„Ekonovus“ siekia PTO bankroto, ši atliekų tvarkymo įmonę kaltina klastojimu

Publikuota: 2020-10-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Atliekų tvarkymo bendrovė „Ekonovus“ teisme siekia skolų turinčios Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) bankroto. Ši atkerta, kad „Ekonovus“ klastoja atliktų darbų apimtis bei situaciją lygina su bendrovės „Metrail“ byla.

„Ekonovus“ Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį, kuriame prašo PTO iškelti bankroto bylą. Posėdis paskirtas lapkričio 9 dieną.

Pasak „Ekonovus“, vien už 2019 metais suteiktas paslaugas PTO nesumokėjo daugiau nei 200.000 Eur.

„Mes nutraukinėjame sutartis, keliame bankroto bylą dėl 2019 metų. Su jais 2020 metų sutartis nutraukėme, jie traktuoja, kad nenutraukėme, tai sąskaitas išrašo. Manome, kad jų bankrotas neišvengiamas“, – BNS sakė bendrovės vadovas Romas Draskinis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Lapkričio pradžioje bus teismas ir manau, kad tuo turėtų ir pasibaigti“, – pridūrė jis.

R. Draskinio teigimu, PTO skolinga visai rinkai, problemos tęsiasi ne vienerius metus ir tai diskredituoja visą pakuočių tvarkymo sistemą.

„2019 metų skolą sumoka per 2020 metus, 2020 metų sumokės per 2022 metus – realiai jų rinkos dalis sumažėjo daugiau nei dvigubai, skolos ateina iš praeitų metų dvigubai didesnės, o kai sumažėja rinkos dalis, pinigų srautai pasidaro dvigubai mažesni“, – sakė jis.

„Jie gyvena tik tvarkytojų sąskaita, jiems nemoka, tvarkytojai tyli, bijo prarasti pinigus ir tas nutylėjimas priveda prie situacijos, kuomet diskredituojama visa sistema, meta šešėlį ir ant kitų dviejų organizacijų“, – tvirtino „Ekonovus“ vadovas.

Savo ruožtu PTO vadovas Valentinas Miltienis sako, kad organizacija nežada mokėti „Ekonovus“ – jo teigimu, bendrovė klastoja sutvarkytų atliekų duomenis.

Pasak jo, tai įrodo patikrinimai, kuriuos PTO atliko su kitomis pakuočių tvarkymo organizacijomis – „Žaliuoju tašku“ ir „Gamtos ateitimi“.

„Mes darėme „Ekonovus“ patikrinimus, yra masiniai dokumentų klastojimai. Tą, ką jie deklaruoja, kad surenka tuos kiekius, mes randame pusę. Čia yra trijų organizacijų patikrų rezultatai“, – BNS sakė V. Miltienis.

„Čia, mūsų supratimu, yra antras „Metrail“, čia yra kriminalas, dokumentų klastojimas“, – pridūrė jis.

Vadinamojoje „Metrail“ byloje aplinkosaugininkai buvo nustatę, kad bendrovė netinkamai sutvarkė 14.500 tonų metalinių ir 500 tonų plastiko pakuočių. Už šį kiekį neteisėtai išrašyti atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai buvo išduoti 1,8 tūkst. įmonių.

Įsigiję šiuos dokumentus iš „Metrail“, gamintojai ir importuotojai buvo atleisti nuo mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis. 

Skolos – virš 2 mln. Eur

„Ekonovus“ vadovas R. Draskinis sako, kad PTO turi skolų visai rinkai, tuo metu PTO vadovas V. Miltienis atsikerta, jog problemų organizacija turi tik su „Ekonovus“.

„Nė su vienu komunalininku mes neturime jokių problemų, atsiskaitinėjame ir toliau mokame, mažiname skolas“, – BNS sakė PTO vadovas.

Jis pripažino, kad 2019 metais pradėjęs vadovauti PTO, rado sunkią įstaigos finansinę situaciją, tačiau dabar ji stabilizavosi.

„Aš atėjau prieš daugiau kaip metus, radau labai sudėtingą situaciją (...) Tačiau pernai mes įvykdėme visas užduotis, absoliučiai visiems gamintojams ir vartotojams išrašyti dokumentai, jokių problemų“, – sakė V. Miltienis.

Tuo metu Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos vadovas Algirdas Reipas tikino, kad PTO turi pradelstų įsiskolinimų ne vien „Ekonovus“. Jis pabrėžia, kad skolos už 2019 metus nėra didelės. Vis dėlto, anot jo, situacija, kai už paslaugas neatsiskaitoma laiku, yra nenormali.

„Kiek renku informaciją iš mūsų asociacijos narių, kurie turi kontraktus su tvarkytojais, tai daug kur yra skundų“, – BNS sakė A. Reipas.

„Daugiausiai jie yra skolingi savivaldybių įmonėms ir mažesniems tvarkytojams, kurie turi mažesnę ekonominę galią. Informacija yra tokia, kad už šiuos metus yra mažai atsiskaityta, o už pernai metus yra likę skolų, bet tai nėra dideli skaičiai“, – teigė jis.

Jo teigimu, priežastys, kodėl atliekų tvarkytojams nesumokama laiku, yra įvairios.

„Vieni teigia, kad čia yra kažkoks galbūt nesąžiningas tvarkymas, tačiau tada reikėtų nutraukti sutartis su tvarkytojais, o ne naudotis jų pažymomis, tas pažymas teikti valstybei, atleisti jie bus nuo mokesčio, jei tai yra nesąžiningas tvarkymas“, – teigė A. Reipas.

Registrų centrui pateiktoje 2019 metų PTO ataskaitoje nurodoma, kad jos trumpalaikiai finansiniai įsipareigojimai per 2019 metus sumažėjo nuo 3,236 mln. iki 2,83 mln. Eur, didžiąją jų dalį – 2,381 mln. Eur – sudarė skolos tiekėjams ir skolos dėl sutarčių nevykdymo.

PTO pajamos pernai buvo kiek didesnės nei 4 mln. Eur, turtas – maždaug 1,5 mln. Eur.

Grėsmė – visai sistemai

A. Reipas tvirtina, kad kitos dvi gamintojų-importuotojų įkurtos atliekų tvarkymo organizacijos finansinius įsipareigojimus vykdo geriau, tačiau pripažįsta, jog viena silpna grandis visą sistemą gali paversti neįgalia.

„Pavyzdžiui, jeigu paskelbi konkursą ir tada paaiškėja, kad viena organizacija rašosi finansavimo kontraktą, o dvi nesirašo, tada, reiškia, negali ir gera organizacija vykdyti jokios veiklos, negali užtikrinti savo užduočių vykdymo, jei kitos nevykdo. Reiškia, visi esame susiję tokiais ryšiais. Vienos silpnos grandies atsiradimas praktiškai sunaikina visą sistemą“, – kalbėjo A. Reipas.

Jo teigimu, jei PTO ir kitos organizacijos nesurenka lėšų finansuoti pakuočių tvarkymo, problema tampa globali.

„Licencija tai neatimta nė vienai organizacijai. Jei ji nefinansuoja savo dalies, tai reiškia, tada turėtų kaip licencijuotai veiklai valstybė apmokėti tą dalį, nes realiai valstybė neužtikrina tinkamo sistemos finansavimo“, – sakė asociacijos vadovas.

Ginčas dėl skolų – ne pirmas

„Ekonovus“ ir PTO teismuose dėl skolų bylinėjosi ir anksčiau. Bendrovė pernai kreipėsi į teismą dėl 362.000 Eur skolos, kuri, bylos šalims sutarus ir teismui patvirtinus taikos sutartį, buvo sumažinta iki 317.900 Eur.

Tačiau PTO pernai siekė atnaujinti bylinėjimąsi, kadangi 2019-ųjų spalį patikrinimų metu nustatė, jog „Ekonovus“ deklaruojami sutvarkytų pakuočių atliekų kiekiai yra padidinti.

PTO teismui teigė, kad jei šią informaciją būtų žinojusi, taikos sutarties nebūtų sudariusi ir nebūtų sutikusi mokėti skolą už praėjusių metų pirmąjį pusmetį suteiktas paslaugas.

Tačiau Vilniaus apygardos teismas balandį neatnaujino bylinėjimosi. Teismas nustatė, kad nauji PTO argumentai nepagrindžia, jog organizacija negalėjo žinoti apie padidintas deklaruojamų darbų apimtis.

Savo ruožtu „Ekonovus“ balandį apygardos teismo prašė išduoti vykdomąjį raštą dėl priverstinio taikos sutarties vykdymo. Teismo atstovė Lina Nemeikaitė BNS patvirtino, kad antradienį šis prašymas buvo tenkintas iš dalies.

Dėl 136.600 Eur PTO skolos bei delspinigių už 2019-aisiais suteiktas paslaugas į teismą kreipėsi ir Plungės atliekų tvarkymo įmonė „Virginijus ir Ko“. Įmonės taip pat sudarė taikos sutartį, kurią rugpjūčio pradžioje patvirtino Vilniaus apygardos teismas. Pagal ją PTO bendrovei įsipareigojo nuo rugsėjo iki metų pabaigos sumokėti 140.100 Eur.

PTO internetiniame puslapyje nurodoma, kad nuo piko 2017-aisiais organizacijos narių skaičius sumažėjo maždaug 300 iki 1.403 praėjusių metų pabaigoje, tačiau ji teigia, kad šių metų pabaigoje jų skaičius turėtų išaugti iki 1.450.

2017–2019 metais taip pat drastiškai krito PTO užimama rinkos dalis – nuo 38,5% iki beveik 13%.

Metalines pakuotes sutvarkyti įsipareigoja jomis prekiaujančios bei gaminančios įmonės – didieji prekybos tinklai, aludariai ir nealkoholinių gėrimų, konservų gamintojai. Jie yra sukūrę tris organizacijas – viešąsias įstaigas PTO, „Žaliasis taškas“ ir „Gamtos ateitis“, atliekančias tarpininko vaidmenį, tvarkant atliekas.

Šios įstaigos samdo atliekų tvarkytojus, vienas iš jų buvo ir „Metrail“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 5

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23
G. Landsbergis: daugiau Rusijoje veikusių žiniasklaidos priemonių svarsto, ar kurtis Lietuvoje

Laisvosios Europos Radijui/Laisvės radijui (RFE/RL) paskelbus apie Vilniuje atidaromą biurą, užsienio reikalų...

Rinkodara
2022.03.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku