Nacionalinio stadiono komplekso projektas žlugo

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) liepė Vilniaus miesto savivaldybei nutraukti Nacionalinio stadiono komplekso koncesijos konkursą. Meras teigia, kad projektą nužudė valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Papildyta S. Skvernelio komentaru, kad projektą galėtų perimti Vyriausybė
VPT anksčiau prokurorų prašymu laikinai buvo uždraudusi pasirašyti sutartį su koncesininku Axis Industries suburtu įmonių konsorciumu. Prokurorai tiria, ar koncesijos sutarties vertės padidėjimas iki 156 mln. Eur, įvykęs derybų metu, yra pagrįstas ir teisėtas.
Naujausią VPT vertinimą galite rasti čia. Daroma išvada, kad koreguojant koncesijos sutartį ji tapo tokia, kad iš esmės nebeatitinka koncesijos koncepcijos, o projektas galėtų būti įgyvendinamas viešųjų pirkimų keliu.
VPT savo išvadoje vertina, kad pakeitus projekto finansavimo struktūrą, esminė projekto rizika, susijusi su finansavimu, visa apimtimi perduodama suteikiančiosioms institucijoms. Finansavimo struktūra derybų metu buvo keičiama po to, kai Vyriausybė nubraukė ES lėšas. Tuomet konsorciumas nusprendė naudoti ne savo, o iš BaltCap fondo skolintas lėšas.
Tarnybos vertinimu, tokiu būdu koncesininkas 3 metus vykdo darbus naudodamasis paskola, už kurią visą riziką statybų metu ir po jų prisiima institucijos.
VPT nuomone, papildomų derybų metu savivaldybė neturėjo stiprios pozicijos, kadangi konkurse tebuvo likęs vienas dalyvis.
Tokia situacija ir nulėmė riziką, kad koncesijos sutartis būtų pasirašyta atsižvelgiant į privataus sektoriaus norus ir galimybes, o ne suderintas su viešojo sektoriaus galimybėmis ir atitiktimi teisės aktų reikalavimams, išlaikant rizikos paskirstymo tarp šalių principus, rašo VPT.
Pasak tarnybos, koncesijos procedūrų metu pakeistoje projekto įgyvendinimo koncepcijoje buvo apribotas pajamų generavimas privačiam subjektui iš komercinės veiklos, o viešasis sektorius įsipareigojo kompensuoti ne tik kapitalo investicijas, bet ir didesnę dalį Daugiafunkcio komplekso priežiūros / eksploatavimo kaštų, kaip veiklos nuostolius.
Savivaldybė bandys ieškoti teisinių kelių
nuotrauka::1left
Remigijus Šimašius, Vilniaus meras, spaudos konferencijoje sakė, kad projektas nužudytas, tačiau dar ieškos teisinių kelių skųsti VPT išvadą, kaip ir esant reikalui iš tarnybos išsireikalauti patirtus nuostolius.
Ne pirmą kartą, deja, tenka paskelbti apie nubrauktus ES milijonus Vilniui. Šiandien tai vinis. (...) Liūdna situacija. Nagrinėjame teisines galimybes. Deja, teismai trunka ilgai, vargu ar tai padėtų projekto gyvybingumui, sakė R. Šimašius.
Jo įsitikinimu, projektą sužlugdė valstiečių-žaliųjų Vyriausybė, kuri esą projektui bandė kliudyti jau seniai. Meras kalbėjo, kad anksčiau vertinant koncesijos sutartį, VPT atsisakė teikti savo išvadas, nes esą nebuvo tą turinčios daryti institucijos. O už tokius projektus atsakinga Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kaip ir Finansų ministerija, Daugiafunkcio komplekso statybos schemą buvo palaiminusios. R. Šimašiaus nuomone, VPT veiksmams įtakos galėjo turėti tai, kad įstaiga jau kurį laiką neturi vadovo, todėl esą darbuotojai labiau pasiduoda įtakai.
Bet buvo didelis noras, kad tas projektas neįvyktų. (...) Jei tai valstiečių pergalė prieš Vilnių, tai netiesa, tai pergalė prieš sporto bendruomenę, vaikus, Lietuvos garbę ir orumą. Tai Lietuvos gėda, kad neturime normalaus stadiono, sakė meras.
Pasak jo, toks sprendimas labai pakenks šalies įvaizdžiui investuotojų akyse, kuriems gali pritrūkti ryžto imtis partnerystės su institucijomis.
nuotrauka::right2
Povilas Poderskis, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius, VPT išvadą pavadino klaikia. Anot jo, tai yra nekompetencijos pavyzdys, kuriame daug melo ir nesąmonių.
Tai nėra jų kompetencija vertinti, ar rizika prisiimta tinkamai. Rizika privačiam investuotojui yra perduodama, tai patvirtino Finansų ministerija, CPVA, tik Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai atsirado nuogąstavimų, jie perdavė juos VPT. Absoliučios nekompentecijos pavyzdys lėmė tai, kad išvada yra tokia, o patį projektą dabar perdaryti būtų absurdiška, sakė P. Poderskis.
Pasak jo, savivaldybė svarsto teikti ieškinį ne tik dėl paties VPT sprendimo, bet ir dėl jo sukeltų nuostolių atlyginimo, kurie gali siekti 0,5 mln. Eur.
VPT laikinoji vadovė Jovita Petkuvienė BNS paaiškino, kad tarnyba išvadą rengė po to, kai į ją kreipėsi teisėsaugos pareigūnai.
Mes nevertinome sąlygų, procedūrų ankstesniame etape. Vertinome galutinį rezultatą, dėl kurio ketinama pasirašyti sutartį. Seniau VPT ir neturėjo koncesijų priežiūros funkcijos, ji atsirado nuo 2019 metų. Kitas dalykas, nebuvo labai didelio pagrindo. Pati pradžia nerodė tokių požymių, kurie išryškėjo per paskutines procedūras ir vykusias derybas. Žinoma, derėtis su vienu dalyviu visuomet yra labai sudėtinga, teigė J. Petkuvienė.
Šiuo metu savivaldybė sako iš stalčiaus trauksianti planą B galbūt imsis statyti tik stadioną toje pačioje ar kitoje vietoje.
Vyriausybė: savivaldybė pati nesuvaldė rizikos
Vyriausybės vertinimu, jos pačios įsipareigojimai dėl Daugiafunkcio komplekso nesikeitė, o savivaldybė pati nesuvaldė rizikų.
Jos teigimu, pagal iki šiol galiojantį 2015 metų gruodžio 9 dienos nutarimą Vyriausybė yra įsipareigojusi dalyvauti projekte skirdama 53,392 mln. Eur.
nuotrauka::3left
Vilniaus miesto savivaldybė nesugebėjo suvaldyti paties proceso ir rizikos, todėl, panašu, nusprendė kapituliuoti. Tačiau užuot pati prisiėmusi atsakomybę, savivaldybė, o tiksliau meras R. Šimašius, mėgina visiškai nepagrįstai kaltę versti vienai ar kitai institucijai, sako Lukas Savickas, vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas.
Norėčiau priminti, kad VPT nėra pavaldi Vyriausybei, tai yra nepriklausoma ir savarankiškai sprendimus priimanti institucija, pelniusi nepriekaištingą reputaciją didžiosios dalies visuomenės akyse. Vilniaus miesto mero užuominos, esą VPT dirba vyriausybei ar dar kam nors, yra neatsakingas ir netoleruotinas politikavimas arba nevykusi rinkiminės kampanijos pradžia, teigia L. Savickas.
Galėtų perimti
O Saulius Skvernelis, premjeras, iškėlė idėją, kad projektą gali perimti pati Vyriausybė.
Turi valstybė priimti sprendimą, kad toks objektas būtų pastatytas, ketvirtadienį Seime pareiškė premjeras.
nuotrauka::4right
Ko gera, reikalinga priimti sprendimus ir tiesiog pavesti ministerijai kartu su Futbolo federacija padaryti šį projektą valstybės investiciniu projektu ir pastatyti Vilniuje futbolo stadioną, jeigu nesugeba padaryti savivaldybė, kalbėjo S. Skvernelis.
R. Šimašiaus pareiškimus dėl VPT sprendimo S. Skvernelis pavadino neadekvačiais.
Seimo rinkimų kampanijos metu daryti tokius pareiškimus yra keista ir apgailėtina, teigė jis.
[infogram id="52231ee7-03d2-442e-b215-e1847ec0daaa" prefix="oi9" format="interactive" title="nacionalinis stadionas timeline laiko skalė įvykiai"]
[infogram id="0d7a31a7-80e7-41e9-8c64-706dc5380443" prefix="38K" format="interactive" title="Nacionalinio stadionas: komplekso objektai"]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti