Pirmieji MO muziejaus metai: nuostolius vertina teigiamai

Pirmuosius veiklos metus spalio 18-ąją minintis privatus MO muziejus skelbia sulaukęs 200.000 lankytojų ir planuoja beveik 200.000 Eur metinį nuostolį.
Pirmieji metai vertinami kaip itin sėkmingi, o rezultatai pasiekti. Biudžeto tvarumo klausimas išlieka vienas iš iššūkių, kuris bus sprendžiamas siekiant subalansuoti miesto, valstybės institucijų, verslo ir privačių asmenų paramą bei vystant MO muziejaus veiklų efektyvumą, rašoma MO pranešime spaudai.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/158?placement=
Tarp populiariausių Lietuvoje
Pasak Mildos Ivanauskienės, MO direktorės, iki atidarymo buvo daug nerimo, ar naujas meno muziejus bus reikalingas Lietuvos visuomenei. Sulaukę beveik 200.000 lankytojų, gavome patvirtinimą, tačiau nesustojame ir stengsimės išlaikyti užsimezgusį ryšį. Sulaukėme daug vertinimų. Pozityvių komentarų, kad MO įsiveržė kaip meteoritas į Lietuvos kultūros pasaulį, ir pripažinimo, kad sugebėjome parodyti kitokį kūrybiškumą ir požiūrį, kaip meno institucija gali megzti dialogą su auditorija. Sulaukėme ir kritikos, kad tapsime komerciški, kad mūsų sėkmė bus trumpalaikė.
Atrodo, kad trumpalaikė sėkmė MO muziejų jau aplenkė ir, Dievas duos, tampa ilgalaike.
Palyginti su pernai metų muziejų lankomumo duomenimis, MO muziejus atrodo gerai, muziejų duomenų bazėje skelbiamas 2018 m. lankomiausių Lietuvos muziejų penketas rikiuojasi taip: Lietuvos jūrų muziejus 793.346 lankytojai, Nacionalinis muziejus LDK valdovų rūmai 430.370, Trakų istorijos muziejus 394.440, Lietuvos dailės muziejus 352.772, Lietuvos nacionalinis muziejus 222.842.
Visi šie muziejai finansuojami iš valstybės biudžeto, MO daugiausiai iš silaiko iš privačių rėmėjų lėšų.
Apie MO biudžetą
Anot M. Ivanauskienės, privatūs muziejai pasaulyje skiriasi pagal sau keliamus tikslus ir veiklų apimtį. MO muziejus pasirinko daugiau resursų reikalaujančio visuomeninio muziejaus, tenkinančio kuo platesnį viešąjį interesą, kelią, tačiau toks modelis sukuria daugiau vertės ilgalaikėje perspektyvoje.
Pirmų metų nuostolis dar tikslinamas, bet jis buvo planuotas. Prognozuojama, kad jis sieks iki 200.000 Eur. Tikėtasi, kad pirmais veiklos metais bus patirta daug investavimo išlaidų. Organizacijos nuostolį kol kas dotuoja MO steigėjai. Muziejaus tikslas subalansuoti biudžetą siekiant gauti paramos iš miesto, valstybės institucijų, privačių rėmėjų, taip pat vystant MO muziejaus skirtingas narystės platformas, pranešime cituojama M. Ivanauskienė.
MO steigėjas Viktoras Butkus VŽ yra sakęs, jog, remiantis pasauline muziejų statistika, pakankamai neblogai, kai 20% biudžeto įplaukų muziejus surenka iš bilietų.
20182019 m. MO muziejus kėlė sau tikslą iš bilietų surinkti 4050% įplaukų.
Pasak M. Ivanauskienės, metinis MO biudžetas siekia 1,51,7 mln. Eur. Pirmaisiais veiklos metais 55% biudžeto sudarė MO veiklos pajamos, 29% skyrė rėmėjai, 16% valstybė, t. y. Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.
Užsienio muziejams gana įprasta apie 4050% biudžeto gauti iš valstybės paramos, taigi artimiausiu metu mums svarbu užsitikrinti bent 2030% siekiantį valstybės indėlį, skaičiuoja M. Ivanauskienė.
Pažinti ir patirti meną
Per pirmuosius veiklos metus MO surengė dvi didžiąsias (Visas menas apie mus, Gyvūnas žmogus robotas) ir keturias mažąsias (Praeinantis kasdienis gyvenimas, Atspirties taškas, Bendrabūvis, Mūsų asmenukė) parodas, pristatė 7 meninius projektus ir instaliacijas. Pristatyta ir MO kolekcija, ir užsienio menininkų kūriniai.
MO tęsė savo leidybos tradicijas ir pirmaisiais metais pristatė dvi išsamias didžiųjų parodų Visas menas apie mus ir Gyvūnas žmogus robotas knygas, jos praplečia ir papildo parodos tyrimą bei analizuojamus klausimus. MO steigėjos Danguolės Butkienės iniciatyva buvo išleista ir poezijos knyga Gyvūnas, kuris vadinuosi (n)esu.
Skelbiama, jog MO kolekciją per metus papildė 19-os autorių nauji 465 kūriniai, dabar ją sudaro 5.440 modernaus ir šiuolaikinio meno Lietuvos kūrėjų darbų.
Kiekvienai didžiajai parodai kuriami ir garsinami parodų e. gidai lietuvių bei anglų kalbomis, jie nemokamai prieinami internetu. Jų paklausyti jungėsi 30% muziejaus lankytojų.
Per metus MO įvyko per 800 ekskursijų, 33 paskaitos, 16 susitikimų su menininkais ir kultūros profesionalais, 28 šeimų sekmadieniai, 20 tarpdisciplininių renginių, 280 kino seansų.
Skaičiuojama, kad pirmaisiais metais MO muziejuje vykusiose edukacijose dalyvavo beveik 7 000 vaikų. MO muziejaus vykdomoje MOkytojo paso programoje dalyvauja beveik 250 Lietuvos mokyklų, o 50% jų iš regionų.
Pripažinimas
MO steigėjai Viktoras ir Danguolė Butkai paskelbti Metų žmonėmis, jiems suteiktas Vilniaus garbės piliečių titulas. Muziejus išrinktas Metų iniciatyva ir prezidentės Dalios Grybauskaitė vadintas Šimtmečio dovana Lietuvai. Apdovanota MO įvedimo į rinką rinkodaros kampanija, video filmukas Pasaulio sukūrimas pripažintas geriausiu internetui skirtų video kategorijoje, įvertinta ir apdovanota integruota MO muziejaus komunikacijos kampanija ir vizualinis identitetas.
Užsienio vertintojai MO įtraukė buvo į labiausiai vertų aplankyti pasaulyje muziejų TOP-10 ir labiausiai lauktų muziejų TOP-5.
Tarptautiniame architektūros konkurse Architizer A+Awards MO pastatas konkuravo su britų V&A muziejaus filialu Škotijoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti