Tarsite „Taip“ saulės elektrinei? Prieš tai – dar vienas svarbus žingsnis

Reklama publikuota: 2021-06-17
svg svg

Šiandien argumentų saulės elektrinės naudai – daugiau nei pakankamai. Nesudėtinga įrengti, nesunku prižiūrėti, dažnu atveju finansiškai atsiperka maždaug per 7–8 metus (o pasinaudojus lengvai prieinama valstybės parama, ekonominis lūžio taškas gali būti pasiektas net po 4–5 metų.)

Saulės elektrinių technologija pastaruoju laiku tapo ne tik veiksmingesnė, bet ir patikimesnė, kasmet mažėja ir bendrieji saulės elektrinės įrengimo kaštai. Elektros energijos kainos, priešingai, jau kuris laikas auga, ir panašu, kad šios tendencijos gali išsilaikyti ilgam.

Ir visgi nepasiduokite paprastumo iliuzijai. Sprendimas įdarbinti saulę – neabejotinai protingas, tačiau iki realiai veikiančios elektrinės dar laukia įgyvendinimo etapas. Būtent nuo jo priklausys, ar visomis aukščiau išvardintomis naudomis iš savo saulės elektrinės galėsite naudotis 25 ir daugiau metų. Iš esmės saulės elektrinės projekto sėkmė yra tų, kas ją projektuos, išrinks įrangą ir ją sumontuos, rankose. Deja, kaip pastebi rinkos ekspertai, kol kas būsimieji elektrinių savininkai dažniau renkasi ne patikimus sprendimus ir ilgalaikę grąžą, o mažiausią kainą.  

nuotrauka::3

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasikliauti profesionalais

Esmė slypi detalėse, ir tai tikra tiesa kalbant apie kompleksiškus ir ilgaamžius projektus. Dar prieš nusprendžiant, kokia bus saulės elektrinės galia, ypač svarbu tinkamai įvertinti pastato stogo konstrukcijų atsparumą ir paskaičiuoti, ar jos atlaikys papildomas dešimtis tonų. Ši rizika ir jos reikšmė pakankamai akivaizdi, tačiau vėlesniuose etapuose atsiranda daug kitų aspektų. Šios, iš pažiūros, smulkmenos ateityje gali sulėtinti saulės elektrinės atsipirkimą, paveikti jos efektyvumą ir net lemti papildomas neplanuotas investicijas praėjus vos keleriems metams nuo įrengimo. Bėda ta, kad atkreipti dėmesį į tai, kas tikrai svarbu, ir pastebėti svarbias detales, kurios dažnai prasprūsta pro akis, gali tik patyręs specialistas.

Elektrinės montavimo konstrukcijos – ar jos savadarbės, ar profesionalios ir kokybiškai surinktos? Koks jų kontaktas su stogo danga? Ar konstrukcijos ir balastas nepadarys žalos dangai? Ar teisingai apskaičiuotas reikalingas balasto kiekis? Ar kabelinės linijos ir kitos instaliacinės medžiagos parinktos tokios, kad būtų užtikrinti mažiausi gamybos nuostoliai? Ar pakankamai skirta dėmesio gaisrinei saugai ir užtikrinta, kad kabelinių kontaktų temperatūra nekels papildomų rizikų?  Galiausiai, kokiais kokybiniais rodikliais vadovautasi parenkant saulės modulius?

Saulės sprendimų rinkos lyderės „Ignitis“, įgyvendinusios daugybę  saulės elektrinės projektų, nuo mažų iki sudėtingiausių Baltijos regione, specialistai turi sukaupę kolekciją vaizdinių įrodymų, kas gali nutikti, kai į minėtus dalykus žiūrima pro pirštus, ar, būkim atviri, tiesiog pataupoma.

„Tokių defektų elektrinių savininkai paprastai nepastebi, todėl jie lieka neištaisyti. Jeigu darbai perkami tiesiogiai iš montuotojo (dažnai ir mažiausia kaina), o kokybės nekontroliuoja jokia trečioji šalis, tai šie trūkumai po darbų pridavimo tampa saulės elektrinės savininko galvos skausmu ir jo atsakomybe“, – sako Ingrida Šein, „Ignitis“ Saulės produkto vadovė.

„Ignitis“ savo klientų projektus prižiūri nuo A iki Z. Bendrovė atlieka ne tik profesionalaus konsultanto rolę priimant sprendimus dėl saulės elektrinės įrengimo klausimų, bet jau daug metų investuoja į jas, tad turi ekspertinių kompetencijų. „Ignitis“ kontroliuoja projekto eigą, tikrina kiekvieno statybų etapo kokybę ir atsako už visus techninius ir projektinius sprendimus. Turėdama unikalią galimybę patikrinti rinkoje esančius montuotojus, kompanija atsirenka kokybiškiausiai dirbančius ir juos pasitelkia diegiant sprendimus savo klientams. Tai, kad „Ignitis“ nėra nei įrangos montuotojas, nei gamintojas, leidžia pasiūlyti lanksčias ir specializuotas paslaugas, tai reiškia, kad kiekvieną kartą klientui gali pasiūlyti geriausią rinkinį visų reikalingų projekto elementų, neprisirišant prie konkrečių produktų ar rangovų.

nuotrauka::1 left

„Klientams siūlome ne didžiausias, brangiausias ar pigiausias elektrines, o tiek techniškai, tiek finansiškai efektyviausius jiems sprendimus. Taip yra, nes į visus projektus žvelgiame investuotojo akimis, kontroliuojame rangovus ir užtikriname, kad klientas nebūtų apgautas“, – sako Haroldas Nausėda, „Ignitis“ verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius.

Tas pats galioja ir saulės moduliams – pagrindiniam elektrinės komponentui. Sertifikuotą ir saugią įrangą „Ignitis“ perka tik iš patikimų didelių rinkos dalyvių, kurie tarptautiniame „Bloomberg NEF Tier 1“ sąraše turi aukščiausius įvertinimus. Papildomai analizuoja ir nepriklausomų laboratorijų, tiriančių modulių technines savybes, išvadas, remiasi nešališkų patikimumo testų ataskaitomis. Visa tai užtikrina, kad elektrinė veiks saugiai ir maksimaliai našiai, o galimos rizikos sumažės iki minimumo.

Prieš įrengiant elektrinę rekomenduotina nustatyti, kuris iš trijų ESO persiuntimo paslaugų siūlomų tarifų planų bus finansiškai optimaliausias. Galbūt esamas planas vis dar pasirodys palankiausias, tačiau nebūtinai:  dėl vartojimo kiekio ir profilio pasikeitimo gali būti naudinga planą pakeisti. Įvertinus tai iš anksto, galima užtikrinti didžiausią ekonominę naudą ir pagreitinti saulės elektrinės atsipirkimą.

Kad veiktų sklandžiai ir efektyviai

Kai saulės elektrinė jau sumontuota, belieka naudotis jos generuojama elektra. Čia svarbūs du aspektai: elektrinės priežiūra bei remontas ir užtikrinimas, kad elektrinė maksimaliai išnaudotų savo pajėgumus.

Jei elektrinė nedidelė, ypatingos priežiūros jai neprireiks. Galingesnių nei 50 kW elektrinių savininkai arba tiesiog norintys visai pamiršti rūpestį dėl jos veikimo, gali užsisakyti priežiūros paslaugą. Elektrinė bus periodiškai patikrinama, jei reikia, nuplaunami moduliai. Tiems, kuriems ypač svarbu, kad elektrinė kasdien veiktų maksimaliai efektyviai, „Ignitis“ siūlo unikalią rinkoje monitoringo paslaugą. Bendrovė naudoja profesionalią monitoringo sistemą „Meteocontrol VCOM“ ir sertifikuotą energijos apskaitą, leidžiančią itin tiksliai apskaityti energiją.

„Įprastai keitiklių gamintojų stebėsenos sistemos yra labai ribotos, neskirtos profesionaliai eksploatacijai vykdyti ir dažniausiai rodo, kad energijos pagaminta daugiau nei yra iš tiesų dėl itin didelės matavimo paklaidos“, – teigia I. Šein.

Elektrinę prijungus prie tarptautinės monitoringo platformos, vienijančios 50 tūkst. saulės elektrinių pasauliniu mastu, atsiveria daug galimybių. Integravus apšvitos celes, skaitiklius, papildomus jutiklius, užtikrinama profesionali priežiūra. Galima tiksliai apskaičiuoti, kiek konkreti elektrinė pajėgi gaminti energijos įvairiomis aplinkos sąlygomis, ir kaip šį rodiklį padidinti; galima nuolat stebėti įvairius veikimo KPI rodiklius, prognozuoti elektrinės gamybą remiantis orų prognozėmis, satelito duomenimis ir dar daugiau. Bet koks įtartinas nuokrypis automatiškai fiksuojamas dėka sistemoje integruoto dirbtinio intelekto, leidžiančio platformai nuolat tobulinti žinias apie saulės elektrinių darbą esant įvairioms aplinkos sąlygoms. Tokia nuotolinė elektrinės darbo stebėsena, vykdoma nuolatos realiu laiku, duomenų analizė ir prognozė bei reagavimas į trikdžius ypač aktualu didelėms elektrinėms.

nuotrauka::2 left

Aptarnavimo aspektas svarbus ir įvykus gedimams. Pasaulio rinkos lyderių praktika rodo, kad įprastai saulės moduliams suteikiama 12–15 metų garantija. Jei įrangos gamintojai žada įspūdingai didesnius terminus, reiktų suklusti, nes dažniausiai tai daroma tikrai ne dėl geresnių įrangos kokybinių rodiklių. Gamintojai, kurie į savo įsipareigojimus žiūri rimtai, lengva ranka nedalina du ar tris kartus už rinkos standartą ilgesnių garantijų. Tad stebėdama, kad klientas nebūtų apgautas, „Ignitis“ kontroliuoja ne tik rangovų darbus, bet ir garantinius įrangos gamintojų įsipareigojimus.

„Atidžiai analizuojame įrangos garantinių sąlygų turinį, įsitikiname, kad garantijos yra realios ir patikimos, kad pirkėjas maksimaliai saugus, o ne tiesiog perka didelius skaičius. Be to, užtikriname, kad garantijos būtų apdraustos ir trečios šalies garantija. Į visas atsakomybes ir reputacijos išsaugojimą žiūrime labai rimtai, esame orientuoti į ilgalaikį bendradarbiavimą, todėl klientų pasitenkinimas paslaugomis mums itin svarbus“, – tikina „Ignitis“ Saulės produkto vadovė.

Valstybės parama

Nuo praėjusių metų pasinaudoti valstybės parama saulės elektrinei gali bet kuri bendrovė, nepriklausomai nuo jos dydžio ar veiklos pobūdžio. Netrukus Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbs naują kvietimą, kurio bendra paramai juridiniams asmenims skirta suma sieks 9 mln. Eur. Paramos dydis – iki 246 EUR/kW (be PVM), tačiau ne daugiau nei 200 000 EUR vienam pareiškėjui. Anot „Ignitis“ ekspertų, tokios finansavimo lubos yra tikrai pakankamai aukštos ir didžiajai daliai verslo įmonių jų pakaks padengti maksimalią galimą investicijos dalį. Šįmet, kaip ir pernai, parama bus skiriama nekonkursiniu būdu, prioritetą teikiant pirmesniems paraiškų teikėjams.

Taigi dabar – išties tinkamas metas ištarti „taip“ ilgiems metams su saulės elektrine. Visgi ilgalaikiai santykiai versle reikalauja atsakingo požiūrio. Vertinant klimato kaitos problematiką ir, žinoma, didėjančias energijos resursų kainas, norisi, kad kiekvienas saulės elektrinės savininkas taptų saulės energetikos ambasadoriumi. Priėmę sprendimą pasitelkti saulės energiją jūsų versle, pasitelkite ir partnerį, kuris gali tai išpildyti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
„Eltos“ direktore paskirta D. Juozaitytė, vyr. redaktoriumi – V. Bruveris 1

Naujienų agentūros „Elta“ direktore paskirta Daiva Juozaitytė, pastaruosius aštuonerius metus dirbusi „Delfi“...

Vadyba
12:41
M. Skuodis: leidinių pristatymo kainas reikia didinti, kartu keisti žiniasklaidos rėmimo modelį

Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos...

Rinkodara
2022.06.23
Pernai Lietuvoje kas aštunta žiniasklaidos priemonė buvo valdoma politikų 2

68 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai pernai Lietuvoje valdė 129 arba kas aštuntą...

Rinkodara
2022.06.23
Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą turėtų pakeisti naujas Medijų rėmimo fondas

Kultūros ministerijos siūlomas steigti Medijų rėmimo fondas galės skirti paramą ne tik leidiniams, bet ir...

Rinkodara
2022.06.20
Lietuvos pašto viražai: kartais augančios pristatymo kainos – šantažas leidėjams Premium

Lietuvos paštas (LP) antrus metus iš eilės kelia leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose. Pernai...

Rinkodara
2022.06.20
„Google“ Rusijos padalinys pateikė teismui bankroto pareiškimą 1

JAV technologijų milžinės „Google“ antrinė įmonė Rusijoje Maskvoje arbitražo teismui pateikė bankroto...

Inovacijos
2022.06.17
Architektai darbų turi metams į priekį, bet ramybės nėra Premium

Architektų biurai užsakymų gauna tiek, kad nors vežimu vežk, o ir į vežimą ne visada telpa. Vis dėlto...

Statyba ir NT
2022.06.16
Tautinių bendrijų žiniasklaidai stiprinti skirta 500.000 Eur

Lietuvos informacinei erdvei ir tautinių bendrijų žiniasklaidai stiprinti skirta 500.000 Eur, trečiadienį...

Rinkodara
2022.06.15
Į LRT tarybą Seimas siūlo D. Jastramskį, R. Gudauską, L. Matjošaitytę ir J. Pabrėžą

Seimo Kultūros komitetas trečiadienį pritarė keturių naujų LRT tarybos narių kandidatūroms.

Rinkodara
2022.06.15
D. Radzevičius: žiniasklaida nemoka daryti verslo Premium 5

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius VŽ podkaste negaili kritikos žiniasklaidos...

Rinkodara
2022.06.15
„Disney+“ įžengė į Lietuvą 10

„Walt Disney Company“ priklausantis transliuotojas „Disney+“ pradeda transliacijas Lietuvoje. Standartinė...

Rinkodara
2022.06.14
Nepriklausoma Rusijos televizija „Dožd“ transliuos iš Rygos

Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba (NEPLP) pirmadienį nutarė suteikti licenciją...

Rinkodara
2022.06.06
„Bitės“ pelnas dvigubėjo, bet „Mezon“ kol kas nuostolingas Premium

UAB „Bitė Lietuva“ vertina, kad, nepaisant tebesitęsiančios pandemijos, pavyko pasiekti gerų rezultatų –...

Inovacijos
2022.06.03
Planeta Vilnius ieško Ryšių su žiniasklaida specialisto (-ės)! Verslo tribūna

Jei puikiai supranti žiniasklaidos pasaulį, žinai, kodėl žurnalistams svarbu atsakymus gauti greitai ir...

Rinkodara
2022.06.02
„Delfi“ perka Lietuvos naujienų agentūrą „Elta“

UAB „Delfi“, kurios 100% akcijų priklauso estų žiniasklaidos bendrovei „Ekspress Grupp“, perka naujienų...

Rinkodara
2022.05.31
Rusai prarado prieigą prie „Netflix“

„Netflix“ abonentai Rusijoje prarado prieigą prie srautinės televizijos, Vakarų bendrovei pasitraukus iš...

Verslo aplinka
2022.05.30
Geriausios reputacijos influenceriai „YouTube“ tinkle Premium 4

Visuomenės vertinimu, geriausią reputaciją socialiniame tinkle „YouTube“ turinčių nuomonės formuotojų...

Rinkodara
2022.05.29
„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
2022.05.24
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku