Nacionalinio stadiono komplekso projektas žlugo

Publikuota: 2020-05-21
„Axis Industries“ vizualizacija.
svg svg
„Axis Industries“ vizualizacija.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) liepė Vilniaus miesto savivaldybei nutraukti Nacionalinio stadiono komplekso koncesijos konkursą. Meras teigia, kad projektą nužudė valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Papildyta S. Skvernelio komentaru, kad projektą galėtų perimti Vyriausybė

VPT anksčiau prokurorų prašymu laikinai buvo uždraudusi pasirašyti sutartį su koncesininku – „Axis Industries“ suburtu įmonių konsorciumu. Prokurorai tiria, ar koncesijos sutarties vertės padidėjimas iki 156 mln. Eur, įvykęs derybų metu, yra pagrįstas ir teisėtas.

Naujausią VPT vertinimą galite rasti čia. Daroma išvada, kad koreguojant koncesijos sutartį ji tapo tokia, kad iš esmės nebeatitinka koncesijos koncepcijos, o projektas galėtų būti įgyvendinamas viešųjų pirkimų keliu.

VPT savo išvadoje vertina, kad „pakeitus projekto finansavimo struktūrą, esminė projekto rizika, susijusi su finansavimu, visa apimtimi perduodama suteikiančiosioms institucijoms“. Finansavimo struktūra derybų metu buvo keičiama po to, kai Vyriausybė nubraukė ES lėšas. Tuomet konsorciumas nusprendė naudoti ne savo, o iš „BaltCap“ fondo skolintas lėšas.

Tarnybos vertinimu, tokiu būdu koncesininkas 3 metus vykdo darbus naudodamasis paskola, už kurią visą riziką statybų metu ir po jų prisiima institucijos.

VPT nuomone, papildomų derybų metu savivaldybė neturėjo stiprios pozicijos, kadangi konkurse tebuvo likęs vienas dalyvis.

„Tokia situacija ir nulėmė riziką, kad koncesijos sutartis būtų pasirašyta atsižvelgiant į privataus sektoriaus norus ir galimybes, o ne suderintas su viešojo sektoriaus galimybėmis ir atitiktimi teisės aktų reikalavimams, išlaikant rizikos paskirstymo tarp šalių principus“, – rašo VPT.

Pasak tarnybos, koncesijos procedūrų metu pakeistoje projekto įgyvendinimo koncepcijoje buvo apribotas pajamų generavimas privačiam subjektui iš komercinės veiklos, o viešasis sektorius įsipareigojo kompensuoti ne tik kapitalo investicijas, bet ir didesnę dalį Daugiafunkcio komplekso priežiūros / eksploatavimo kaštų, kaip veiklos nuostolius.

Savivaldybė bandys ieškoti teisinių kelių

nuotrauka::1left

Remigijus Šimašius, Vilniaus meras, spaudos konferencijoje sakė, kad „projektas nužudytas“, tačiau dar ieškos teisinių kelių skųsti VPT išvadą, kaip ir esant reikalui iš tarnybos išsireikalauti patirtus nuostolius.

„Ne pirmą kartą, deja, tenka paskelbti apie nubrauktus ES milijonus Vilniui. Šiandien tai vinis. (...) Liūdna situacija. Nagrinėjame teisines galimybes. Deja, teismai trunka ilgai, vargu ar tai padėtų projekto gyvybingumui“, – sakė R. Šimašius.

Jo įsitikinimu, projektą sužlugdė valstiečių-žaliųjų Vyriausybė, kuri esą projektui bandė kliudyti jau seniai. Meras kalbėjo, kad anksčiau vertinant koncesijos sutartį, VPT atsisakė teikti savo išvadas, nes esą nebuvo tą turinčios daryti institucijos. O už tokius projektus atsakinga Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kaip ir Finansų ministerija, Daugiafunkcio komplekso statybos schemą buvo palaiminusios. R. Šimašiaus nuomone, VPT veiksmams įtakos galėjo turėti tai, kad įstaiga jau kurį laiką neturi vadovo, todėl esą darbuotojai labiau pasiduoda įtakai.

„Bet buvo didelis noras, kad tas projektas neįvyktų. (...) Jei tai valstiečių pergalė prieš Vilnių, tai netiesa, tai pergalė prieš sporto bendruomenę, vaikus, Lietuvos garbę ir orumą. Tai Lietuvos gėda, kad neturime normalaus stadiono“, – sakė meras.

Pasak jo, toks sprendimas labai pakenks šalies įvaizdžiui investuotojų akyse, kuriems gali pritrūkti ryžto imtis partnerystės su institucijomis.

nuotrauka::right2

Povilas Poderskis, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius, VPT išvadą pavadino „klaikia“. Anot jo, tai yra „nekompetencijos pavyzdys, kuriame daug melo ir nesąmonių“.

„Tai nėra jų kompetencija vertinti, ar rizika prisiimta tinkamai. Rizika privačiam investuotojui yra perduodama, tai patvirtino Finansų ministerija, CPVA, tik Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai atsirado nuogąstavimų, jie perdavė juos VPT. Absoliučios nekompentecijos pavyzdys lėmė tai, kad išvada yra tokia, o patį projektą dabar perdaryti būtų absurdiška“, – sakė P. Poderskis.

Pasak jo, savivaldybė svarsto teikti ieškinį ne tik dėl paties VPT sprendimo, bet ir dėl jo sukeltų nuostolių atlyginimo, kurie gali siekti 0,5 mln. Eur.

VPT laikinoji vadovė Jovita Petkuvienė BNS paaiškino, kad tarnyba išvadą rengė po to, kai į ją kreipėsi teisėsaugos pareigūnai.

„Mes nevertinome sąlygų, procedūrų ankstesniame etape. Vertinome galutinį rezultatą, dėl kurio ketinama pasirašyti sutartį. Seniau VPT ir neturėjo koncesijų priežiūros funkcijos, ji atsirado nuo 2019 metų. Kitas dalykas, nebuvo labai didelio pagrindo. Pati pradžia nerodė tokių požymių, kurie išryškėjo per paskutines procedūras ir vykusias derybas. Žinoma, derėtis su vienu dalyviu visuomet yra labai sudėtinga“, — teigė J. Petkuvienė.

Šiuo metu savivaldybė sako iš stalčiaus trauksianti planą B – galbūt imsis statyti tik stadioną toje pačioje ar kitoje vietoje.

Vyriausybė: savivaldybė pati nesuvaldė rizikos

Vyriausybės vertinimu, jos pačios įsipareigojimai dėl Daugiafunkcio komplekso nesikeitė, o savivaldybė pati nesuvaldė rizikų. 

Jos teigimu, pagal iki šiol galiojantį 2015 metų gruodžio 9 dienos nutarimą Vyriausybė yra įsipareigojusi dalyvauti projekte skirdama 53,392 mln. Eur. 

nuotrauka::3left

„Vilniaus miesto savivaldybė nesugebėjo suvaldyti paties proceso ir rizikos, todėl, panašu, nusprendė kapituliuoti. Tačiau užuot pati prisiėmusi atsakomybę, savivaldybė, o tiksliau – meras R. Šimašius, mėgina visiškai nepagrįstai kaltę versti vienai ar kitai institucijai“, — sako Lukas Savickas, vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas.

„Norėčiau priminti, kad VPT nėra pavaldi Vyriausybei, tai yra nepriklausoma ir savarankiškai sprendimus priimanti institucija, pelniusi nepriekaištingą reputaciją didžiosios dalies visuomenės akyse. Vilniaus miesto mero užuominos, esą VPT „dirba vyriausybei“ ar dar kam nors, yra neatsakingas ir netoleruotinas politikavimas – arba nevykusi rinkiminės kampanijos pradžia“, – teigia L. Savickas.

Galėtų perimti 

O Saulius Skvernelis, premjeras, iškėlė idėją, kad projektą gali perimti pati Vyriausybė.

„Turi valstybė priimti sprendimą, kad toks objektas būtų pastatytas“, – ketvirtadienį Seime pareiškė premjeras. 

nuotrauka::4right

„Ko gera, reikalinga priimti sprendimus ir tiesiog pavesti ministerijai kartu su Futbolo federacija padaryti šį projektą valstybės investiciniu projektu ir pastatyti Vilniuje futbolo stadioną, jeigu nesugeba padaryti savivaldybė“, – kalbėjo S. Skvernelis. 

R. Šimašiaus pareiškimus dėl VPT sprendimo S. Skvernelis pavadino „neadekvačiais“. 

„Seimo rinkimų kampanijos metu daryti tokius pareiškimus yra keista ir apgailėtina“, – teigė jis. 

[infogram id="52231ee7-03d2-442e-b215-e1847ec0daaa" prefix="oi9" format="interactive" title="nacionalinis stadionas timeline laiko skalė įvykiai"]

[infogram id="0d7a31a7-80e7-41e9-8c64-706dc5380443" prefix="38K" format="interactive" title="Nacionalinio stadionas: komplekso objektai"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
N. Numos bendrovė 2.000 butų plano nenurašo, tik jis gali būti lėtesnis Premium

Verslininko Nerijaus Numos kontroliuojama nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Galio Group“ (buv. „M.M.M.

Kauno stadioną remontavę turkai liko skolingi dviems dešimtims Lietuvos įmonių 5

Kauno Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukciją pradėjusi ir apie ketvirtadalį darbų atlikusi Turkijos įmonė...

Rizika ir grąža: NT segmentas, kurio virusas netemdo Premium

Iš komercinio nekilnojamojo turto (NT) segmentų logistikos objektai pandemijos metu atrodo mažiausiai...

„MG Baltic“: koronaviruso poveikis grupei gali būti didesnis nei manyta 1

Dariaus Mockaus kontroliuojama verslo grupė „MG Baltic“ sako, kad koronaviruso ir karantino poveikis grupės...

Pramonė
08:18
„Baltcap“ partneris: stadiono projektą sužlugdė ir valdininkų nekompetencija 22

Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) dėl per didelės rizikos įpareigojus Vilniaus valdžią nutraukti 156 mln. eurų...

Statyba ir NT
2020.05.28
Naujojo „TIA Technology“ biuro akcentas – sportas net virtuvėje Premium

Naujame biure Vilniuje Danijos kapitalo IT bendrovė „TIA Technology“ akcentuoja sportą. Čia darbuotojai...

Statyba ir NT
2020.05.28
„Darnu Group“ pajamos mažėjo 30%, grynasis pelnas – 6,8%

Koncernui „MG Baltic“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros įmonių grupė „Darnu Group“ pernai gavo...

Statyba ir NT
2020.05.28
„Icor“ priklausanti statybos bendrovė pajamas augino 60% Premium

Koncernui „Icor“ priklausanti UAB „Veikmės statyba“ 2019-ųjų pardavimo pajamas augino 59,5%, o grynasis...

Statyba ir NT
2020.05.28
Statybų brangimas lėtėja 3

Statybos sąnaudų elementų kainų augimas lėtėja du mėnesius iš eilės. Šių metų balandį metinis brangimas...

Statyba ir NT
2020.05.28
Rizika ir grąža: kas laukia biurų rinkos Premium 7

Koronaviruso pandemija į Europos komercinio nekilnojamojo turto (NT) sektorių turėtų įnešti naujų vėjų:...

Statyba ir NT
2020.05.28
Kelių projektams paskirstyta dar 51 mln. Eur 1

Šalies kelių projektams paskirstyta dar beveik 51 mln. Eur. Dar viena dalis iš 150 mln. Eur Vyriausybės...

Statyba ir NT
2020.05.27
„BaltCap“ fondas už 13,6 mln. Eur atnaujins mokyklas Kauno rajone  8

Didžiausio Baltijos šalyse privataus fondų valdytojo „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ ir Kauno...

Statyba ir NT
2020.05.27
PST įmonė laimėjo ginčą Švedijoje dėl esą nekokybiškų medžiagų

AB Panevėžio statybos trestas (PST) grupei priklausanti UAB „Metalo meistrai“ Švedijos arbitraže įrodė, kad...

Statyba ir NT
2020.05.27
Išmokamos pirmosios patalpų nuomos subsidijos

Valstybės valdoma UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) išmoka pirmąsias patalpų nuomos...

Statyba ir NT
2020.05.27
„Kauno tiltai“ Jonavoje gavo 2,26 mln. Eur užsakymą 1

Infrastruktūros statybos AB „Kauno tiltai“ Jonavoje statys pėsčiųjų tiltą per Žeimių gatvę.

Statyba ir NT
2020.05.27
Biurokratija 2.0: siekiantiems paramos teks apsišarvuoti geležine kantrybe 1

Sveikintinas valstybės noras padėti nuo koronaviruso nukentėjusiam verslui tradiciškai atsimušė į...

Statyba ir NT
2020.05.27
Nuomos subsidija: sudėvėti geležines klumpes parodijų parke Premium 9

Nuo galimybės teikti paraišką gauti nuomos subsidiją praėjo daugiau nei 3 savaitės, tačiau karantino...

Statyba ir NT
2020.05.27
„Kauno tiltų“ nuostolis gilėjo 2,8 karto, o šiemet ruošiamasi proveržiui Premium

Kelių tiesimo AB „Kauno tiltai“ pernai gavo 2,2% mažiau pardavimo pajamų, o ikimokestinis nuostolis didėjo...

Statyba ir NT
2020.05.26
„Invega“ paaiškina, kaip gauti patalpų nuomos mokesčio kompensaciją

Verslininkai, pildantys paraiškas gauti patalpų nuomos mokesčio kompensaciją susiduria su techninėmis...

Gazelė
2020.05.26
LB ekonomistas – apie didžiausias rizikas Lietuvos būsto rinkoje Premium 36

Vaidoto Šumskio, Lietuvos banko (LB) Makroprudencinės analizės skyriaus vyresniojo ekonomisto, nuomone,...

Statyba ir NT
2020.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus