Investuotojai aktyvūs ir vieną sudėtingiausių mėnesių – ką pirko rugsėjį

Publikuota: 2022-10-06
R. Saribekian, J. Grišinis, V. Plunksnis, A. Levickas. Manopinigai.lt koliažas
svg svg
R. Saribekian, J. Grišinis, V. Plunksnis, A. Levickas. Manopinigai.lt koliažas

Nelengvas investuotojams trečiasis ketvirtis baigėsi. Kai kurių teigimu, jis pažymėtas ypač reikšmingomis pamokomis apie gebėjimus prognozuoti ateitį. Portalas Manopinigai.lt teiravosi, kas traukė lietuvių ir latvių investuotojų akį praėjusį mėnesį.

Rugsėjis statistiškai yra prasčiausias mėnuo finansų rinkose, o pastarasis apžvalgose vadintas ir katastrofišku. Nepaisant to, investuotojai raginami neprarasti veržlumo, nebespėlioti, kur „dugnas“, ir laikytis nusibrėžtų strategijų. 

R. Saribekian portfelyje – naujų bendrovių akcijos

Rena Saribekian, „Synergy finance“ santykių su klientais vadovė, sako, kad per pandemiją augimo pagreitį įgavusi elektrifikacijos kryptis toliau išlaiko aukštą augimo potencialą. Elektromobilių bei baterijų sektorius yra vienas įdomiausių investicijoms, atskleidžia pašnekovė.

„Pastarąjį  mėnesį papildžiau portfelį nauja bendrove – viena pasaulyje lyderiaujančių ličio kasybos bendrovių Čilėje „Albemarle“. Jos akcijų galima nusipirkti per skirtingas investavimo programėles arba per bankus“, – teigia investuotoja.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak R. Saribekian, Čilė – viena pagrindinių lyderių, kartu su Australija ir Kinija, ličio kasybos srityje, o „Albemarle“ – tarp pirmaujančių bendrovių. Jos augimo tempas – įspūdingas (vidutinis metinis augimas – beveik 20%). Dėl agresyvios plėtros, taip pat ličio jonų baterijų industrijos augimo tempo, atrodo, kad „Albemarle“ su visa rinka šuoliuos ir toliau.

Kalbant apie elektromobilių ir baterijų rinką, R. Saribekian kreipia žvilgsnį ir į Kiniją: „Ši šalis parduoda 5 kartus daugiau elektromobilių nei Amerika. Planuojama, kad šiais metais vien Kinijoje elektromobilių pardavimai sieks 6 mln. per metus – tai yra daugiau, negu planuojama JAV ir Europos rinkoje kartu sudėjus.“

Jos teigimu, ličio baterijų gamybos rinkos lyderė yra kinų kompanija CATL, kuriai šiandien priklauso 39% rinkos. Antras pagal dydį elektromobilių ir baterijų gamintojas – taip pat kinų gigantas BYD.

„Šių bendrovių akcijų ne taip lengva nusipirkti ne profesionalui Europoje kaip „Albemrale“, tačiau nemažą jų dalį turi visiems pasiekiami ETF, tokie kaip „Global X Lithium & Battery tech“, – aiškina R. Saribekian.  

Antroji bendrovė, kurios akcijų jį pirko pastaruoju metu, – „Porsche AG“.

„Pernai ji pardavė 311.000 automobilių, iš jų 40% buvo elektromobiliai. „Porsche“ yra absoliutus lyderis prabangių automobilių segmente (kainos nuo 150.000 USD), užimantis 31% rinkos dalies. Artimiausi konkurentai „Maybach“ ir „Ferrari“ pardavė atitinkamai 16.000 ir 11.000 automobilių“, – kalba investuotoja.  

[infogram id="31681375-18df-4d0f-9ee4-a04abbdaa774" prefix="nTy" format="interactive" title="Saribekian portfelis"]

Ko laukti investuotojams

Vertindama rinkos tendencijas, R. Saribekian teigia, kad šiandien Kinijos ekonomikos lėtėjimas turi panašią įtaką rinkoms, kaip ir FED pranešimai, o investuotojams didžiausią grėsmę kelia ne pati recesija ir jos galimi scenarijai, bet signalai apie galimą kompanijų pelningumo mažėjimą.

„Po „FedEx“ paskelbimo apie prastėjančius pajamų rodiklius, taip pat po „Apple“ sprendimo nedidinti „iPhone“ gamybos apimties rinkos gavo signalą, kad ateinantys ketvirčiai gali būti prastesni, negu prognozuota. Be to, agresyvi centrinių bankų kova su infliacija ir ekonomikos lėtėjimu, atrodo, bus viena pagrindinių svyravimų ir tolesnių kritimų priežasčių“, – svarsto ji.   

A. Levickas: pardaviau NT Vilniuje, pirkau Kipre

Aurimas Levickas, investuotojas, knygos „Investavimo į NT paslaptys“ autorius, teigia, kad tai, kas dabar vyksta pasaulyje, yra „beprecedentė situacija, kai vienu metu vyksta karas, turime dviženklę infliaciją ir toliau kylančias paskolų palūkanas“.Jis VŽ sako, kad stengiasi mažinti riziką visur ir pasiruošti galimai krizei.

Nerimą keliantys dalykai yra recesija JAV rinkose, taip pat Anglijos svaro griūtis, dėl kurios jis beveik susilygino su JAV doleriu.

„Taip pat Anglijos centrinis bankas vėl pradėjo spausdinti pinigus, tačiau toliau dalija paskolas. Kinijoje siaučia NT krizė, yra daug kitų įtampų, Turkijoje – 80% siekianti infliacija. Greitos išeities iš šios padėties pasaulis neturi“, – mąsto investuotojas.  

A. Levickas VŽ nurodo rugsėjį sudaręs kelis NT sandorius. 

„Buvo parduoti keli objektai, kuriuos vystėme su kitais investuotojais. Vieną butą su žmona pardavėme Vilniuje Naujamiestyje ir vieną įsigijome Šiaurės Kipre“, – dalijasi pašnekovas.  

Jo investicinį portfelį sudaro NT, verslai, kriptovaliutos, akcijos ir žaliavos: auksas ir sidabras. 

[infogram id="db554fb0-5295-4377-a355-e88d070c1a97" prefix="vCE" format="interactive" title="Levicko portfelis"]

„Dėl nestabilumo rinkose, recesijos ir gresiančios krizės savo investiciniame portfelyje didinu grynųjų pinigų rezervus. Taip pat laukiu didesnės korekcijos akcijų ir kriptovaliutų rinkose“, – teigia A. Levickas.

Jis sako, prieš karą, JAV paskelbus apie diplomatų atšaukimą iš Ukrainos, pakeitęs turėtą kriptovaliutų portfelį į vadinamuosius steiblkoinus (angl. stablecoin) – stabilią vertę išlaikančias kriptovaliutas. Tai padėję išvengti didelio kritimo. Tačiau vėliau juos atpirkus, portfelis nukraujavo dėl per dieną įvykusios „Luna“  žetono griūties. 

„Šiuo metu pagrindinį kriptovaliutų portfelį laikau steiblkoinais ir esu „užrakinęs“ (angl. staking) su nedidele metine grąža. Iki metų pabaigos investuoti neplanuoju, nebentbitkoino kaina kristų žemiau 15.000 USD ir eterio  žemiau 900 Eur“, – svarsto investuotojas.  

A. Levickas sako, kad jo akcijų portfelis sumažėjo maždaug 30%.

„Sidabro kainos pastarąjį pusmetį krito, tačiau didėjo prekybininkų antkainis, dėl jo dabar pardavęs sidabrą gaučiau nedidelį pelną. Lygiai tokia pati situacija ir su auksu“, – teigia jis.   

Tačiau, vertindamas visą portfelį, A. Levickas nurodo, kad jo augimas buvo didelis, tai lėmė brangęs NT ir vykdyti jo pardavimo sandoriai.

V. Plunksnis: aktyviai neinvestuoju

„Beveik 90% mano turto sudaro investicijos į „Invalda INVL“ akcijas ir grupės valdomus finansinius produktus, kurių valdyme ir dalyvauju, pastaruoju metu aktyviai į naujas akcijas neinvestuoju“, – VŽ sako V. Plunksnis, INVL valdybos narys ir Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.

Investuoti jis teigia pradėjęs 1999 m. ir karjeros pradžioje tuometės „Invaldos“ akcijos buvo tos, kurios po įsigijimo pabrango daugiau nei 10 kartų, todėl leido sukaupti gana reikšmingą sumą.

[infogram id="6f81cadf-7fec-40fd-8767-5c0a9c6a192c" prefix="46u" format="interactive" title="Plunksnio portfelis"]

„Iš vienos pusės, galima būtų kritikuoti portfelio diversifikaciją, iš kitos – visas darbo laikas skirtas klientų, o kartu ir savo investicijoms gausinti“, – kalba V. Plunksnis.

Jisperiodiškai investuoja į pagal „Index plus“ strategiją valdomus INVL II ir III pakopos pensijų fondus, o prie investicijų į II pakopos pensijų fondus prisideda ir darbdavys.

„Per metus stengiuosi sutaupyti apie 50% gaunamų pajamų. 2023 m. liepą reikės lėšųturimų „Invaldos INVL“ opcionų realizavimui, todėl santaupas šiuo metu nukreipiu į fiksuoto8–4% pajamingumo trumpalaikes paskolas per įvairias platformas, tokias kaip „Esketit“, „Mintos“, „Lendermarket“, „Viainvest“, „Debitum network“. Tai susiję su didesne rizika, tačiau man ji suprantama“, – pasakoja V. Plunksnis.

Rinkų kryptį prognozuoti sunku

Jis sako, kad nuspėti situaciją rinkosetrumpuojulaikotarpiu ypač sunku, tačiau pašnekovas tvirtina esąs įsitikinęs, kad akcijos išlieka geriausia ilgojolaikotarpio turto klasė.

„Dalį žmonių, kurie tik pradeda investuoti, dabartinė aplinka gali gąsdinti: karas Ukrainoje, infliacija bei su ja susijęs palūkanų kilimas, įtampa Kinijoje. Tačiau jeigu turite finansinį planą ir investuojate periodiškai, baimintis nereikėtų – tamsiausia visuomet būna prieš aušrą, o sukrėtimai rinkose atveria naujų galimybių“, – aiškina investuotojas.

Pasak jo, neblogai šiemet atrodo ir Baltijos šalių akcijų rinkos – užfiksuotas maždaug 18% kritimas, kai tuo metu Lenkijos „WIG 20“ indeksas krito net 40%, kartu silpnėjant zlotui.

J. Grišinis: perku ETF

Latvijos investuotojas Juris Grišinis, Baltijos šalyse veikiančios SE „Capitalia“ vadovas, sako perkantis tarptautines akcijas per ETF: „Vadovaujuosi reguliaria mėnesine jų pirkimo strategija, nes būtent tokiais laikais kaip dabar svarbiausia laikytis turimos strategijos, nors rinkos, regis, kas mėnesį krenta žemyn.“  

Jis perka du pagrindinius ETF:

  • „iShares MSCI World UCITS ETF“ (išsivysčiusios šalys)
  • „iShares MSCI EM IMI UCITS ETF“ (besivystančios šalys)

„Šiuos ETF aš papildau kai kuriais labiau specializuotais, tokiais kaip „iShares Edge MSCI USA Value Factor UCITS ETF“ (vertės akcijos JAV), „iShares MSCI World Health Care Sector UCITS ETF" (sveikatos sektorius) ir keletu kitų“, – teigia investuotojas.  


Didžiausia investicija Baltijos šalyse, kurią J. Grišinis vis papildo, yra „Enefit Green“ akcijos.

„Aš siekiu turėti diversifikuotą 15 Baltijos šalių akcijų portfelį, kurių svoriai priklausytų nuo bendrovių rinkos kapitalizacijos. Kadangi tarpininkavimo mokesčiai „Swedbank“ Baltijos šalių akcijoms yra 0, lengva ir ekonomiška yra atkartoti Baltijos šalių indekso portfelį patiems“, – aiškina jis. 


Vertindamas bendras investuotojų nuotaikas, jis teigia manąs, kad jos atspindi bendrą nusiteikimą – žmonės susirūpinę ir atsargūs. Blogos naujienos taip pat dominuoja ir žiniasklaidoje. Kol tokia situacija išlieka, anot pašnekovo, vilčių, kad rinkos pradės atsigauti yra mažai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

TOP5 skaitomiausi portalo „Mano pinigai“ straipsniai lapkritį

Lapkritį „Verslo žinių“ portalo „Mano pinigai“ skaitytojai labiausiai domėjosi, kokių bendrovių akcijas verta...

Mano pinigai
2022.12.01
Apdraudus vaiką – pagalba patyčių atveju

Tėvai, savo vaikus apdraudę gyvybės draudimu, turės galimybę gauti profesionalią pagalbą patyčių atveju.

Mano pinigai
2022.12.01
Investuojančios verslininkės – kuo pildė savo portfelius lapkritį

Baigiasi metai, pažymėję rinkas kritimais, kokių investuotojai neatsimena matę. Verslininkės ir finansų...

Mano pinigai
2022.12.01
Ekspertė atsako: kaip investicijų grąžoje atsispindi infliacija

Dažniausias investuojančių tikslas – užsidirbti grąžą. Tiesa, skaičiuojant ją svarbu nepamiršti infliacijos,...

Mano pinigai
2022.11.30
Palyginome sutelktinio finansavimo platformas: grąžas, investavimo sumas ir kt.

Sutelktinio finansavimo platformos – vienas iš būdų įdarbinti pinigus. Tam, kad būtų lengviau pasirinkti, kur...

Mano pinigai
2022.11.29
10 bendrovių, kurių akcijas gali būti verta pirkti dabar

Nors nėra jokių garantijų, kad akcijų kainos grįš į joms įprastas ribas jau netrukus, JAV analitikai,...

Mano pinigai
2022.11.28
Gruodį įprastai tikimasi akcijų ralio, bet dėl šio kyla abejonių

Investuotojai tikisi, kad metų pabaiga atneš akcijų rinkos augimą – tradiciškai JAV akcijos gruodį brangsta.

Mano pinigai
2022.11.27
„Juodasis penktadienis“: nereikalingų daiktų nusiperka kas antras

Prekybininkai „juodąjį penktadienį“ kviečia pirkti pigiau, tvarumu besirūpinantieji – nepamesti galvos ir...

Mano pinigai
2022.11.25
Sukrėtimai drebina kriptorinką: kaip ir kur saugiai laikyti kriptovaliutas

Kriptovaliutų biržos FTX bankrotas – dar vienas sukrėtimas kriptorinkoje, paskui save nusinešęs investuotojų...

Mano pinigai
2022.11.25
Prabangioms investicijoms – trofėjinis turtas

Istoriniai pastatai prestižinėse vietose ar kolekcinės ir retos prabangos prekės dar kitaip vadinamos...

Mano pinigai
2022.11.24
Nemokami vebinarai apie investavimą: patirtis, sudalyvavus 3-uose

Žadančių paprastai paaiškinti, kas yra investavimas, norinčių išmokyti investuoti ir atskleisti visas...

Mano pinigai
2022.11.24
E. Musko turtas šiemet sumenko 100 mlrd. USD

Turtingiausio pasaulyje žmogaus Elono Musko turtas 2022 m. sumažėjo 100 mlrd. USD – labiausiai milijardai...

Mano pinigai
2022.11.23
Kuo masiniai išpardavimai šiemet bus kitokie ir kam jų geriau vengti

Artėjant kalėdiniam laikotarpiui gyventojai pradeda aktyviai ieškoti dovanų, dažnai su nuolaida per Juodojo...

Mano pinigai
2022.11.23
Ekspertai atsako naujų namų ieškantiems: kas sudaro būsto kainą

Naujų namų paieška gali būti džiaugsmingo jaudulio kupinas metas – tą žino kiekvienas, kada nors planavęs...

Mano pinigai
2022.11.23
Asmeninis K. Stankutės-Jaščemskienės portfelis: pirma investicija – 3.000 Eur į ETF

Pernai gruodį 3.000 Eur į ETF įdarbinusi Kotryna Stankutė-Jaščemskienė, Mariaus Jakulio Jason filantropinio...

Mano pinigai
2022.11.23
Akcijos „už centus“ – loterijos bilietas ar sumani investicija

Pigios, menkavertės akcijos, angliškai vadinamos terminu „penny stocks“, sudaro apie dešimtadalį visos akcijų...

Mano pinigai
2022.11.22
Susibūrė investuojančios moterys: dalijosi žiniomis, patirtimi ir nuo ko pradėti

Šeštadienį pirmą kartą įvyko „Verslo žinių“ ir socialinio projekto „WE Invest“ organizuota konferencija...

Mano pinigai
2022.11.21
Asmeninis E. Remeikio portfelis: investuoju į paskolas ir „grynakraujes“ akcijas

Evaldas Remeikis, „NEO Finance“, AB valdybos pirmininkas, investuoti sako pradėjęs dar prieš 2008 m. krizę.

Mano pinigai
2022.11.21
Palikimas: nuspręsti, ar jį priimsite, privalote per 3 mėn.

Paveldėti turtą – gali būti malonu, tačiau jis gali tapti ir dideliu galvos skausmu, prie patiriamo netekties...

Mano pinigai
2022.11.20
Tyrimas: investuoja kas trečias jaunuolis, renkasi akcijas ir kriptovaliutas

Apklausos rodo, kad maždaug trečdalis jaunuolių iki 30 m. – investuoja: į akcijas ir kriptovaliutas daugiau...

Mano pinigai
2022.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku