Verslo tribūna

Ekonomistas Umair Haque, kalbėdamas apie verslo kuriamą vertę, išskiria du jos tipus – menkąją (angl. thin)...

Pramonė
2020.11.18
„Ignitis grupės“ CEO: akcijų kaina turi daug erdvės kilti Premium 12

Akcijų rinkos debiutantė „Ignitis grupė“ įvardija bent keturias priežastis, šiemet didinusias pelną prieš...

Rinkos
2020.11.18
Laukiama audinių koronaviruso tyrimų rezultatų  1

Lietuvoje kol kas nenustatytas nė vienas koronavirusu atvejis kailinių žvėrelių ūkiuose – neserga nei žmonės,...

Pramonė
2020.11.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus