Nacionalinio stadiono komplekso projektas žlugo

Publikuota: 2020-05-21
Atnaujinta 2020-05-21 14:19
„Axis Industries“ vizualizacija.
svg svg
„Axis Industries“ vizualizacija.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) liepė Vilniaus miesto savivaldybei nutraukti Nacionalinio stadiono komplekso koncesijos konkursą. Meras teigia, kad projektą nužudė valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Papildyta S. Skvernelio komentaru, kad projektą galėtų perimti Vyriausybė

VPT anksčiau prokurorų prašymu laikinai buvo uždraudusi pasirašyti sutartį su koncesininku – „Axis Industries“ suburtu įmonių konsorciumu. Prokurorai tiria, ar koncesijos sutarties vertės padidėjimas iki 156 mln. Eur, įvykęs derybų metu, yra pagrįstas ir teisėtas.

Naujausią VPT vertinimą galite rasti čia. Daroma išvada, kad koreguojant koncesijos sutartį ji tapo tokia, kad iš esmės nebeatitinka koncesijos koncepcijos, o projektas galėtų būti įgyvendinamas viešųjų pirkimų keliu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VPT savo išvadoje vertina, kad „pakeitus projekto finansavimo struktūrą, esminė projekto rizika, susijusi su finansavimu, visa apimtimi perduodama suteikiančiosioms institucijoms“. Finansavimo struktūra derybų metu buvo keičiama po to, kai Vyriausybė nubraukė ES lėšas. Tuomet konsorciumas nusprendė naudoti ne savo, o iš „BaltCap“ fondo skolintas lėšas.

Tarnybos vertinimu, tokiu būdu koncesininkas 3 metus vykdo darbus naudodamasis paskola, už kurią visą riziką statybų metu ir po jų prisiima institucijos.

VPT nuomone, papildomų derybų metu savivaldybė neturėjo stiprios pozicijos, kadangi konkurse tebuvo likęs vienas dalyvis.

„Tokia situacija ir nulėmė riziką, kad koncesijos sutartis būtų pasirašyta atsižvelgiant į privataus sektoriaus norus ir galimybes, o ne suderintas su viešojo sektoriaus galimybėmis ir atitiktimi teisės aktų reikalavimams, išlaikant rizikos paskirstymo tarp šalių principus“, – rašo VPT.

Pasak tarnybos, koncesijos procedūrų metu pakeistoje projekto įgyvendinimo koncepcijoje buvo apribotas pajamų generavimas privačiam subjektui iš komercinės veiklos, o viešasis sektorius įsipareigojo kompensuoti ne tik kapitalo investicijas, bet ir didesnę dalį Daugiafunkcio komplekso priežiūros / eksploatavimo kaštų, kaip veiklos nuostolius.

Savivaldybė bandys ieškoti teisinių kelių

nuotrauka::1left

Remigijus Šimašius, Vilniaus meras, spaudos konferencijoje sakė, kad „projektas nužudytas“, tačiau dar ieškos teisinių kelių skųsti VPT išvadą, kaip ir esant reikalui iš tarnybos išsireikalauti patirtus nuostolius.

„Ne pirmą kartą, deja, tenka paskelbti apie nubrauktus ES milijonus Vilniui. Šiandien tai vinis. (...) Liūdna situacija. Nagrinėjame teisines galimybes. Deja, teismai trunka ilgai, vargu ar tai padėtų projekto gyvybingumui“, – sakė R. Šimašius.

Jo įsitikinimu, projektą sužlugdė valstiečių-žaliųjų Vyriausybė, kuri esą projektui bandė kliudyti jau seniai. Meras kalbėjo, kad anksčiau vertinant koncesijos sutartį, VPT atsisakė teikti savo išvadas, nes esą nebuvo tą turinčios daryti institucijos. O už tokius projektus atsakinga Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kaip ir Finansų ministerija, Daugiafunkcio komplekso statybos schemą buvo palaiminusios. R. Šimašiaus nuomone, VPT veiksmams įtakos galėjo turėti tai, kad įstaiga jau kurį laiką neturi vadovo, todėl esą darbuotojai labiau pasiduoda įtakai.

„Bet buvo didelis noras, kad tas projektas neįvyktų. (...) Jei tai valstiečių pergalė prieš Vilnių, tai netiesa, tai pergalė prieš sporto bendruomenę, vaikus, Lietuvos garbę ir orumą. Tai Lietuvos gėda, kad neturime normalaus stadiono“, – sakė meras.

Pasak jo, toks sprendimas labai pakenks šalies įvaizdžiui investuotojų akyse, kuriems gali pritrūkti ryžto imtis partnerystės su institucijomis.

nuotrauka::right2

Povilas Poderskis, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius, VPT išvadą pavadino „klaikia“. Anot jo, tai yra „nekompetencijos pavyzdys, kuriame daug melo ir nesąmonių“.

„Tai nėra jų kompetencija vertinti, ar rizika prisiimta tinkamai. Rizika privačiam investuotojui yra perduodama, tai patvirtino Finansų ministerija, CPVA, tik Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai atsirado nuogąstavimų, jie perdavė juos VPT. Absoliučios nekompentecijos pavyzdys lėmė tai, kad išvada yra tokia, o patį projektą dabar perdaryti būtų absurdiška“, – sakė P. Poderskis.

Pasak jo, savivaldybė svarsto teikti ieškinį ne tik dėl paties VPT sprendimo, bet ir dėl jo sukeltų nuostolių atlyginimo, kurie gali siekti 0,5 mln. Eur.

VPT laikinoji vadovė Jovita Petkuvienė BNS paaiškino, kad tarnyba išvadą rengė po to, kai į ją kreipėsi teisėsaugos pareigūnai.

„Mes nevertinome sąlygų, procedūrų ankstesniame etape. Vertinome galutinį rezultatą, dėl kurio ketinama pasirašyti sutartį. Seniau VPT ir neturėjo koncesijų priežiūros funkcijos, ji atsirado nuo 2019 metų. Kitas dalykas, nebuvo labai didelio pagrindo. Pati pradžia nerodė tokių požymių, kurie išryškėjo per paskutines procedūras ir vykusias derybas. Žinoma, derėtis su vienu dalyviu visuomet yra labai sudėtinga“, — teigė J. Petkuvienė.

Šiuo metu savivaldybė sako iš stalčiaus trauksianti planą B – galbūt imsis statyti tik stadioną toje pačioje ar kitoje vietoje.

Vyriausybė: savivaldybė pati nesuvaldė rizikos

Vyriausybės vertinimu, jos pačios įsipareigojimai dėl Daugiafunkcio komplekso nesikeitė, o savivaldybė pati nesuvaldė rizikų. 

Jos teigimu, pagal iki šiol galiojantį 2015 metų gruodžio 9 dienos nutarimą Vyriausybė yra įsipareigojusi dalyvauti projekte skirdama 53,392 mln. Eur. 

nuotrauka::3left

„Vilniaus miesto savivaldybė nesugebėjo suvaldyti paties proceso ir rizikos, todėl, panašu, nusprendė kapituliuoti. Tačiau užuot pati prisiėmusi atsakomybę, savivaldybė, o tiksliau – meras R. Šimašius, mėgina visiškai nepagrįstai kaltę versti vienai ar kitai institucijai“, — sako Lukas Savickas, vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas.

„Norėčiau priminti, kad VPT nėra pavaldi Vyriausybei, tai yra nepriklausoma ir savarankiškai sprendimus priimanti institucija, pelniusi nepriekaištingą reputaciją didžiosios dalies visuomenės akyse. Vilniaus miesto mero užuominos, esą VPT „dirba vyriausybei“ ar dar kam nors, yra neatsakingas ir netoleruotinas politikavimas – arba nevykusi rinkiminės kampanijos pradžia“, – teigia L. Savickas.

Galėtų perimti 

O Saulius Skvernelis, premjeras, iškėlė idėją, kad projektą gali perimti pati Vyriausybė.

„Turi valstybė priimti sprendimą, kad toks objektas būtų pastatytas“, – ketvirtadienį Seime pareiškė premjeras. 

nuotrauka::4right

„Ko gera, reikalinga priimti sprendimus ir tiesiog pavesti ministerijai kartu su Futbolo federacija padaryti šį projektą valstybės investiciniu projektu ir pastatyti Vilniuje futbolo stadioną, jeigu nesugeba padaryti savivaldybė“, – kalbėjo S. Skvernelis. 

R. Šimašiaus pareiškimus dėl VPT sprendimo S. Skvernelis pavadino „neadekvačiais“. 

„Seimo rinkimų kampanijos metu daryti tokius pareiškimus yra keista ir apgailėtina“, – teigė jis. 

[infogram id="52231ee7-03d2-442e-b215-e1847ec0daaa" prefix="oi9" format="interactive" title="nacionalinis stadionas timeline laiko skalė įvykiai"]

[infogram id="0d7a31a7-80e7-41e9-8c64-706dc5380443" prefix="38K" format="interactive" title="Nacionalinio stadionas: komplekso objektai"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 7

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Šiemet pardavę būstų už 40 mln. Eur stebi rinkos sulėtėjimą Premium 1

Per pandemiją ir nekilnojamojo turto (NT) rinkos pakilimą aukso amžių išgyvenęs prabangaus būsto segmentas...

Statyba ir NT
2022.08.13
Šiaulių savivaldybė siekia iš VU perimti Didždvario rūmus, ten matytų Santuokų namus

Šiaulių miesto savivaldybė siekia iš Vilniaus universiteto (VU) perimti miesto centre, Aušros alėjoje,...

Statyba ir NT
2022.08.13
„INVL Baltic Real Estate“ projektas Vilniaus gatvėje juda į priekį 1

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ skelbia gavusi sostinės savivaldybės...

Statyba ir NT
2022.08.12
Statistikos departamentas: per antrąjį ketvirtį Lietuvoje pastatyti 3.899 būstai

Per šių metų antrąjį ketvirtį Lietuvoje baigti statyti 2.493 pastatai ir 3.899 būstai. Tai atitinkamai 47,1%...

Statyba ir NT
2022.08.12
E. varžytynių platformoje – nauji ribojimai prispaudantiems per daug nulių

Elektroninių varžytinių bei aukcionų platformoje, kurioje turtą parduoda antstoliai, bankroto...

Statyba ir NT
2022.08.12
„Baltic Sotheby’s“ bendraturtis: tarp prabangaus būsto pirkėjų Lietuvoje vis daugiau technologijų milijonierių Premium

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje smarkiai pasikeitė suvokimas, koks nekilnojamasis turtas yra prabangus,...

Statyba ir NT
2022.08.12
Lėtėjanti ekonomika gali pratuštinti sandėlių lentynas Premium 6

Amerikoje besikemšant sandėliams, Lietuvoje ir visoje Europoje nuotaikos kiek kitokios. Pastebima, kad...

Logistika
2022.08.12
Vilniuje – nauji teniso, skvošo, badmintono aikštynai

Po rekonstrukcijos rugsėjį bus atverti „SEB arenos“ teniso, skvošo ir badmintono aikštynai, į jų plėtrą...

Laisvalaikis
2022.08.11
Savivaldybė išsirinko idėją darželiui su baseinu sostinės Pašilaičiuose 5

Savivaldybės įmonės Vilniaus vystymo kompanijos skelbtą darželio Pašilaičiuose architektūros konkursą laimėjo...

Statyba ir NT
2022.08.11
„Hili Properties“ perka biurų pastatą Rumunijos sostinėje

Maltos investicijų kompanija „Hili Properties“ pranešė perkanti biurų pastatą „Miro“ Rumunijos sostinėje...

Statyba ir NT
2022.08.11
Darbuotojams stogo Vilniuje ieškančios Baltarusijos kompanijos įklimpo būsto nuomos pelkėje Premium 62

Šimtus butų nuomai nugvelbti pasiruošusios Baltarusijos kompanijos Vilniuje pastrigo – net ir plečiant...

Statyba ir NT
2022.08.11
Registrų centras: liepą NT sandorių skaičius mažėjo 1

Liepą įregistruota 11.000 nekilnojamojo turto (NT) sandorių, arba 26% mažiau nei 2021 m. tuo pačiu metu,...

Statyba ir NT
2022.08.10
Daliai „Civinity“ grupės įmonių vadovauja V. Zapalskienė 1

Pastatų priežiūros įmonių grupės „Civinity“ įmonių „Civinity LT“ ir „Civinity Solutions“ vadove paskirta...

Statyba ir NT
2022.08.10
„Merko“ su partnere Estijoje gavo užsakymą tiesti tramvajaus liniją 1

Estijos statybos ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros grupės „Merko Ehitus“ įmonė su partnere gavo užsakymą...

Statyba ir NT
2022.08.10
Vadovų NT projektų plėtrai jau ieško su galvų medžiotojais, bet stebuklų nėra Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) projektus ir jų statybas galinčių valdyti specialistų NT plėtotojai šiandien ieško...

Statyba ir NT
2022.08.10
Latvijoje sumažėjo statybos darbų paklausa

Latvijoje šių metų antrąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2021 m., statybos darbų, įvertinus...

Statyba ir NT
2022.08.10
Gyventojai pradeda vertinti alternatyvių šaltinių naudojimą daugiabučiuose Verslo tribūna 2

Kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas* atskleidė, jog net 89 proc. šalies gyventojų pritaria, kad...

Statyba ir NT
2022.08.10
Arbitražas patvirtino Lenkijos kompanijos atsakomybę už nebaigtas kogeneracinės jėgainės statybas 5

Restruktūrizuojama Lenkijos kompanija „Rafako“, buvusi pagrindinė Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro...

Statyba ir NT
2022.08.09
„Stiprūs kartu“: gyventojų galimybės priimti pabėgėlių iš Ukrainos jau išsemtos

Lietuvos gyventojų galimybės priimti pabėgėlių iš Ukrainos jau yra išsemtos, sako Edmundas Jakilaitis, paramą...

Statyba ir NT
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku