Tarsite „Taip“ saulės elektrinei? Prieš tai – dar vienas svarbus žingsnis

Reklama publikuota: 2021-06-17
svg svg

Šiandien argumentų saulės elektrinės naudai – daugiau nei pakankamai. Nesudėtinga įrengti, nesunku prižiūrėti, dažnu atveju finansiškai atsiperka maždaug per 7–8 metus (o pasinaudojus lengvai prieinama valstybės parama, ekonominis lūžio taškas gali būti pasiektas net po 4–5 metų.)

Saulės elektrinių technologija pastaruoju laiku tapo ne tik veiksmingesnė, bet ir patikimesnė, kasmet mažėja ir bendrieji saulės elektrinės įrengimo kaštai. Elektros energijos kainos, priešingai, jau kuris laikas auga, ir panašu, kad šios tendencijos gali išsilaikyti ilgam.

Ir visgi nepasiduokite paprastumo iliuzijai. Sprendimas įdarbinti saulę – neabejotinai protingas, tačiau iki realiai veikiančios elektrinės dar laukia įgyvendinimo etapas. Būtent nuo jo priklausys, ar visomis aukščiau išvardintomis naudomis iš savo saulės elektrinės galėsite naudotis 25 ir daugiau metų. Iš esmės saulės elektrinės projekto sėkmė yra tų, kas ją projektuos, išrinks įrangą ir ją sumontuos, rankose. Deja, kaip pastebi rinkos ekspertai, kol kas būsimieji elektrinių savininkai dažniau renkasi ne patikimus sprendimus ir ilgalaikę grąžą, o mažiausią kainą.  

nuotrauka::3

Pasikliauti profesionalais

Esmė slypi detalėse, ir tai tikra tiesa kalbant apie kompleksiškus ir ilgaamžius projektus. Dar prieš nusprendžiant, kokia bus saulės elektrinės galia, ypač svarbu tinkamai įvertinti pastato stogo konstrukcijų atsparumą ir paskaičiuoti, ar jos atlaikys papildomas dešimtis tonų. Ši rizika ir jos reikšmė pakankamai akivaizdi, tačiau vėlesniuose etapuose atsiranda daug kitų aspektų. Šios, iš pažiūros, smulkmenos ateityje gali sulėtinti saulės elektrinės atsipirkimą, paveikti jos efektyvumą ir net lemti papildomas neplanuotas investicijas praėjus vos keleriems metams nuo įrengimo. Bėda ta, kad atkreipti dėmesį į tai, kas tikrai svarbu, ir pastebėti svarbias detales, kurios dažnai prasprūsta pro akis, gali tik patyręs specialistas.

Elektrinės montavimo konstrukcijos – ar jos savadarbės, ar profesionalios ir kokybiškai surinktos? Koks jų kontaktas su stogo danga? Ar konstrukcijos ir balastas nepadarys žalos dangai? Ar teisingai apskaičiuotas reikalingas balasto kiekis? Ar kabelinės linijos ir kitos instaliacinės medžiagos parinktos tokios, kad būtų užtikrinti mažiausi gamybos nuostoliai? Ar pakankamai skirta dėmesio gaisrinei saugai ir užtikrinta, kad kabelinių kontaktų temperatūra nekels papildomų rizikų?  Galiausiai, kokiais kokybiniais rodikliais vadovautasi parenkant saulės modulius?

Saulės sprendimų rinkos lyderės „Ignitis“, įgyvendinusios daugybę  saulės elektrinės projektų, nuo mažų iki sudėtingiausių Baltijos regione, specialistai turi sukaupę kolekciją vaizdinių įrodymų, kas gali nutikti, kai į minėtus dalykus žiūrima pro pirštus, ar, būkim atviri, tiesiog pataupoma.

„Tokių defektų elektrinių savininkai paprastai nepastebi, todėl jie lieka neištaisyti. Jeigu darbai perkami tiesiogiai iš montuotojo (dažnai ir mažiausia kaina), o kokybės nekontroliuoja jokia trečioji šalis, tai šie trūkumai po darbų pridavimo tampa saulės elektrinės savininko galvos skausmu ir jo atsakomybe“, – sako Ingrida Šein, „Ignitis“ Saulės produkto vadovė.

„Ignitis“ savo klientų projektus prižiūri nuo A iki Z. Bendrovė atlieka ne tik profesionalaus konsultanto rolę priimant sprendimus dėl saulės elektrinės įrengimo klausimų, bet jau daug metų investuoja į jas, tad turi ekspertinių kompetencijų. „Ignitis“ kontroliuoja projekto eigą, tikrina kiekvieno statybų etapo kokybę ir atsako už visus techninius ir projektinius sprendimus. Turėdama unikalią galimybę patikrinti rinkoje esančius montuotojus, kompanija atsirenka kokybiškiausiai dirbančius ir juos pasitelkia diegiant sprendimus savo klientams. Tai, kad „Ignitis“ nėra nei įrangos montuotojas, nei gamintojas, leidžia pasiūlyti lanksčias ir specializuotas paslaugas, tai reiškia, kad kiekvieną kartą klientui gali pasiūlyti geriausią rinkinį visų reikalingų projekto elementų, neprisirišant prie konkrečių produktų ar rangovų.

nuotrauka::1 left

„Klientams siūlome ne didžiausias, brangiausias ar pigiausias elektrines, o tiek techniškai, tiek finansiškai efektyviausius jiems sprendimus. Taip yra, nes į visus projektus žvelgiame investuotojo akimis, kontroliuojame rangovus ir užtikriname, kad klientas nebūtų apgautas“, – sako Haroldas Nausėda, „Ignitis“ verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius.

Tas pats galioja ir saulės moduliams – pagrindiniam elektrinės komponentui. Sertifikuotą ir saugią įrangą „Ignitis“ perka tik iš patikimų didelių rinkos dalyvių, kurie tarptautiniame „Bloomberg NEF Tier 1“ sąraše turi aukščiausius įvertinimus. Papildomai analizuoja ir nepriklausomų laboratorijų, tiriančių modulių technines savybes, išvadas, remiasi nešališkų patikimumo testų ataskaitomis. Visa tai užtikrina, kad elektrinė veiks saugiai ir maksimaliai našiai, o galimos rizikos sumažės iki minimumo.

Prieš įrengiant elektrinę rekomenduotina nustatyti, kuris iš trijų ESO persiuntimo paslaugų siūlomų tarifų planų bus finansiškai optimaliausias. Galbūt esamas planas vis dar pasirodys palankiausias, tačiau nebūtinai:  dėl vartojimo kiekio ir profilio pasikeitimo gali būti naudinga planą pakeisti. Įvertinus tai iš anksto, galima užtikrinti didžiausią ekonominę naudą ir pagreitinti saulės elektrinės atsipirkimą.

Kad veiktų sklandžiai ir efektyviai

Kai saulės elektrinė jau sumontuota, belieka naudotis jos generuojama elektra. Čia svarbūs du aspektai: elektrinės priežiūra bei remontas ir užtikrinimas, kad elektrinė maksimaliai išnaudotų savo pajėgumus.

Jei elektrinė nedidelė, ypatingos priežiūros jai neprireiks. Galingesnių nei 50 kW elektrinių savininkai arba tiesiog norintys visai pamiršti rūpestį dėl jos veikimo, gali užsisakyti priežiūros paslaugą. Elektrinė bus periodiškai patikrinama, jei reikia, nuplaunami moduliai. Tiems, kuriems ypač svarbu, kad elektrinė kasdien veiktų maksimaliai efektyviai, „Ignitis“ siūlo unikalią rinkoje monitoringo paslaugą. Bendrovė naudoja profesionalią monitoringo sistemą „Meteocontrol VCOM“ ir sertifikuotą energijos apskaitą, leidžiančią itin tiksliai apskaityti energiją.

„Įprastai keitiklių gamintojų stebėsenos sistemos yra labai ribotos, neskirtos profesionaliai eksploatacijai vykdyti ir dažniausiai rodo, kad energijos pagaminta daugiau nei yra iš tiesų dėl itin didelės matavimo paklaidos“, – teigia I. Šein.

Elektrinę prijungus prie tarptautinės monitoringo platformos, vienijančios 50 tūkst. saulės elektrinių pasauliniu mastu, atsiveria daug galimybių. Integravus apšvitos celes, skaitiklius, papildomus jutiklius, užtikrinama profesionali priežiūra. Galima tiksliai apskaičiuoti, kiek konkreti elektrinė pajėgi gaminti energijos įvairiomis aplinkos sąlygomis, ir kaip šį rodiklį padidinti; galima nuolat stebėti įvairius veikimo KPI rodiklius, prognozuoti elektrinės gamybą remiantis orų prognozėmis, satelito duomenimis ir dar daugiau. Bet koks įtartinas nuokrypis automatiškai fiksuojamas dėka sistemoje integruoto dirbtinio intelekto, leidžiančio platformai nuolat tobulinti žinias apie saulės elektrinių darbą esant įvairioms aplinkos sąlygoms. Tokia nuotolinė elektrinės darbo stebėsena, vykdoma nuolatos realiu laiku, duomenų analizė ir prognozė bei reagavimas į trikdžius ypač aktualu didelėms elektrinėms.

nuotrauka::2 left

Aptarnavimo aspektas svarbus ir įvykus gedimams. Pasaulio rinkos lyderių praktika rodo, kad įprastai saulės moduliams suteikiama 12–15 metų garantija. Jei įrangos gamintojai žada įspūdingai didesnius terminus, reiktų suklusti, nes dažniausiai tai daroma tikrai ne dėl geresnių įrangos kokybinių rodiklių. Gamintojai, kurie į savo įsipareigojimus žiūri rimtai, lengva ranka nedalina du ar tris kartus už rinkos standartą ilgesnių garantijų. Tad stebėdama, kad klientas nebūtų apgautas, „Ignitis“ kontroliuoja ne tik rangovų darbus, bet ir garantinius įrangos gamintojų įsipareigojimus.

„Atidžiai analizuojame įrangos garantinių sąlygų turinį, įsitikiname, kad garantijos yra realios ir patikimos, kad pirkėjas maksimaliai saugus, o ne tiesiog perka didelius skaičius. Be to, užtikriname, kad garantijos būtų apdraustos ir trečios šalies garantija. Į visas atsakomybes ir reputacijos išsaugojimą žiūrime labai rimtai, esame orientuoti į ilgalaikį bendradarbiavimą, todėl klientų pasitenkinimas paslaugomis mums itin svarbus“, – tikina „Ignitis“ Saulės produkto vadovė.

Valstybės parama

Nuo praėjusių metų pasinaudoti valstybės parama saulės elektrinei gali bet kuri bendrovė, nepriklausomai nuo jos dydžio ar veiklos pobūdžio. Netrukus Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbs naują kvietimą, kurio bendra paramai juridiniams asmenims skirta suma sieks 9 mln. Eur. Paramos dydis – iki 246 EUR/kW (be PVM), tačiau ne daugiau nei 200 000 EUR vienam pareiškėjui. Anot „Ignitis“ ekspertų, tokios finansavimo lubos yra tikrai pakankamai aukštos ir didžiajai daliai verslo įmonių jų pakaks padengti maksimalią galimą investicijos dalį. Šįmet, kaip ir pernai, parama bus skiriama nekonkursiniu būdu, prioritetą teikiant pirmesniems paraiškų teikėjams.

Taigi dabar – išties tinkamas metas ištarti „taip“ ilgiems metams su saulės elektrine. Visgi ilgalaikiai santykiai versle reikalauja atsakingo požiūrio. Vertinant klimato kaitos problematiką ir, žinoma, didėjančias energijos resursų kainas, norisi, kad kiekvienas saulės elektrinės savininkas taptų saulės energetikos ambasadoriumi. Priėmę sprendimą pasitelkti saulės energiją jūsų versle, pasitelkite ir partnerį, kuris gali tai išpildyti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Paslaugos“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Laikas pasirūpinti komercinio NT būkle Verslo tribūna

Ramesnis komercinio nekilnojamojo turto pastatų naudojimo laikotarpis yra puiki proga įgyvendinti jau...

Lietuvos paslaugų eksportas smuko mažiau nei importas

Lietuvos paslaugų eksportas šių metų pirmąjį ketvirtį buvo 2,8 mlrd. Eur – 1,4% mažiau nei prieš metus.

Paslaugos
2021.06.30
„Eugestos“ ir „Forto“ valdytoja labiau augo kaimynių rinkose Premium

Bendrovės „KS investicija“, „Eugestos“ ir „Forto“ restoranų valdytojos, įmonių pajamos praėjusiais metais...

Prekyba
2021.06.30
Birželį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Birželį Vilniuje pradėtos kotedžų, privačios mokyklos, studentų bendrabučio, kultūros centro, biurų pastato,...

Statyba ir NT
2021.06.30
Siuntų gabentojai prognozuoja nemalonius naujų Muitinės sistemų siurprizus 7

Liepos 1 d. įsigaliojant naujoms siuntų iš trečiųjų šalių taisyklėms, Skubių siuntų gabentojų asociacija...

Logistika
2021.06.30
„Modus Group“ pasiūlė naują automobilio naudojimo sprendimą 2

Mobilumo sprendimų platformą „CityBee“ valdanti grupė pateikė alternatyvą lizingo ar ilgalaikės nuomos...

Logistika
2021.06.30
„Northway“ įsigijo vaisingumo centrą Latvijoje 

Viena „Northway“ grupės įmonių įsigijo vaisingumo centrą Latvijoje SIA „Vasu“, teikiantį plataus spektro...

Paslaugos
2021.06.30
„Grand Hotel Kempinski Vilnius“ pajamos smuko 3,3 karto Premium

Viešbutį šalia Vilniaus Katedros aikštės valdanti UAB „Grand Hotel Vilnius“ pernai dėl pandemijos neteko 70%...

Paslaugos
2021.06.30
„Asseco Lietuva“ kuria sprendimus, kurie veikia dešimtmečius Verslo tribūna

Informacinių sistemų ir programinių sprendimų kūrimo UAB „Asseco Lietuva“ per 30 veiklos metų, nors visada...

Paslaugos
2021.06.30
Vasarą siūlo dirbti iš „Spiečių“ ir keliauti po Lietuvą

Daliai bendradarbystės centrų narių atostogaujant, 13-oje miestų įsikūrę „Spiečiai“ siūlo vasarą keliauti po...

Gazelė
2021.06.29
Lietuvos paštas įspėja apie jo vardu platinamus apgaulingus laiškus

Lietuvos paštas perspėja, kad sukčiai jo vardu platina apgaulingus elektroninius laiškus.

Paslaugos
2021.06.29
Galimybių pasu pasinaudojo kas dešimtas gyventojas, verslas nusivylęs 7

Kas dešimtas Lietuvos gyventojas pasinaudojo gegužės pabaigoje pradėjusiu veikti galimybių pasu, suteikiančiu...

Verslo aplinka
2021.06.29
„Kesko“: suvaržymai HORECA kanale atvėrė galimybių privačios etiketės gaminiams  Premium 2

Mažėjant suvaržymų restoranams ir kavinėms, jas iš naujo atranda klientai, per karantiną sugebėję išsiversti...

Prekyba
2021.06.29
Norinčiųjų atidaryti barą virš R. Šimašiaus kabineto neatsirado – per brangu Premium 1

Balandį paskelbtas Vilniaus savivaldybės pastato 20-ajame aukšte esančios salės nuomos konkursas verslo...

Statyba ir NT
2021.06.28
Rezervacijų platformos, dovanų platintojai po karantino atgyja  Premium

Internetinės registracijos ir salono valdymo sistemas kirpykloms, grožio salonams, SPA įstaigoms teikiančios...

Prekyba
2021.06.28
„Adampolis“ atsitiesė po pandemijos ir skaičiuoja naujus rekordus  Premium

Įgaliotasis „MAN Truck and Bus AG“ atstovas Lietuvoje praėjusiais metais daugiau nei dešimtadaliu mažino savo...

Logistika
2021.06.28
A. Dulkys pradeda Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo atšaukimą 4

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pirmadienį pranešė pradedantis Respublikinės Šiaulių ligoninės...

Verslo aplinka
2021.06.28
Karantinas baigiamas, dalis ribojimų lieka 28

Aštuonis mėnesius trukęs antrasis visuotinis karantinas nuo šio ketvirtadienio nutraukiamas. Bet lieka toliau...

Verslo aplinka
2021.06.28
RRT: pašto sektoriaus pajamos per metus augo 56% iki 70 mln. Eur

Bendrosios pašto sektoriaus pajamos šių metų pirmąjį ketvirtį siekė 69,98 mln. Eur – 55,9% daugiau nei tuo...

Paslaugos
2021.06.28
Visa Italija tapo mažos COVID-19 rizikos zona

Visa Italija šį pirmadienį tapo mažos COVID-19 rizikos zona, kurioje nebereikalaujama dėvėti kaukių, ir tai...

Verslo aplinka
2021.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku