Verslo kraujotaka ir sveikata: tvarkingi finansai

  Reklama publikuota: 2023-05-25
  Inga Miliauskienė, „Grant Thornton Baltic“ finansinių ir verslo konsultacijų skyriaus vadovė.
  svg svg
  Inga Miliauskienė, „Grant Thornton Baltic“ finansinių ir verslo konsultacijų skyriaus vadovė.

  Puiki verslo idėja, jos pagrindu įkurta įmonė, sparti plėtra, naujų rinkų horizontai ir nuolat auginamas pelnas – idiliškas sėkmingo verslo paveikslas. Pernelyg gražu, kad būtų tiesa? Sėkminga idėja ir augimas – iš tiesų įkvepiantys veiksniai, sutinka finansų žinovai. Tačiau jie primena svarbų dalyką – verslo augimo idilėje kartais užmirštami gan paprasti pamatiniai dalykai, tokie kaip finansinių srautų valdymas.

  Rinkoje dabar yra sričių, kurių sparčią plėtrą ir augantį verslo paslaugų poreikį diktuoja laikmečio aplinkybės – vienas tokių sektorių yra atsinaujinanti energetika, kurios plėtrą skatina išaugę energetikos kaštai ir didėjantis spaudimas atremti klimato kaitos padarinius.

    „Tikrai gera žinia, kad yra sektorių, kuriuose gali steigtis ir augti nauji verslai. Mes, savo srities ekspertai, jokiu būdu nenorime gesinti įkvėpimo, kuris lydi vadovą, užčiuopusį sėkmingo verslo gyslelę. Tik norime priminti – pasirūpinkite ir savo finansais, kad jie taptų ryškia verslo sveikatos iliustracija“,  - sako Inga Miliauskienė, „Grant Thornton Baltic“ finansinių ir verslo konsultacijų skyriaus vadovė

  Finansų valdymas – augančio verslo būtinybė

  Pasak pašnekovės, pasitaiko atvejų, kai įmonės vadovas pajunta, jog „kažkas ne taip“ ir pasikviečia išorės finansų specialistą.  Atverčiamos apskaitos „knygos“ – ir štai, pelno nėra. Įmonės biudžeto eilutėse – nuostolis.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Vadovai stebisi, kaip tai galėjo nutikti, pradeda mokytis dalykus nuo nulio – kaip valdyti atsargas, kokius kelti apskaitos reikalavimus. Viskas būtų daug paprasčiau, jei finansų valdymui nuo pat pradžių būtų skiriama daugiau dėmesio“, – pažymi ekspertė.

  Pasak jos, net ir maža įmonė, kuri negali ar jai neapsimoka ankstyvoje veiklos stadijoje samdyti vyriausiojo finansų pareigūno (CFO), neturėtų palikti finansų dalies savieigai. „Jei įmonėje nėra finansų pagrindų kompetencijos, išorės CFO gali atliepti visas reikalingas funkcijas ir užtikrinti, kad ateityje verslas nesusidurs su nesklandumais dėl netvarkingų finansų“, – sako I. Miliauskienė.

  Jos teigimu, finansų valdymas yra pamatinis dalykas siekiant augti, plėstis ar pritraukti išorinio kapitalo: „Pagrindinės užduotys – finansų planavimas, kontrolė ir finansinių sprendimų priėmimas. Ne visada tai paprasta atlikti pačiam vadovui, kuris būtent šiuo momentu dega verslo idėja ir augimu, tačiau privaloma rasti laiko ir pasitelkti reikiamą kompeteciją.“

  Finansų higiena ir disciplina

  Finansinių srautų valdymas apima finansų stebėjimą, analizę ir įmonės įplaukų bei kaštų optimizavimą. Šie veiksmai leidžia užtikrinti, kad įmonė turėtų pakankamai lėšų padengti trumpojo laikotarpio įsipareigojimams, tokiems kaip sąskaitų padengimas, atsargų įsigijimas, atlyginimų išmokėjimas. Disciplinuota apyvartinio kapitalo stebėsena gali padėti prognozuoti įplaukas ir sąnaudas, stebėti, ar šios prognozės atitinka kapitalo srautus realiuoju laiku, pasirūpinti, kad klientai laiku apmokėtų sąskaitas. Tokia disciplina leidžia išvengti nepageidaujamų pasekmių, kaip didesni pavėluotų mokėjimų kaštai, padeda pasirūpinti tinkamu atsargų kiekiu bei palaikyti gerus tiekėjo ir užsakovo santykius.

  „Išorės finansininką galima prilyginti ir vyresniajam įmonės finansų pareigūnui, priklausomai nuo įmonės poreikių. Visgi nepaisant titulų, šio vaidmens tikslas – sukurti palankią verslui finansinę aplinką. Tai pasirūpinimas kasdieniais lėšų srautais, atsižvelgiant į numatomas investicijas, rizikos laipsnį. Galima ir numatyti verslo grąžą savininkams. Skamba lyg ir paprastai, bet tam reikia išmanymo“, – pabrėžia I. Miliauskienė.

  Kad finansų eilutės nėra puikios, vadovai dažniausiai pastebi plėtros etape, kai akivaizdu – yra galimybė eiti į naujas rinkas, auginti verslą ir tam savų lėšų neužteks. O jei reikia išorės kapitalo, privalu ir užsitikrinti tvarkingą įmonės finansų pagrindą.

  „Įmonei, kuri yra visiška rinkos naujokė ir rūpinasi tik produkto įvedimu bei rinkodara, skrupulinga finansų priežiūra dar nėra tokia gyvybiškai svarbi. Pavyzdžiui, startuoliai neretai pasitelkia verslo angelus, kurie ir padeda pasirūpinti šia „nuobodžia“ dalimi. Tačiau neretai plėtra tampa aktuali šiek tiek ūgtelėjusioms, kelerius metus rinkoje veikiančioms bendrovėms, tuomet jos suvokia, kad būtina susireguliuoti finansinius srautus“, - aplinkybes, kai verslui gali prireikti išorės finansų patarėjo, apibūdina I. Miliauskienė.  

  Vadovui svarbu žinoti ir teisingai klausti

  Galima klausti, ar verslo vadovui tikrai būtina išmanyti finansus, o gal jis gali pasikliauti savo apskaitos specialistais?

  „Jei vadovas nepateikia svarbių gairių, apskaitininkai gali savaip dėlioti eilutes, pasirinkti savas apskaitos programas, savo nuožiūra skaičiuoti atsargas. Kad viskas būtų sklandu, vadovas turėtų išmanyti finansų valdymo pagrindus ir mokėti pateikti kritiškai svarbius klausimus apskaitai, formuluoti reikalavimus finansinių ataskaitų teikimui, kad jos liudytų tikrąją verslo sveikatą. Mano įsitikinimu, verslo vadovui finansų pagrindai – būtini“, - mano ekspertė.

  Jei vadovas tvirtai jaučiasi finansų srityje, jam tikriausiai bus lengviau siekti norimų investicinių ar apyvartinio kapitalo užsitikrinimo tikslų. Klaidingas įmonės situacijos apibūdinimas, netvarkinga finansinė bazė gali pakišti koją siekiant gero bendradarbiavimo su investuotojais ir kredito suteikėjais. Ir priešingai – tvirti finansiniai argumentai turės didelės reikšmės, investuotojams ar skolintojams priimant finansavimo sprendimus.

  „Kaip bežiūrėsi, kreipiantis finansavimo žvelgiama formaliai ir paprastai: vertinami skaičiai. Taigi, vadovas turi disponuoti teisingais skaičiais, o nevaldydamas informacijos jis taps silpnesniąja derybų puse. Todėl siūlau vadovams nepalikti finansų valdymo kažkur paraštėse, šalia verslo auginimo ambicijų“, – dėsto „Grant Thornton Baltic“ ekspertė.

  Anot jos, netolygūs finansų srautai gali apsunkinti biudžeto planavimą, be to, sparčiam augančiam verslui gali būti svarbu investuoti į įrangą, atsargas, kitas kapitalo formas. Verslą gali pradėti slėgti trumpalaikiai įsipareigojimai, o tai gali turėti rimtų pasekmių – komisiniai mokesčiai, baudos, galiausiai, grėsmė įmonės reputacijai. „Vadovas privalo visa tai išmanyti, jei jis nori ir toliau matyti tą puikų verslo idėjos paveikslą realybėje“, - teigia I. Miliauskienė.

  Išorės finansininkas – ne amžinas

  Kada įmonei ar vadovui išorės finansų patarėjų nebereikia, nors jie puikiai padėjo iki šiol? Pasak ekspertės, tą suprasti nėra sunku. Kai sustiprėjusiai įmonei prireikia nuolatinio žmogaus, kuris prižiūrėtų kasdienius finansų srautus ir, paprastai tariant, kiekvieną rytą dalyvautų įmonės susirinkimuose – tuomet finansų patarėjas baigia savo projektinį darbą įmonėje.

  „Išorės finansų patarėjas  gali likti dešiniąja ranka, bet jei jis nebeaprėpia visų verslo vadovo užklausų – laikas apsispręsti. Kai įsisuka plėtros procesai, užkariaujamos užsienio rinkos, ieškoma finansinių partnerių, vyksta kompleksinis augimas, gali kilti poreikis turėti vyriausiąjį finansų pareigūną įmonės viduje. Tačiau išorės pagalbą visada galima pasitelkti įmonės finansų planui stebėti, kontrolei“, - paaiškina ekspertė. 

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Verslo kraujotaka ir sveikata: tvarkingi finansai Verslo tribūna

  Puiki verslo idėja, jos pagrindu įkurta įmonė, sparti plėtra, naujų rinkų horizontai ir nuolat auginamas...

  Just DO Business
  2023.05.25
  Kaip el. pasirašymas gerina finansinių technologijų sektoriaus verslo procesus? Verslo tribūna

  Finansinių technologijų plėtra kardinaliai pakeitė verslo procesus visame pasaulyje. Tai jaučia ir paslaugų...

  Just DO Business
  2023.04.27
  Verslas investuoja į atsinaujinančią saulės energiją: esminiai apskaitos ir mokestiniai aspektai Verslo tribūna

  Dėmesys atsinaujinantiems energijos šaltiniams auga – tą lemia tiek ES strateginė žaliojo kurso kryptis, tiek...

  Just DO Business
  2023.04.27
  „Novian“ sprendimas leidžia stebėti finansinę organizacijos sveikatą realiuoju laiku Verslo tribūna 1

  Šiandien nesudėtingo programavimo, arba „low-code“, sprendimai praverčia daugelyje sričių: personalo valdymo,...

  Just DO Business
  2023.03.28
  Kaip prekybos tinklai efektyviai išnaudoja el. pasirašymo sprendimus? Verslo tribūna

  Šiais, įvairių pasaulinių įvykių sudrebintais laikais, mažmeninės prekybos tinklai patiria tikrą pokyčių...

  Just DO Business
  2023.03.24
  „Grant Thornton Baltic“ ekspertė: darbdaviai turėtų būti atidesni, kai nuotolinis darbas – užsienyje Verslo tribūna

  Nuotoliu Lietuvoje dirbantys užsienio piliečiai ar lietuviai bei užsieniečiai, gyvenantys Lietuvoje, tačiau...

  Just DO Business
  2023.03.09
  Investicijos į žaliąją energiją pasaulyje pernai pasiekė 1 trln. USD

  Pasaulinės investicijos į švaresnę energiją pirmą kartą pasivijo investicijas į iškastinio kuro projektus,...

  Rinkos
  2023.02.01
  „IKEA Industry Lietuva“ finansiniai metai pažymėti tvarumo projektais ir dvigubai didesniu pelnu Premium

  Per finansinius metus, pasibaigusius 2022 m. rugpjūčio 31 d., Švedijos koncerno IKEA grupės valdoma Kazlų...

  Pramonė
  2023.02.01
  Dar vienas raundas – 25 mln. Eur parama SVV prekių ženklams Premium

  Europos Komisija ir Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (ESINT) šiemet tęsia projektą „Mažų ir...

  Rinkodara
  2023.01.31
  „Itella“ pradeda transporto parko elektrifikaciją 1

  Per metus penkių elektra varomi furgonų parkas bus padidintas iki dešimties, plėtrą varžo ribotos...

  Logistika
  2023.01.31

  Verslo žinių pasiūlymai