Lietuvos mokslo bendruomenė nusivylusi Nobelio chemijos premijos skyrimu

Pasak Vilniaus universiteto vicerektorės prof. Editos Sužiedėlienės, Lietuvos mokslo bendruomenė yra nusivylusi, jog Nobelio chemijos premija už vadinamųjų genų žirklių technologiją nebuvo apdovanotas ir profesorius Virginijus Šikšnys.
Šių metų Nobelio chemijos premija paskirta prancūzei Emmanuelle Charpentier ir amerikietei Jennifer A. Doudnai.
Profesorius V. Šikšnys nuo pat pradžių buvo vienoje gretoje su šiandieninėmis laimėtojomis, todėl yra labai apmaudu. Reikėtų pastebėti, kad 2018 metais jie visi trys už CRISPR fenomeno atradimą ir vystymą buvo apdovanoti taip pat itin prestižiniu apdovanojimu Kavli premija, todėl pagrindo tikėtis, kad VU akademikas galėtų būti tarp Nobelio premijos nugalėtojų, buvo daug. To mokslo bendruomenė labai tikėjosi, prof. E. Sužiedėlienę cituoja BNS.
VŽ rašė, jog Norvegijos tiksliųjų ir humanitarinių mokslų akademijos teikiamą Kavli premiją nanomokslų srityje pasidalijo prof. V. Šikšnys iš Vilniaus universiteto, E. Charpentier iš Maxo Plancko draugijos ir J. A. Doudna iš Kalifornijos universiteto Berklyje. Šių mokslininkų sukurta technologija leidžia itin tiksliai redaguoti organizmų DNR. Tai atveria galimybes gydyti genetines ligas ar kurti naujas augalų, gyvūnų veisles. Tiek prof. V. Šikšnys su komanda, tiek prof. E. Charpentier ir prof. A. Doudna šią technologiją pristatė 2012 metais.
Genomo redagavimo tyrimai, kuriuose su komanda specializuojasi V. Šikšnys, VU Gyvybės mokslų centro (GMC) išskirtinis profesorius, pastaraisiais metais sudrebino mokslo pasaulį. Už šį atradimą prof. V. Šikšniui buvo įteikta ir prestižine vadinama Harvardo universiteto Warreno Alperto premija. Beveik penktadalis šios premijos laureatų yra ir Nobelio premijos laureatai.
Sprendimą interpretuoti sunku
Pasak prof. E. Sužiedėlienės, aštuoneri metai yra labai trumpas laiko tarpas, per kurį būtų suteikiama premija, vadinasi, tai iš tikrųjų yra itin svarus indėlis į mokslo žinias. BNS paklausta, kas galėjo nulemti, jog apdovanojimo Lietuvos mokslininkas negavo, VU prorektorė svarstė, jog tai gali būti susiję su galbūt didesniu mokslininkių indėliu taikant šią technologiją įvairiose srityse.
Tiek V. Šikšnio ir grupės, tiek E. Charpentier ir A. Doudnos atradimai buvo apie tą patį. Sunku interpretuoti Nobelio komiteto sprendimą. Gali būti, kad jam turėjo įtakos konkretūs taikymai, tolesnis vystymas. Tačiau čia tik galima spėlioti, sakė ji.
Šią savaitę buvo paskelbti 2020 m. fiziologijos ir medicinos bei fizikos premijų laureatai. Ateinančiomis dienomis bus paskelbti literatūros, taikos ir ekonomikos premijų laimėtojai.
Daugiausiai dėmesio sulaukiančių literatūros ir taikos premijų laureatai paaiškės ketvirtadienį ir penktadienį, o sezoną kitą pirmadienį užbaigs ekonomikos premijos laureato paskelbimas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti