Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ką diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos

Reklama publikuota: 2021-09-27
svg svg

Vilniaus šilumos tinklai paskelbė, kad šilumos kaina šildymo sezoną gali išaugti daugiau nei 60 proc., o pagrindinę įtaką šilumos kainų augimui turi didėjančios dujų ir biokuro kainos, kurias diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija nekomentuoja šio drastiško Vilniaus pareiškimo, Vilnius nebėra asociacijos narys, bet ar pasaulinės energijos išteklių rinkos diktatas pasireiškia ir kituose miestuose?

Pasaulinės energijos išteklių rinkos kainų šuolius sąlygoja teisinio reguliavimo karai, kilę tarpinėje „karalystėje“ arba antrojoje valdžioje, esančioje tarp politikos institucijų įstatymų leidybos ir teismų jurisdikcijos. Valstybės valdžios skirstomos į įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir  teisminę. Demokratijoje atskaitingos politinės institucijos leidžia įstatymus. Teismų jurisdikcija – įstatymais ir teismų sprendimų precedentais riboti rinkos veikėjus ir galimų rezultatų spektrą. Teisinio reguliavimo karuose vyriausybės (antroji valdžia) betarpiškai aplinkosaugoje ir energetikoje lošia su piliečiais, nepelno organizacijomis ir verslo interesais, konkuruojančiais dėl įtakos politiniams vyriausybių sprendimams. Kaip kiekviename kare, čia sunku numatyti tokio informacinio karo dėl žaliosios energetikos kelią ir baigtį.

Atrodytų, kad ES ir valstybių institucijos priėmė trečiąjį Europos Sąjungos (ES) energetikos paketą ir kitus įstatymus, o Diuseldorfo teismas atmetė dujotiekio „Nord Stream 2“ operatorės ieškinį dėl Vokietijos federalinės tinklų agentūros sprendimo neatleisti šio projekto nuo ES dujų direktyvos normų ir valio konkurencijai bei teisingoms kainoms energetikoje. Bet ne, teisinio reguliavimo kare, toje tarpinėje „karalystėje“, kur vyriausybės lošia su energijos vartotojų, žaliosios, anglies, atominės ir dujų energetikos verslo interesais ir įtaka, nėra aišku, kaip ir kada pasibaigs kelias į žaliąją energetiką, todėl energijos kainos sunkiai nuspėjamos.

Reguliaciniame interesų kare, pavyzdžiui, Rusijos žvalgybos agentūros slapta finansuoja ir dirba su Europos aplinkosaugininkais kompanijose prieš skalūnų naftą ir dujas, kad išlaikytų ES priklausomybę nuo Rusijos dujų, taip dar 2014 birželio 19 d. pareiškė NATO generalinis sekretorius. Kare mano priešo priešas yra mano draugas, gal todėl aplinkosaugininkai priima finansavimą ir iš nedemokratiško ir iškastinio kuro pajamomis besiremiančio režimo. Dėl kieno įtakos J. Bideno administracija nusprendė sustabdyti tolesnį naftotiekio tarp Kanados ir JAV „Keystone“ tiesimą, kas padidino pasaulines naftos kainas? Ar JAV nėra aplinkosaugininkų ir pasaulinių naftos eksportuotojų sąjungos? Šio reguliacinės įtakos vyriausybėms karo pasekmė – drastiškai išaugusios energijos kainos. Kol vyriausybės loš su vartotojų, žaliosios, anglies, atominės ir dujų energetikos verslo interesais, tol energijos kainų pikai neišvengiami, be to, aukštos naftos ir dujų kainos stimuliuoja atsinaujinančią energetiką, kas visai tinka negailestingame interesų kare. Kada aplinkosaugai ir energetikai pavyks išeiti iš revoliucinės ar karo būklės į evoliucijos būseną?

Alternatyva evoliuciniams santykiams, reguliaciniams karams ir stambiems ir masiniams lošimams su interesų įtaka politiniams sprendimams yra Vyriausybės sumažinimas arba „Reigonomika“, pagal kurią „Labiausiai bauginantys žodžiai anglų kalba yra šie: aš esu iš vyriausybės ir esu čia, kad padėčiau“, – sakė JAV prezidentas Ronaldas Reiganas. Lietuvos konservatorių ir liberalų Vyriausybei „Reigonomika“ galėtų būti ideologiškai nesvetima ir galima, nes kol kas valstybinės energetikos statybos Elektrėnuose ir Vilniuje pavyzdžiai neįkvepia optimizmo.

Vilniuje su Vyriausybės, ES fondų ir žaliosios energetikos finansinio dopingo pagalba nuo 2016 m. pradėtas 345 mln. eurų elektrinės projektas valstybinės „Lietuvos energijos“ jėgomis dabar AB "Ignitis grupė", elektrinę už 178,29 mln. eurų statė „Steinmuller Babcock Environment“ su „Budimex“, o biokuro deginimo įrenginius ir tiekimo infrastruktūrą už 149,65 mln. eurų statė „Rafako“, tačiau vėluojantis projektas iki šiol nebaigtas, o Lenkijos katilų gamybos bendrovė „Rafako“ restruktūrizuojama. Lietuvos Respublikos Prezidentas neturi kam energetikoje įteikti Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiaus už sėkmingą valstybės strateginių projektų įgyvendinimą, kadangi du didžiausi Lietuvoje nauji 215 MW biokuro katilai Vilniuje nepaleisti, tad belieka pasidžiaugti, kad turime suskystintų gamtinių dujų terminalą elektrai ir šilumai gaminti. Nauji Ignitis 215 MW biokuro katilai nedirba, nes konkursų taktika nepakankamai toli nuėjo nuo sovietinio stiliaus „jėgos / pergalės“ derybų link „win / win“ derybų. Nugalėtasis „Rafako“ restruktūrizuojamas, o „dvikovą“ laimėjęs „Ignitis“ nesidžiaugia tos pergalės rezultatu. Lyg to būtų maža šiame reguliaciniame kare Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketina apie 30 mln. eurų sumažinti „Ignitis grupės“ EBITDA per metus, o „Bank of America Merrill Lynch“ stebinti „Ignitis grupės“ akcijas, pakoregavo jos įvertį ir rekomendaciją pakeitė į „Parduoti“ kai dujų kainos kyla. Gal tai pagaliau bus ženklas, kad laikas užbaigti reguliacinius interesų karus su tikslu nugalėti kitą derybų šalį, o pradėti skatinti „win / win“ derybų taktiką aplinkosaugoje, energetikoje ir viešuosiuose pirkimuose.

Savo ruožtu municipaliniai Vilniaus šilumos tinklai ir toliau yra priklausomi nuo pasaulinių dujų kainų ir valstybinės AB „Ignitis grupė“, kai tuo tarpu Kauno, Klaipėdos ir kiti šilumos tinklų vartotojai naudojasi konkurencijos šilumos gamyboje privalumais, įrengtais biokuro ir atliekų deginimo įrenginiais, kurie nepaiso pasaulinių dujų kainų. Jeigu pavyktų suderinti ilgalaikį nacionalinį susitarimą dėl miškų ir jame numatyti biokuro rinką, šiokį tokį nacionalinį biokuro rezervą bent trumpalaikiams dujų kainų pikams amortizuoti, tai išvengtume tiesioginės pasaulinės energijos išteklių rinkos diktato, o mišką panaudotume tinkamiausiu būdu ir išvengdami reguliacinio „interesų karo“ tarp vartotojų, aplinkosaugos, medienos pramonės, biokuro gamintojų ir pirkėjų. Jeigu pirmoji valdžia priims įstatymus platesnio nacionalinio susitarimo pagrindu, o antroji valdžia įsiklausys į aplinkos ir energetikos inžinierių nuomonę, tai emocijų–interesų pagrindu šokinėjančios pasaulinės energijos išteklių rinkos Lietuvoje bus tinkamai racionaliu protu amortizuotos panaudojant ir (SGD) laive-saugykloje „Independence“ anksčiau žemesnėmis kainomis nupirktas dujas.             

Advokatas Mindaugas Jablonskis yra GLIMSTEDT asocijuotasis partneris.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Pramonė“

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
VERT patvirtino ESO bei „Litgrid“ kainų metodiką   1

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį vienbalsiai patvirtino atnaujintą „Energijos...

Rinkos
2021.09.30
D. Kreivys: ESO turės įsisavinti daugiau nei 200 mln. Eur laiku neinvestuotų lėšų  3

ESO ankstesniu reguliuojamu laikotarpiu nepakankamai investavusi į senus tinklus, tam numatytas lėšas...

Rinkos
2021.09.30
Naujuoju Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų prezidentu paskirtas R. Schneideris

Naujuoju Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų (AHK) prezidentu išrinktas Reinholdas Schneideris,...

Vadyba
2021.09.30
Įdirbis atsipirko: vienus prisiminė visi, kam davė vizitines, kiti darbo būtų davę miestams Premium

Verslai, kurie augo pandemijos metais, dar iki COVID-19 pradžios buvo surizikavę imtis naujų, sudėtingesnių...

Gazelė
2021.09.30
Pramonė užčiuopia paklausos mažėjimą 

Pramonės įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, pramonės...

Pramonė
2021.09.30
„Ignitis grupės“ veiklos rezultatas rugpjūtį traukėsi 7,9%   3

„Ignitis grupės“ rugpjūtį užrirbo 7,9 mln. Eur mažiau koreguoto EBITDA, nei tuo pačiu metu pernai. Mažėjimą...

Rinkos
2021.09.30
„Narbutas“ JAV atidaro antrąjį baldų saloną 

Praėjusiais metais atidariusi 230 kv. m. biuro baldų saloną garsiajame Manhatano rajone Niujorke, įmonių...

Pramonė
2021.09.30
Ant stalo - „Ignitis grupės“ vertę lemsiantis reguliuotojo sprendimas Premium 14

Lietuvos energetikos reguliuotojas, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), ketvirtadienį renkasi į...

Rinkos
2021.09.30
Išvarginti logistikos chaoso, atidaro savas transporto linijas  Premium

Ieškodamos būdų ištrūkti iš užburto rato, logistikos, prekybos ir gamybos įmonės rizikuoja, pačios...

Logistika
2021.09.30
Baigta byla dėl SkGD terminalo infrastruktūros išlaikymo 

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą administracinėje byloje, kurioje 2012...

Pramonė
2021.09.29
Vyriausybė pritarė sandorių, susijusių su Astravo AE, patikros griežtinimui

Valdantiesiems siekiant dar labiau suvaržyti galimybes šalies energetikos projektuose dalyvauti užsienio ir...

Pramonė
2021.09.29
Vyriausybė siūlo pusmečiui pratęsti terminą pasirinkti elektros tiekėją 7

Sparčiai augant elektros kainoms Vyriausybė siūlys antrai vartotojų grupei pusmečiui pratęsti nepriklausomo...

Pramonė
2021.09.29
Centralizuota šiluma šalyje brangs 30% 2

Centralizuotai tiekiama šiluma artėjantį šildymo sezoną visoje Lietuvoje brangs vidutiniškai apie 30%, sako...

Pramonė
2021.09.29
„Auga Group“ sukūrė biometanu ir elektra varomą traktorių   8

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio...

Rinkos
2021.09.29
Vyriausybė į Seimą ridena karčiausią akcizų ir taršos mokesčių bulvę Premium 14

Lietuvos politikai ir visuomenė šią savaitę gavo progą pirmąkart pasitikrinti, kiek toli esame nuėję...

Finansai
2021.09.29
„Lavango“ nusipirko pramoninės robotikos įmonę Islandijoje

Maisto pramonės įrangos projektavimo ir gamybos įmonių grupė „Lavango“ užbaigė investicinį sandorį...

Pramonė
2021.09.29
„Homanit Lietuva“ gamyklos statybai „Swedbank“ skolina 85 mln. Eur

„Swedbank“ pasirašė sutartį su „Homanit Lietuva“ dėl 85 mln. Eur finansavimo, kuris bus skirtas naujos medžio...

Pramonė
2021.09.29
Prie SBA valdybos prisijungė „Boston Consulting Group“ partneris M. Kotlarekas

Kaip nepriklausomas narys prie „SBA Grupės“ valdybos jungiasi pasaulinės konsultacijų bendrovės „Boston...

Vadyba
2021.09.29
Siūloma griežtinti sandorių, galbūt susijusių su Astravo AE, patikrą

Valdantiesiems siekiant dar labiau suvaržyti galimybes šalies energetikos projektuose dalyvauti užsienio ir...

Pramonė
2021.09.29
G. Žiemelio „Nativita“ Baltarusijoje gavo 11 mln. Eur baudą, pajamos sumenko  Premium 3

Gedimino Žiemelio „Vertas Management“ kontroliuojamas farmacijos fabrikas „Nativita“ Baltarusijoje nubaustas...

Pramonė
2021.09.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku